Ernest Koroskenyi gitara

Post Reply
CAMARO SS
Posts: 3
Joined: 02 Sep 2012, 21:02

Ernest Koroskenyi gitara

Post by CAMARO SS » 02 Sep 2012, 21:24

Ovako imam elektro-akusticnu gitaru na kojoj sam danas slucajno primjetio da pise Ernest Koroskenyi gradnja koncertnih gitara ili slicno.Sad vidim da su dosta cijenjene pa reko da pitam koliko bi ova okvirno vrijedila jer ne zelim da ucim na nekom raritetu od gitare a i ako vrijedi nesto da je propisno skladistim jer trenurno nema ni stalak ni kutiju (a ni zice :D ).Svejedno vrijedilaona 30e ili 3000e ostaje kod mene ali ako vrijedi barem da je ne dajem nikome da je dira (a vjerujte da je ne drzim u ormar do sad bi se raspala od raznih ljudi koji bi je dirali).Hvala svima koji mogu da pomognu a i ostalima :D
Image
Image

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Ernest Koroskenyi gitara

Post by komil » 03 Sep 2012, 10:04

Taj čovek je bio majstor-graditelj gitara. Dakle, tvoja gitara je ručni rad.

http://www.guitarramagazine.com/GuitarYugoslavia
... Among the best luthiers we had in that time was Ernest Koroskenyi (l9l2-1978), who lived and worked from 1962, in Germany, and made an international reputation. Many others, followed him ...
Toliko od mene...
Generalno, instrument treba i održavati. Ne možeš tek tako skinuti žice i ostaviti je, nedostatak te tenzije će vremenom iskriviti vrat u kontra stranu.

CAMARO SS
Posts: 3
Joined: 02 Sep 2012, 21:02

Re: Ernest Koroskenyi gitara

Post by CAMARO SS » 03 Sep 2012, 12:21

Na zalost ne znam koliko dugo stoji bez 3 zice :( ove druge 3 su nategnute ali pretpostavljam da to nije dovoljno da drzi vrat da se ne iskrivi u kontra smjeru,ako nista drugo kupicu zice,malo ocistiti pragove i drzati je kao exponat.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Ernest Koroskenyi gitara

Post by komil » 04 Sep 2012, 08:41

CAMARO SS wrote:Na zalost ne znam koliko dugo stoji bez 3 zice :( ove druge 3 su nategnute ali pretpostavljam da to nije dovoljno da drzi vrat da se ne iskrivi u kontra smjeru,ako nista drugo kupicu zice,malo ocistiti pragove i drzati je kao exponat.
Uzmi lenjir stavi na stranu vrata sa pragovima, pa vidi da li je vrat iskrivljen i na koju stranu.

Ako se ispostavi da je vrat u kontra stranu, onda barem ove tri žice nategni malo jače.

Nešto ne vidim da li gitara ima šipku u vratu? U svakom slučaju šta god da odlučiš, preporučujem da je bar na brzinu pogleda neko ko se razume malo bolje, pa, ukoliko želiš npr. da ti stoji u vitrini namesti šipku shodno tome..
Ako napišeš iz kog si mesta možda se neko ponudi da dođe i to uradi besplatno...

p.s.
Inače je meni lično gitara lepa. :)

CAMARO SS
Posts: 3
Joined: 02 Sep 2012, 21:02

Re: Ernest Koroskenyi gitara

Post by CAMARO SS » 04 Sep 2012, 17:05

Sada sam gledao i prema lenjiru malo je vrat nakrivljen naprijed ali moze biti da je ravan jer su pragovi losi tj toliko se sviralo na njima da su potpuno potroseni cak se malo kod tankih zica i drvo izlizalo..nije pretjerano ali se osjeti pod ruku.Znaci prvo novi pragovi palenjir pa guitarpro da se uci po malo :D Inace sam iz Herceg Novog.
Evo i slike naljepnice iznutra:
Image

nenadnenad
Posts: 2285
Joined: 20 Aug 2008, 00:17

Re: Ernest Koroskenyi gitara

Post by nenadnenad » 04 Sep 2012, 17:16

ovo je dobro za neki slajd

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest