Kako da znam da je baterija zrela za zamenu?

Post Reply
User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Kako da znam da je baterija zrela za zamenu?

Post by nikolic025 » 12 Dec 2012, 21:16

Pokusah da nadjem slicnu temu,ali nisam uspeo,pa reko da otvorim.
Na svim akustarama koje sam imao i koje imam sam koristio obicne 9V baterije,nikakve alkalne i slicno i trajale su mi jako,jako dugo,mesecima kada aktivno sviram,a samo za stimer mogu i godinama da traju.E sad,na vecini gitara ima lampica koja svetli kada je baterija gotova,ali ne znam kada treba da svetli.Kada ubodem u gitaru kabel uvek blicne,i kada upalim stimer blicne na nekima.Ali mi se nikad nije desilo da se upali,jer s vremena na vreme izmerim napon baterine i cim padne na nekih 8,70V,nekad vise,nekad manje,ja menjam.Ali i kada zamenim,ne primetim nekakvu razliku,a i nikada mi se nije desilo da se zvuk pokvari zbog baterije.Kako da znam da je vreme za menjanje i koliki je napon dovoljan da napaja gitaru.Jer kad se kupi baterija obicno bude nesto malo preko 9V,tipa 9,21V ili slicno i za nekih mesec dana padne ispod 9V i tu onda sporije gubi napon.

Da li neko od Vas koristi alkalne baterije i da li mu duze traju?

Takodje me zanima kako na elektricnoj gitari sa aktivnom elektronikom da proverim napon,da li mora sa vadjenjem baterije ili ima neka sema?Posto mi je baterija ispod maske,a moram i zice skroz da opustim da bih je izvadio...

User avatar
mateuspoz
Posts: 410
Joined: 25 Jul 2012, 15:14
Location: Požarevac
Contact:

Re: Kako da znam da je baterija zrela za zamenu?

Post by mateuspoz » 13 Dec 2012, 16:06

Ја користим искључиво алкалне, оне дуже трају али основни разлог је безбедност уређаја, наиме, обична може, непажњом власника гитаре (педале) да "заостане" у преампу и да својом киселином сјебе унутрашњу инсталацију...скупље увек испадне јефтиније...
Алкална може годинама да буде у гитари, педали...и да не направи било какву штету... :kokice:

Тај систем на електричној гитари промени код неког мајстора за гитаре, то је тешко малтретирање... :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Kako da znam da je baterija zrela za zamenu?

Post by bancika » 13 Dec 2012, 17:23

nikolic025 wrote:Takodje me zanima kako na elektricnoj gitari sa aktivnom elektronikom da proverim napon,da li mora sa vadjenjem baterije ili ima neka sema?Posto mi je baterija ispod maske,a moram i zice skroz da opustim da bih je izvadio...
mozes da napravis foru da vezes + baterije na jedan od srafova koji drze masku ili bilo sta metalno na maski sto nema kontakt sa masom, onda mozes da meris napon izmedju mase na kablu za gitaru i tog srafa bez da otvaras masku :)

User avatar
nikolic025
Posts: 892
Joined: 21 Aug 2008, 02:03
Location: Odzaci/Novi Sad

Re: Kako da znam da je baterija zrela za zamenu?

Post by nikolic025 » 10 Jan 2013, 20:14

Evo jos jednog pitanja u vezi baterije...

Da li u bezicni mikrofon (AKG wms40pro single) moze da se koristi punjiva baterija?Posto pise da koristi AA,odnosno alkalnu bateriju...Jeste da jedna baterija gura i do 30h aktivnog rada,ali mislim da je ipak bolja fora sa punjivim baterijama,mozda su 4-5x skuplje ali ih zato koristis i do 1000x...

A to da izvucem plus na saraf,ne bih bas da radim.Sada cu da izvadim bateriju,pa cu da vidim koliko se potrosila,i na osnovu toga cu otprilike znati koliko traje.A i malo sam se istripovao da mi ne iscuri,radio sam novu godinu sa obicnom baterijom,a pre toga je stajala jace od mesec dana u gitari,a bilo je extremno hladno i vlazno,pa bih da ubacim alkalnu svakako...

User avatar
istiqrac
Posts: 488
Joined: 10 May 2008, 16:51
Location: Beograd

Re: Kako da znam da je baterija zrela za zamenu?

Post by istiqrac » 10 Jan 2013, 23:25

Meni na washburn-u se desilo da svetli lampica za bateriju kad sam ustekao kabl u gitaru. ne znam jel bilo razlike u zvuku, odma sam zamenio bateriju...

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Kako da znam da je baterija zrela za zamenu?

Post by nebeskacarica » 12 Jun 2014, 20:33

Evo prvi put na novoj gitari (Sigma, ozvučena akustična), kupljenoj prije 3-4 mjeseca primjećujem da svijetli crvena lampica pored koje stoji "batt" čim se ubode kabal u gitaru, dakle, i kad je tjuner isključen. Definitivni znak da je došlo vrijeme za njenu zamjenu. (nekako sam mislio da će mi poslužiti još bar ovoliko, ali ok, baterija je potrošni materijal).

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest