Gitara sa 12 zica

Post Reply
aivazovsky
Posts: 87
Joined: 30 Dec 2009, 22:44

Gitara sa 12 zica

Post by aivazovsky » 11 May 2010, 03:10

Podelite iskustva... Cene, kvalitet, utisci, pogotovu po prodavnicama u Srbiji.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Gitara sa 12 zica

Post by Kristijan » 11 May 2010, 07:05

Uh, potrefio si najproblematičniju stvar. Malo sam ih uopšte video po prodavnicama kod nas, a još manje bih mogao da preporučim. Slabo se to i kupuje, a slabo se i uvozi, i ne boh znao da kažem šta je tu "stariji" problem - da li se slabo kupuje zbog nezainteresovanosti uvoznika da pokriju i taj segment tržišta, ili uvoznici neće da se izlažu riziku jer ljude to ne zanima.

Najpristojnija gitara sa 12 žica koju sam imao prilike da isprobam u našim prodavnicama je 12-žičana verzija Yamahe FG720. I to je više nego korektan instrument, i mislim da je nešto neznatno skuplji od osnovnog modela. Naravno, nije to vrhunski instrument s kojim će profesionalac da bude miran dok je živ, ali je vrlo, vrlo fin instrument. I ovo je kad pričamo o instrumentu za neke "normalne" pare.

Ne tako skoro sam svirao neku Takamine iz EAN serije, ali ne sećam se tačnog modela. To je već bila mnogo dobra gitara, ali mislim da je koštala blizu soma. Mislim da neko mora da mlati masnu kintu od unplugged svirke da bi u Srbiji dao toliko pare za dvanaesterac, ipak je to gitara koja se koristi povremeno, nikad nije glavni instrument koji koristiš.

Relativno solidan utisa mi je ostvila i neka Ovation, i za nju se sećam samo parcijalne oznake modela, počinje sa CC, pa onda idu neke brojke, ali džaba, nisam upamtio. E sad, ovo je bila vrlo korektno napravljena gitara, ali ja prosto ne podnosim zvuk tog rezonatora koji ima zadnju stranu od fibera, sve mi je na granici između pop i etno zvuka, i onda ne mogu da budem objektivan. Nikad ne bih pazario tu gitaru, a nije loše skockana, i definitivno je srećan izbor za tezgaroša. Ozvučena je, i vrlo je zgodnih dimenzija.

Sve ispod ovoga i po ceni i po izradi predstavlja sumnjivu investiciju. Predpostavljam da dvanaesterac kupuje neko kome ozbiljno treba takva gitara, sumnjam da se takav instrument kupuje tek onako, radi zafrkancije, i onda mi je prilično loša varijanta kupovina neke onako... "kao može da prođe" gitare. Video sam neki jeftiniji Fina model, i neki jeftiniji Oscr Schmidt, i nije to to.

Voleo bih da sam imao prilike da isprobam više gitara sa 12 žica, ali eto, nisam.

Imaš na oglasima već dugo jednu E-Ros 12-žičanu gitaru. Na slici vidim da ima 6 žica, i ako je neki duži niz godina ta gitara svedena na 6-žičani instrument, onda je pogrešno vibrirana, i verovatno nema zadovoljavajući ton. E sad, vredi isprobati, možda napraviti dogovor sa vlasnikom da stavi nove žice, pa da se čuje. Na kraju krajeva, jeste mu i dužnost da gitaru pripremi za probanje onako kako treba, dakle ako prodaješ dvanaesterac, dvanaesterac mora i da se čuje. Imao sam prilike da vidim nekoliko tih gitara, i jedna mi je dugo "čučala" u kući. Istina, ta je bila za ozbiljnu restauraciju, imala je nekoliko vrlo ozbiljnih oštećenja, pa nije referentni uzorak. Ipak, moram da priznam da je izrada ove gitare na vrlo finom nivou, i da verujem da s te strane nije uopšte šteta kupiti je. Inače radi se o proizvođaču koji je radio male serije, nije nikad postigao neku strašno masovnu proizvodnju, i kad vidiš posvećenost detalju, jasno je da to nije nešto sa trake koja je izbacivala 100 komada dnevno.

KirilStipsa
Posts: 510
Joined: 09 Oct 2008, 14:15

Re: Gitara sa 12 zica

Post by KirilStipsa » 11 May 2010, 09:08

Ja sam pre x godina kupio drugaru u Sky-u 12string ARIA-u... za oko 170 e.
Nije najbolja 12ica koju sam video, ali je JAKO pristojna... e sad, mozda je ovo bas bio "komad", ne bih smeo da se kunem u ARIA-u, mada me nikada nije razocarala (znas sta mozes da ocekujes za te pare).
I sam sam imao tri 12ice... EKO (koja nije bila bas najnaj, ali lepa kao lutka) i YAMAHA (mozda bas ovu pomenutu, nisam siguran) akusticne, i neki kvazi-BURNS elektricnu. Sada moj drugar (velikim delom mojom zaslugom) ima Ricka 360/12 8) Ovo govorim da bih se predstavio kao kompetentan, a ne da bi' se hvalio :mrgreen:

Elem, vidi ti tu Ariu... korektno to svira. Ne znam koji su ti kriterijumi jbg, "ukus" je direktno proporcionalan potrosackoj moci :idea:

P.S.>
ne boh znao da kažem šta je tu "stariji" problem - da li se slabo kupuje zbog nezainteresovanosti uvoznika da pokriju i taj segment tržišta, ili uvoznici neće da se izlažu riziku jer ljude to ne zanima.
Sta god da je problem, to nije odlika dobre ponude, i uzasno mi ide na zivce... radnje su nam prepune sa (npr.) 2 modela naj-mainstream zica od 100000 proizvodjaca, ali cim neko trazi nesto "sa margine", svi te gledaju u fazonu: "Druze, to ne postoji, to neces nigde naci". Cini ti se da su radnje uzasno dobro snabdevene, a ustvari nemaju nista osim onog osnovnog...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Gitara sa 12 zica

Post by Kristijan » 11 May 2010, 10:08

KirilStipsa wrote:Sta god da je problem, to nije odlika dobre ponude
Apsolutno si u pravu. Malopre sam, pre svega zbog ove teme, ali i zbog sebe, malo zvao prodavnice, i ni jedna koju sam zvao trenutno nema na stanju dvanaesterac. Ali može da se poruči :roll: Ni Sky Music nema nikakav dvanaesterac. Ono što trenutno ima da se nađe u prodavnicama sam već čuo i video i nisam oduševljen. Jačih modela nema. Baš bzvz...

aivazovsky
Posts: 87
Joined: 30 Dec 2009, 22:44

Re: Gitara sa 12 zica

Post by aivazovsky » 11 May 2010, 11:43

Nije kao da sam toliko razmisljao da kupim, ali bih mozda u neko dogledno vreme uzeo jednu akusticnu, pa sam cak razmisljao i o 12tici. Ne znam da li bi mi ona dala veci spektar sviranja ili pak, smanjila dosta mogucnosti?
Video sam je u Lyra Style, ali nisam imao priliku da je bas probam.

p.s.
Inace nisam pocetnik koji kupuje prvu gitaru.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Gitara sa 12 zica

Post by Kristijan » 11 May 2010, 12:30

Cenim da nema ničeg na svetu što zvuči kao strumming u širokim potezima preko 12 žica. Po mom skromnom mišljenju i utisku, to je zvuk koji odiže od zemlje. Ako te ikako privlači taj zvuk, apsolutno sam ubeđen da ne postoji ništa što može da ga nadomesti ili uspešno odglumi. Nikad nije na odmet imati i takvu gitaru. E sad, da li je dobro da to bude jedina akustična gitara... to ne mogu reći. Ako inače ne koristiš puno akustičnu gitaru, moguće je da bi ti dvanaesterac odlično obavio posao. Meni je akustična gitara glavni instrument, i definitivno bih se osećao sputano da imam samo dvanaesterac, dakle to bi meni uvek bila druga gitara, gitara za "specijalne efekte", zato što sam prevashodno finger picker, a moje iskustvo kaže da dvanaesterac nije idealna gitara za finger picking, pa bih je retko koristio.

aivazovsky
Posts: 87
Joined: 30 Dec 2009, 22:44

Re: Gitara sa 12 zica

Post by aivazovsky » 11 May 2010, 12:35

imam vec jednu akusticnu sa plasticnim zicama, tj klasicnu, ozvucenu. Tako da sviram akusticnu varijantu. Videcemo. Kad se odlucim odem isprobam pa vidim. Hvala

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Gitara sa 12 zica

Post by Historik » 13 May 2010, 21:19

Svirao sam danas u Mitrosu jednu Ibanezovu 12icu poluozvucenu, mislim da je od javora cela gitara. Mogu samo reci da sam odusevljen zvukom gitare, izuzetno je bogat zvuk, a i vrat je dosta mekan za sviranje. Jedino sto ta gitara nije low-cost, mislim da je cena bila 44500 din. Strumming ide jako lepo trzalicom, ali sto rece Kristijan, tesko se gitara svira prstima. I solo se mnogo teze svira nego na normalnim sestozicanim gitarama, ili ja nisam navikao na 12ice dovoljno (ovo mi je bio tek 2-3 put u zivotu da sviram 12icu, gitaru inace sviram 8 godina).

User avatar
MUzzY
Posts: 1874
Joined: 06 Mar 2008, 13:58
Location: Beograd
Contact:

Re: Gitara sa 12 zica

Post by MUzzY » 20 Jun 2010, 11:51

Retko kad se sviraju solaze na 12ci. Taj instrument sluzi da "poveca" zvucnu sliku. Uniatnog je zvuka i moze prelepo da obogati aranzman. Meni stoji na spisku opreme neko vreme. Za svakog gitaristu to je psrosto "must have" :)

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Gitara sa 12 zica

Post by parker » 26 Jan 2014, 20:52

Izvinjavam se što "dižem temu iz mrtvih" ali ok, možda je i bolje ovako, da je sve u jednoj temi. Dvanaesterci ipak nisu masovna pojava kod nas.
A konkretno, zanima me jel se popravila situacija, ima li dvanaesteraca po radnjama kod nas? Neki eventualni utisak ako je neko probao neku dostupnu gitaru..

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest