Poluakusticna gitara

Post Reply
User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Poluakusticna gitara

Post by frkadela » 15 Sep 2007, 23:44

Prvo da uputim izvinjenje sto ovako na-vrat-na-nos otvaram temu, ali kako sam promijenio mjesto boravka, nemam stalni pristup internetu niti imam svoj kompjuter (ali ce se i to promijeniti za par dana)...

Zanima me kakve su poluakusticne gitare, neke karakteristike i tako to...
Nisam imao prilike da se susretnem sa njima, a zanima me o cemu se tu radi...

I sta su "elektro-akusticne gitare"?
Taj pojam sam juce procitao, pa me zanima je li to ekvivalent ovom iz naslova ili se radi o necemu drugom...

Jos jednom izvinite ako sve izgleda konfuzno, ali nisam imao vremena da mnogo razmisljam, vec sam sve ovo nabrzinu napisao... I premjestite temu ako smatrate da treba nedje drugo da stoji... :)

Pozz,
frkadela...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Post by Kristijan » 16 Sep 2007, 05:41

http://en.wikipedia.org/wiki/Semi-acoustic_guitar

Ukratko, poluakusticna gitara = hollow body electric, sto je po meni daleko precizniji termin, kasnije cu detaljnije reci zasto. Poenta je da akusticne komore na ovakvim gitarama nemaju mogucnost da gitaru ucine "svirljivom" bez pojacala, jer je u centralnom delu trupa komad punog drveta u koji su fiksirani magneti, ove komore daju specificnu boju tona gitari, zvuk je bitno topliji, a postoji i specifican sustain kakav solid body electric gitare nemaju. E sad, ja preferiram termin hollow body electric, iz prostog razloga sto su jos uvek u upotrebi i neki modeli koji svoje korene vuku jos iz tridesetih godina 20. veka, i to su zaista akusticni instrumenti (jos kako se cuju i kad nisu ukljuceni u ozvucenje) sa dodatim magnetima. Na kraju je taj magnet kljucna stvar, jer cim postoji magnet, rezonator samo boji ton gitare, ali gitara zapravo gubi pravo akusticno svojstvo bez obzira na velicinu rezonatora, te je zato gitara svakako iz familije elektricnih gitara, sa trupom koji je potpuno ili delimicno supalj (hollow).

http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_acoustic_guitar

Na ovom drugom linku postoji greska, dakle elektro-akusticna gitara je akustican instrument sa adekvatnom ozvukom ugradjenom unutra, nije polu-akistican instrument. U zavisnosti od sirine bocne ploce rezonatora, ton ce kod nekih biti snazniji, kod nekih tisi, pa se ove sa manjim rezonatorom i tisim zvukom uglavnom koriste kada su prikljucene na ozvucenje, ali je to i dalje akustican instrument sa kompletnim rezonatorom. O ovim varijacijama na temu svakako bi moglo jos dosta da ze kaze, ali da ne idemo previse u sirinu, jer imas i razne eksperimente sa ozvukom za akusticnu gitaru na solid body gitari, pa je ponekad jaaaaako tesko klasifikovati ta nova inzenjerska resenja. Meni je daleko preciznije reci da se ovde radi o ozvucenoj akusticnoj gitari (ili cak, uzevsi u obzir ove novitete koje sam malopre spomenuo, akusticno ozvucene gitare, posto je na kraju ipak kljucna razlika u vrsti ozvuke), jer je sama sprava koja je umetnuta u gitaru zarad prikljucivanja na pojacalo bitno drugacija od magneta sa elektricne gitare, a ako uporedis sta sam gore napisao, vidis da postoje elektricne sa vecim i snaznijim rezonatorom od rezonatora na ozvucenim akusticnim gitarama, samo je kod ozvucenih akusticnih sistem ozvucavanja uradjen tako da vernije "hvata" zvuk iz rezonatora. Onako najprimitivnije objasnjeno, radi se o mutantu izmedju mikrofona i magneta, akusticna svojstva koja magnet ne moze da "uhvati" i prenese, dobrim delom ovi drugaciji sistemi ozvuke mogu.

Ipak, iako su ozvucene akusticne gitare vrlo prakticne za scenu, mozes ih okaciti i setati po sceni, za 100% pravi zvuk akusticne gitare najbolje resenje je par mikrofona, ali to zahteva da je gitarista "fiksiran" na sceni.

Da te sasvim, sasvim zbunim, imas i gitare koje imaju akustican trup nalik gitarama iz tridesetih godina proslog veka, na primer nalik na Gibson L5, koje imaju neck humbucker, a u trupu ispod kobilice imaju piezo ozvuku za akusticnu gitaru, i mozes da podesis da je aktivan magnet, ili da je aktivan piezo, ili da su aktivni oba. E za to zaista ne znam ime, ne postoji dovoljno precizna klasifikacija :D

User avatar
Rocker.
MF veteran
Posts: 368
Joined: 10 Sep 2006, 14:32

Post by Rocker. » 16 Sep 2007, 13:04

Najocigledniji primer hollow body electric gitare je Gibson ES-335,znaci elektricna gitara sa "izbusenim" akusticnim komorama i to joj daje taj "topli"ton.
Image

E sad Fender je pokusao da od Stratocastera i Telecastera napravi hollow body gitare -Stratacoustic i Teleacoustic(ozvucene sa Fishman Claccis 4Piezo Pickup-om),i sudeci po opisima ljudi koji je imaju,rezultat je los.
Image
Pozadina gitare je izradjena od fiberglasa(plastika),gitara ima los action,i dosta losiji zvuk od prave akusticne gitare.Fender je pokusao ovo da popravi tako sto je dodao Telecaster magnet u bridge poziciji,fiberglas zamenio drvetom i nazvao ga Stratacoustic Deluxe.

Image
Ali ni ovo nije bilo dovoljno dobro tako da je napravljen Acoustasonic Stratocaster koji je u sustini napravljen kao i svaki stratocaster,ali sa semi-hollow telom i poboljsanim piezom,tako da ova gitara zvuci veoma blisko pravoj akusticnoj gitari.Cool stvar.
Image

User avatar
frkadela
MF veteran
Posts: 780
Joined: 24 May 2007, 17:07
Location: Beograd

Post by frkadela » 18 Sep 2007, 15:57

Hvala vam puno...
Jako ste mi pomogli, a kad ugrabim vremena, postavicu vam jos par pitanja...
Pozz...

Sava
Posts: 1348
Joined: 27 Feb 2007, 13:34
Location: Beograd

Post by Sava » 18 Sep 2007, 16:58

Holow body gitare su napravljene tako što je vrat zalepljen (ili zašrafljen) na jedan masivan komad mahagonija, a oko njega je nabačena "oplata" koja gitari daje nekakav akustični izgled iako ona to nije. Zato je ta "oplata" (ne mogu da nađem bolji izraz) napravljena od laminata, a ne od punog drveta jer to nije kritično za zvuk. Takva je upravo pomenuta Gibson 335 gitara.

Fender ima model TC-90 Thinline koji je nazvao semi-hollow tipom. Nema nikakvog bloka i gitara je praktično izdubljena, lagana je, vrat je lepljen i na njoj su SD P-90 magneti. Vrlo je svirljiva i zvuk je odličan za one koji vole ton P-90 magneta (ja sam jedan od takvih). Pravi se u Koreji.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest