STAGG gitare

Post Reply
User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

STAGG gitare

Post by mr.bluesman » 18 Jul 2011, 08:05

Jel moze neko da mi kaze u nekih par crta, zasto su ove gitare toliko lose?

Imaju primamljivu cenu, kapiram da se cesto kupuju po radnjama, ali ovde na forumu sam cuo samo najgore o njima.

Saveti, sve samo nemoj stagg da kupis, izbegavaj stagg gitare i slicno...

I ja planiram da uzmem neku entry level akustaru, pa stagg se dosta namece cenom, pa me zanima da li cu mnogo da pogresim, a najvaznije zanima me sta to tacno ne valja toliko kod nje?

Ici cu ovih dana da je probam pa me zanima na sta tacno da obratim paznju.

U ceni do 100e ja mislim da samo Stagg i ima da se proba.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: STAGG gitare

Post by Kristijan » 18 Jul 2011, 09:03

Od tih Stagg gitara do 100 evra ja nisam video ni jednu da je imala zadovoljavajući nivo izrade, unutra su bile izuzetno aljkavo urađene, a i ton je bio onako prilično tup, neverovatno neraspevan za jednu akustičnu gitaru. Inače se obično gleda da gitara nema sve 3 ploče rezonatora od istog materijala, a Stagg za te pare ne samo da ima baš takvu situaciju, nego su i sve 3 ploče od lipe, koja uopšte ne važi za neko posebno poželjno drvo za izradu rezonatora. Kad sam isprobavao razne Stagg gitare, uopšte i nisam znao za ove detaljne specifikacije instrumenta, naprosto je ton koji sam čuo bio suviše mrtav, a odbijala me je i obrada koju vidim, ni spolja nisu bile izrađene posebno uredno, a tek kad zavirim unutra... jako ružno i aljkavo, na sve strane grudvice osušenog lepka, kao da je neko mistrijom nanosio lepak. Jednostavno mi je sve ukazivalo na instrument koji je rađen sa jako malo pažnje, a baš tako i zvuči.

Ja bih savetovao da se pogleda Tenson D10, koja je nešto neznatno skuplja, i mada i dalje nije u zoni fenomenalnih gitara, daleko je srećnije sklopljen instrument.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: STAGG gitare

Post by mr.bluesman » 18 Jul 2011, 09:56

E pa hvala na savetu. Dosta korisno. Nisam znao za rezonantnu kutiju da mora da bude od razlicitih materijala. Izgleda da cu ipak da zaboravim na Stagg. Po onome sto si rekao, definitivno nije za mene.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: STAGG gitare

Post by Kristijan » 18 Jul 2011, 10:06

Pa ne mora baš najobaveznije da bude od ratličitih materijala, ali se preporučuje. Svakako drugačiju funkciju obavljaju bočna i zadnja ploča (koje najčešće jesu od istog materijala), od gornje ploče, budući da je na gornju ploču zakačena kobilica, i da treba vrlo živahno da vibrira prenoseći vibracije žica.

Kod tih jeftinih instrumenata poželjno je da što manje toga bude farbano, da se što više vidi od čega je pravljen svaki deo. Udare crnu, plavu, bordo ili crvenu boju na te jeftinjake, a ispod ko zna šta stoji... Farbaju kobilicu i grifplatnu u crno, što nije najgori slučaj, jer ume ispod farbe da bude javor, ali po rečima jednog majstora, naišao je na gitaru na kojoj je ispod crne farbe bila plastika, a ispod farbe na trupu - tanki sloj furnira i presovan karton.

komlen_s
Posts: 24
Joined: 14 Nov 2010, 19:12

Re: STAGG gitare

Post by komlen_s » 18 Jul 2011, 15:21

Ja sam imao tensona, bila je to najjeftinija gitara u ponudi, izradjena od jeftinih materijala, laka kao stiropor :D
Ali za divno cudo imala je lepsi zvuk od jeftinog fendera koji svira moj brat, a i civije su joj bile odlicne, drzala mi je stim po 3 - 4 dana, a sviram sam je sat - dva dnevno...kad kinezi naprave :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: STAGG gitare

Post by Kristijan » 18 Jul 2011, 16:44

Pa da. Ne znam čime su je prskali :lol: ali ta gitara jednostavno svira bolje od ostalih tako jeftinih gitara. I to je nekako ciklično, to treba pratiti. Ranije je mogao dosta pristojan komad da se nađe među onim Da Capo gitarama, bilo malo srećnijih serija, ali već neko vreme nisam video malo bolje sastavljen komad, pa ih više ne preporučujem. Trenutno mi je za početnike favorit ovaj Tenson, videćemo dokle će to tako da traje.

Danijel989
Posts: 3
Joined: 07 Jun 2011, 09:24

Re: STAGG gitare

Post by Danijel989 » 02 Sep 2011, 17:46

mr.bluesman wrote:Jel moze neko da mi kaze u nekih par crta, zasto su ove gitare toliko lose?

Imaju primamljivu cenu, kapiram da se cesto kupuju po radnjama, ali ovde na forumu sam cuo samo najgore o njima.

Saveti, sve samo nemoj stagg da kupis, izbegavaj stagg gitare i slicno...

I ja planiram da uzmem neku entry level akustaru, pa stagg se dosta namece cenom, pa me zanima da li cu mnogo da pogresim, a najvaznije zanima me sta to tacno ne valja toliko kod nje?

Ici cu ovih dana da je probam pa me zanima na sta tacno da obratim paznju.

U ceni do 100e ja mislim da samo Stagg i ima da se proba.

Ako te zanima klasicna ozvucena gitara do 100 evra (da ne poverujes da to moze da se nadje :)) imas u mitrosu ovu gitaru:

http://www.mitrosmusic.com/proizvod/553 ... -N-%2A%2A/

Svirao sam je i za divno cudo je vrlo dobra (za te pare). Sto se tice akusticnih one koje sam isprobao nisu bile dobre.

melesio
Posts: 12
Joined: 13 Aug 2015, 21:43

Re: STAGG gitare

Post by melesio » 14 Aug 2015, 14:27

potpisujem sve što je kristijan napisao za ovu marku gitare a i za sve ono što je pisao na temama o gitarama iz niže klase sve je tačno-imao sam stagg gitaru i nervirala me je do bola :x znači ljudi kada kupujete gitaru mora eventualno da bude rezonantor stranice od dve vrste drveta i nikako drugačije...nikada više ne bih kupio stagg pa da je i iz srednje klase.

User avatar
alfonso
Posts: 618
Joined: 10 Jun 2015, 16:23

Re: STAGG gitare

Post by alfonso » 14 Aug 2015, 15:19

ne znam kakva su misljenja drugih,ali mislim da CORT ima pristojne gitare.mada kao i kod svih tih niskobudzetnih gitara isprbaj sto veci broj.to se radi po serijama pa je kontrola kvaliteta losa (isproba se pristojno svaka 20 gitara,mozda ni toliki)

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: STAGG gitare

Post by mr.bluesman » 29 Aug 2015, 23:27

Cort ima sjajne gitare. Evo bas nedavno drugar kupio Cort SFX1F svirao je nedavno više puta. Sjajna gitara. Mada to je ozvučena akustična gitara, ali jedina Cort gitara koju sam svirao.
Rado bi se menjao sa njim. :lol: :lol: :lol:

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: STAGG gitare

Post by teodorica » 09 Sep 2015, 16:52

Ne znam kako sad stoje stvari sa cenama Cort Earth serije,ali ova moja Earth100SE i posle 6 godina od dana proizvodnje radi kao zmaj.Stalno su 12-ice na njoj,nema povlacenja rezonatorske ploce kod kobilice pod tenzijom zica.Vrat i dalje prav.Jedina intervencija koju sam uradio je sedlo od jelenskog roga i zvuk i sustain su primetno bolji.Iskrena preporuka za akustare ovog proizvodjaca(ali za solid top entry level)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest