Fender Cd 60

Post Reply
User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 07 Jul 2015, 16:28

Pozdrav. Javljam se posle dužeg vremena. I dalje imam Fender CD-60 relativno sam zaodvoljan gitarom. Na osnovu cene i zvuka koji pruža sasvim je krektna i cena i gitara.
Dugo sam koristio žice koje sam dobio uz gitaru. To su Fender Bronze medium 80/20. Dugo sam svirao na njima. Onda je došao drugar koji me je ubedio da su predebe kao da uymem tanje. Ove koje imam su 12 veličina. Uzeo sam za probu Martin M 175 Phosphor Bronze.
Mnogo su tanje, lepše zvuče zaista. Međutim prodavac mi je rekao da ne smem da kupujem tako tanke žice mogu da mi upropaste pragove. Zanima me vaše mišljenje. Tako me zanima i da li mi preporčujete neku drugu marku tanjih žica ili je ovo ok što imam?

Ne znam da li bi D addario bio bolji izbor ili ne i koji model žica. Hvala...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Fender Cd 60

Post by Kristijan » 07 Jul 2015, 18:22

Колико су танке те жице које сада користиш? Молим те наведи прецизне бројке.

Нисам никад чуо да Мартин жицама нешто фали. И та прича о праговима... не знам, мени је то бесмислица.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 07 Jul 2015, 20:34

Najdeblja žica je 1,19 a najtanja je 0,25
Ne fali Martin žicama ništa, odlične su, već kao rekli mi u Mitrtosu da ako mi je loša gitara tanke žice će da mi oštete gitaru tačnije pragove. Ja sam hteo da uzmem i tanje ali su me prodavci razuverili.. Kao imaju ali nije to za moju gitaru već za mnogo skuplje gitare.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Fender Cd 60

Post by Kristijan » 07 Jul 2015, 21:59

Шефе, а што у милиметрима? То је колико видим .010 - .047 комплет по димензијама које си дао, али ознака модела каже другачије, пише да је то .011 - .052 сет. Дакле, шта велиш, који је од та два?

Шта знам, по мени не треба да се иде испод .011 жица, ценим да дреднот гитара онда има сувише мршав тон. Но добро, о укусима не вреди расправљати. А прагови ће да страдају па ће да страдају, не може 0,03 милиметра да направи суштинску разлику.

User avatar
jecaisale
Posts: 257
Joined: 13 Mar 2011, 00:33
Location: Bečej
Contact:

Re: Fender Cd 60

Post by jecaisale » 07 Jul 2015, 22:16

Slazem se sa Kristijanom, debljina zica ne bi trebalo da utice na vek pragova. E sad ako vezbas 5-6 sati dnevno onda ti ni jedne zice nece spasiti pragove, jos ako pri tom stiskas zice onako "muški"...
Mislim da je besmisleno to sto te je drugar posavetovao da stavis tanje zice, ako je tebi odgovarala ona debljina i nije ti pretstavljalo problem pri sviranju onda koristi i dalje istu debljinu. Osim ako si hteo da eksperimentises i da isprobavas neke druge i proizvodjace i debljine. :ziveli:

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 00:07

Iskreno ja sam dugo svirao na tim fender žicama jer sam dobio 2 kompleta uz gitaru. Nije mi prestavljalo problem, međutim moram reći da kad sam probao Martin preporodio sam se. Ne samo što su tanje, nego su mnogo elastičnije, i kod razlaganja i solažica daleko lepše zvuče, i lakše je svirati. To sam osetio tek kad sam stavio Martin.
Fnder žice daju dublji zvuk kod sviranja akorda, međutim kod razlaganja gube trku.
Ono što sam osetio je da im je kod pikinga zvuk daleko lošiji, tvrde su i krute bez obzira na debljinu. To je ono što sam ja osetio...
Naravno treba reći da su Fender medium, a Martin su extra light tako da je ta razlika i za očekivati.
A jel imate vi neki savet za dobre žice debljine 12? Ili su ove Martin koje već imam sasvim dobre? Bitno mi je da su savitljive, i da lepo zvuče kod razlaganja.
Dosta pesama koje sviram se razlažu, a inače kad sviram sviram prstima, obično palcem, tako da nema neki veliki pritisak na žice kod sviranja.

Početnik sam sviram od relativno skorije vreme, pa mi je svaka pomoć dobro došla.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Fender Cd 60

Post by zwelj » 08 Jul 2015, 01:02

mr.bluesman wrote:A jel imate vi neki savet za dobre žice debljine 12?
http://www.drstrings.com/#!acoustic/c942
http://www.elixirstrings.com/guitar-str ... rings.html

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Fender Cd 60

Post by Kristijan » 08 Jul 2015, 01:34

mr.bluesman wrote:Bitno mi je da su savitljive, i da lepo zvuče kod razlaganja.
Dosta pesama koje sviram se razlažu, a inače kad sviram sviram prstima, obično palcem, tako da nema neki veliki pritisak na žice kod sviranja.
Челичне жице напросто мораш озбиљно да окинеш да би их побудио. Ако сам добро укапирао, ти си раније имао искуства са класичном гитаром. Најлонске жице и челичне жице не могу истом силом да се окидају и да добијеш исти резултат.

Има нумера у којима никако не звучи бас како треба ако немам thumb pick. А има нумера где може да се окида "голим" палцем. Па онда има нумера у којима користим трзалицу, али има делова у тим нумерама где радим разлагање хибридном техником, између палца и кажипрста је стиснута трзалица, али користим и средњи и домали прст десне руке да и они окидају остале жице. Коначно, ја на десној руци имам мало пуштене нокте који су обликовани као за свирање класичне гитаре, и то ми дефинитивно помаже да добијем боље дефинисане тонове на челичним жицама.

Просто челичне жице нису направљене да можеш нежно да превучеш палцем преко њих и да добијеш убедљив арпеђо тон. Ако ставиш баш тааааанке жице можда ћеш да извучеш нешто налик тону који тебе занима код таквог окидања, али ће онда свашта друго да звучи њоњаво.

На дреднот гитари свакако може да се свира и арпеђо, али ако ћемо право то није идеална гитара за такву свирку, нижи регистар јој је наглашенији, у вишем регистру не постоји перфектна сепарација тона. То је гитара која је пројектована као пратећи инструмент за певача у условима наступа без озвучења, и да се не би "тукла" са гласом има такав тон какав већ и сам можеш да чујеш. Гитаре другачијег тонског баланса и мањег резонатора је добрано ушију када је арпеђо у питању, тонови су разговетнији и продорнији, мада је трајање тона краће.

На крају ми се чини да је то или погрешан модел гитаре са челичним жицама, или да за тебе уопште нису челичне жице. Надам се да грешим, али на основу овога што сам прочитао не могу да се отмем том утиску.

Допуна:

Ако си током 3 године трошио 3 комплета жица, од којих је онај комплет који се затекао на гитари свакако било потребно одмах да се промени, онда значи да си већи део времена свирао на маторим и претегнутим жицама које дају туп тон и које су свакако од силног доштимавања изгубиле еластичност. Ако свираш редовно онда челичне жице какве си до сада користио могу да ти трају месец или два. После тога им је тон доста испод очекиваног нивоа. После пола године то су начисто мртве жице. После годину дана су то жице које су толико изгубиле еластичност да је тензија жица порасла, и буквално угрожавају геометрију инструмента. Тако да промена коју си осетио није везана само за дебљину жица, него си по своуј прилици у потпуности заборавио тај осећај свирања на новим жицама.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 09:01

Ja sam kao mlad dosta svirao gitaru 10 godina aktivno. I onda sam prestao došle obaveze, i jako dugo nisam svirao sve do pre neku godinu. Tako da sam dosta izgubio. Akorde i dalje lepo hvatam, međutim prstima treba vreme da povrate snagu...
Klasičnu gitaru nikad nisam svirao jer većinom sviram pesmičice starog roka iz 60 i 70.
Palcem sviram jer mi je tako lakše, izgubio sam tehniku da sviram sa trzalicom pa se mučim kad tako sviram, često i pogrešim. Kad rukom sviram ritam nekako mi je lakše.
Od muzike koju sviram Elvis, Dylan itd. dosta pesama se razlaže prstima nisu sve sa ritmom, a kad razlažem koristim obično palac za bas, a tri psta za ostale žice. Teško mi je trzalicom pogotovo ako su to iste žice i brzo se menjanju.

Verovatno grešim što tako sviram, ali nekako mi je lakše. Nadam se da će se to promeniti vremenom.
Gitaru sviram svaki dan par sati. Nekad više nekad manje ali svaki dan je sviram.
Što se žica tiče, tačno je to što si rekao dugo su te žice bile na gitari i verovatno se zvuk izgubio. Ali ja sam posle stavio nov komplet Fenderovih žica koje sam dobio uz gitaru i opet mi deluje da mi više prijaju Martin žice. Fender su dosta deblje žice, i kad razlažem osetim da su malo krute, i malo je tupaviji ton, dok je kod Martina ton svetliji, ali mi više prija za takvo sviranje. Međutim kad uzmem trzalicu i sviram akorde Fender žice daju daleko bogatiji zvuk. Zvuk je daleko bogatiji, tamniji, ima više basa i glasniji. To je nešto što sam primetio svirajući na svojoj gitari.

Ono što mi najviše smeta je što sam početnik manje više i kod Fender žica mi je teže da sviram. Moram više da pritisnem i imam osećaj kao da su žice kruće nego Martin. Da li je to stvar debljine žica ne znam uglavnom manje mi odgovaraju.
Ne znam da li ima veze na Fender pakovanju od žica piše da su medium, a na Martinu ultra light.

Jedino što bi uzeo kao zamerku je brzo su mi stradale Martin žice. Vežbajući uvodni solo za Wish zou were here gde se benduje G zica na 2 pragu na tom mestu mi se Martin žica jako brzo pojela. Fender je tu daleko izdržljiviji. Ali je jako teže saviti žicu...

U svakom slučaju hvala vam ljudi za savete, početnik sam, dosta toga ne znam, svako savet je dobrodošao..

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Fender Cd 60

Post by Kristijan » 08 Jul 2015, 10:13

Сасвим је очекивано да најтања жица са намотајима мора прва да се похаба, и када узмеш тањи сет жица онда је та најтања жица са намотајима још осетљивија. Не знам колико си користио Мартин жице, и не знам како би се понашале друге жице исте дебљине, али је сасвим нормално да трећа жица буде осетљивија од осталих. Нисам никад користио тако танке жице па не могу нешто конкретније да ти кажем.

Иначе мислим да ти не гине да прилагођаваш технику, посебно ако само свираш обраде, и ако су у питању обраде разноврсних аутора. Негде је тон сувише туп када се окида прстима, а негде сувише агресиван када се окида трзалицом. Нема шансе да решиш све проблеме заменом жица.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 11:28

Martin žice sam tad prvi put kupio, znači prošle godine i koristio ih do skoro dok mi nje otišla G žica. Sad tražim šta bih uzeo kao novi set žica. Da li iste ili neke druge. Prekjuče sam stavio Fneder Bronze koji sam dobio uz gitaru, pa sam zato rekao da posle Martina ove su mi predebele i preteške..
Naravno problem je u meni, početnik sam, još mi prsti nisu razrađeni pa mi je teže na debelim žicama, ali opet gledam da sebi prilagodim da mi bude lakše.

Nisam ljubitelj Martina pa da moram te da kupim. Kupio sam ih samo zato što mi je drugar koji aktivno svira preporučio te, a i u prodavnici su mi isto rekli da su to dobre žice. U mlađim danima dok sam aktivno svirao uvek sam kupovao D addario žice. Bio sam vrlo zadovoljan njima.

Jel mi vi preporučujete da nešto drugo probam od žica? Par postova pre ovog neko mi jedao link za dobre žice međutim meni je mnogo da dam 2500 za žice, s obzirom da ove koje sam kupio koštaju 700 dinara.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 08 Jul 2015, 11:45

care, preporucujemo ti da menjas zice svaki mesec, plafon dva. krute su jer im je dusa izasla na nos

ja sam koristio ove (i bile su mi ok) a imas ih u svakoj radnji:
http://www.daddario.com/DADProductDetai ... b15ac07355
pre njih ove, takodje bio zadovoljan (i njih ces naci gde god se okrenes):
http://www.ernieball.com/products/acous ... hor-bronze

pre neki dan sam stavio ove, svidjaju mi se i verovatno necu skorije menjati:
http://www.elixirstrings.com/guitar-str ... rings.html
uzeo sam jedanaestice, custom light. skuplje su ali ako se pokaze da traju mnogo mnogo duze (kao sto sugerise armija zadovoljnih korisnika) mozda u konacnom zbiru ispadnu jeftinije
:ziveli:

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 12:10

Hvala na savetima. Da i ja bi uzeo 11-ce. Te Martinove koje sam koristio najdeblja žica je bila 0,47.
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/828 ... D-010-047/

Ove mi deluju jako primamljive. Ista debljina, i phoshor bronze su. Mislim da za nekog početnika sasvim ok izbor. Nisu skupe mogu da ih menjam po potrebi.
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/846 ... -Strings-/

Elixir mi deluju skupo. S obzirom da sam početnik mislim da mi je za prvo vreme bolje da se učim i mučim na nekim jeftijim žicama. Elixir su oko 2500 dinara što je meni u ovom momentu dosta..
U svakom slučaju tebi hvala na savetima. Veoma mi je bilo koristno.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 08 Jul 2015, 12:19

pa sad, oba ova kompleta su ti desetke, to je za akusticnu gitaru malo paucina, tanak zvuk na suvo..
udari ti po dvanaesticama, imaces mnogo bolji zvuk a sad si ionako u fazi da se naviknes na to za sta se opredelis.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 12:23

Ove mi deluju zanimljivo. Možda čak uzmem i njih da probam da li će mi više prijati.
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/205 ... ario-EJ10/

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest