Zice za akusticnu gitaru

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Bojjan96 » 18 Jul 2012, 15:56

imam malo tvrdju akusticnu gitaru i trenutno koristim Ernie Ball žice...
ima li neko da preporuci malo mekse a da daju malo ..kako da se izrazim,direktniji zvuk od Ernie Ball žica.

Ko me razumeo,shvatice xDD

pozdrav..

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 18 Jul 2012, 17:09

Ако сам те добро разумео, можда би ти Мартин жице добро легле.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Bojjan96 » 18 Jul 2012, 23:41

Kristijan wrote:Ако сам те добро разумео, можда би ти Мартин жице добро легле.
Pa ove trenutno im daju dosta širok,raznovrstan zvuk.. ja bih nesto direktnije..znam da ima dosta do gitare..

http://www.youtube.com/watch?v=NG8eci5b ... re=related

gitara mi nije kao ova.. al bih voleo nesto ovako,u tom pravcu da mi ide zvuk?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 19 Jul 2012, 08:58

Хммм, не иде то тако... Не могу жице да направе ту кључну разлику. Више су у питању финесе.

Ценим да теби треба гитара мало мањег и плићег резонатора, јер такве гитаре имају сасвим другачију пројекцију тона, и ту жице не могу да ти направе од дреднот гитаре неку парлор гитару.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Bojjan96 » 19 Jul 2012, 13:39

Kristijan wrote:Хммм, не иде то тако... Не могу жице да направе ту кључну разлику. Више су у питању финесе.

Ценим да теби треба гитара мало мањег и плићег резонатора, јер такве гитаре имају сасвим другачију пројекцију тона, и ту жице не могу да ти направе од дреднот гитаре неку парлор гитару.
svestan sam toga

samo sam hteo videti da li je moguce da se žicama imalo priblizim željenom zvuku

:D

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Bojjan96 » 19 Jul 2012, 16:05

evo sad mi lik sa drugog foruma preporucio isto Martin..
probacu xDD hvala

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by mr.bluesman » 01 Aug 2012, 00:53

Ja sam dosta koristio D'Addario zice, medjutim desava se da im 4 zica jako brzo strada.... Kosuljica se okruni jako brzo, dok ostale zice znaju da traju mesecima duze...tako da tu zicu sam cesce kupovao.

To je bilo davno. Dal neko zna jel se to promenilo? Inace zice mi se dopadaju jako su mekane i udobne za sviranje.... A mozda je i navika....

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by nemanjavelimirovic » 20 Oct 2014, 16:34

Koje zice su po vama najtrajnije, da ne pucaju i da odole ne propadnu za dve nedelje aktivnog sviranja? Meni martin zice bile do skoro najbolje ali nisam imao toliko akustike kao sad, pa me zanimaju iskustva. Koristim 10ke u e. Necu deblje, mrzim kad je tvrdo. Kakve su ove: maric.rs/product.php?id=1552 ?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by bancika » 20 Oct 2014, 17:23

Elixir. Meni Martin i DAddario EJ (bez premaza) traju dve nedelje pre nego sto postanu mutne. Pod istim uslovima Elixir voze 3-4 meseca.

Te EXP nisu lose, ali nisu u istoj klasi kao elixir sto se tice trajnosti. Elixir prevlaci posebno jezgro zice i posle na kraju namotanu zicu. EXP kolko znam prevlace samo jednom spolja, al ne i jezgro. I nisam siguran, al mislim da EXP nemaju premazane tanke dve zice, dok elixir imaju.

Ono, posto vozis toliko tanke zice, mozes da probas i sa elektricnim. Elixir za elektricnu kosta 1500din, a za akusticnu 2500 ako se dobro secam.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by nemanjavelimirovic » 20 Oct 2014, 18:33

bancika wrote:Elixir. Meni Martin i DAddario EJ (bez premaza) traju dve nedelje pre nego sto postanu mutne. Pod istim uslovima Elixir voze 3-4 meseca.

Te EXP nisu lose, ali nisu u istoj klasi kao elixir sto se tice trajnosti. Elixir prevlaci posebno jezgro zice i posle na kraju namotanu zicu. EXP kolko znam prevlace samo jednom spolja, al ne i jezgro. I nisam siguran, al mislim da EXP nemaju premazane tanke dve zice, dok elixir imaju.

Ono, posto vozis toliko tanke zice, mozes da probas i sa elektricnim. Elixir za elektricnu kosta 1500din, a za akusticnu 2500 ako se dobro secam.
Koristim za elektricnu prvi komplet Elixir 10ki i super mi to nekako sve. Mene samo brine da li ce pucati. Necu da dajem 2000dindzi za Elixir pa da me ne izdrze :mrgreen: (cesto mi puca d recimo i skoro mi je roknula h od Martin kompleta)....

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by bancika » 20 Oct 2014, 18:34

Sta im radis? :shock:

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by nemanjavelimirovic » 20 Oct 2014, 18:43

bancika wrote:Sta im radis? :shock:
Pazi na elektricnoj mi ne pucaju :nixweiss:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by bancika » 20 Oct 2014, 22:07

Kristijan wrote:Хммм, не иде то тако... Не могу жице да направе ту кључну разлику. Више су у питању финесе.

Ценим да теби треба гитара мало мањег и плићег резонатора, јер такве гитаре имају сасвим другачију пројекцију тона, и ту жице не могу да ти направе од дреднот гитаре неку парлор гитару.
Iznenadio sam se koliko neke zice promene ton. Uzeo sam da probam elixir 80/20 za cord dreadnought i dr dragon skin za gs mini. Jeste da je mini od mahagonija koji je topliji od smreke, ali je ipak duplo manja gitara i plus je taylor, po defaultu (sa elixir fosfor bronza) je prilicno svetla. Sa novom kombinacijom zica, mini je dosta topliji nego veliki cort. Dragon skin imaju mozda ton koji bojan trazi. Topliji i manje kompleksan, vise fundamentalan. Kad sam ih stavio, prva stvar koja mi je prosla kroz glavu je da prave taylora da zvuci kao martin. Sa druge strane, elixir 80/20 su super super svetle. Dosta su "smanjile" corta. Pre toga sam imao na njemu martin i exp zice i bio je topliji u obe varijante. Martin mi se nisu dopale jer su crkle rekordno brzo. Posle nedelju dana su pocele da gube ostrinu i definisanost u basovima. Posle dve nedelje sam ih mrzeo. Skroz onako labav i prdeci bas. Sa elixir je druga krajnost, cak i previse. Sledeci put joj uzimam elixir fosfor bronza. Isto za minija, vise sam voleo kompleksniji, svetliji ton elixira. Ali ko trazi topliji, dr su dobre. I traju duze posto su premazane.

U mom slucaju je bila dan i noc razlika...samo ne bas po mom ukusu :)

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Overdrive » 20 Oct 2014, 22:24

treba jako često i mnogo da se menjaju razne žice, da bi čovek video šta njegovoj gitari odgovara

Razne gitare vole različite žice i tu nema pravila

Veoma važan faktor je šta se svira, tj kako - da li se pretežno udaraju akordi, ili se ide na fingerstyle, ili se ide na flatpick isl.

Veoma važan faktor je kako se drži trzalica, od čega je i kolika je.

Sve to pod uslovom da je gitara dopro podešena, da žice lepo leže u sedlu, da grvo, plastika, kost, nisu mnogo suvi itd.

Veoma važan faktor - visina žica i u skladu sa tim - debljina.

Veoma važan faktor - štim, da li je uobičajeni, ili spušten, isl.

I povrh svega toga, što je možda i najvažnije - šta ko voli da čuje. Neko voli twangy, neko voli mekan zvuk, neko voli da ima blago zujanje na nekom pragu, neko nema pojma šta voli..

Da ne zaboravimo i tehniku leve ruke - da li neko snažno pritiska žice dok svira (tu tanje žicve mogu čak da dobiju falš ) ili mekano..sve u svemu, igranka bez prestanka.

Najsrećniji su oni kojima sve to nije važno, već im je jedino važno da žica dugo traje tj da ne puca.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by nemanjavelimirovic » 20 Oct 2014, 22:53

Ono stho je meni bitno kod svake gitare je da:
zice budu udobne za sviranje, sto mekse do bolje, ne smeta mi "zvaka" efekat
da akcija bude shto niza, tj do granice da moze zica da vibrira normalno
da zice traju shto duze jer smara akustara za menjanje istih (mrzim 3+3 civije) :D
A opet volim sound kao recimo na ovoj gitari:

da ima basa sto vise i da...sviram vecinski akorde (ponekad i po prilici agresivno) kad sviram akusticnu gitaru :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest