Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Danilo96
Posts: 22
Joined: 08 Jun 2014, 16:27

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Danilo96 » 08 Jun 2014, 16:42

Pozdrav za sve clanove,da li bi Kristijane mogao da osvezis ovaj spisak western gitara? Imam u planu kupovinu nove gitare do 250 evra,sta bi bila neka preporuka s obzirom na ponudu u Beogradu? Juce sam obisao Sky,Mitros, Music media centar i svuda su drugacije i cene i preporuke.Sky forsira Cort,Music media centar forsira Takamine dok mitros cini mi se ima najjace cene. Znaci do 30000 dinara, drednought, akusticna potrebna mi je za pop-rok svirke po kaficima za pratnju vokala. Kakva su inace Cort gitare u toj klasi u poredjenju sa Takamine-om ? Nisam bas neki znalac,tako da bi mi svaka informacija dobrodosla.Hvala unapred,

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 09 Jun 2014, 15:39

Кад је Корт у питању, погледај ове гитаре:
http://skymusiccenter.com/srpski/katego ... itara.html
http://skymusiccenter.com/srpski/katego ... ara-1.html
http://skymusiccenter.com/srpski/katego ... itara.html
http://skymusiccenter.com/srpski/katego ... itara.html

При том, мени се чини да би теби она прва гитара са списка у потпуности вршила посао. Друга на листи је иста као прва, само је јефтинија јер има сатенски финиш уместо сјајног. Ова трећа... не знам, размисли, не могу да тврдим да ће савршено да ти пасује. Иначе, Корт је добра фирма, у последњих пар година сам имао прилике да свирам на разним њиховим гитарама, и нисам никад био разочаран. Имају баш леп однос цене и квалитета. Наравно, немој за 250-300 евра да очекујеш чудо од гитаре. Служиће те то лепо, али оно... из сасвим оправданих разлога бољи инструменти коштају више :)

Погледај и Сигма гитаре. Немам с њима искуства, али видим да их људи доста хвале.

За Такамине гитаре је вероватно најбоље да идеш до Микса, они су увозници, па највероватније имају најширу понуду. Идеално би било да засвираш и сам на некој гитари, па да издвојиш неке које ти звуче пријемчиво. Е онда можемо мало боље да претресемо ситуацију.

Danilo96
Posts: 22
Joined: 08 Jun 2014, 16:27

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Danilo96 » 09 Jun 2014, 16:35

Pre svega zelim da ti se zahvalim na jako strucnim i podrobnim odgovorima koje dajes na forumu.Ti dakle predlazes da kupim ozvucenu gitaru? Ja sam razmisljao u pravcu bolje dati novac za kvalitetniju neozvucenu gitaru nego za neku ozvucenu nizeg ranga,pa da je kasnije ozvucim.E sad ,koliko bi me to zadovoljstvo kostalo? Čitao sam ovde po forumu o nekoj piezo ozvuci,za pocetak bih ja to preko shure-a pa u mixetu.:)
Do sada sam probao:
- Takamine G320s -Zadovoljan sam punocom i samom svirljivoscu gitare,ali mi se malo ne svidja na oko kombincija mat finisa i laka
- Takamine g340s - Gitara me je ocarala i zvukom i samim ugodjajem i dizajnom
- Cort Earth 200 - Gitara mi je ok, ne mogu da kazem da sam prezadovoljan,ali mislim da je to zbog losih zica koje su se nalazile na komadu koji sam probao
Gledao sam jos i woshburn D10s i varijacije tog modela.

Onao laicki najvise se dvoumim izmedju Cort Earth 200 i Takamine G340s .Interesuje me kolika i i kakva razlika izmedju G320s i g340s?
Koliko se razlikuju ove gitare koje sam naveo od ovih koje si mi predlozio?
Jako mi je bitno misljenje ljudi koji se podrobnije razumeju ipak je ovo kupovina za nekih 5 ili vise godina.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 09 Jun 2014, 21:17

Ако мислиш да свираш по кафићима, ценим да је варијанта с микрофоном испред гитаре најнезахвалнија могућа комбинација. Прво, то значи још један сталак, а простор за музичаре у кафићима је увек претесан. И посетиоци и конобари има да ти испомерају тај сталак само тако. Кад се сетим колико пута ме је вокални микрофон звекнуо у зубе зато што је неко у кафићу ногом закачио један од ногара сталка... У случају гитаре то значи да ћеш моментално да останеш без звука. Да користиш у таквом простору кондензаторски микрофон - то нема никаквог смисла. Динамички микрофон мора да стоји близу, и будући да уско хвата звук свако померање ће да доведе дотле да или имаш пола гласноће гитаре, или да се не чујеш уопште. Коначно, то значи да треба да будеш навикнут да будеш миран као споменик док свираш.

Ја не волим пиезо озвуку. Прави преоштар тон, и не звучи баш као акустични инструмент, него онако... личи. Такође захтева да се онда стално и вежба тако што си закачен на било какву озвуку, да научиш да "пипкаш" гитару, јер заиста овако озвучена гитара тражи да будеш супер пажљив, немаш на њој онако велики динамички распон као на сувој акустичној гитари. Међутим, за те свирке по кафићима тешко да имаш нешто практичније од пиезо озвуке. Ставиш онај гумени чеп на звучни отвор, и удри.

С буџетом који ти имаш на располагању, после куповине суве акустике ти остаје 30 до 50 евра за куповину магнета. Нисам сигуран да су магнети те класе баш идеално решење, по мом искуству немају баш решен проблем микрофоније на већој гласноћи. Треба да провериш, да испробаш. Види ако можеш од некога да позајмиш магнет који се ставља на звучни отвор. Пробај с било каквом гитаром и магнетом како све то шљака. Мени је то малкице ризична варијанта, посебно кад се ради о скромном буџету. Е сад, ни то није баш тпн акустичног инструмента, али ми се више допада што се тиче динамике од пиезо озвуке. Тако да ако имаш у перспективи могућност да купиш неки мало бољи магнет - ценим да онда има сврхе да купујеш суву акустику. Али ја бих рекао да је то трошак од бар додатних 100 евра, с тим обавезно рачунај.

Danilo96
Posts: 22
Joined: 08 Jun 2014, 16:27

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Danilo96 » 10 Jun 2014, 06:15

Apsolutno si u pravu za sve sto si naveo oko konobara i slicno. :D Trenutno nisam u mogucnosti da dam preko 32000 max,max.. za gitaru. Ali bih kroz par meseci verovatno imao tih stotinak evra za neku malo bolju ozvuku. E sad, interesuje me da li neka od ovih gitara koje sam ti gore naveo uz neku ozvuku od 100e moze da zvuci bolje nego neka ozvucena fabricki koja kosta 40000-45000? Sta mislis o ovim gitarama koje sam pobrojao i uopste o svimtik akusticnim neozvucenim do neke cene od 32.000 ?

Danilo96
Posts: 22
Joined: 08 Jun 2014, 16:27

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Danilo96 » 10 Jun 2014, 06:50

http://skymusiccenter.com/srpski/ibanez ... itara.html Ovo je inace moja prethodna gitara. :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 10 Jun 2014, 07:50

Ако још увек имаш тог Ибанеза, ја ти саветујем да с њим тезгариш по кафићима, а да узмеш онако себе да обрадујеш неку што бољу неозвучену гитару, па на њу да додаш магнет касније, исто неки што бољи. Да ти искрено кажем, сама акустична својства простора у којима су кафићи, и озвучење које постоји у кафићима, односно озвучење које има смисла цимати у тако мале просторе у којима не може да се заради баш озбиљно једноставно нису таква да се заиста чује да сад свираш на некој много бољој гитари. Да не причамо о томе да апсолутну већину посетилаца кафића апсолутно не занима на каквој гитари свираш, и не би уочили разлику ни да доживе моменат просветљења док ексирају пелинковац. Бољу гитару треба да чуваш за боље просторе и значајније свирке.

Гитаре које си побројао су сасвим пристојни инструменти. Ту за око 300 евра је могуће наћи солидне инструменте који могу лепо да те служе дуги низ година. Гледај да за те паре нађеш гитару која има једнослојну (солид) горњу плочу, и просто тражи ону која ти тонски баш лежи. Такамине или Корт - то није пресудно. За те паре и једни и други нуде врло употребљиве инструменте. Cort Earth 200 мени изузетно лежи, али капирам да има људи који траже нешто друго.

Да ли ће сува акустика са пристојним магнетом да звучи боље од фабрички озвучене гитаре која кошта као сува акустична плус магнет? Свакако ће да звучи другачије. То је стварно потпуно другачији тон. Оно што ја видим као предност код стављања магнета јесте то што ту и даље можеш да експериментишеш, можеш касније да ставиш неки другачији магнет, можда и неку од оних комбинација магнета и микрофона, али то је већ скуп спорт. А кад узмеш гитару са фабрички уграђеном озвуком - то ти је што ти је докле гитара може да се користи. Ако ти случајно падне на памет да тестираш другачију озвуку, то баш и неће лако да иде. Вероватноћа да ћеш да нађеш неку другачију озвуку која ће да пасује на рупу која је бушена за фабричку озвуку је изузетно мала. И коначно, чак и да нађеш тако нешто то је и даље пиезо озвука, која може да буде боља и лошија, али свака има један исти сет проблема, пиезо елемент једноставно даје тај праскав тон, гитара има пренаглашен перкусивни моменат. Ја стварно препоручујем такву озвуку за свирање по кафићима, јер те ту не боли глава, најпростија је за употребу, и кад се мало навикнеш на такву озвуку то ради посао таман довољно добро за један пренатрпан и неакустичан простор. Видео си скромну листу гитара с озвуком у претходним коментарима. То је безмало највећа сума коју бих ја одвојио за тако озвучену гитару. Ако бих давао веће паре - обавезно бих тражио нешто са другачијом озвуком. Истовремено, то је и највећа количина пара које бих потрошио на инструмент за тезгарење по кафићима. Све скупље од тога је као да тераш Моргана или Корда по неком домаћем сеоском путу препуном рупа. То ти је моје скромно мишљење, па ти сад види...

Danilo96
Posts: 22
Joined: 08 Jun 2014, 16:27

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Danilo96 » 10 Jun 2014, 14:43

Ovaj Ibanez sam dobio na pokloni nije mi nikako lezao,pa je zato je i prodat. :) Ovih dana dolazim za Beograd,pa cu da isprobam ove varijante ozvucenih koje si mi preporucio. Cisto da vidim kako to zvuci,pa ako budem zadovoljan sto da ne. Voleo bih da imam koliko toliko kvalitetan instrument koji ce mi biti milo da uzmem u ruke da vezbam,te je zbog toga moj favorit neozvucena.Izbor bi pao na neku od ovih verovatno.

Po nekim specifikacijama Cort earth 200 je najozbiljnija gitara jer su joj i prednja i zadnja strana puno drvo,a nasao sam je za 31.000. Takamine g340s - 30.000 mi se mnogo svidja ali nisam siguran da vredi 9 hiljada vise od g320s koju mogu da kupim za 21.0000 ipak i jedna i druga imaju samo gornju plocu od solid smreke. Da li ti vidis neku specijalnu razliku osim u dizajnu imedju ova dva modela?

Inace,kafici jesu ono sto je da kazem prioritet tj. izvor prihoda, ali bavim se i malo nekim kucnom produkcijom, pokusavamo da snimimo neke covere, pa i neke autorske pesme,malo se radi i po domovima kulture i nekim vecim prostorima. :)

Koji bi od magneta bio preporuka do neke cifre od 100 e?

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Baba Slim » 10 Jun 2014, 15:02

Ukratko samo, jer nemam vremena da kucam.

Sve sto je Kristijan rekao za piezo ozvuku stoji, ali je to i dalje ubedljivo najprakticniji nacin za spajanje gitare u razglas, veruj mi na rec.

Dalje, uzeo bih fabricki ozvucenu gitaru, jer naknadno ugradjivanje ozvuke moze da se ispostavi kao pipav posao - uradio sam to na svojoj akustari jer sam hteo da je osposobim za uzivo nastupanje, pa moze da se potkrade greska da glasnoca medju zicama nije izbalansirana kako treba, neke se zice mogu cuti tise od ostalih. Plus, sto iole krsten preamp kosta, pa plus piezo pa plus ruke majstora... mene je akcija ugradjivanja Fishman Classic 4 preampa (koji je kostao oko 70e, znaci nista spektakularno) sa piezom i rukama majstora kostala 130e. Ja jesam zadovoljan rezultatom, ali bolje da sam se strpeo pa u startu kupio bolju akustaru od moje kao osnova, i koja je odmah ozvucena, nego sve ovo sto sam se njakao dok nije proradilo kako treba.

Zatim, ganjaj neku akustaru sa Fishman ozvukom, od svih razlicitih akustara koje sam probao, Fishmanovi preampi sa piezima su mi najlepse zvucali. Ne mora da znaci, ali meni je tako.

Ne bih nikako isao na stavljanje magneta na rezonatorski otvor, jer je koriscenje gume odn. zapusaca za otvor nesto sto se POD OBAVEZNO mora koristiti za svirke u lokalima - cak ne mora biti ni velika buka na bini, dovoljno je da sedis u nekom cosku lokala pa se slucajno potrefi da ti trup akustare krene rezonovati sa nekom frekvencijom iz razglasa i eto problema samo takvog.

Naravno, na ozvucavanje mikrofonom u live uslovima odmah zaboravi i ne razmisljaj o tome vise, toplo preporucujem.

I da, jos jedna stvar - mislim da u tom cenovnom rangu u kojem gledas gitare, sa aspekta kucnog snimanja, zvucno zaista nema ama bas nikakve veze da li je gitara busena radi stavljanja ozvuke ili je celovita bez ozvuke.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 10 Jun 2014, 15:23

Слажем се, уграђивати пиезо накнадно није по мени паметна опција. Кад помињем накнадно намештено озвуку искучиво мислим на магнете који се стављају на звучни отвор. И да, свакако је за свирање по кафићима убедљиво најпрактичније свирати гитару са пиезо озвуком.

Што се тиче ових модела Такамине гитара... Свирао сам 320 и 330, а 340 ми нешто није у сећању. Не знам, можда и јесам свирао ту гитару, али сада свакако не могу да се сетим неких јаснијих утисака.

320 и 330 су гитаре које на папиру имају готово идентичне карактеристике. Међутим, 320 је најјефтинији модел са једнослојном горњом плочом, и види се разлика у квалитету дрвета између 320 и 330. Рецимо, што је скупља гитара, видиш све гушће и паралелније годове на горњој плочи. Није разлика у цени неоправдана.

Danilo96
Posts: 22
Joined: 08 Jun 2014, 16:27

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Danilo96 » 10 Jun 2014, 15:39

Na mene je konkretno 320s ostavila bolji utisak od 330s, mada nije pravo merilo probati gitare koje su izlozene u prodavnicama i neciju gitaru koja je usvirana. Recite mi samo jos nesto, ako bih se odlucio za neku neozvucenu koji bi mi konkrtetno model ozvuke preporucili ako moze neki link. I koje bi ozvucene bile preporuka do nekih 40.000( u ovom slucaju bih morao da odlozim kupovinu, ali ako je to pametnije verovatno bih postupio tako) .

Malo mi sad jedna stvar nije jasna. Kristijane ti si za ozvuku stavljanjem magneta na rezonatorski otvor,a ti si Slim Baba za piezo i protiv si magneta?
Malo sam zbunjen. :?

Danilo96
Posts: 22
Joined: 08 Jun 2014, 16:27

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Danilo96 » 10 Jun 2014, 16:07

Tj, koliko sam shvatio staviti magnet je kvalitetnije od pieza,ali to iskljucuje mogucnost stavljanaja cepa na otvor koji mi je u kaficima neophodan_? Ili gresim :D

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Baba Slim » 10 Jun 2014, 16:52

Nije kvalitetnije vec je drugacije, verujem da je i Kristijan tako rekao. Ja sam probao jednom na nekoj gitari onaj Seymor Duncan Woody (mislim da je taj bio) i nije mi se svidelo.

Sto se mene tice, guma je OBAVEZNA, u velikom broju situacija. Budimo realni, u uslovima u kojima mi nastupamo, preamp + piezo je i vise nego dovoljno dobro resenje. Ovde ljudi nikad na klupskoj svirci nisu ni culi kako akusticna gitara zvuci a da nije u pitanju piezo ozvuka, tako da verujem da ni ne znaju za bolje. Sto naravno ne treba da bude nesto cime se treba voditi, ali eto - vec godinu i po dana manje-vise redovno sviram i akusticnu svirku, i na pamet mi nije palo (niti bih za to imao uslova) da se maltretiram sa ozvucavanjem akustare dobrim mikrofonom, a magnet mi se jednostavno ne dopada.

A gitara do 40000 vec ima dosta da se bira, tako da, redom u isprobavanje, vidi koja ti odgovara sto se tice materijala, ergonomije vrata (meni presudan faktor pored samog zvuka), i OBAVEZNO u radnji zahtevaj da cujes kako gitara zvuci ukljucena na razglas, odnosno kakav konacni rezultat daje gitara u kombinaciji sa preampom i piezom. Meni je licno to bitnije od toga kako zvuci na suvo. Ja bez toga nikad ne bih kupio akustaru sa ozvukom koju planiram da koristim na nastupima - nema smisla, slozicete se?

I NAROCITO obratiti paznju kod ukljucivanja u razglas - da li se sve zice podjednako glasno cuju!! Desavalo se da probam i skuplje akusticne ozvucene gitare na kojima je balans bio katastrofa - jednostavno kobilica ne naleze ravnomerno na piezo ispod nje, i ne cuju se sve zice kako treba. To nije nemoguce namestiti, treba majstorska intervencija, ali opet - ako kupujem novo, hocu da sve bude kako treba u startu, koliko god je to moguce.

Danilo96
Posts: 22
Joined: 08 Jun 2014, 16:27

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Danilo96 » 10 Jun 2014, 17:10

Sad su stvari malo jasnije,ajd` da cujemo sta bi Kristijan na sve ovo rekao. Ako bi mogli da mi prosledite neke linkove konkretnih modela ozvuke,a ja cu svakako za neki dan da isprobam i fabricki ozvucene gitare.Jako mi je bitno da ipak znam sta hocu kad odem u radnju,jer kad dodjem u Beograd i kad vide da sam kinac od 17 godina,malo me tretiraju neozbiljno i pocinju da me zatrpavaju gomilom nekih informacija koje me samo zbunjuju dodatno,to je razlog ako sam sad malo vise dosadan. :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 10 Jun 2014, 17:48

Baba Slim wrote:Nije kvalitetnije vec je drugacije, verujem da je i Kristijan tako rekao.
Јесам, јесам :)
Baba Slim wrote:Ja sam probao jednom na nekoj gitari onaj Seymor Duncan Woody (mislim da je taj bio) i nije mi se svidelo.
Ни мени се не допада. И још је за мој укус прегломазан, уме да ми смета код окидања прстима. Мада то по мени и није неки референтна серија магнета.

Немам шта посебно да додам. Већ сам рекао, пиезо не марим, али га прихватам као нужно решење за ту врсту свирки, једноставно је пракитчнији од других решења за те мале просторе.

А од озвучених рецимо да погледаш и ово:

http://skymusiccenter.com/srpski/katego ... itara.html
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/165 ... 00MC-1STE/ (ову гитару нисам свирао, али је људи толико често помињу у најбољем могућем смислу да не могу да је прескочим)
http://www.mixmusic-company.com/shop/pr ... ne-eg440sc (ова је по мени посебно згодна за тезгарење)
http://www.mixmusic-company.com/shop/pr ... -gn20ce-ns (не знам да ли би ти се ово допало, али иди да чујеш - има горњу плочу од кедра, то даје неки другачији тон, ја бих то описао као мекши тон, али треба сам да чујеш како то теби делује)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest