Zakon o zastiti potrosaca

cicaglisa
Posts: 8
Joined: 06 Aug 2012, 01:01

Zakon o zastiti potrosaca

Post by cicaglisa » 06 Aug 2012, 01:06

Da li je vracanje tek kupljenog instrumenta-gitare prodavcu, uz zahtev za povracaj novca po zakonu i kome se obratiti u Beogradu ako isti to odbije.Podrazumeva se da je gitara u stanju i ambalazi kako je izasla iz radnje...zapakovana,ispravna.

fric
Posts: 151
Joined: 08 Jun 2009, 11:04

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by fric » 06 Aug 2012, 10:09

trzisna inspekcija

nesharm
Posts: 520
Joined: 15 Feb 2011, 01:05
Location: Beograd

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by nesharm » 06 Aug 2012, 10:10

Imas tacno 7 dana da vratis nazad uredjaj u stanju u kom si ga kupio, uz fiskalni racun. Imas prava da izjavis da ti se ne svidja roba, i moraju da ti vrate novac. Popunis samo povratnicu, ponesi samo licnu kartu, tu povratnicu ima sam prodavac, i to je to.

cicaglisa
Posts: 8
Joined: 06 Aug 2012, 01:01

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by cicaglisa » 06 Aug 2012, 21:09

Probao sam posle 5 dana...najavio se telefonom prodavcu da bi vratio gitaru...prodavac je bio iznenadjen kako to mislim i slicno,mora da pita vlasnike uzeo telefon i vec 5 dana nema odgovora....radi se o poznatom prodavcu koji ima reklamu na ovom forumu i nudi neverovatne popuste....na zalost nikada nije cuo za prava potrosaca.

nesharm
Posts: 520
Joined: 15 Feb 2011, 01:05
Location: Beograd

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by nesharm » 06 Aug 2012, 21:55

Sad je gotovo, posle 10 dana...lepo te zeznuo. Mozes da pitas trzisnu, ali mislim da nista od toga. Btw, zna on sigurno prava potrosaca, zato ti se i ne javlja ;).

cicaglisa
Posts: 8
Joined: 06 Aug 2012, 01:01

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by cicaglisa » 07 Aug 2012, 18:34

Jos se ne javlja.....sledeci put kupujem samo kod slovenca ili hrvata....steta sto Gorenje ne prodaje gitare. :povrac:

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by nenadnenad » 07 Aug 2012, 19:14

Ma, sta cekas da se javi?Jel je njemu u interesu da ti vratis gitaru?
Idi sutra do prodavnice i trazi nazad pare.

nesharm
Posts: 520
Joined: 15 Feb 2011, 01:05
Location: Beograd

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by nesharm » 07 Aug 2012, 19:23

Sto si se uopste odlucio za vracanje gitare?

User avatar
Jack Nape
Posts: 163
Joined: 09 Dec 2009, 00:35
Location: Beograd

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by Jack Nape » 07 Aug 2012, 19:30

Po novom zakonu o zastiti potrosaca imas 15 dana da vratis proizvod. Ti si dosao posle 5 dana da reklamiras kupljeni proizvod i taj dan se racuna ko dan tvoje reklamacije, a to sto te on zavlaci je njegov problem, duzan je da ako imas odgovarajucu dokumentaciju koju si dobio uz proizvod da prilozis kao i da proizvod bude neostecen, bez ikakvih postavljenih pitanja vrati pare (jedino ako u tom trenutku nema taj kes u kasi moze da odlozi), tako to bar rade ozbiljne trgovacke kuce.
No nemoj da si u frzi mozda je lik neovlascen da to radi, verujem da ako su ispunjeni grnji uslovi, sasvim ce ti sigurno vratiti pare.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by parker » 07 Aug 2012, 22:12

Da ali batali telefoniranje, moraš otići koliko sutra i popuniti šta treba. A ako te zavlače onda valjda sledeći korak je pravac tržišna inspekcija, i sve to u roku od tih 15 dana

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by SomiKnight » 07 Aug 2012, 22:27

Aj nemojte pogresne informacije da dajete, to sto pricate za 15 dana je iskljucivo ako se roba uzima online. Za kupovinu u radnji to ne vazi, jer kupujete robu u vidjenom stanju, mozete da je probate u radnji te ne postoji mogucnost da ne znate sta kupujete kao sto je to moguce preko online narudzbine.

Vidim svi se razumete pa preporucujete pravac trzisna inspekcija, ni to vise nije tacno, nadlezna je valjda sluzba za zastitu potrosaca, trzisnu inspekciju mozete da zovete, ja sam jedanput zvao i taj razgovor je bio cisto informativne prirode, jer nisu nadlezni za to, za sta su nemam pojma, to verovatno ni oni sami ne znaju, ali nebitno je za ovu temu.

Nadji telefon centra, pozovi, upitaj, oni zapisu, posle par dana te zovu i daju ti odgovor, ako nisi kupio online dace ti isti odgovor koji sam ti i ja dao, nemas prava da vratis proizvod kupljen u radnji, to je iskljucivo dobra volja prodavca.

Koliko novi zakon stiti potrosaca, nisam skroz siguran, ali sve i da si u pravu nece oni nista tu da urade, nego moras ti da ih tuzis. Mozda ih pozovu samo, ukazu na propust, kazem nisam siguran u ovo jer jos nisam nalateo na konkretan slucaj da je iko odradio celu proceduru do kraja, mada iz procitanog ne ganjanju ih oni vec sami morate da se tuzite.
Toliko o zastiti koju nam je doneo novi zakon...

cicaglisa
Posts: 8
Joined: 06 Aug 2012, 01:01

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by cicaglisa » 07 Aug 2012, 23:23

Kojim clanom zakona se pravi razlika izmedju online kupovine i kupovine u radnji a kojim su navedeni rokovi.....pojasnite....prvim pozivom koji je evidentiran u listingu operatera pokrenut je povracaj, tako kazu advokati a sve ostalo je stvar etike trgovca ili suda....ja i dalje verujen da ce se javiti... :!:

User avatar
istiqrac
Posts: 488
Joined: 10 May 2008, 16:51
Location: Beograd

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by istiqrac » 07 Aug 2012, 23:39

A, koja je gitara u pitanju i sto je vracas? I cemu advokati, sud, listinzi... Nisi ni pokusao licno da sredis stvar, kuc, kuc, dobar dan...

cicaglisa
Posts: 8
Joined: 06 Aug 2012, 01:01

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by cicaglisa » 08 Aug 2012, 00:15

Razlozi su nebitni, jednostavno mi ne lezi takav oblik gitare......a bilo je kuc,kuc telefonski i evropski ....posle par dana, ponovo moj telefonski poziv prodavcu ,jedan od gazda porucio da ne dolazi u obzir, ceka se drugi da dodje sa odmora i presudi, na pominjanje prava potrosaca iscudjavanje prodavca......i sta bi ti.....poznata radnja, prodavci i vlasnici poznati muzicari, obisli svet.....pa zar mora ovde uvek na dranje i vikanje.....

SomiKnight
Posts: 83
Joined: 04 Jun 2008, 13:35
Location: Beograd, Borca

Re: Zakon o zastiti potrosaca

Post by SomiKnight » 08 Aug 2012, 12:24

Kojim clanom zakona se pravi razlika izmedju online kupovine i kupovine u radnji a kojim su navedeni rokovi.....pojasnite....
Ne mogu, mrzi me da citam opet zakon i teme o tome :) . Ali sam pratio temu na bench forumu i malo ucestvovao svojevremeno, http://forum.benchmark.rs/showthread.ph ... e-i-praksu evo ti link pa citaj ako te ne mrzi, tema je stara, trebalo bi da nadjes odakle pocinje diskusija o novom zakonu i odatle da pocnes da citas. A ako te mrzi da citas, jos bolje pitaj tamo i cekaj da ti neko odgovori.
na pominjanje prava potrosaca iscudjavanje prodavca
Na koje pravo si se ti pozvao, onako uopsteno si im rekao da imas neko pravo ili konkretno clanove zakona? Ovako zvuci da si ti u pravu a oni nisu, evo sto se mene tice da sam prodavac i ja bi se isto iscudjavao jer mislim da nisi u pravu.
.prvim pozivom koji je evidentiran u listingu operatera pokrenut je povracaj, tako kazu advokati
Jesi ti to angazovao advokata za ovo, nije mi najjasnije? Ako jesi sto nas pitas uopste, placas ljude, podeli ti sa nama iskustvo, reci nam po kojem clanu zakona imas pravo da vratis robu. Ako nisi angazovao advokata onda mi nije jasna recenica.
a sve ostalo je stvar etike trgovca ili suda
Cilj trgovca je da zaradi, ako bi svi tako vracali kako im se cefne tesko da bi bilo ista od zarade, koja mislim da je i sad prilicno mala, ali nebitno. Tako da pusti moralisanje trgovca, on je tu da proda, mi da kupimo i kraj price.

p.s. Da se razumemo samo, nije da ja sad branim ikoga ovde, po meni je novi zakon ocajan, i manje zastite imamo nego pre, sam zakon i sprovodjenje je blagi uzas, ja samo ovde pisem onako kako ja mislim da jeste, vezano za ono malo sto sam procitao i ucestvovao u diskusijama.
Sto naravno NE ZNACI da sam u pravu, obavezno sve sto procitate i sami proverite nije tesko, ostavio sam link za temu, a lako je naci i zakon mada je preopsiran za citanje.
Nije za odmet da se znaju prava koja imamamo, ne isljucujem mogucnost da pretnjama trzisnom ili fizickom silom ne mogu da se postignu ciljevi koje zadate, ali to opet ne znaci da su to prava koja imamo kakva su nam data. To znaci da ti ne branim da odes i pretis im i vratis gitaru, vec samo skrecem paznju na to sta jeste a sta nije nase pravo.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest