Fender Cd 60

Post Reply
User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 01 Aug 2012, 00:48

Gledam da uzmem novu gitaru u nekom cenovnom rangu do 150e

Ova mi je gitara zapala za oko deluje mi lepo, na YT sam video da ima dubok zvuk... Zanima me vase misljenje, vredi li ona tih 14 600 dinara ili moze i nesto bolje za te pare? Planiram da uzmem onaj paket ceo sto uz nju ide, stimer, zice itd. Nisam lepo video sta sve uz nju ide. Inace gitaru sam video u mitros music sajtu.
Sto se sviranja tice dugo nisam svirao gitaru, bas dugo vise od 10 godina, verovatno ce mi dosta trebati da se povratim. Ali mislim da iako toliko dugo nisam svirao ne treba da krenem sa plasticnim zicama....

Sta vi o svemu mislite?

Dal vredi ovaj fedner 14 000 dinara?

Dugo me kopkalo dal da uzmem neku entry level gitaru za 8 000 dinara pa da na njoj drljam prvih godinu dana.... ali sam odustao od te ideje... naime bio sam kod drugara koji ima neku plavu stagg gitaru, nije mi se dopala, mnogo mi je tvrda, vise sam se mucio da na njoj sviram nego sto sam uzivao. Zice su joj bile dosta visoko od vrata, i mnogo sam morao da se naprezem da bi odsvirao akord...mislim na tvrdocu, zice su dosta jake, ja vise volim da su opustenije, i mekanije....

User avatar
nemirkv
Posts: 253
Joined: 04 Apr 2010, 12:59
Location: Kraljevo/Beograd
Contact:

Re: Fender Cd 60

Post by nemirkv » 01 Aug 2012, 01:04

Na popustu sam uzeo tu gitaru za nekih 8500 pre godinu dana, i gitara je za taj novac ok, mada bih uvek za 14000, tacnije 15 i po uzeo Yamahu. Ne znam tacan model, ali u Mitrosu kosta ta Yamaha oko 15000, i meni je i svirljivija i ima korektniji zvuk. A i uz Yamahu se dobija i futrola i sve ostalo sto ide u tim kompletima. Tako da, pogledaj Yamahy, cini mi se da je bolja. Bas je ortak uzeo pre par meseci, i uporedjivao sam direktno cd60 i nju. CD60 je bolje izradjena cini mi se, cvrsca nekako, ali ima losiji zvuk i malo je manje svirljiva. To je to sto ja mogu da ti kazem, mozda ce neko od iskusnijih imati jos sta da podeli sa tobom, ili da ti da jos neku ideju sta da probas.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 01 Aug 2012, 01:15

Dosta si mi rekao i sad....Dovoljno da razmislim, naravno najbolje da odem u mitros pa probam tu yamahu i fendera i sam osetim sta mi vise lezi.

User avatar
vlada77
Posts: 121
Joined: 06 Jun 2011, 22:33
Location: Beograd

Re: Fender Cd 60

Post by vlada77 » 01 Aug 2012, 23:43

Ja imam fender cd60-ce ozvucenu varijantu. Kada sam je uzeo (polovnu, a stvarno je kao nova), prvo sto sam uradio - spustio sam zice blize vratu, naprvio je meksom i prilagodio je sebi. Tek posle toga, gitara kao da je prodisala. Sviram sa metalnim zicama i vrlo lako soliram. Znaci jedan dobar tj. ozbiljan setup je neophodan. Na suvo je odlicna, kada je prikljucim na struju, zvuk je malo meksi, ali za moje potrebe, snimanja (kucna varijanta) i svirke, vise je nego dobra. Mislim da opet sve varira od gitare do gitare. Sto se tice Yamahe, jedna mi je dosla pod ruke, takodje je bila odlicna....Ne znam koliko sam ti pomogao, ali ja sam zadovoljan sa Fendericom. Ovde imas i neki audio zapis i sliku:
http://www.youtube.com/watch?v=cJFn-ipJ1sw
:ziveli:

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 02 Aug 2012, 00:09

upravo to i trazim. treba mi gitara da je meksa, da mi je laske da sviram... Probao sam neku stagg gitaru ruka me zabolela koliko je tvrda i koliko su zice pretegnute....bilo mi tesko akorde da menjam...mora bas jako da se stisne.... S obzirom da dugo nisam svirao....mislim da bi mi ovako nesto pre leglo, meksa gitara, sa mekanim zicama....
Tuning gitare nisi sam radio? Nosio si nekom majstoru da ti sredi?

Mada o tome cu posle razmisljati.... Prvo da vidim dal mi ova gitara odgovara sto se tice zvuka, vrata svega.... Nazalost imam povredjenu nogu nemogu da prosetam do mitrosa...to cu verovatno tek za koji dan....

U medjuvremenu sam malo listao forum video sam da se spominje Takamine G320 u istom je cenovnom rangu, bas me zanima kako ona zvuci u poredjenju sa Fenderom...

Tvoja gitara koju si uzeo i o kojoj pricas nije ova koju ja hocu... Tvoja je zasecena...i daleko skuplja i ozvucena... ova koju ja hocu je 14600 dinara u paketu... nije ozvucena i nije zasecena u trupu...

Bilo bi dobro da se javi ako je neko kojim slucajem probao obe gitare pa da napise koju rec...

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 22 Aug 2012, 10:42

Evo kupio sam gitaru, uzeo sam pack... Sad me zanima kad nastelujem prema stimeru da bi na svaka zica bude bas na 0 na stimeru, dosta je tvrda, tesko mi da sviram...

Da li bi ja mogao da malo opustim stim, da ne idem na sredinu kad stelujem prema stimeru, nego na primer na pocetak svakog tona.... Time bi manje zatezao zice....

Takodje me zanima, stimer mi je na 450Hz ali moze i da se spusti na 420-460 mu je opseg. Da li bi time dobio da manje zatezem zice?

Nisam dugo svirao i ovako namesteno zice mi deluju stegnute dosta....

Svaki savet je dobrodosao.

Inace gitara je vrh, zvuk je dubok, dubok, gitara je dosta teska, daleko teza on onih koje sam ja pre imao, naprimer klasicne spanske....

Uzeo sam sunburst verziju.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Fender Cd 60

Post by Kristijan » 22 Aug 2012, 10:53

Прво, купио си не баш сјајну гитару, па јој је потребно можда више штеловања. То што је доста тешка... па то за акустични инструмент не представља неки квалитет, шта више... Но добро, то је осетно већи инструмент од класичне гитаре, па треба да буде нешто тежа.

Што се тиче натегнутости жица, можеш да покушаш с тањим жицама, које су дефинитивно мекше за свирање, али и дају другачији тон. Ако си раније свирао класичну гитару, а иначе ниси дуго свирао, онда једноставно немаш добар репер. Просто сада свираш акустичну гитару с челичним жицама, и треба да стекнеш снажну шапу за то, нема ту пречица и заобилазница. Д' извинеш - man up. Свакако можеш да држиш гитару у неком Es штиму, то ће да је учини нешто мекшом, али не саветујем да мењаш pitch на штимеру. Просто треба да вежбаш и да ојачаш, то је све. Видим да си имао исту притужбу и на неку Stagg гитару. Нема то везе са марком и моделом, то је просто природа челичних жица, нису особито пријатељске за неутренирану руку.

Могуће је да је седло на кобилици високо, па евентуално да видиш да ти то неко мало обруси, тако ћеш имати нижу акцију, и биће лакше за свирање. Но пре него што било шта петљаш, питај неког озбиљног зналца, немој на своју руку да радиш, јер ја и даље имам утисак да си ти само направио предугу паузу, и да сада због тога не можеш да се снађеш. Убеђен сам да оно што сада видиш као проблем уопште неће бити проблем за пар недеља, ако будеш редовно свирао.

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Fender Cd 60

Post by laza » 22 Aug 2012, 10:56

Namesti štimer na A=440Hz pa štimuj »na sredinu«, tako je štimer predviđen da radi.

Ako su ti žice tvrde, privikni se. Ako ti to baš nikako ne ide, onda kupi tanje žice. Može se desiti da ti s njima i ton bude nešto tanji.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 22 Aug 2012, 11:00

Aha... meni je stimer sad na 451 namesten... Mozda je i to problem.... probacu da nemstim nizu frekvenciju....

U pravu ste, ja dugo nisam svirao, i tesko mi je lepo uhvatim bar.... moguce da ce vremenom da ojacam....

Moguce i prsti da su mi se opustili posle tolke pauze.....

Probacu prvo stimer na 440, probacu malo da spustim zice za ton nize, ako ni to ne upali... i na kraju da uzmem mekse i tanje zice....

User avatar
istiqrac
Posts: 488
Joined: 10 May 2008, 16:51
Location: Beograd

Re: Fender Cd 60

Post by istiqrac » 22 Aug 2012, 18:00

Mozda je i sipka u vratu otpustena, probaj malo da pritegnes. To ce ti spustiti zice blize vratu i uciniti gitaru meksom za sviranje. Ako pocnu da zvone zice o pragove onda mora i pragovi da se malo iznivelisu, al to bi ja pre prepustio nekom majstoru. Ako su na gitari jedanestice ne bi preporucio tanje zice. Nadam se da sam pomogao :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Fender Cd 60

Post by Kristijan » 22 Aug 2012, 18:30

Буде гитара нешто мекша кад се коригује шипка, али није то тако спектакуларна разлика, односно кад се и примети већа разлика, најчешће се добије много зујања жица по праговима. Ако је акција превисока, далеко конкретнији резултат даје корекција седла.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 22 Aug 2012, 21:38

Gitara je vec na sebi imala zice, ne znam koje su debljine, ali s obzirom da sam u paketu sa gitarom dobio rezervi paket zica na kojima pise 0.12-0.52 Fender LIght....pretpostavljam da se radi o 12-cama.

Za sad necu menjati zice, neka ih. Pre ce biti da je u meni problem jer dugo nisam svirao.

Eventualno mogu da uzmem D'Addario 11, po mom secanju to su jako mekane zice... Ako vi imate neki savet vise je nego dobrodosao sto se zica tice....

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Fender Cd 60

Post by ness » 23 Aug 2012, 16:16

Uzmi bilo koje phosphor bronze zice za pocetak(koji god proizvodjac,nebitno). Te zice su stvarno "mekane" i udobne za prste... :ziveli:

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Fender Cd 60

Post by teodorica » 30 Aug 2012, 17:00

Hm,osetices razliku u tenziji ako predjes na 10-ke,ali razlika u kvalitetu tona je neuporediva.Uz "mekse" zice dobijas i mekan ,tanjusan,skroz impotentan ton.Zato se vracam ponovo na 12-ke.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 30 Aug 2012, 23:26

Evo koristim 12" koje sam dobio uz gitaru... Nisam ih menjao jos uvek. Polako se privikavam, cinjenica da jako dugo nisam svirao je ucinila svoje....

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest