Klasicna ozvucena gitara

Post Reply
Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Klasicna ozvucena gitara

Post by Akordeonista » 30 Dec 2012, 17:02

Pozdrav svima!
Nov sam na forumu, imam zelju da kupim klasicnu ozvucenu gitaru sa cut-om! Hteo bih da vrat bude kao na pravoj klasicnoj gitari i po sirini i po duzini (da telo pocinje kod 12-praga a ne kod 14 kao kod western gitara). Cenovni rang je oko 200e. Gitaru bih koristio za vezbanje kod kuce a ponekad bih je nosio na svirke (dve gitare i pevanje) pa je zbog toga potrebna i ozvuka (mada ozvuka nije presudna jer se to moze resiti i nekim dodatnim magnetom).
E sad, nisam jos isao po radnjama da probam instrumente ali gledajuci po netu, u tom cenovnom rangu naisao sam na sledece gitare:
1. Ibanez G5ECE-AM
2. Ibanez G200ECE-NT
3. Fender CG4-CE
4. Vidim po oglasima da se za oko 250e prodaje i nekoliko Iberica ergonomskih modela (navodno je francuska proizvodnja).
Interesuje me vase misljenje o ovim gitarama i tome koja je od njih najbolja tonski, tehnicki itd. Naravno, i svaki drugi predlog je dobro dosao!

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by Kristijan » 30 Dec 2012, 18:18

Akordeonista wrote:mada ozvuka nije presudna jer se to moze resiti i nekim dodatnim magnetom
То није баш тако. Магнет хвата осциловање жице у магнетном пољу, и пожељно је да је та осцилујућа жица метална. Чак ни челичне жице за акустичну гитару не дају сјајан резултат са било којим магнетом јер имају бронзане намотаје од 3. до 6. жице, па је потребан посебан магнет за њих. Најлонске жице су готово сасвим неупотребљиве у тој комбинацији, чује се ту нешто, али је толико слаб сигнал да мораш да се појачаш преко разумне мере, и да ризикујеш појаву врло непријатне микрофоније. Саветујем ти да ипак гледаш гитару са уграђеном пиезо озвуком. Она није идеално решење што се тиче тона, али је готово једино технички прихватљиво решење за најлонске жице. Наравно, микрофон је најлепше решење што се тиче тона, али буди сигуран да нећеш моћи тако да радиш наступе у малим локалима, то је само за велику сцену применљиво.

Што се тиче модела које си поменуо, ту нема спектакуларних инструмената, али то посебно код свирке преко озвучења неће играти не знам какву улогу, јер ће ти бити потребно неко цинцулирање тона да добијеш мало природнији звук. Слична цена и слична класа инструмената... Оно, гледај шта ти више лежи кад узмеш гитару у руке, то једино има смисла. Свако чује нешто друго, и свако има своје афинитете. Знам да је неозвучена верзија овог G200 модела сасвим пристојан инструмент, па би и озвучена верзија могла да буде у сличном рангу. Ја бих рецимо јурио ову гитару за те намене:

Takamine G128SC

Ипак, то за тебе готово да нема никакву тежину, то је само мој утисак.

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by Akordeonista » 30 Dec 2012, 23:13

Hvala na brzom odgovoru! Nedavno sam kupio Cort akusticnu (sa metalnim zicama) i probao sam nekoliko Takamine modela ali mi nisu nesto legle pa sam vodeci se time ovaj put izbegavao taj brend. Mada, ta sto si je naveo mi vec prelazi predvidjeni budzet. Da li zaista vredi onoliko koliko je skuplja od recimo G200?
I da li su nekome poznate Iberica gitare? Vidim da su nove oko 300- 350e a na oglasima ih ima par koje se prodaju za 200-250e.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by Kristijan » 31 Dec 2012, 07:32

Управо због тога и није корисно да ти се прича о конкретним моделима, јер оно што једном свирачу одговара, другом може да буде безвезе. Иди пробај, то је једино решење. Осим тога, за око 200 евра нећеш свакако наћи спектакуларну класичну гитару, па је тек ту незахвално давати најконкретнији савет.

Nro
Posts: 80
Joined: 16 Dec 2010, 17:35

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by Nro » 31 Dec 2012, 13:57

Ne izbegavaj ni jedan brend.Vodi se time da nadjes dobar komad, a ne marku. :ziveli:

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by Akordeonista » 12 Jan 2013, 19:34

Ne stigoh ranije da napisem utiske, probao sam Ibanez G5ECE i Takamine G124SC i nijedna mi se nije dopala! Mozda su u pitanju losi komadi na koje sam naisao ali nedopustivo je da se ruke grebu o neobradjene pragove, kao u slucaju pomenutog Ibaneza. Kod Takamine je to bolje odradjeno ali mi se ni ona nije svidela pod rukom a i kod obe gitare je primetna losija izrada, jednostavno, lose su uradjene. Pre bih se odlucio da dam duplo vise para za neku pristojnu gitaru nego da kupim ovakvu.
Zato, hajde da pitam ponovo, postoji li neka vasa preporuka za kupovinu solidne gitare, ali ovaj put sa budzetom do 400e?

Nro
Posts: 80
Joined: 16 Dec 2010, 17:35

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by Nro » 13 Jan 2013, 00:44

Ne znam sta da ti kazem sem da tih + 200 evra ne znace duplo bolju gitaru.
Ima mozda nesto u music centru od Walden sa cut-om...

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by Akordeonista » 14 Jan 2013, 05:05

Znam da ne znaci duplo bolju gitaru ali pretpostavljam da moze da se nadje solidna gitara za te pare! Ne trazim cudo ali mora da predje neku granicu kvaliteta koju ove dve gitare nisu presle!

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by parker » 14 Jan 2013, 09:56


Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by Akordeonista » 14 Jan 2013, 11:12

Ocigledno nisi procitao prvi post a ni naslov teme, ne trazim western gitaru vec ozvucenu KLASICNU (sa najlonskim zicama)!

User avatar
ness
Posts: 819
Joined: 14 Mar 2009, 17:42
Location: Zrenjanin

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by ness » 14 Jan 2013, 14:10

A i smaras vise sa tim cortom !

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by parker » 14 Jan 2013, 18:56

moje je mišljenje da je cort odlična pristupačna đitra.. doduše jesam promašio temu
ali ok, neću više, idi probavaj dok ne nađeš šta ti odgovara
ionako šta nekom valja nekom drugom ne valja, svako mora sam sebi da nađe

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by Akordeonista » 14 Jan 2013, 20:12

Licno nemam nista protiv Cort-a, posedujem jednog (NDX20) i mislim da je odlicna gitara u svojoj klasi! Sto se probavanja tice, to mi ne gine, pitam samo ako slucajno nekome padne nesto valjano na pamet da podeli sa mnom jer vise ljudi je pametnije nego jedan (bar bi trebalo tako da bude)! :D

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by parker » 14 Jan 2013, 20:23

da ne bude zabune, nisam rekao tebi lično 'idi probavaj' nego uopšteno :)
nego, problem je što ima nervoznog sveta pa se lako smore i onda jbg..
meni je cort generalno best buy u toj nekoj nezahvalnoj klasi al eto, ispade da sam preterao, izvinjavam se :D

Akordeonista
Posts: 36
Joined: 17 Jun 2008, 00:35

Re: Klasicna ozvucena gitara

Post by Akordeonista » 14 Jan 2013, 23:28

Ma samo opusteno ljudi...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest