Fender Cd 60

Post Reply
User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 08 Jul 2015, 23:31

Naštimaj, mora da si spustio žice bar malo. Ne bi trebalo da se baš tako teško vrti, možda je zapeklo a možda je i pokvareno sudeći po opisu.
Ne znam šta bi moglo da bude to drvce, prvi put čujem.. Možda je rezervna kobilica ali to je belo, od kosti ili neke namenske plastike.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 23:44

Ma ovo je divota svirati. Žice su sad lagane akcija je daleko manja i žice nisu tako jako nategnute. Prosto uživam dok sviram. Pre ovoga meni se desi da stisnem ruku krvnički da me šaka zaboli i akord ne zvuči dobro neka žica zvoni. Ovo je sad milina.
Na kraju gitare, na zadnjem pragu žice su i dalje odginute, ali je tenzija pala, kao da sviram nekuozvučenu gitaru, a ne akustičnu. E sad žice su labavije dosta i non stop se raštimava nekad i za pola tona pa ja dotežem. Pretpostavljam da to tako treba.
Znači nije meni problem bio u žicama, nego je gitara imala jako veliku akciju i teško je bilo svirati. Žice su dosta labavije, lako se benduju sve je sad drugačije.
Ne kaće mi nigde pragove, što je dobro. Videćemo još sutra da li je kako treba i da li treba da još zatežem ili ako sam preterao da otpustim.
Vama mnogo hvala, dosta ste mi pomogli. :D

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 08 Jul 2015, 23:51

Rekao bih - gitara se raštimava jer vrat još radi, dolazi u taj položaj.. Verovatno će sutra biti manje štimanja, kad nalegne do kraja na mesto

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 23:56

Pretpostavljam to i ja, jer žice su nove stavio prekjuće. Sad je situacija takva da ubkvalno cim dodirnem neki akord na početku vrata to svira. Jako mali pritisak treba.
jedino da nisam preterao dosta su žice opuštenije nego što su bile, baš dosta. Ali ne bruje kad ih prazne sviram.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 09 Jul 2015, 00:20

Pa sad, ako ne zuje onda to je to. A možeš malo da vratiš vrat sutra ili za koji dan, ako zaključiš da ti se ne sviđa kad su toliko labave. U svakom slučaju, sad znaš proceduru pa ćeš već naći neki idealan položaj
Edit:
Uhvati neki akord bliže dvanaestom pragu, i uopšte po celom vratu a ne samo da okidaš prazne žice, pa vidi javlja li se negde zujanje

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 09 Jul 2015, 17:38

Od sinoć više se nije raštimavala. Akcija je smanjena daleko je lakše sviranje i sve se lepo čuje žice ne dodiruju pragove nigde.
Ostalo mi je samo na kraju vrata je dosta velika praznina između žica i vrata gitare.

Evo slikao sam kako to izgleda.
E sad ne znam da li još da diram vrat, jer na kraju vrata ne sviram ništa, znači pragovi posle 12-13, a sviranje je sad sasvim ok, lagano je i nema velike akcije.

Image

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 09 Jul 2015, 17:55

rekao bih da tu ima jos prostora za spustanje zica.. znaci, da spustas do onog nivoa da nista ne zveci - da zice ne kace nigde. odnosno, kad krenu zice da zapinju ti vratis malo u kontra smeru i to ce biti to.
mislim da ti sad deluje ok jer su ranije zice bile jos podignutije pa ti je sad naravno lakse da sviras jer si spustio, ali slobodno teraj jos. ili ako ne moze vise zbog geometrije vrata, onda da se malo spuste zice smirglanjem kod kobilice, cini mi se da je ranije vec neko spominjao kako se to radi

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 09 Jul 2015, 18:18

Jeste spominjali su mi i gledao sam na YT šta treba da se uradi oko kobilice.
Bitno mi je da mogu još da šipku zategnem, nisam znao koliko mogu još. Sinoć sam je pomerio samo malo, znači manje od 1/4 kruga. Sad ću još malo, mada kao što se sa slike vidi na kraju vrate je baš veliki zazor.
Videću da li ću to moži šipkom da sredim, ako ne skinuću kobilicu pa ću je malo skinuti šmirglom.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 09 Jul 2015, 18:46

Slobodno teraj u koracima 1/8 kruga po jednom doteravanju, to nije premnogo pa da strepiš dal ćeš nešto da zajebeš. I kao što rekoh, ako krene da zveči ti malo vratiš, dok ne nađeš pravi položaj

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Fender Cd 60

Post by jecaisale » 09 Jul 2015, 21:57

Pritisni najtanju zicu na 1. pragu i na 14.pragu i dok tako drzis proveri zazor izmedju te zice i 7. praga. Trebalo bi da bude nekih 0.3mm, to je priblizna debljina kartona u cemu su pakovane zice. Isto to proveri i na najdebljoj zici. Ako ima 0.3mm zazora sipku ne diraj vise.
Kad si to podesio onda pristupi spustanju sedla na kobilici kao sto je Kristijan naveo. Postoji verovatnoca da ces i nut morati da pravis drugi jer je mozda i on nizak ali ajd prvo odradi ovo pa cemo videti sta dalje.
Sto se tice zica moj glas ide za Ernie Ball 0.12 medium light.
p.s.
Ako si svirao vec 0.12 sa tolikom akcijom a nisi imao poteskoca, kad budes spustio akciju kako treba bice ti pravi melem da nastavis sa istom debljinom...

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 10 Jul 2015, 00:59

SVirao sam 0.12 međutim teško je bilo, veliki pritisak je trebao. Sad nema problema, čim malo pritisnem odmah se ton lepo čuje, Milina svirati. A ja sam zato jurio light žice jer mi je na ovima bilo preteško. U stvari problem je bio u gitari a ne u žicama. Sad ne osećam nikakve poteškoće, sve je odlično.
Još nisam merio to o čemu si pričao zazor ispod 17 praga ali ću i to pa ću javiti kakvo je stanje.
Međutim iako su na kraju vrata žice podignute, sviram sa lakoćom.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 10 Jul 2015, 12:32

Vrat sam zatezao dok nisu žice počele da kaće pragove, pa sam vratio. Znači to je to više ne može.
Na kraju vrata i dalje imam priličan zazor oko 7 mm po proceni.
Kad stisnem 1 i 12 prag na 17 pragu imam nešto malo više od 0,3mm. Tačno mi upada trzalica bez dodirivanja žica.
Pretpostavljam da moram da skidam kobilicu da izravnam i zadnji deo gitare.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 10 Jul 2015, 14:25

Kad stisnem prvu žicu na prvom pragu i na 14 pragu, na sedmom pragu žica mi dodiruje oba praga. Ovo mi nije baš najbolje jasno, zar ne bi i trebala da dodiruje?

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 10 Jul 2015, 14:51

Mislim da moram malo da vratim šipku nazad. Jer kad stisnem žicu na 7-om ona ne radi slepljena je za pragove...

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Fender Cd 60

Post by Rockatansky » 10 Jul 2015, 15:18

Ne mozes neograniceno doterivati akciju sipkom.... :)
mr.bluesman wrote:Kad stisnem prvu žicu na prvom pragu i na 14 pragu, na sedmom pragu žica mi dodiruje oba praga. Ovo mi nije baš najbolje jasno, zar ne bi i trebala da dodiruje?
Vrat treba da ima tek, tek mali luk... Ako dodiruje onda je prav ili cak otisao unazad u luk, i to moze da se desi.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest