napukla klasicna gitara...

Post Reply
User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

napukla klasicna gitara...

Post by ivanfromblace » 13 Nov 2007, 22:33

Moj drug poseduje klasicnu gitaru proizvodjaca Aria, model mislim AK20 ili AK30, i sasvim je lepo cuva otkad je ima, a poseduje je oko 2,5god.

E problem je sto je ona nedavno, a kako mi je drug preneo, naprasno napukla. Naime, on je tu naprslinu slucajno primetio, sad, tu se sad skida pomalo i lak, a gitara je crne boje pa je bas upadljivo...
Naravno nije problem u boji i fizickom izgledu, nego, javlja da mu sad losije stimuje. Inace, on je neki osrednji gitarista, ali zivi na samom jugoistoku, u Surdulici i nema bas puno kontakta sa strucnijim gitaristima koji bi mu eventualno mogli pomoci.
Pukotina se nalazi na gornjoj ploci, paralelno sa kobilicom na strani suprotnoj od zica.
Sta vi na osnovu do sada recenog mozete konstatovati?
Cekam da mi posalje sliku pukotine, pa je kacim

User avatar
Reverse
Urednik
Posts: 1136
Joined: 20 Feb 2007, 02:52
Location: Niš
Contact:

Post by Reverse » 13 Nov 2007, 22:45

Mozda stavlja isuvise debele zice, koje stvaraju veliko opterecenje, pa drvo ne moze to da izdrzi... Jedino mi to pada na pamet...

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

Post by ivanfromblace » 13 Nov 2007, 23:03

Mislim da zice nisu problem.

Nisam dobro objasnio sta zapravo trazim,
moze li se ikako ta pukotina zaceliti, i gitara nekako popraviti?

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 14 Nov 2007, 01:00

Po ovome što si napisao (mada bi dobro bilo da staviš neku sliku) moguće je da je popustila neka gredica (bracing) čija je uloga da obezbede gornju ploču od pucanja i krivljenja zbog tenzija žica.
Ako je to u pitanju popravka je moguća (zameni se gredica) ali to zahteva intervenciju profesionalca i nije baš jeftino.
Zanima me da li gitara zveči od kako se javio problem, da li se gornja ploča počela kriviti ili se radi samo o pukotini?

PS
Na takvu gitaru stavljati isključivo NORMAL žice.
Nisu one pravljene da mogu izdržati hard ili extra-hard žice.

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

Post by ivanfromblace » 14 Nov 2007, 22:06

evo i slicice

Image

viden:
Zanima me da li gitara zveči od kako se javio problem, da li se gornja ploča počela kriviti ili se radi samo o pukotini?

javicu cim mi drug prenese

hvala na pomoci

User avatar
Rocket Roll
Posts: 7274
Joined: 09 Jul 2006, 00:47
Location: Beograd
Contact:

Post by Rocket Roll » 14 Nov 2007, 22:42

Aaaah, pukotina pod pravim uglom u odnosu na žice? Biće da je neko šutnuo gitaru, ili da je pala?

Kada gornja ploča pukne od tenzije žica - po mom iskustvu - pukotina je paralelna sa žicama.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 16 Nov 2007, 00:38

S obzirom na to koliko je pukotina udaljena od kobilice i ja bih rekao da je nastala "povredom" gitare.
Mislim da to može da se sredi ali ne znam koliko se takav zahvat isplati na ovakvoj gitari.
Od ovakve pukotine ne bi trebalo biti problema sa štimom.
Jedino što mi pada na pamet je da je gitara imala neki "udes" pa je tom prilikom nekako stradao i vrat i usled toga "lošije štimuje".

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 16 Nov 2007, 09:57

U stvari, kad sam malo bolje razmislio, moguće je i da gitara napukne "sama od sebe".
Često se kod jeftinih modela desi da se rade od nedovoljno sušenog drveta. Ako je takva gornja ploča, s obzirom da je fiksirana sa svih strana, može se desiti da pukne na bilo kom mestu u toku "naknadnog rada", tj.sušenja drveta.

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

Post by ivanfromblace » 17 Nov 2007, 09:25

E ovako, imam nove informacije.

Gitara "zavija" na ove tri tanje zice, posebno na visim pragovima. Ali zvecanja nema. Dakle, ne moze da odrzi ton, ne stimuje dobro (valjda se dobro izrazavam).

Nije se pocela kriviti gornja ploca nego je samo rec o pukotini. Deluje da je vrat u redu, ali mislim da ga nije detaljno ispregledao.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 18 Nov 2007, 01:36

Ajd' objasni malo to "gitara zavija".
Kada sam pitao da li ima zvečanja nisam mislio na zvečanje zbog dodirivanja susednih pragova nego na zvečanje koje dolazi iz tela gitare.
Malo je čudno da je vrat u redu, da nema krivljenja glasnice (gornje ploče) a da ipak ne drži štim.
U čemu je tu u stvari problem?
Može li se ona, bar na kratko dobro naštimovati?
Ako može, a onda se ubrzo raštimuje problem mogu biti loše žice ili loše čivije.

User avatar
ivanfromblace
Posts: 36
Joined: 12 Sep 2007, 21:46

Post by ivanfromblace » 18 Nov 2007, 15:45

To zavijanje, kako ga ja zovem, sam i sAm cuo preko telefona. Radi se o tome da zica prosto gubi visinu posle nekog kratkog trenutka. To se najvise desava kod ove tri zice, i to najizrazenije kod vish pragova. Preporucicu mu da promeni zice, mislim da bi se tako mozda nesto poboljsalo, mada mislim da ih je relativno skoro menjao ~3 meseca.

Ako sam dobro shvatio i cuo, ona se moze nastimovati, ali jednostavno ton opada sa opadanjem amplitude vibracija zica :?

User avatar
Tiki the Boyler
Urednik
Posts: 1239
Joined: 17 Nov 2007, 00:47
Location: Banja Luka

Post by Tiki the Boyler » 18 Nov 2007, 16:40

Nažalost, mislim da je to prejeftin instrument da bi ga se isplatilo popravljati.
Nek drugar svira dok ne bude u mogućnosti da pribavi nešto bolje.

viden
Posts: 593
Joined: 18 Jun 2006, 23:43
Location: Pirot

Post by viden » 18 Nov 2007, 21:28

Tiki the Boyler wrote:Nažalost, mislim da je to prejeftin instrument da bi ga se isplatilo popravljati.
Nek drugar svira dok ne bude u mogućnosti da pribavi nešto bolje.
Gorka istina ali slažem se s tim.
Međutim, možda bi se neke stvari dale poboljšati kako bi gitara "služila" još neko vreme.
Kao prvo 3 meseca za žice (ako se instrument stalno svira) je dug period i treba ih svakako promeniti (naročito ako se radi o jeftinijim, tj. nekvalitetnijim) žicama.
Drugo, prema ovome što si napisao izgleda da sedlo (plastika) kobilice prigušuje ton. Ili su se žice usekle u plastiku, ili je plastika nedovoljno zaobljena.
Treba probati i malo izbrusiti gornji deo sedla i poravnjati sve neravnine i useke ako ih ima.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest