KONKRETNA POMOC OKO OZVUCENE AKUSTARE...

Post Reply
homer
Posts: 3
Joined: 15 Oct 2010, 11:20

KONKRETNA POMOC OKO OZVUCENE AKUSTARE...

Post by homer » 17 Oct 2010, 16:32

Postovani forumasi, potrebna mi je Vasa pomoc... Imam 30 godina i vec jako dugo zelim da naucim da sviram gitaru.. Konacno imam vreme i priliku da realizujem svoj davnasnji san... Vec dugo vremena iscitavam ovaj ali i mnoge druge forume i nekako sto to vise cinim sve sam vise zbunjen samim izborom instrumenta.. Tako da mi je Vasa pomoc oko samog izbora u ovom momentu neprocenjiva... Zelim akusticnu (metalne zice) ozvucenu lako svirljivu gitaru... Cilj pored ucenja sviranja je da nekada kasnije malo bude svirke i za drustvance ali i da kroz par godina animiram klince za muziku... Ozvucenje mi je bitno jer mi je lagodnije da vezbam uz neki od pc programa kojih ima bas za te namene... posto vidim da kod instrumenata ima raznih caka od izbora drveta, vrata, civija, zica koje su mi kao apsolutnom laiku potpuno strani obracam Vam se sa jasnim pitanjem sta je best bay za cenovni okvir od 150-200 eura???

jagoda
Posts: 517
Joined: 30 Jul 2010, 13:09

Re: KONKRETNA POMOC OKO OZVUCENE AKUSTARE...

Post by jagoda » 17 Oct 2010, 21:40

Ja se bojim da je to dosta mali fond , i da su velike sanse da ti se gitara smuci i pre nego sto prosviras .
Jednostavno , u tom cenovnom rangu su losi instrumenti , i za svoj trud bas i neces dobiti dovoljnu konpenzaciju . Ako ikako mozes , ulozi malo vise u instrument , a samim tim i u sebe kao buduceg gitaristu .

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: KONKRETNA POMOC OKO OZVUCENE AKUSTARE...

Post by Kristijan » 17 Oct 2010, 21:48

To je nezgodna cenovna kategorija za ozvučenu akustičnu, i manje više sve poznate firme imaju vrlo sličan kvalitet modela iz ove klase. U ovoj klasi ja preporučujem i dosta eksperimentisanja sa firmama koje nisu poznate, jer zapravo i ove firmirane, i ove nefirmirane, kada je ova kategorija u pitanju, dolaze iz identičnih proizvodnih pogona, pa za manje pare ponekad ima da se nađe suštinski ista stvar. Ključna stvar je kontrola kvaliteta, jer instrumenti iste oznake modela umeju da zvuče drugačije, jedna serija je ispala srećnije od druge, jedan komad radi bolje od drugog. Ja imam jednu gitaru "za maltretiranje", za nosanje kojekuda, i baš sam je i uzeo kao instrument koji će biti pažen s moje strane koliko god je moguće, ali i kao instrument zbog koga neću da plačem ako mu se nešto u tom silnom cimanju tamo-amo dogodi. Mnooooogo pažljivo sam birao, i našao komad koji radi vrlo pristojno, i mnoge kolege su se iznenadile kako za takve pare može da se nađe instrument tog ranga. Međutim, kasnije sam imao prilike da isprobam isti model u prodavnici, i to nije bio ni blizu tako solidan instrument kao ova koju sam ja kupio. Druga serija, drugi kvalitet. To je ta kocka sa nepoznatim proizvođačima.

Pobrojaću nekoliko modela, ali uz opštu napomenu - koliko para toliko i muzike. Ne mogu ni za jednu od ovih gitara da garantujem da su baš prava stvar, jer kako sam već pomenuo - nema za ovaj novac nekih spektakularnih gitara, ali ima gitara na kojima sasvim, sasvim lepo može da se uči i napreduje.

Ibanez V72E
Ovo je najstandardnija jeftinija dreadnought gitara, ništa posebno tu nema da se pomene - ovakvih i sličnih gitara ima bezmalo kod svakog proizvođača, kada pričamo o ovom cenovnom rangu.

Fender CD 60 CE
Mogu da kažem potpuno isto što sam rekao i za ovaj Ibanez iznad.

Epiphone Dr 100 CE
Ista napomena...

Oscar Schmidt OG8CE
Ova gitara ima plići trup i malo je tiha na suvo, ali budući da je ozvučena, to ne bi trebalo da bude minus. Ja bih možda najpre uzeo ovu gitaru. Kod nas su ove gitare dosta podcenjene, firma nikad nije bila na osobitom glasu, a to su sasvim pristojne gitare.

Da Capo W701 CEQ
Ovo je gitara sa početka priče. Kad se potrefi dobar komad - to je vrlo pametna kupovina. Ali je kocka da li će se naleteti na dobar komad.

Ima u ovoj klasi nekoliko Stagg gitara, i ima jedan model Aster gitare, i mada povremeno čujem od raznih ljudi da tu ima i sasvim upotrebljivih gitara, ja do sada nisam nailazio na one koje su po meni zadovoljavajuće. Opet, vredi pogledati, upravo zbog onoga što sam rekao na početku - može da bude da su meni zapale baš one manje reprezentativne gitare. Zato ih ne otpisujem, ali ih i ne preporučujem.

Tu upada i par modela Applause gitara, ali njih ne preporučujem samo zato što meni sve te gitare sa ovalnom zadnjom stranom od fibera jednostavno ne leže, i samo mogu kod skupljih takvih modela da uočim da zvuče osetno bolje od onih jeftinijih, ali jednostavno ne mogu protiv sebe, i ne mogu da preporučimto kao dobru kupovinu. Ko baš izrazito voli taj fazon zvuka - naravno da treba da kupi takvu gitaru. Ja ih pominjem samo zato što ima modela koji upadaju u ovu kategoriju, ali ja ne bih to kupovao.



Takođe, vredi pomenuti i to da sam se sada ravna prema onome što može da se nađe na sajtovima domaćih trgovaca. To uživo može da izgleda sasvim drugačije. Neke gitare da postoje na stanju, a nema ih na sajtu, i neke postoje na sajtu a nema ih u prodavnici. I sada, ima tu svakojakih gitara koje takođe upadaju u ovu kategoriju, ali ne mogu da tvrdim da su dostupne.

Verovatno je korisno reći i to da nije preporučljivo ići ispod 150 evra, jer se tu zalazi u tu stvarno jaaaako mutnu zonu, gde samo dosta iskusniji gitaristi mogu da iskopaju neki pristojniji komad.

Idealno je da svaki početnik povede nekoga ko je iskusan da pomogne u izboru. Kad se kupuje gitara više klase, onda važi ona narodna "kad ne znam šta je dobro, gledam šta je skupo", ali u ovoj klasi to nema vrednost kao savet. Stvarno je najsrećnije krenuti sa nekim "savetnikom". Ili tražiti od prodavca da na svakoj od željenih gitara nešto odsvira, pa da se odluka pravi prema tome koliko je ton dopadljiv.

I to je od prilike to... Srećno u kupovini!

Asharak
Posts: 28
Joined: 26 Sep 2010, 17:52

Re: KONKRETNA POMOC OKO OZVUCENE AKUSTARE...

Post by Asharak » 18 Oct 2010, 00:43

Ja imam Ibanez V72e, i mogu da kazem da me odlicno sluzi (hvala Kristijanu na pomoci oko odabira gitare, za onoliko para koliko sam dao, savrsena je ^_^), iako je stimer nekako... Hm, neprecizan. Ali ono, ona ti nije ozvucena.

Imas u Mitros Musicu Yamahu F370, ozvucenu. Kosta ~25.000 (oko 250e), i probao sam da sviram na njoj, odlican zvuk, nisam primetio zujanje zica, niti bilo kakve nejasnoce. Nisam je prikljucio na pojacalo, ali ono, mogao bi da odes i da probas.

homer
Posts: 3
Joined: 15 Oct 2010, 11:20

Re: KONKRETNA POMOC OKO OZVUCENE AKUSTARE...

Post by homer » 18 Oct 2010, 10:19

Zaista impresivno brzi odgovori... hvala... Moram da postavim jedno dodatno pitanje mada time pobijam repere koje sam dao u prvom postu na ovoj temi... kakva su Vam misljenja-utisci o takamine gitarama modeli G320S i EG220C.. ova komparacija mi je bitna iako za malo probija cenovni okvir koji sam naveo kao parametar kupuvine u prvom postu.. Kristijane.. hvala za ovako jasan odgovor..

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: KONKRETNA POMOC OKO OZVUCENE AKUSTARE...

Post by Kristijan » 18 Oct 2010, 22:47

Pa ja mislim da je Takamine firma vredna poštovanja, i posebno cenim što ne svaštare - prave samo akustične gitare. Međutim, neće osobito da se "pruže" u ovim nižim kategorijama. Opet, ove 2 koje si nabrojao su sasvim pristojne gitare. Istina, G320S nije ozvučena. Inače to ti je baš fina kupovina, ako se izuzme to da nije ozvučena. A ova 220, i verzija G220, i G220S i ova ozvučena, po meni imaju jako zanimljivu projekciju tona, vrlo su..."razgovetne", jako lepo definisan ton, nije sve udavljeno u talasima basova i nižih srednjih. Dobar izbor za fingerpicking.

homer
Posts: 3
Joined: 15 Oct 2010, 11:20

Re: KONKRETNA POMOC OKO OZVUCENE AKUSTARE...

Post by homer » 02 Nov 2010, 19:46

Konacno sam nasao malo vremena da prosetam po radnjama i pogledam izbliza modele koje ste mi preporucili na prethodnim postovima opsirniji tekst o mojim utiscima cu uskoro postaviti na ovoj temi... ono sto sam ovom prilikom hteo da istaknem je impresija koju je jedan model ostavio na mene pa sada da cujem iskusne.. nisam mogao da se doogovorim sa drugarom da krene samnom posto smo bili u nekom stalnom raskoraku tako da sam morao da prosetam sam i pored svog mog neznanja i neiskustva video sam nesto sto mi je jako lepo zvucalo..radi se o Takamine EQ 440C.. dakle da li je neko imao iskustva sa ovim modelom, misljenja, impresije, bilo sta.. kosta nesto preko 26000rsd.. probija limit ali.. jos i ovo da pitam posto ne znam... kakva je praksa muzickih kuca tokom perioda Decembar-Januar po pitanju popusta na ceni za instrumente?... da li mi se isplati da sacekam neki popust ukoliko ga uopste bude?...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest