Fender Cd 60

Post Reply
Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Fender Cd 60

Post by Kristijan » 08 Jul 2015, 12:58

Ја бих и даље радије ишао на .011

Прво, неко је опште правило да те тање жице боље раде на гитарама које су мањег резонатора и таквог тона да су погодне за окидање прстима. Има изузетака, али то сам кроз искуство утврдиш да ли је твоја гитара изузетак или није. Друго, дреднот је тип гитаре који треба да буде гласна гитара на суво, и мало дебље жице помажу да заиста и буде гласна гитара. Овде има и једна зачкољица - на јефтиним инструментима који немају посебно квалитетно дрво потрошено на резонатор те дебље жице не морају увек да звуче како треба. И због тога, и ако планираш да једна гитара покрива све потребе и све стилове - мени се чини да је .011 права мера. Није толико јака тензија, дају солидну гласноћу, употребљиве су за окидање прстима...

Не може нико да ти да коначан савет. Најбоље је да узмеш у што краћем размаку различите дебљине жица, и да направиш било какве снимке кад су жице свеже, па да упоредиш после пар месеци и различите снимке, и различит осећај при свирању. То је толико индивидуална ствар да заиста сумњам да неко може да ти да коначан савет. Ја годинама користим Ernie Ball Earthwood, и за неке жанрове је то мени савршено, а негде и не звуче идеално, само што претежно свирам музику у којој ми ове жице дају више него задовољавајући тон, па се по томе равнам. Користио сам и Мартин, и врло сам задовољан, али ми за нијансу више леже Ерни Бол. Само сам једном користио неке Д'Адарио и нисам пао у несвест. Дин Маркли ми се нису допале. Е сад, невоља је што свако према свом укусу, искуству и гитари какву поседује даје најразличитије савете, и то најчешће неће нигде да те одведе.

Ове Мартин жице које си користио су коришћене баш дуго, и није чудо да ти је трећа жица пропала. Кад жице мењаш онда када им се тон умртви онда и не доживиш да се видно физички похабају.

За сада си закључио да ти Фендер жице нису по вољи, и онда кренеш даље, пробао си Мартин, па пробај Д'Адарио, Ерни Бол... Сам ћеш себи да даш далеко бољи одговор, јер нико речима не може да ти опише сваку финесу тона.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 13:27

U pravu si nema šta. S tim što sam kao što kažem početnik ali sviram redovno svaki dan.
Probao sam Martin D addario sam svirao kao mlad i u sećanju mi je da su to dobre žice.
Ernie Ball nikad nisam probao ali ako kažeš da su dobre probaću i njih. Dok sam sivrao na primer prvo Fendere pa rprešao na Martin osetio sam odmah razliku, pa sad kad sam se vratio na Fender (s tim što sam nov komplet stavio) osetio sam razliku. U sećanju mi je kako je Martin zvučao.
E sad moj problem je što je meni lakše da sviram na tanjim žicama. Na debelim tenzija je veća i više se naprežem dok sviram. To sam primetio zbog toga bi da probam nešto tanje žice. Pa vremenom dok mi prsti ojačaju mogu da uzmem i deblje.
Žice koje sad imam su 0,54 i moram da priznam teško mi da ih sviram. Osećam tenziju moram daleko više da se pomučim. Zbog toga bi probao neke tanje. Moram i to da gledam ne samo zvuk samih žica.

Najverovatnije ću sutra da svratim do grada da nešto uzmem pa ću javiti šta sam uzeo i kakvi su utisci. U svakom slučaju ovi vaši postovi su veoma poučni dosta naučim.

A za Ernie Ball ću malo da pogledam po netu da vidim šta kažu za njih da li bi meni odgovarale zbog onoga što sviram i gitare koju imam. ;)

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 08 Jul 2015, 14:04

Jos jedna stvar. Kad ustanovis koje zice ti najbolje leze, bilo bi ti bas korisno da odneses gitaru kod nekog majstora da ti fino usteluje sve prema tim zicama - vrat, visinu zica i tako jos neke sitnice.. Onda ces izvuci maksimum iz gitare, da sviras bez "mucenja" i da je to ono pravo..

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 15:01

Da o tome sam razmišljao ali ne smem to sam da radim. Malo su mi dignute žice posle 8 praga. Dobio sam imbus da namestim vrat međtuim nisam to još radio. Ne znam da nešto ne zeznem. Ali i to bi trebalo srediti, to je tačno.
Nedavno sam bio u prodavnici Profesional Music i oni su mi tražili 2000 dinara da mi to srede. Jel to puno?

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 15:10

Vidim u par navrata se spominje veličina rezonatorske kutije. Ne znam da li moja gitara spada u domen većih ili manjih rezonatorskih ktuija. Mada od oka bi rekao da kutija nije mala. Mada nisam probao mnogo drugih gitara da bi dao tačnu ocenu. Probao sam Stagg gitaru u nižem cenovnom rangu kutija je iste veličine.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Fender Cd 60

Post by Kristijan » 08 Jul 2015, 18:12

То је дреднот, један од највећих резонатора који постоје. Само џамобо гитаре имају већи резонатор (Gibson J200 и друге гитаре рађене по узору на њу).

Мислим да треба да погледаш пар видео клипова о сетапу акустичне гитаре, пошто то није нека посебно компликована акција, захтева само мало стрпљења. Уколико ти се после гледања видео упутстава учини да се не би баш одважио да то радиш онда иди код неког мајстора.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 18:19

Već sam gledao kako da ispravim vrat i snizim malo taj gap na žicama. Međutim neznam da nešto ne zeznem, mada probao bih. Nije to sveto pismo... Uz gitaru sam dobio imbus za štelovanje vrata tako da je sasvim moguće da probam.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 08 Jul 2015, 18:27

osnovno ti je, nemoj mnogo da okreces inbus i bice ok. recimo, 1/8 kruga u jednom cugu, pa iskuliras do sutra da se sve to slegne i da vidis sta si postigao.
ako zelis da spustis zice onda zatezes, i obrnuto. pre toga olabavis zice, kad okrenes inbus ponovo nastimas i to je to

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 18:46

Kad smo već kod te teme, na YT sam video da treba da smirglom skidam donji deo kobilice, kao i da ispod kobilice izvadim neki mali deo da je spustim. Jel i to potrebno da radim ili mogu samo zatezanjem imbusom da rešim problem vrata?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Fender Cd 60

Post by Kristijan » 08 Jul 2015, 19:18

Ако окретањем шипке не постигнеш жељено ниску акцију онда нема друге него да седло на кобилици мало ошмирглаш, али обавезно онај доњи крај шмирглаш, онај који је убачен у жлеб на кобилици, не горњу површину преко које прелазе жице. Е ту треба да будеш супер пажљив, јер ако претераш онда нема друге него да купујеш друго седло.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 19:39

Da to sam video na nekom YT utotijalu. Baš to o čemu sad pričaš, s tim što je taj majstor pokazao da obično ispod kobilice proizvođači stave neki podmetač pa i to treba izvaditi. Probaću prvo sa vratom, pa ako ne uspem onda ću ovo drugo.
Hvala na savetima. Pošto su meni odgnute malo žice znači ja bi trebalo da zategnem vrat, ondonso imbus u desno za 1/8 kruga. Jel sam dobro razumeo. I onda sutra ako to nije dovoljno da probam još.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender Cd 60

Post by parker » 08 Jul 2015, 20:04

tako kao sto kazes. pre toga olabavi zice, onda zategni sipku i posle nastimaj i vidi sta si uradio. ali ne zatezi/otpustaj ponovo do sutra jer treba vremena da to sve nalegne, pravu sliku ces imati verovatno tek sledeci dan..

User avatar
fattwang
Posts: 1063
Joined: 23 Apr 2011, 08:32

Re: Fender Cd 60

Post by fattwang » 08 Jul 2015, 20:21

Evo ti jedno tajlandsko upustvo za ono što nameravaš da uradiš. Manje više sve je razumljivo, slike, brojke i engleska terminologija.
http://acousticthai.net/acoustic_guitar_setup.html
Proveri koliki ti je tzv. neck releif. Ako je 0.25 mm i manje ne vredi da zatežeš šipku. Karton koji koristi D'Addario za pakovanje žica je oko 0.3mm i može da ti bude reper.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 21:21

Kod mene već na 4 pragu mogu da stavim 20 dinara kovanicu ispod žica.. A posle se to sve povećava... Sad sam merio tako. Tako da mislim da to može da se spusti dosta...

Hvala za ovaj link pogledao sam slike. Samo sad imam jedno pitanje. Znači kad skorz olabavim sve žice pomerim imbus malo udesno, onda rukom uhvatim vrat gitare i pomeram ga u odnosu na rezonatorsku kutiju. Jel to taj postupak? Znači imbusom ja samo otpustim vrat da može da se pomeri? Pretpostavljam da posle treba da vratim imbusom nazad, da pričvrstim ili ne?

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Fender Cd 60

Post by mr.bluesman » 08 Jul 2015, 22:16

Evo olabavio sam žice, pomerio imbus mal u desno otrpike za 1/8 kruga. Još uvek je to sve visoko. Ali kao što kažeš sačekaću do sutra. Malo sam se namučio jako se teško pomera imbus, potrebno je baš dosta snage, a imbus koji sam dobio je mali. Mada nisam hteo klještima da ga pomeram. Sačekaću sutra pa ću da vidim jel ima promena ili ne. Trenutno i ne vidim neke rezultate.
Samo me znaima jel smem da sad zategnem žice nazad da budu u štimu ili da je ostavim tako oalbavljenu?

U paketu sa imbusom dobio sam malo tanko drvce. Koja mu je svrha? Da stavim ispod žica da proverim da ne dodiruje pragove ili nešto drugo*?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest