preporucite mi pocetnicku klasicnu gitaru...

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 14 Sep 2007, 11:54

viden wrote:
Gitaru sam dobio na poklon od moje devojke (tj.verenice)...[/quote]

A ima li ona sestru koja hoće da se uda, nešto sam postao zainteresovan! :D

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

nakon stavljanja...

Post by ivanfromblace » 14 Sep 2007, 15:24

Jedan drug mi rece da zice nakon samog kacenja na gitari, ne treba odmah puno zategnuti, odnosno, nastimovati, nego ih postepeno zatezati 2-3 dana i tek onda koristiti gitaru. Ako je to tacno, onda je nepoznavanje istog jako jako lose jer se lako mogu upropastiti sve zice.

Imam utisak da tema "malo" gubi pocetni smisao, ali valjda moderatori nece praviti problem, ili da otvorimo novu pod drugim imenom?

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 14 Sep 2007, 15:28

Kul ste što se mene tiče. Pričate o zanimljivim stvarima, dajete korisne informacije, pristojni ste... a teme koje uključuju "preporuke" i "početnike" uvek malo lutaju.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Re: nakon stavljanja...

Post by viden » 14 Sep 2007, 18:03

ivanfromblace wrote:Jedan drug mi rece da zice nakon samog kacenja na gitari, ne treba odmah puno zategnuti, odnosno, nastimovati, nego ih postepeno zatezati 2-3 dana i tek onda koristiti gitaru. Ako je to tacno, onda je nepoznavanje istog jako jako lose jer se lako mogu upropastiti sve zice.

Imam utisak da tema "malo" gubi pocetni smisao, ali valjda moderatori nece praviti problem, ili da otvorimo novu pod drugim imenom?
Ajde kada je pitanje u ovoj temi da ti odgovorim.
Žice za klasičnu gitaru (nylon) se odmah štimaju onako kako treba i ne možeš ih nikako upropastiti (žice su ipak potrošna roba).
Ja čak imam običaj da ih zategnem malo više kako bi se izvukle i tako brže postale stabilne u štimu.
Inače od nameštanja žica pa do trenutka kad postanu "stabilne", tj. ne istežu se više i ostaju naštimovane (kada "legnu") potrebno je da prođe dobriih nedelju dana (nekad i duže-zavisi od žica) i za to vreme neophodno je stalno doštimavati gitaru.
Provera štima pre svake svirke se podrazumeva i onda kad žice nisu nove.

Sava::
A ima li ona sestru koja hoće da se uda, nešto sam postao zainteresovan! Very Happy

Pa da znaš da ima.
Samo gitaru treba zaslužiti :D

Bluesman
Posts: 245
Joined: 09 Jan 2007, 22:25

Post by Bluesman » 14 Sep 2007, 23:22

E imam ja pitanje. Najlonske zice se u pocetku istezu ko lude. Procitah na nekom pakovanju da se predlaze istezanje zica al mi nije bilo bas najjasnije kako. NE verujem da je da se zatezanjem preko civija dobije to sto oni zele. Da pitam kad vec spomenuste istezanje zica.

I sto je kvantna mehanika bauk? Meni je to zanimljivo, i razumljivo ako se na pravi nacin razmislja:) :D

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 14 Sep 2007, 23:40

Pa ako ti kvantna mehanika ide od ruke onda je nameštanje žica za tebe mačji kašalj :P .

Pretpostavljam da se (što se uputstva tiče) radi o tome da kad postaviš žice na gitaru i zategneš ih, povučeš svaku žicu nagore, tj. suprotno od gornje ploče gitare kako bi se istegla (ovo preporučuju i za metalne žice).
Ovaj metod mnogi savetuju ali ja nisam primetio da žice drastično brže dolaze u štim i jednostavno je potrebno vreme da bi "legle".
Ja inače (kao što sam napisao) praktikujem da naštimujem gitaru npr. stepen više (kod nekih žica i stepen i po) i onda stalno doštimavam (ne svirajući pri tome tu gitaru dan-dva) i nakon toga vratim je u normalni E štim (u kome inače sviram).
Naravno, ako nemate drugu gitaru koju bi svirali za to vreme mogu se žice zategnuti malo više kada gitara odmara tj. pravite pauzu u sviranju.
Podrazumeva se da ovo važi samo dok su žice nove.
I sad napomena da se ovo radi samo sa light, normal i eventualno medium hard žicama (tenzijom).
Ne bih nikome preporučio da preteže extra hard žice jer to mnoge gitare ne bi izdržale.

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

eto mene

Post by ivanfromblace » 16 Oct 2007, 23:17

Ja se izvinjavam svim onima koji su pratili ovu temu i cekali na moj odgovor. Jednostavno sam smetnuo s uma da nastavim sa diskusijom.

Dakle, zice sam naravno uspesno namestio, i cini mi se da je zvuk gitare od tad lepsi, a naravno da je gitara meksa, bare hvatovi zvuce sve cistije...
hvala vam na savetu...

kao sto sam nekada davno obecao evo slike moje gitare:

Image

e sad, ako je potrebno ja mogu da slikam i neke detalje prema kojima bi je eventualno identifikovali, samo recite...

uskoro se vracam na osnovnu temu, tj razmisljanja o novoj gitari

pozdrav

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 17 Oct 2007, 09:35

Jao, znam ovaj model. Dobio sam je od jednog coveka koji nije vise medju zivima, i mada mi uopste nije bila potrebna, on je bio cvrsto resen da mi je pokloni, kako se kasnije ispostavilo, to je bila neka vrsta pozdrava, to je bio poslednji put da sam ga video. Da budem iskren, da je nisam dobio pod tim okolnostima, dao bih je deci da se igraju. Evo zasto - kad sam krenuo da se raspitujem koliko bi kostala restauracija, ispostavilo se da je jeftinije kupiti neku skolsku Yamahu. Na civijama je onaj kalem na koji se namotava zica tanak i od metala je, a na klasicnim gitarama je inace dosta deblji i spoljasnji sloj je od plastike. Ako ti padne na pamet da menjas civije, to ce da bude bas velika potera, ovakve se jedva nadju. Gitara je tvrda (a ja nisam razmazen svirac, malo tvrdje gitare mi i odgovaraju, ali ova je baaaas tvdra), lose tonira, ima dosta plitak ton, sto je delom zbog dosta uzane bocne ploce, a delom zbog dosa loseg materijala od kog je pravljena.

Ne mogu da provalim za koju namenu je pravljen ovaj instrument. Grifplatna je sasvim ravna, kao na klasicnoj gitari, ali je sirina vrata ni tamo ni ovamo, za klasicnu svirku je uzan, a opet je solidno siri nego na western gitarama. Ton je takav da je najslicniji onom 8-zicanom instrumentu koji Kubanci zovu tres, ali tres ima celicne zice, a ova gitara nema sipku u vratu, kobilica je bas za plasticne zice, a i citava konstrukcija ne deluje kao da bi izdrzala celicne zice. Koliko sam shvatio, na ovu gitaru su ipak stavljane celicne zice, pa se ne bih iznenadio da ima neke deformitete, u najmanju ruku da je kobilica pocela da se odlepljuje.

Sve ovo ti pisem da se slucajno ne bi zeznuo da pokusavas da ulozis neke pare u ovu gitaru, jer se ne isplati. Gledaj da kupis novu gitaru cim ti se ukaze prilika.

User avatar
dejankuki
Ćale - moderator
Posts: 4054
Joined: 13 Aug 2007, 21:54
Location: Knjazevac
Contact:

Post by dejankuki » 17 Oct 2007, 10:16

Hmmm, da nije ovo jedna od onih sto "sluze" marijacima!!! ono, spanski folk mjuzik?

Znaci nije klasicna, a daeeeko da je za kantri ili tako nesto...
Inace, ovakvih gitara je bilo na tone nekada. Uglavnom Muzicka naklada, Melodija Menges ili Akustika Beograd... kolko mene secanje sluzi!!!

E sad mozda i nije, al meni mLogo lici.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 17 Oct 2007, 12:05

Muzička naklada ili Akustika, tu si u pravu, ali ne bih rekao da je Melodija imala ovako loše modele. Nisu ni njihove gitare bile ekstra, ali nisu bile ovako sklepane. Moja ćerka trenutno svira jednu moju prastaru Melodiju, sasvim solidan školski instrument. Nije neki ton, mogli su da se malo više potrude oko gornje ploče, ali nije za bacanje. Čivije služe već 20 godina, da ne poveruješ! I dobro tonira, dakle može na njoj da se uči, što nije slučaj sa ovim modelom sa slike.

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

hm...

Post by ivanfromblace » 17 Oct 2007, 17:37

Nisam ocekivao da umete tako brzo da identifikujete gitare...

Naravno da nisam planirao nikakvp popravljanje. jer sam je i dobio za smesne pare. Koliko ja znam civije ovde jos uvek fino odradjuju svoj posao. Mogu lepo da je nastimujem i da dugo ostaje u stimu. Sto se tice polozaja vrata cini mi se da je jos uvek na svom mestu posto je rastojanje izmedju njega i zica na XII pragu sasvim normalno. Da i mene je zacudila izuzetna tankoca rezonatorske kutije, ali kako se retko fizicki srecem sa drugim gitarama ovaj zvuk sam sacuvao kao default.

Uskoro cu dobiti neku dodatnu lovu koju cu naravno smestiti u budzet za gitaru, pa cu se jos neko vreme uciti na ovoj.
Posto vidim da ste svrsni identifikatori uskoro cu okaciti sliku gitare sa metalnim zicama koju posedujem, cisto da vidim o kakvom se modelu radi.

U poslednje vreme sam malo gledao ove ozvucene kasicne gitare.
kakva vi iskustva imate sa njima?
gledao sam onu Ariu AK 30CE. Ima i Yamaha par takvih modela koji bi meni odgovarali. Mozda i onaj Proel CG 180CE?

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 17 Oct 2007, 18:58

Samo ti sviraj a nova gitara kad dođe...
Da samo znaš kakva je bila moja prva :shock: , pa eto, izdržah jako dugo s njom i nikada nisam pomišljao da batalim sviranje zbog loše gitare.
Važna je volja.
Što se tiče gitara koje te interesuju, Proel nisam probao, ali Aria je sasvim solidna gitara za te pare (150 eur ako se ne varam).
Jako svirljiva, meka, solidan finiš. Ima prijatan pastelan ton a i ozvuka joj je sasvim prihvatljiva i upotrebljiva.
Samo, naravno, obavezno probaj više komada (ovo pišem hiljaditi put).
Sve gitare u toj klasi (znači ne samo Arie) se jako razlikuju od komada do komada i ti naravno gledaj da izabereš onu koja ti najviše odgovara,.

User avatar
Chord-Master
MF veteran
Posts: 829
Joined: 15 Feb 2007, 23:17
Location: Beograd

Post by Chord-Master » 17 Oct 2007, 20:32

Sumnjam da Yamaha moze da bude losa. Yamaha obicno pravi jako dobre i kvalitetne gitare.
Ja imam jednu akusticnu Yamahu (mislim da je ime modela C-40) sa pola-pola zicama, gornje tri metalne, a donje tri najlonske. Veoma je meka i prijatna za sviranje.
Yamaha pravi isto tako i jako dobre elektricne gitare, pa ne vidim zasto bi klasicne bile losije.
U svakom slucaju, probaj te gore navedene gitare, pa vidi koja ti najvise odgovara, cuo sam i za neke modele Aria da su jako dobri, samo ne znam koji su modeli u pitanju.

Uostalom, viden ti garantuje za taj model Arie, ja ti garantujem za Yamahu (naravno modeli se razlikuju medjusobno, kada toga ne bi bilo, ne bi ni postojalo vise modela, jel'te), pa ti sam odluci sta ces.

User avatar
b-Looser
MF veteran
Posts: 368
Joined: 03 Aug 2007, 12:04

Post by b-Looser » 18 Oct 2007, 21:51

E, ovako...

- Prvih par strana u knjizi "Terrifying technique_Instructional Book+Mp3" (vežbe 1-6) pokazuju osnovne kombinacije down-up kretanja ruke kojom se vrši okidanje žica, a imaš i audio snimak pa sve to lepo možeš da čuješ. Ako ti i dalje nije jasno pogledaj na sledećoj slici (koja je public domain, ne kršim nikakva autorska prava, za urednika) zeleni pravougaonik. E sad, ako si očekivao nešti tipa 3/4 down-up-up, onda ti tu zaista nisam od pomoći jer nemam pojma da li takvo nešto postoji. Uostalom, imaš muzičku školu, taktu su te sigurno učili (barem bi trebalo). Kad naučiš suštinu, onda slušaš, osećaš, kombinuješ i nebo je granica.

Image

- Da ne ode u off-top moje lično mišljenje je da je instrument jako bitan za napredak u sviranju. Malo talenta, mnogo volje, puno rada, dobar instrument i učitelj, sigurno su dobitna kombinacija. Gitara kuju trenutno sviraš je blagi očaj i budi siguran u to, jer od "naših" gitara stvarno je jedino pristojna melodija mengeš i to ne svi modeli. Ako imaš prilike, sviraj na nekoj boljoj klasičnoj gitari i moraš da primetiš drastičnu razliku. Ako je ne primetiš, than ... wtf... sviraj na postojećoj, ne troši pare i sve je super.

- Ako se odlučiš za kupovinu, preporuka je yamaha C-40 iz milion i jednog razloga, a najvažniji je povoljna cena ~ 100€, i to što je stvarno odličan instrument za te pare u klasi sa verovatno najvećom ponudom gitara. S druge strane, kad je budeš sutra prodavao, najmanje ćeš da izgubiš (u novcu), a i najlakše ćeš da je prodaš, simple. ;)

- Nešto skuplje... Meni se jako dopala jedna CashiMira ona je ~300€ i recimo da je bila bolja od skuplje koja je ~400€ što nije čudno za njih jer njih stvarno treba pažljivo kupovati i dosta svirati pre konačne odluke

- Ozvučenu klasičnu gitaru ispod 500 €, a da je pristojna nisam čuo. Tek toliko.

- Ako već hoćeš da potrošiš preko 300€ razmišljaj o kupovini polovne gitare, one su uglavnom dobro očuvane, a takve nove su često duplo skuplje.

- I šta još da ti kažem....? Nemam pojma, dosta je za sad.

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

Post by ivanfromblace » 19 Oct 2007, 13:35

ok, ritmom cu poceti da se bavim jos danas pa do kad god bude trebalo.

Gledao sam ovu Yamahu i nalazim samo pohvale o njoj, a sta je sa Yamahom c 70, ona je samo par hiljada skuplja a sta znam mozda vredi dati ih ako je gitara vrednija. Cini mi se da je po karakteristikama jako slicana c 40, ali sta znam...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest