takamine n-10

Post Reply
msbos
Posts: 6
Joined: 17 Jan 2011, 09:57

takamine n-10

Post by msbos » 18 Jan 2011, 11:27

pozdrav za Kristijana.Dosta sam citao po forumu i mogu ti reci da ima korisnih tema i saveta,pohvale sa moje strane za tebe.Ovako,sviram naravno gitaru,akusticnu,od 1982.Imao sam pauzu od 6-7 godina,klinci itd.Ponovo sam se probudio,imam par pitanja za tebe.Skoro sam postao vlasnik takamine n-10 gitare iz 1984.opijen sam zvukom,sviram blues,fingerstil,stinga itd. pored nje,imao sam jos par gitara,ibanez,hohner,yamahu,ova takamin me odusevila,ne namerava vise da menjam gitaru,zanima me sledece,cime da odrzavam lak posto sam dosad koristio iskljucivo pamucne krpice,a gitara ima dost sitnih ostecenja,udarci i ogrebotine,nije bas bila cuvana,dosta je matirana i lak ima sitnih ostecenja.Voleo bih da je sacuvam za mladja pokolenja a nisam bas bio nesto bolesno opsednut cuvanjem gitare,posto sam svasta procitao,a zanima me da li je ta gitara vredna buducnosti za klince.Da li mi je neophodan recimo kofer,inace svakodnevno sviram a gitaru drzim u sobi na godisnjoj temperaturi od 21 c +-3.meni to deluje sasvim ok,al opet vidim da si dosta potkovan pa me interesuje tvoje misljenje jer iskreno ne znam bas ni pravu vrednost gitare,jos da dodam da gitara ima savrseno prav vrat,nisku akciju,drzi stim,pragovi vrlo malo istroseni ito samo prva3.Upitao bih jos dali ima velike razlike kad bih je prikljucio na pojacalo za akusticnu gitaru jer imam malo marshal pojacalo za el.gitaru,tu mi je zvuk,onako nista posebno.Sa ozvukom nemam ama bas nikakva iskustva.Na suvo je strasna,naravno to je skroz subjektivan sud ili ti ukus.Zanimalo bi me misljenje drugih gitarista sa foruma,a naravno i Kristijana.Jos da dodam da me odusevio neki kosooki na you tubu sa demostracijom boss ad-3,planiram i to da nabavim pa me zanima i pojacalo za kompletan kucni filing.Pozdrav svima i nadam se da sam bio jasan sa svojim dilemama,svaki iskreni komentar cenim,pzd.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: takamine n-10

Post by Kristijan » 18 Jan 2011, 13:38

Pre svega, za gitaru staru preko 20 godina veoma je preporučljivo nabaviti kofer, jer ako do sada nije imala kofer, verovatno se podosta rasušila, što po pitanju tona nije problematično, ali takav rezonator jeste nešto krtiji, i fizička oštećenja se dešavaju lakše, i imaju fatalnije posledice. Osim toga, kofer lepo čuva gitaru od oscilacija u temperaturi, delimično i od oscilacija u vlažnosti prostorije. Ako se instrument ostavlja deci - nema druge nego da se čuva u koferu.

Na Takamine sajtu i na youtube vidim da ova gitara nema pickguard. Sa gornjom pločom od kedra, i ovako bez pickguarda - rekao bih da je pre svega rađena za fingerpicking. Opet, dreadnought nije baš najtipičniji rezonator za neki intenzivan fingerpicking, ali na snimcima zvuči dosta ubedljivo. Jedna ploča rezonatora je solid a ostale su laminirane. Dakle, gitara je iz srednje klase, i sigurno nema veliku vrednost, negde između 300 i 400 evra. Kako je instrument koji se više ne proizvodi, a na Takamine forumu vidim da je napravljen relativno mali broj ovih gitara, recimo da bi na osnovu toga negde napolju gitara koštala i malo više. Ovde bi neki znalac možda bio voljan da da pomenutih 400, a ja bih pre računao da ne može da ode za više od 300. Siromašno tržište, nedovoljna zainteresovanost za akustičnu gitaru... Šta da se radi...

Ako gitara nije musava, dovoljno je samo redovno je brisati pamučnom krpom. Ako joj treba malo čišćenja, neko fino sredstvo za negu nameštaja bi moglo da se upotrebi, ali samo koliko da se otkloni prljavština, a posle nastaviti samo sa suvom pamučnom krpom.

Pojačalo za električnu gitaru nije baš naročito dobro za akustičnu. Odnosno, poneka i mogu da posluže, recimo clean kanal na Fenderovim tranzistorcima je toliko bistar da bi mogao da posluži kao prelazno rešenje. Roland pojačala takođe, posebno Jazz Chorus. Opet, sve je to samo tako... da može da prođe. Za akustični instrument je potreban hi-fi pristup. Kada povežem akustičnu gitaru preko di boxa na kompjuter, sa dobrih zvučnika za kompjuter se dobije daleko "akustičniji" ton nego kad je zakačim na pojačalo za električnu gitaru. U tom pogledu, pojačalo za akustičnu gitaru bi bilo poželjna investicija. Ono što je problem sa tim pojačalima jeste to što mogu da se koriste samo za jednu namenu, a ako gitarista nije scenski aktivan brzo će da primeti da mu nije baš neophodno. A preprodaja istog ide jaaaako sporo, i cena se opasno sroza. To je komad opreme koji kod nas ne drži cenu. E sad, budući da je većina pojačala za akustičnu gitaru zapravo dvokanalna mikseta spakovana zajedno sa zvučnicima u jednu kutiju, možda, ako se razmišlja o sceni, vredi razmišljati o nabavci skromnijeg razglasnog sistema, budući da je to oprema daleko šire namene.

msbos
Posts: 6
Joined: 17 Jan 2011, 09:57

Re: takamine n-10

Post by msbos » 18 Jan 2011, 13:49

Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru,pozdrav

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest