Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post Reply
User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by abogicevic » 06 Nov 2012, 09:31

Primetio sam čudan zvuk, tj. zujanje, u predelu sedla gitare. Zujanje se ne javlja kad okinem praznu žicu, već isključivo kad stisnem neko polje, tj. prag. Takođe, u pitanju su bas žice. Kod prve dve nemam taj problem.
Nije u pitanju ono karakteristično zujanje koje se javlja kad žica zakači prag ili kad se polje ne stisne kako treba. Naime, čuje se kao da nešto "zveči"!
Proveravao sam kobilicu, unutrašnjost gitare u nadi da ću pronaći neki olabavljeni deo koji bi mogao da stvara taj iritantni zvuk, ali bezuspešno...
Jedino što sam primetio je to da sedlo gitare ima malo lufta. Možda pola milimetra... U početku sam računao da sedlo ne može biti problem, pošto ga žice drže čvrsto spojenim za kobilicu. Kasnije sam pokušao da ga "uglavim" papirom, međutim, problem je ostao...

Da se razumemo, zvuk nije toliko glasan da ometa sviranje, ali me mnogo nervira, poludeću!

Sin i žena su već počeli čudno da me gledaju! :shock:

Da li je neko imao sličan problem?

DarkZmaj
Posts: 45
Joined: 24 May 2011, 22:13
Location: Krusevac

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by DarkZmaj » 06 Nov 2012, 11:40

Da li si skoro menjao zice?

Ja sam imao slican problem sa svojim Stratokasterom, kada sam menjao zice, vrat se malo poremetio i imao sam zujanje na zicama E i A, ali samo do treceg praga, te sam odneo gitaru kod coveka koji se bavi odrzavanjem gitara da mi malo "iskrivi" vrat i problem je nestao.

Pogledaj malo bolje da li ti zice dodiruju pragove, pa ako dodiruju, videcemo sta cemo dalje :)

[P.s. Znam da si naveo da nije to zujanje kada zica zakaci prag, ali ipak pogledaj opet. Nisam imao priliku da se sretnem sa zvecanjem unutar gitare :( ]

Nro
Posts: 80
Joined: 16 Dec 2010, 17:35

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by Nro » 06 Nov 2012, 14:07

Pregledaj detaljno rezonator gitare,vidi da nema negde nekog "rascvetavanja".

User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by abogicevic » 06 Nov 2012, 14:11

DarkZmaj wrote:Da li si skoro menjao zice?

Ja sam imao slican problem sa svojim Stratokasterom, kada sam menjao zice, vrat se malo poremetio i imao sam zujanje na zicama E i A, ali samo do treceg praga, te sam odneo gitaru kod coveka koji se bavi odrzavanjem gitara da mi malo "iskrivi" vrat i problem je nestao.

Pogledaj malo bolje da li ti zice dodiruju pragove, pa ako dodiruju, videcemo sta cemo dalje :)

[P.s. Znam da si naveo da nije to zujanje kada zica zakaci prag, ali ipak pogledaj opet. Nisam imao priliku da se sretnem sa zvecanjem unutar gitare :( ]
Menjao sam žice skorije, i to sam stavio tanje, desetke. Imao sam dvanaestice pre toga. Znam da hoće da se poremeti vrat i da je potreban setup kada se stavljaju žice drugog profila. Ali, postojao je taj problem, u manjem obimu doduše, i sa starim žicama. Podešavao sam vrat, vraćao stare žice, međutim, zveči pa zveči :(
Pretpostavljam da je ipak do sedla, pošto postoji luft kad se smesti u kobilicu... Možda i ne leže baš ravno...

User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by abogicevic » 06 Nov 2012, 14:13

Nro wrote:Pregledaj detaljno rezonator gitare,vidi da nema negde nekog "rascvetavanja".
Gledao sam i nisam primetio bilo kakvu pukotinu, ili da je negde popustio lepak , što ne znači da ne postoji nešto slično...
Ne mogu da vidim baš najbolje. Moram da pokušam sa nekim ogledalcetom da zavirim u svaki ćošak.

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by NikolaNis » 06 Nov 2012, 19:10

Po ovome što si opisao moguće da je neki prag. Rekao si da je sa 12-icama problem postojao ali u manjoj meri, te žice imaju veću tenziju pa su samim tim pravile malo veću "krivinu" na vratu nego što je sad. Sada, kada si stavio 10-ke vrat se više ispravio, odnosno žice su bliže pragovima pa je moguće da to što su one predhodne žice malo kačile neke pragove sada prepraslo u još veće kačenje pragova pa se samim tim i taj zvuk pojačao. U svakom slučaju teško je pričati ovako napamet, ali ovo je moj zaključak na osnovu onoga što si rekao...

User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by abogicevic » 07 Nov 2012, 08:31

NikolaNis wrote:Po ovome što si opisao moguće da je neki prag. Rekao si da je sa 12-icama problem postojao ali u manjoj meri, te žice imaju veću tenziju pa su samim tim pravile malo veću "krivinu" na vratu nego što je sad. Sada, kada si stavio 10-ke vrat se više ispravio, odnosno žice su bliže pragovima pa je moguće da to što su one predhodne žice malo kačile neke pragove sada prepraslo u još veće kačenje pragova pa se samim tim i taj zvuk pojačao. U svakom slučaju teško je pričati ovako napamet, ali ovo je moj zaključak na osnovu onoga što si rekao...
Verovatno si u pravu. Pretpostavljam da bi se zujanje čulo i kad se odsvira prazna žica, da je do sedla ili rezonatora!?
Pokušaću sa opuštanjem vrata.

User avatar
NikolaNis
MF veteran
Posts: 1282
Joined: 03 May 2007, 15:14
Location: Niš - Srbija

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by NikolaNis » 07 Nov 2012, 08:52

Upravo tako, zvečanje bi se uvek čulo. Meni nekako nema logike da koštana ili plastična kobilica daje tako metalan zvuk zujanja, zato i sumnjam na pragove. Popusti malo šipku pa javi ima li promene. Možda eventualno i da uradiš nivelaciju pragova. Malo je pipav posao ali ako imaš strpljenja i malo alata možeš i sam to da uradiš. A naravno, uvek imaš opciju da se obratiš nekom majstoru koji bi ti to završio...

User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by abogicevic » 07 Nov 2012, 12:20

NikolaNis wrote:Upravo tako, zvečanje bi se uvek čulo. Meni nekako nema logike da koštana ili plastična kobilica daje tako metalan zvuk zujanja, zato i sumnjam na pragove...
Ne čuje se metalni zvuk zujanja, već kao da nešto zveči (kao što sam naveo u svom prvom postu), kao da je nešto olabavljeno pa pod uticajem vibracija zveči...
To me je i navelo da pomislim da možda i nije do pragova... Ali, opet, tog iritantnog zvuka nema kad se "okine" prazna žica.
Pokušaću da uradim sve što si mi predložio, a u krajnjoj liniji, odneću gitaru kod majstora. Mada, možda je najpametnije odmah da se obratim majstoru...

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by parker » 07 Nov 2012, 12:34

pa odmah majstoru, ako imas nekog u okolini. makar da da dijagnozu

User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by abogicevic » 07 Nov 2012, 12:43

parker wrote:pa odmah majstoru, ako imas nekog u okolini. makar da da dijagnozu
Ja sam iz Smederevske Palanke i našao sam majstora iz Smedereva. To je 35km od Palanke. Nije strašno. Kolima sam tamo za pola sata.
Ako neko zna još nekog majstora u blizini ova dva grada, bilo bi lepo da podeli informaciju :)
U obzir dolaze i Mladenovac, Velika Plana...

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by parker » 07 Nov 2012, 13:49

Michabass: memberlist.php?mode=viewprofile&u=4266
nadji koji bilo njegov post, cini mi se da mu je kontakt u potpisu, telefon, adresa..

User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Re: Fender cd60 - čudan zvuk u predelu sedla

Post by abogicevic » 07 Nov 2012, 14:33

parker wrote:Michabass: memberlist.php?mode=viewprofile&u=4266
nadji koji bilo njegov post, cini mi se da mu je kontakt u potpisu, telefon, adresa..
Au, što mi je poznat ovaj lik, mislim da sam ga upoznao pre desetak godina kad je moj kum prodao jednog maršala momcima iz Alogije (inače, smederevski bend). Čini mi se da su baš njega poveli da proveri pojačalo. (možda i grešim, ali čini mi se da je on)

Btw. marshall je otišao za 800 dem u to vreme ako se dobro sećam :D

Kontaktiraću ga!
Hvala na informaciji!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest