Zice za akusticnu gitaru

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Zice za akusticnu gitaru

Post by mr.bluesman » 18 Jul 2011, 21:51

Zanima me koje bi zice preporucili za akusticnu western gitaru. Uskoro cu uzeti gitaru pa je vreme da se i na zice misli.
1. Gde najbolje kupiti? Ko ima fine cene i dobar izbor u Beogradu?
2. Koju marku kupiti?

Svojevremeno sam koristo D'addario zice. Bile su extra mekane, jedino sam imao problem sa trecom zicom. Kosuiljica joj brzo strada i zica se odmota. Koliko god da sam pazio nisam to uspeo da resim.

Sta mislite koje zice bi mogao jos da pogledam? I gde?

Imate li neki savet koja radnja ima dobar izbor zica? I sta je sad dobro od zica? Neki posebni modeli? Lepo je uvek imati dopunski komplet zica.

Malo sam izasao iz stosa, sto se toga tice, neki savet bi mi dobrodosao.

Svima hvala na svakom savetu i komentaru.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 19 Jul 2011, 06:34

Mogu da ti navedem šta ja koristim, i s čime sam vrlo zadovoljan. Za gitare nešto manjeg trupa, tipa Takamine gitara sa NEX trupom, i razne druge gitare koje bi po obliku tela bile ili mini varijacija jumbo gitara, ili nešto na temu Martin OM gitara, čini mi se da su Ernie Ball Earthwood najpristojnije žice, vrlo su fine za fingerpicking. Za gitare velikog rezonatora, dreadnought ili jumbo, gledam da uzmem Martin žice, tražim Martin Custom Light (.011 - .052). Martin sam viđao u 3 prodavnice: Music Media Centar, Lyra Style i Music Trade. Ernie Ball - Marićev muzički servis i Music Media Centar. I jedne i druge povremeno ima Mega Music. Mislim da Ernie Ball ima povremeno i Mitros.

I jedne i druge su trajne, nikad mi se nije desilo da treba da menjam žice zato što se žica oštetila ili pukla. Mada, budući da je meni akustična gitara glavno naoružanje, ja zbog tona koje žice daju gledam da ih menjam najviše na mesec dana.

Od poznatijih firmi koristio sam još i Dunlop i Dean Markley žice. Dunlop mi jednostavno nisu legle, kvalitetne su ali meni se taj ton ne dopada. Dean Markley po mom mišljenju nisu podjednako kvalitetne kao Martin ili Ernie Ball, i ton im je jako brzo postao mutan i tupav, a dosta brzo je počeo i namotaj na 3. žici da se kida.

I ja sam nekad koristio D'Addario, ali ima baš mnooooogo godina od kako sam se prebacio na Ernie Ball, a Martin koristim poslednjih godinu dana intenzivnije. Kad jednom naiđem na nešto što mi odgovara, nisam mnogo raspoložen da isprobavam još gomilu varijanti, pa ne mogu da ti dam neki mnogo kompletan pregled onoga što postoji u ponudi.

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by teodorica » 02 Oct 2011, 10:53

Moze jedno pitanjce?Dali trosenje pragova zavisi od debljine zica? Na cortu sam dobio 12-ice dadario i primetio sam da su pragovi manje klizavi pri bendingu,ali i da pre dobijaju riseve u odnosu na one na elektricnoj.Predpostavljam da isti tip pragova stavljaju i ostale firme za te entry kvalitetnije modele,ali zasto su meksi u odnosu na one na elektricnim gitarama?

organistk
Posts: 23
Joined: 09 Jan 2011, 00:21

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by organistk » 22 Oct 2011, 14:36

Za preporuku Martinove zice koje spominje i Kristijan ali i fenderove zicebi ti preporucio da probas,ja imama dvanaestice na Ovationu i daju jako lepu boju i intenzitet.Probao sam Yamahu takodje 12 ali je boja tona bledja i intenzitet nekih 70 posto slabiji.Sa pucanjem ili odmotavanjem nisam imao problema....ali istrazuj pa nadji sta ti najvise cucii

User avatar
henk
Posts: 63
Joined: 06 Feb 2007, 08:46
Location: BG-Krst

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by henk » 07 Nov 2011, 08:35

Jel neko probao flatwound žice za akustičnu gitaru?

Ili ako ne full flatwound, ono makar flat-top žice, poput ovoga: http://store.daddario.com/category/1458 ... ight_12-53 ili ovoga: http://www.stringsandbeyond.com/thspbracgust.html?

Dopada mi se koncept, a i dosta ih hvale na netu, kažu da daju zvuk mek kao bebina guza.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 07 Nov 2011, 09:01

Pa da, ali daju i malo mutniji zvuk. Preporučuju se za džez gitare, što archtop, što one kakve je koristio Džango Renart. Ja to ne bih stavljao na dreadnought i jumbo gitare.

User avatar
Bojjan96
Posts: 252
Joined: 16 Dec 2011, 18:51

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Bojjan96 » 16 Dec 2011, 18:55

može savet za Stagg SW201 BK akusticnu gitaru ???
sta je najbolje ;)

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by ness » 16 Dec 2011, 22:33

Nema pravila ni za jednu gitaru,najbolje je ono sto tebi najvise "lezi"...

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by nemanjavelimirovic » 31 Jan 2012, 16:56

Imao sam sad u subotu svirku pre koje sam stavio DiAddario Phosphor Bronze zice...Pukle su mi i D i G i to tako da nisam mogao da nastavim D a ni G. :? :(
700dindzi su ove zice (0.10) jbg... bacio sam 700dinara niz reku :mrgreen:
Image

Ove Martin su najbolje zvukom, ali i one pucaju posle dve probe i brzo izgube svezinu....
Image

Dean Markley mi traju jednu probu tojest vec posle nje cujem da su izgubile zvuk...(probe znaju da traju dugo bajdvej)
Jel ELIXIR izdrzljiv? Nije mi frka da dam i vishe love, samo da ne pucaju i da ne gube brzo zvuk, smorilo me to... :) :ziveli:

Koje zice koristite a da Vam ne pucaju cesto? (Imajte u obziru da pricate sa nekim ko bash udara po zicama...a mrzi tvrde zice - 11 i vishe). :D :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 31 Jan 2012, 21:11

Мислим да треба да прегледаш седло и коњић на гитари, не видим ни један разлог зашто би ти тако брзо пуцале жице чак ни ако темпераментније свираш. Ја свирам акустични гитару сваки дан, викендом сам у студију 4 до 5 сати, и није баш да пипкам гитару, и жица ми није пукла... ма оно, ваљда од кад сам био дете. Трудим се да мењам жице редовно, али нисам фанатик. Зато и мислим да можда треба да видиш да треба да прегледаш места на којима се прегиба жица, посебно ако ти исте жице редовно пуцају.

User avatar
nemanjavelimirovic
u zemlji telecastera
Posts: 4491
Joined: 11 Aug 2008, 16:33
Location: Sremska Mitrovica
Contact:

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by nemanjavelimirovic » 31 Jan 2012, 22:30

Kristijan wrote:Мислим да треба да прегледаш седло и коњић на гитари, не видим ни један разлог зашто би ти тако брзо пуцале жице чак ни ако темпераментније свираш. Ја свирам акустични гитару сваки дан, викендом сам у студију 4 до 5 сати, и није баш да пипкам гитару, и жица ми није пукла... ма оно, ваљда од кад сам био дете. Трудим се да мењам жице редовно, али нисам фанатик. Зато и мислим да можда треба да видиш да треба да прегледаш места на којима се прегиба жица, посебно ако ти исте жице редовно пуцају.
I meni je palo na pamet, al ono...mislim to je od plastike, koliko moze zica da se isece na plastiku? Isto tako, vrlo brzo mi se pojave oni useci na donjem delu zice, jel to znaci da treba mozda ispolirati pragove? :D
Moram odneti akustaru da mi neko sredi pa cemo videti shta je u pitnanju... :) :ziveli:

User avatar
Wook
Posts: 403
Joined: 28 Aug 2008, 16:40
Location: Beograd

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Wook » 04 Feb 2012, 10:45

Poslednje zice koje sam kupio su bile Elixir, a s obzirom da ih ja jako retko menjam, moram priznati da je zvuk ostao isti jako dugo, za razliku od EB i GHS koje sam koristio pre ovih.. 10-ke su u pitanju.. Probaj, sto da ne, ja sam izuzetno zadovoljan njima :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Kristijan » 04 Feb 2012, 11:56

Пошто нисам користио Elixir жице, интересује ме да ли имаш утисак да кад су ове жице сасвим нове дају исти тон као рецимо сасвим нове Ernie Ball? Оксидација бронзаног намотаја је један од разлога зашто жице мењају боју тона, и мада има ту још битних фактора, свакако овај фактор није занемарљив. Будући да сам ја рад да често мењам жице да бих имао баш тај тон бронзаних жица, занима ме да ли Elixir икад звуче баш тако, или су из неке друге приче? Ако звуче баш исто, радо бих то испробао. Ако пак имају неки тон "с краватом", ту ми дуговечност ништа не значи.

User avatar
Wook
Posts: 403
Joined: 28 Aug 2008, 16:40
Location: Beograd

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by Wook » 08 Feb 2012, 23:14

Meni zvuci dosta slicno, mada se na mene nikako ne sme oslanjati, s obzirom da nisam jedan od onih koji mogu "iz secanja" da porede zvuk, a i da jesam, ne verujem da bih ja licno osetio neku razliku.. Sta da kazem, zvucalo je "novo" jelte..
To kazem cisto da ne ispadne posle "E, rekao si da je isto, a veze s vezom nema".

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Zice za akusticnu gitaru

Post by parker » 08 Feb 2012, 23:54

Kakav iskren odgovor :D
Bravo :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest