Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Oliwer
Posts: 2
Joined: 24 May 2011, 15:03

Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Oliwer » 24 May 2011, 15:11

Molim Vas da mi pomognete oko izbora gitare. Akusticna ili Klasicna. Drugar me je ubedio da je klasicna gitara pravi izbor, iskreno takav zvuk me i privlaci. Koja gitara je optimum odnos cene kvalaiteta u rangu do 150-200e. Preferisem kupovinu nove gitare, neozvucene. Naravno, zaboravih da kazem da sam pocetnik. :oops: :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 24 May 2011, 16:15

Ako te ne privlači zvuk klasične gitare, i nisi zainteresovan da sviraš repertoar klasične gitare, ili neki latino, i tome slično, onda je potpuno besmisleno da kupuješ klasičnu gitaru. Dakle ako već znaš da te više privlači akustična gitara sa čeličnim žicama, onda to kupi.

O akustičnim gitarama do 200 evra smo pisali mnogo. Mnogo i još malo više. Mnoooogooooo. Pretraži malo forum, pa pitaj ako ti nešto nije jasno vezano za već pomenute gitare.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 25 May 2011, 06:58

Prema trenutno stanju na sajtovima prodavnica, ove modele vredi pogledati:

Takamine G220S
Takamine G320S
Oscar Schmidt OG6S
Washburn D10S
Cort Earth 100
Washburn WD10S
Fender Sonoran
Epiphone DR220
Ibanez AW15
Ibanez AW30

Sve navedene će jako lepo da služe početnika, a daju sasvim zadovoljavajući ton i mogu da služe i iskusnijim i zahtevnijim muzičarima. Ni jedna ne predstavlja ultimativnu kupovinu posle koje nećeš pogledati ni jednu drugu gitaru, ali su svakako odličan start. Uglavnom su sve u navedenom cenovnom okviru, a i one koje nisu probijaju okvir za neku smešnu cifru, i svojim kvalitetom opravdavaju da se potroši 10 do 15 evra više.

Gitara se obavezno kupuje tako što se uzme u obzir bar nekoliko gitara, nikad se na prečac ne uzima prva na koju se naleti. Nemoguće je izdvojiti jedan model koji je najbolji, u sličnom cenovnom rangu ima ih mnogo koje su sličnog kvaliteta. Potrudi se da pogledaš bar pola navedenih u spisku.

User avatar
Dersu Uzala
Posts: 4949
Joined: 27 May 2009, 10:32

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Dersu Uzala » 25 May 2011, 07:07

Kristijan wrote:...
Gitara se obavezno kupuje tako što se uzme u obzir bar nekoliko gitara, nikad se na prečac ne uzima prva na koju se naleti. Nemoguće je izdvojiti jedan model koji je najbolji, u sličnom cenovnom rangu ima ih mnogo koje su sličnog kvaliteta. Potrudi se da pogledaš bar pola navedenih u spisku.

Sve to jelda zavisi. Udjes u radnju sa gitarama i na zidu ugledas onu koja ti se najvise svidja i cale ti je kupi. Zasluzio si. Za 11. rodjendan recimo. Nema tu pravila. :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 25 May 2011, 07:11

Da, tako je moj ćale uradio, pa moja prva gitara nikad nije mogla da se naštimuje dobro, 6. žica ako zvuči dobro kao prazna, već je na 5. polju u falšu... Istina je da nije to tako strogo pravilo, ali u najvećem broju slučajeva ne vredi da se nadaš da ćeš na krilima Fortune da projezdiš najbolje moguće kroz falange domaćih trgovaca :D

fric
Posts: 151
Joined: 08 Jun 2009, 11:04

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by fric » 25 May 2011, 08:08

Oliwer wrote: Akusticna ili Klasicna. Drugar me je ubedio da je klasicna gitara pravi izbor, iskreno takav zvuk me i privlaci.
Kristijane ajd novu listu, coveka privlaci klasicna!
:ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 25 May 2011, 10:49

Kakav sam ja šampion, mrtvo 'ladno sam pogrešno pročitao. Što se da primetiti i po prvom i po drugom komentaru s moje strane. Ooooo, moram ponekad da operem stakla na cvikerima :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 25 May 2011, 11:26

Evo spiska klasičnih gitara, važi ista opaska kao i za prethodno anvedeni spisak, to je najpristojnije što sam video po radnjama za taj novac, a naravno nisu instrumenti koji će za sva vremena da namire zahteve.
Miguel J. Almeria 2-CSM
Miguel J. Almeria Classic Deluxe
Walden Natura N570
Yamaha CS101C
Takamine G124S
Ibanez G100NT
Washburn C80S

Vredi još da pogledaš šta ima u Lyra Style, ali kako ne ističu cene na sajtu, ne znam šta se uklapa u tvoj budžet.

fric
Posts: 151
Joined: 08 Jun 2009, 11:04

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by fric » 25 May 2011, 23:00

:ziveli:
Kristijan jesil ti cedar guy , nako pitam jer od liste je 5:2 za cedar...

oliwer ovu prepisku izmedju mene i Kristijana nemoj uzeti u razmatranje nego poslusaj savete od Kristijana i probaj sve a ako nemas osecaja da ti nesto bolje zvuci onda uzmi najeftiniju , ja licno nikada nebih uzeo , narucio gitaru bez probe al ako bih se pitao u ovom slucaju i to bez probe onda bi Takamine bio moj izbor...
razlozi su sto vecina ima mahagoni strane i ledja sto ja licno ne volim( ne znaci da nije dobro) sapelimahagoni je izuzetno stabilan na temperaturne i vlazne promene ali zvuk koji daje...(je stvar ukusa)

poz

fric

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by parker » 26 May 2011, 00:54

Lira ima cenovnik u pdf formatu koji moze da se skine. Jes da je malo neprakticno ali nije da bas uopste nema

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 26 May 2011, 06:34

Za sebe kada bih birao, uzeo bih klasičnu gitaru sa gornjom pločom od smreke i bočnom i zadnjom pločom od palisandra, ali ta kombinacija ne upada u ovu klasu od 150 do 200 evra, bar ja nisam video po prodavnicama tako nešto.

Ne forsiram kedar, prosto sam, od onoga što sam probao po prodavnicama, probrao ono što je zvučalo najpristojnije, šta smatram da vredi taj novac i što ipak odskače od ostatka ponude. Budući da ne znam šta će čoveku da se dopadne na kraju, eto i jedno i drugo, i smreka i kedar, pa neka vidi. Ovo su prosto pristojni instrumenti, da ti ne bude žao što si dao novac, naravno da nisu savršeni instrumenti.

Konkretno, ja bih recimo pre uzeo Takamine G128S nego ovaj G124S, ali taj mode le je van ovog okvira. Isto kod Ibaneza mislim da je bolji izbor G200, ali i taj model probija budžet. Kod Waldena sam naveo model 570, a radije bih naveo 550, ali trenutno ga imaju samo za levoruke... I tako redom... Svakoj ovoj gitari se može naći zamerka, jer prosto spadaju u tu klasu, ali sam poprilično siguran da trenutno u našim prodavnicama za taj novac nema pristojnijih instrumenata u ponudi.

Takođe mislim da je srećnije pazariti za početak instrumente cene oko 200 evra, jer se preko te cifre ulazi u zonu gde po meni nema drastično boljeg kvaliteta, ne vidim da su instrumenti od 300 do 400 evra duplo bolji. Bolji su za neku nijnsu, ali svakako nisu duplo bolji. Tek preko 500 pričamo o nečemu ozbiljnijem, a teško da početnik može da izdvoji toliko, i verovatno nije ni pametno da izdvoji toliko dok nema malo precizniju predstavu kakvu gitaru stvarno želi.

Nro
Posts: 80
Joined: 16 Dec 2010, 17:35

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Nro » 09 Jun 2011, 17:24

Ovo sto Kristijan prica za svoju prvu gitaru sam ja primetio kod skoro svih gitara do 300 evra.Naravno negde vise negde manje.Najdrasticniji slucaj kod mene je bio sa Yamahom CG131s.Gitara je imala lep i jasan ton i bila sasvim glasna,ali avaj kako je masila!Naravno,ja sam usao u radnju posle 10 godina nepipanja intrumenta,skinuo gitaru,udario E-dur da cujem kol'ko je glasna i kupio.Kad sam kuci poceo da sviruckam,mislio sam da su lose zice,dok ih nisam promenio...
Bre,imao sam kao klinac neku skolsku Melodiju Menges (ili kako se vec zove) i znam da je vrljala tek tamo negde od sedmog polja kad se hvataju akordi sa bare-om.

Elem,ja imam Takaminu 128s koja je kostala do pre par meseci u Mitrosu ispod 20000,a imam i Ibanez G100nt koju cu da prodam.Takamna ima ujednacen ton bas pogodan za klasicnu muziku,preciznost solidna.Mislim da je vrlo dobar izbor za skolsku gitaru.
Ibanez je ok,ima malo mutniji ton,meni malo vise vuce na akusticnu gitaru i pre je za sviruckanje i pevusenje.Takvi su bar moji utisci.
Sad jos jedna stvar koju sam primetio i kod pojedinih klasicnih gitara,to je vise puta spominjano zujanje zica.Uglavnom zato sto su preblizu(zice) vratu,pa pritiskom zice na pojedinim poljima dolazi do kontakta zice sa sledecim pragom usled vibracije.I to ne razumem zasto prodavci ne srede pre nego sto stave intrument u prodaju,kad vec gitara ima podesiv vrat.Objasnjenje da ima kupaca koji bas to vole je potcenjivacko.
Eto,smorio sam,a nisam mnogo sta pomogao,ali ima jedan dobar nacin za kupovinu:povedes nekog ko je iskusniji pa probas i ti i on,pa se posavetujete.

Oliwer
Posts: 2
Joined: 24 May 2011, 15:03

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Oliwer » 14 Jun 2011, 22:45

Dragi prijatelji,

Samo da Vam se zahvalim na iscrpnim savetima koji su mi mnogo pomogli prilikom kupovine. Nakon poduzeg razmatranja oko izbora izmedju western i klasicne, izmedju bezbroj brendova, modela,..., isprobavanja i dosadjivanja prodavcima, kupio sam Takamine G320s western, akusticna i neozvucena gitara u Mitros-u. Ne znam da li je to pravi izbor ali znam da ima sipku u vratu, a to je dobro da caletu ispravim ledja. Nego, odoh lagano na sekciju Pocetnici(Muzicka teorija i edukacija). Pozdrav! :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by Kristijan » 15 Jun 2011, 07:51

Uh, dobro je, iako sam pogrešno protumačio prvo pitanje, na kraju nije bio za bacanje onaj prvi spisak :D

E pa da te lepo služi gitara i da brzo napreduješ!

wadecox
Posts: 1
Joined: 06 Jul 2011, 11:24

Re: Koju gitaru kupiti, Akusticnu ili Klasicnu?

Post by wadecox » 06 Jul 2011, 11:27

I ja sam tek poceo da sviram.
pre mesec dana sam kupio Yamahu C40
http://www.nonstopshop.rs/i-477/klasicn ... amaha-c-40
Nisam strucan toliko, ali meni je skroz ok...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest