Fender Cd 60

Post Reply
User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 10 Jul 2015, 15:25

Stavio sam kartonćić od paketa žica on je oko 0,3 mm. Prolazi ispod žice na 7 pragu ali je dodiruje. Mislio sam da malo vratim šipku unazad, da je otpustim, kako bi žice dobile mali zazor kao što treba.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 10 Jul 2015, 17:13

Skinuo sam kobilicu i malo šmirglom skinuo par milimetara samo, nisam smeo više. Smanjio se razdor ali i dalje ga ima. Ne znam jel treba još da skidam visinu kobilice?

Šta miliste jel mogu još da skidam sa kobilice?
Spoiler:
Image
Image

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Fender Cd 60

Post by fattwang » 10 Jul 2015, 20:03

mr.bluesman wrote:Skinuo sam kobilicu i malo šmirglom skinuo par milimetara samo,...
Par milimetara? Nemoguće, to je mnogo.
Gledanjem u slike se ne može baš oceniti visina žica.
Podesi da ti je krivina vrata 0.3mm (razmak između zice i 6. praga kada pritisnuta zica na 1. i 14. pragu)
Kolika je tada visina nepritisnute prve i šeste žice iznad 12.praga?

Izgleda da je gitara iz fabrike izašla totalno nepodešena. Možda je i nut nepravilno nivelisan.
Odnesi je kod nekog majstora, ako ga imaš u dometu, to je često najjednostavnije i najjeftinije rešenje. :ziveli:

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 10 Jul 2015, 20:58

Takva mi je gitara bila kad sam je kupio. Žice na kraju vrata su uvek bile visoko i bila je pretegnuta i teška za sviranje.
Što se tiće neck relief kad stisnem prvi prag i 14 prag nemam razmaka na 6 pragu između žice i praga. Katončić od 0,3 mm ne prolazi. Moguće da sam dosta zategao vrat i treba ga popustiti da bi dobio tu prazninu..

Kobilicu sam malo skinuo, nisam merio koliko ali sam skinuo malo dno finom šmirglom.
Ukoliko se sa kraja slike ne vidi na kraju vrata žice su 5 mm odaljene od pragova po nekoj proceni.

Uvek mogu kod majstora, ali pokušavam sam da rešim problem. U svakom slučaju hvala na svakoj pomoći.

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Fender Cd 60

Post by Rockatansky » 10 Jul 2015, 21:03

mr.bluesman wrote:Skinuo sam kobilicu i malo šmirglom skinuo par milimetara samo, nisam smeo više. Smanjio se razdor ali i dalje ga ima. Ne znam jel treba još da skidam visinu kobilice?

Šta miliste jel mogu još da skidam sa kobilice?
Spoiler:
Image
Image
Budi jaaako pazljiv sa tim skidanjem, jer ako preteras - nema nazad...

Skidaj dok ti ne postane dovoljno dobra (niska) i to je to, ali bas oprezno to radi, isprobavaj 100x

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 10 Jul 2015, 21:12

Hvala na savetu. Jesam pazio sam baš zbog toga. Uzeo sam baš sitnu šmirglu i ravno skidao po malo, pa vraćao nazad žice da proverim. Na kraju vrata žice su dignute, međutim akcija na gitari je jako mala, sa lakoćom se sve svira do 12 praga. Tako da ne znam ima li potrebe da i dalje diram kobilicu.


Ja se izvinjavam ako preterujem malo sa pitanjima, ali vaše iskustvo mi je dobro došlo. Ne bi ovo smeo sam nikad. Gitara je sad jako svirljiva iako je 12 komplet žica na njoj (0,12-0,54) praktično ne osećam nikakav pritisak sviram sa lakoćom.

Jel veliki problem što na 6 pragu nemam tih 0,3 mm razora od praga do žice? Žice mi nigde ne dodiruju pragove ali su jako blizu pragova, praktično čim ih dodirnem ton svira.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 10 Jul 2015, 21:22

nije problem pod uslovom da ne ''zvece'' zice kad sviras. u sustini, postoje neki reperi ali cilj je namestiti onako kako je tebi najudobnije za svirku i da lepo zvuci

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 10 Jul 2015, 21:46

Sad je odlično za sviranje.
Žice nigde ne kaće pragove probao sam sve do 10 praga ni prazne ni pune, sve je kako treba. Ovako mi mnogo više odgovara. Jedno što su žice dosta labavije nego što su bile, alo to je normalno s obzriom da je akcija smanjena.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 10 Jul 2015, 21:56

Sad proveri intonaciju, da li imaš čist ton npr. E na praznoj žici, pa na dvanaestom pragu pa još i harmonik nad dvanaestim pragom. I tako svaku žicu

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 10 Jul 2015, 22:32

Sve sam proverio. Sve je kako treba i slušno, a i štimer pokazuje iste vrednosti. Deluje da je sve dobro...

Jedino mi je ostalo, da rešim to na kraju vrate gde imam povećano dizanje žica. Nisam pametan dal da još diram kobilicu, ili da ostavim sve kako jeste, jer je gitara veoma svirljiva. Da ne bude na kraju skuplja dara nego mera.
Hvala na pomoći :D

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Fender Cd 60

Post by jecaisale » 10 Jul 2015, 23:42

Ako ti je vrat blago zakrivljen(0.3mm na 6.pragu) onda mozes da spustis zice da na 12. pragu visina e zice bude 1,8-2mm a E zica 2.8mm. Ali ako ti odgovara kako si namestio moj savet je da ne diras vise nista. Kao sto Parker kaze postoje neka pravila ali cilj je da tebi odgovara u svakom pogledu... :ziveli:

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 11 Jul 2015, 00:05

Shvatam. Sad sam izmerio meni je E žica na 12 pragu oko 5 mm udaljena od drveta gitare ne od praga. I onda se postepeno diže.

Namstio sam da je ugodno za sviranje, ali ako je to pravilo, možga ga treba ispoštovati. Ja mogu da malo vratim šipku, da je olabavim, jer sam zatezanjem smanjio taj zazor.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 11 Jul 2015, 12:24

Sredio sam gitaru koliko toliko, kakva je bila, sad je super. Možda bi to moglo još da se spusti, ali neću da teram mak na konac. I ovako je odlično. Akcija je jako mala, gitara je svirljiva veoma. Kad se setim kako je bilo ovo je pesma.
Uzeo sam D addario žice EZ900 na akciji su, pa sam iskoristio priliku da ih probam. Hteo sam da uzmem Enrie Ball Eartwood Medium Light međutim prodavac mi je rekao da probam ove D addario a uz to su na akciji.
Možda sledeći mesec probam nešto drugo. Imam nameru da probam DR žice i neke od Ernie Ball.

Još jednom svima hvala na pomoći. Zaista ste mi pomogli savetima i smernicama. Nikad ovo nisam pre radio, i ptanje da li bi se usudio sam da nije bilo vas. :D

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 11 Jul 2015, 12:50

pa cuj, ako je tebi zgodno tako kako je i prsti se ne muce, nema potrebe da juris fabricki zadane vrednosti. nije to zapisano u kamenu, bitno je da nadjes neki polozaj, odnosno visinu zica, da to bude onako kako tebi pase.. a svakako si se usudio i uspeo da dovedes to sve na mnogo bolji nivo. sad, kako budes menjao razne zice, to su razne tenzije i mozda ces morati da uz svaki novi komplet ponovo to malo dotegnes ili otpustis, dok ne nadjes optimum. ali imas iskustvo pa ces to sad lako. a u svakom slucaju, kad izmenjas nekoliko kompleta i nadjes zice koje definitivno zelis ubuduce da koristis, nece ti biti mnogo da das plus minus oko 2000 i platis profi majstora da on to podesi i izvuce neki maksimum iz toga, a ti posle odrzavas taj nivo.. jer vrat malo radi i pod uticajem toplote, hladnoce, vlaznosti.. odnosno nekad se zategne a nekad malo olabavi, to se pokaze kao da je cela gitara za nijansu malo iznad ili ispod stima (jer je vrat otisao za nijansu na jednu ili drugu stranu).
tu smo i ubuduce da pomognemo ako znamo, i ti ces kad se izvestis i ne budes pocetnik :ziveli:

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 11 Jul 2015, 21:37

Imam jedno pitanje. Danas sam stavio nove žice D addario EZ900. I čudno mi malo još uvek mi zvone kao da su nove. Svirao sam jedno 3 h na njima, međutim ta zvonjava se i dalje čuje. To je onaj zvuk kad staviš nove žice. Ali mi je čudno do sad bi to prestalo da se čuje, zar ne? Na Fenderima koje su isto bronzane posle par sati je t oprestalo, a čini mi se i na Martin žicama.
Ovo mi malo duže traje, pa sam sumnjičav da nije nešto drugo u pitanju, a ne žice?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest