Yamaha LS-6 ili Seagull Coastline s6 folk

Post Reply
Shiva6
Posts: 3
Joined: 14 Apr 2012, 10:20

Yamaha LS-6 ili Seagull Coastline s6 folk

Post by Shiva6 » 14 Apr 2012, 11:13

Forumaši zdravo,

Suzio sam izbor na ove dvije gitare .
Obje imaju gornju ploču od punog drveta i cijenom su tu negdje oko 500 e .
Lično ja više naginjem prema yamahinoj gitari jer sveukupno mi izgleda kao kompletnija gitara, ima bolji finish i dolazi sa koferom. Seagull sa druge strane ima malo širi vrat , što meni odgovara , ali je nekako kao nedovršena gitara, ima slabiji finish i gornja ploča je poprilično osjetljiva na mehanička oštećenja.. Uglavnom koplja se lome oko toga gdje je gitara napravljena. Da li je seagallu veliki plus to što se pravi u kanadi (Yamaha se pravi u Kini)? Da li je neko imao priliku svirati na ovim gitarama?
Unaprijed hvala.


Yamaha LS 6:

Top : Solid Engelmann Spruce
Back & side: Rosewood
Neck : Mahogany, Rosewood (3 ply)
Fingerboard : Ebony
Bridge : Ebony
Nut Width : 44 mm (1 3/4")
Tuners: Diecast Gold
Finish: Gloss




Seagull Coastline S6 Folk:

Top : Select Pressure Tested Solid Cedar
Back & Sides : Canadian Wild Cherry
Neck : Silver Leaf Maple Integrated Set Neck
Fingerboard & Bridge : Rosewood
Nut & Saddle : Compensated Tusq® by Graphtech
Nut Width : 46 mm (1 8")
Finish : Semi-Gloss Custom Polished Finish

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Yamaha LS-6 ili Seagull Coastline s6 folk

Post by Kristijan » 14 Apr 2012, 13:00

viewtopic.php?f=19&t=11597

Што се мене тиче, ова гитара не би смела да кошта више од 400 евра. Мислим да је код нас цена превелика, и да се не исплати. Мада је добар инструмент. Уосталом, ето имаш детаљан приказ на наведеном линку.

Имам лепо мишљење о Yamaha гитарама L серије, али нисам свирао LS6. Зато не могу да направим поређење. Ваљда ти ово помаже макар мало.

Shiva6
Posts: 3
Joined: 14 Apr 2012, 10:20

Re: Yamaha LS-6 ili Seagull Coastline s6 folk

Post by Shiva6 » 18 Apr 2012, 23:40

Hvala :)

Shiva6
Posts: 3
Joined: 14 Apr 2012, 10:20

Re: Yamaha LS-6 ili Seagull Coastline s6 folk

Post by Shiva6 » 23 Apr 2012, 16:42

Zdravo ,opet ja.

U procesu probanja gitara naletim na Cort AS S4 , komplet puno drvo, ozvučena,kobilica i sedlo od kosti , cutaway sa tvrdim koferom i košta 650 E :shock:
Ima li neko iskustva sa Cort gitarama i pogotovo sa ovim modelom ? Ovo mi izgleda suviše dobro da bi bilo istinito.

Cort AS-S4

masterbilt
Posts: 3
Joined: 21 Mar 2012, 14:52

Re: Yamaha LS-6 ili Seagull Coastline s6 folk

Post by masterbilt » 01 May 2012, 12:33

Shiva6,

Što se tiče ove dve gitare iz naslova, iskreno bih pre uzeo Seagull ako mi odgovara (tj tebi) u ruci. Skupa malo jeste, ali ove gitare su jako kvalitetno pravljene, ili što bi rekli Solid built! Gig bag njihov sam, bar meni lično vredi stotinak evra, jer na tržištu odavno nisam video nešto bolje, posle originalnih Masterbilt kofera naravno... ;) Svirao sam dugo Seagull Performer CW q1, vrhunski instrument! Ozvuka im radi FENOMENALNO, i baš verodostojno oslikava zvuk akustike na ozvuku, što je za svaku ozvuku ovog tipa glavni cilj. Naravno, sitne boljke balansa žica na ozvuku uvek treba probati u radnji, jer mnogo loših iskustva imam sa gitarama ovog, pa čak i višeg cenovnog ranga!

Kada je Yamaha u pitanju, iskreno nemam nekih preteranih iskustava, osim užasnih sa APX modelima...ali oni su daleko ispod L serije kada je kvalitet u pitanju (bar bi trebalo da budu, nisam testirao). Ali, moje lično mišljenje je da su Yamaha gitare te koje su precenjene, i nikada me nisu previše privlačile zbog toga! Dosta bangavih komada po Mitrosu i kojekuda sam viđao, što CPX što APX serija, ali opet kažem, L serije bi trebalo da su iznad ovih modela kada je kvalitet izrade u pitanju. Iskreno, to što je Kinez ne bi trebalo mnogo da te brine, jer i tamo prave vrhunske instrumente, u to sam se lično uverio, kao što mi sam nick kaže...
Negde si pomenuo da Seagull gitare deluju krhko ili tako nešto slično, kada je gornja ploča u pitanju. Pazi ovako, ta gitara ima semi-gloss finiš, koji je tanji od finiša Yamaha gitare, i samim tim osetljiviji na oštećenja. ALI...moraš izabrati, da li želiš instrument kome bolje rezonuje gornja ploča, što implicira bolji zvuk, ali i osetljivost na oštećenja, ILI pak dobro zatrpanu gornju ploču lakom i donekle 'ugušenu' kada je rezonovanje u pitanju, a samim tim i zvuk, ali pak malo bolje štiti drvo od 'kafanskih udaraca'. To su preferencije koje moraš sam da doneseš.

Da se razumemo, obe gitare su po mom skromnom mišljenju precenjene, ali isto tako i jako kvalitetne entry-level gitare. (Yamahu ocenjujem po specifikacijama i recenzijama) Ali definitivno, moj glas bi ovde otišao Seagull gitari, jer sam ubeđen da je kvalitetnije napravljena. Sitne stvari koje je Kristijan naveo kao negativne, bez uvreda, ja ne bih uzimao u obzir, jer su ovo ipak sve entry-level gitare, i u rangu do nekih 1000e ja te stvari ne uzimam toliko u obzir iskreno. Čivije su sasvim korektne, daleko od toga da su savršene, ali rade svoj posao kao što rekoh sasvim korektno...A iz koliko je delova vrat napravljen, u ovom cenovnom rangu je nešto što bi poslednje trebalo da te interesuje. Opet kažem iznosim svoje mišljenje, bez ljutnje molim.

Kada je u pitanju taj Cort, neću dužiti o njemu jer ga nisam probao, ali karakteristike govore dosta pozitivnih stvari i svakako ga treba isprobati! Btw, na KP oglasima sam skoro primetio da je neko izbacio tog Corta, doduše dreadnought model ili As-m4, takođe all solid, i to bi bila moja prva destinacija za kupovinu ako mene pitaš, jer je ta gitara veća od one koju si ti naveo, i ima sigurno puniji zvuk. A oglasi...znaš već da tu stvari idu preko dogovora, pa i cena, koju bih sigurno redukovao prodavcu, ako je nova u tom cenovnom rangu koji si naveo za taj SFX model.

Malo se raspisah, ne zamerite... =)

Pozdrav

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest