Odrzavanje akusticne kad se ne svira

Post Reply
User avatar
Deda Joksim
Posts: 40
Joined: 06 Sep 2009, 02:36

Odrzavanje akusticne kad se ne svira

Post by Deda Joksim » 20 Jan 2012, 13:55

Moze li neko da me posavetuje kako treba ostaviti akusticnu gitaru kad na njoj nece biti svirano neko vreme?
Ako je ostavim nastimovanu, da li ce joj se izvaliti kobilica? Da li treba da joj opustim zice?

vertigo_beat
Posts: 303
Joined: 23 Sep 2008, 22:52
Contact:

Re: Odrzavanje akusticne kad se ne svira

Post by vertigo_beat » 20 Jan 2012, 17:23

Deda Joksime.

Ma da, ... opustis zice, stavis u neki kofer i prostoriju bez većeg kolebanja temperature (dakle, ne na terasu, ne u kotlarnicu,a bogme ni u dvorište), ...otvoriš je za nekih 20-tak godina, postaviš oglas na Kupujem-prodajem i prodaš kao vintage za 2000 e i to je to!

Živeli :ziveli:

User avatar
Deda Joksim
Posts: 40
Joined: 06 Sep 2009, 02:36

Re: Odrzavanje akusticne kad se ne svira

Post by Deda Joksim » 20 Jan 2012, 21:00

:lol1: :lol1: :lol1: Hvala na savetu i na ideji :D

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Odrzavanje akusticne kad se ne svira

Post by nikolic025 » 22 Jan 2012, 02:06

Zavisi koja je gitara u pitanju,ako je nesto novije,sa sipkom u vratu,ako su zice neke normalne 10,11,pa cak i 12,ako je stim nizi ili E onda cak ni ne moras nista od toga da radis...Jos ako imas kofer,milina,obrises je,natopis rosewood (ako je od toga fingerboard) limunovim uljem,sa nekim sretstvom za zastitu laka prebrises gitaru,zice takodje,za nijansu ih opustis,cisto da ne budu u punoj teniji,a cak i ne moras,i ostavis je u kofer.Nije obavezno mazati je i brisati,ali ja tako radim...Ne opustaj zice skroz zato sto gitara ima sipku koja gura vrat u suprotnom polozaju,a kada opustis zice,vrat ce biti upregnut samo u jednu stranu i vrlo je moguce da se osteti,iskrivi ili izvitoperi tokom godina...Eventualno,ako znas sta radis,opusti sipku malo,pa opusti zice.Tako nove gitare (bar ove sto sam ja vadio iz kutija) stizu.Sa opustenom sipkom i onda kad nastimas,dotezes sipku u zavisnosti od tenzije zica koje koristis i slicno (to vazi obicno za jeftinije modele koji stizu dosta lose setovani,ili ne setovani)...

To je opet moje misljenje i misljenje ljudi koji su mene savetovali...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Odrzavanje akusticne kad se ne svira

Post by komil » 27 Jul 2012, 10:02

Deda Joksim wrote:Moze li neko da me posavetuje kako treba ostaviti akusticnu gitaru kad na njoj nece biti svirano neko vreme?
Ako je ostavim nastimovanu, da li ce joj se izvaliti kobilica? Da li treba da joj opustim zice?
Nemoj da opuštaš žice, ne ovako napamet! Što već kažu drugi ovde, gitara (vrlo verovatno) ima šipku koja je nameštena da daje kontra tenziju žicama. Ako skineš tenziju žica vrat će vremenom da se izvitoperi. Tako da, ako skineš žice, onda otpusti i šipku skroz do kraja... Zatim pazi da ostaviš gitaru u prostoriji gde nema drastičnih promena temperature (tj. u sobi, ne na tavanu), daleko od radijatora, prozora, vrata. Pošto vlažnost vazduha utiče mnogo na drvo gitare, poželjno je staviti one vrećice za upijanje vlage u kofer (ili pored negde). To su one vrećice što se dobijaju uz kupovinu raznih stvari, npr. patika.

E sad, u slučaju da je već vrat gitare kriv u neku stranu, onda se isplati ostaviti tenziju u kontra stranu na neko vreme, ali tu treba biti pažljiv... Kobilica se neće izvaliti (čak i da hoće, razlog nisu žice, a i nije tako teško zalepiti kobilicu nazad).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest