Snizavanje sedla na akusticnoj gitari

Post Reply
teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Snizavanje sedla na akusticnoj gitari

Post by teodorica » 16 Jul 2012, 22:56

Znam da se ova intervencija vrsi na starijim gitarama,radi snizavanja akcije,ali me interesuje koliko je upitno to raditi na novom instrumentu.Naime,gitara koju posedujem vec godinu dana,Cort earth 100 ne moze da bude pravilno setapovana bez toga.Pri totalno opustenoj sipci vrat nema nikakvu zakrivljenost nego je skroz ravan.Tek pod tenzijom zica dobije malu konveksnost,ali i izuzetno visoku akciju.Dotezanjem sipke ,da bih doterao zeljenu akciju,vrat pocinje da se izvija na drugu stranu i postaje konkavan ,ispupcen-zice zvece i ne moze da se svira.Imao sam rezervno sedlo od roga koje sam dodatno snizio na smirgli i pri totalno opustenom vratu imam akciju od 2,1mm-E i 2mm-e i blagu konkavnost na sredini vrata sa 10-kama.Racunam da bi se konkavnost na sredini vrata jos bolje popravila sa debljim zicama.
Ovo sve ne bih pisao da nisam drzao pre par dana zetovog Washburn-a americkog ,pravljenog pre 15 god na kome je fabricko sedlo skoro ravno sa bridzom.On tvrdi da bas nista nije radjeno od kad je kupio gitaru ,novu u prodavnici,akcija niska,zice 11-ke,milina za svirati.Na mojoj gitari sedlo je duplo vise nego na njegovoj,pravilan setup,da ne bole prsti-nemoguc

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Snizavanje sedla na akusticnoj gitari

Post by teodorica » 16 Jul 2012, 23:46

Nisam dobro napisao.Nemam konkavnost vec konveksnost -udubljenje posle ,intervencije sa sedlom i montiranim zicama.Znaci sad je u redu,pa me interesuju tudja ikustva u cenovnom rangu od 200e navise.Ovaj problem nije stran,a moze biti i gori tzv stiff action.Vrat je toliko tvrd i krut da se ne pomera ni pood tenzijom zica ,a dotezanjem sipke dobijate bowed neck-izvijen u kontra stranu

Usred Zala
Posts: 251
Joined: 28 Mar 2012, 10:52

Re: Snizavanje sedla na akusticnoj gitari

Post by Usred Zala » 17 Jul 2012, 10:04

Konkavno = izdubljeno
KonvekSno = iSpupčeno

Ajde sada odluči se kako je kod tebe!

Uzgred, vrat mora biti pravilno setovan, tek nakon toga se pristupa doterivanju nuta i sedla.

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Snizavanje sedla na akusticnoj gitari

Post by teodorica » 17 Jul 2012, 16:42

Vrat je udubljen,znaci konkavan sad,kad sam opustio sipku i snizio sedlo,a inace je mrtav ravan dok nema zica.Zato ne moze pravilno da se namesti sa fabrickim sedlom.Ako sam pogresio u izrazima ,valjda si ukapirao iz ostatka posta sta sam hteo da kazem

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest