pojacala za ozvucene akustare

Post Reply
User avatar
roots unite
Posts: 85
Joined: 16 Jan 2009, 10:14
Location: backa palanka

pojacala za ozvucene akustare

Post by roots unite » 09 Jun 2013, 12:38

oci sam izzhuljao cesljajuc' forum, o ovome, moguce je da je neko pisao o ovim pojacalima u sekciji pojacala, efekti... ako jeste molim admina da mi obrise ovu temu i preporuci sikiru za lapot. Al kontam da bi bilo lepo da stoji u ovoj sekciji. Elem, zanima me vase misljenje o ovim pojacalima, koja su ok za te pare, za sta je koje pojacalo dobro koristiti...??? Ne bih da ovo bude jos jedna od tema: 'preporucite mi...' jer svako bira po nekom svom zakljucku na kraju krajeva.

meni zapada za oko(uvo bas i ne...) Behringer ACX 1800 ULTRACOUSTIC zato sto je stereo 2x90 W, moze se nakaciti mic, sto bi mi odgovaralo da peechnem i resonator guitar i provucem kroz efekte(u glavnom kompresor), moze da obrne fazu pa da ne dolazi do feedbecka, takodje ekvalajzer ima na svakom potu(slidicu) LED koji signalizira feedback, pa ne moras u toku svirke da se extra koncentrises na taj problem, leftino je . Medjutim nisam bio u prilici da ga cujem uzivo, samo sjutuba, pa ako je neko... :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: pojacala za ozvucene akustare

Post by Kristijan » 09 Jun 2013, 15:18

Пре свега је битно да знаш за шта ћеш тачно да користиш то појачало, у каквој ситуацији.

Мене су баш добри људи овде на форуму одвратили од размишљања о појачалу за акустичну гитару, и сада ћу да ти објасним од прилике све оно исто што су и они мени рекли.

Као прво, такво појачало ће у највећем броју ситуација да ти користи само као монитор, и није уопште посебно битно које је снаге. Појачала за акустичне гитаре су удешена да имају сасвим транспарентан звук, више су као некакав комбо разглас, и кад су постављена на под, углавном користе само теби и људима у првом реду. Да би те чуо ико изапрвог реда такво појачало треба да отпањиш као бесан, и да онда ове у првом реду сатреш. Ако такво појачало подигнеш високо - онда је непрактично за употребу, јер су све команде које би користио сада постављенљ превисоко. Ово ти пре свега причам за ситуацију када свираш у малом клубу или кафићу, где нема уздигнуте бине, и где звук из појачала понајвише бије у ноге ових што седе за столовима који су одмах до музике.

Ако свираш и на нешто већој сцени, ако постоји бина, опет немој да рачунаш да ће појачало да ти заврши сав посао. Да би само с појачалом постигао гласноћу, треба добро да га одврнеш, а засигурно немаш места да држиш то појачало много далеко од себе, тако да ћеш, будући да свираш инструмент са резонатором, да имаш доста проблема са микрофонијом. Може доста да се поправи ситуација са оним гуменим чепом за отвор на резонатору, али и даље може да се јави неко брујање. Акустични инструменти су јааааако зезнути за озвучење. Дакле не гине да појачало на крају зарад добијања задовољавајуће гласноће вежеш на разглас, и то код овог појачала које помињеш није проблем, има балансирани излаз.

По мени је далеко корисније да имаш неко претпојачало у форми педале (овакве справе имају еквилајзер), или процесор за акустичну гитару који има одговарајући балансирани излаз за разглас. Видим да помињеш употребу ефеката са овог појачала, па рачунам да би ти онда добро дошао процесор. Ако ти треба само компресор - онда можеш да прођеш и са педал-претпојачалом и компресор педалом, то би те изашло јефтиније од пристојног процесора за акустичну гитару.

Дај мало допунских информација о томе колико пара планираш да потрошиш и где и на који начин мислиш да користиш појачало, па да видимо шта може да се уради.

User avatar
roots unite
Posts: 85
Joined: 16 Jan 2009, 10:14
Location: backa palanka

Re: pojacala za ozvucene akustare

Post by roots unite » 12 Jun 2013, 08:03

izvinjavam se sto se ovako kasno javljam, u frci sam nekoj s faxom... Uf izgleda da si u pravu kada covek malo porazmislja o tome, ja sam planirao da to bude mala svirkica u pubu(zivim u inostranstvu-zato nije kafana :povrac: ) u fazonu da sednem na stolicu i sviram slide, fingerstile, naci blues,bluegrass pesme...Ali sam, bez ikoga.(kao kada rory gallagher svira akustare pre pocetka pravog dela koncerta)
A razglasi mi deluju kao odlicna stvar ali su skupi, a to ipak izlazi iz nekog mog cenovnog ranga koji bih izdvojio (nekih 400E plafon),tako da cu sacekati jos par meseci, jer to ionako planiram za zimu. Hvala u svakom slucaju na odlicnom objasnjenju, shvatio sam sta zelis da kazes i cesljao jos netom, nalazio sam slicne komentare po forumima, tako da.... :bow:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: pojacala za ozvucene akustare

Post by Kristijan » 12 Jun 2013, 08:53

Треба да провериш да ли локали у којима планираш да свираш имају сопствени разглас. Није то тако необична ситуација.

Ако ћеш ипак да се снабдеваш са сопственим разгласом, онда опет да те поштедим претераног лутања и да ти пренесем оно што су мени саветовали, и што се показало као врло тачно у пракси. Узми "суву" миксету без снаге и активне звучнике.

User avatar
Stevan Hinic
ex Muzicar koji pije!
Posts: 292
Joined: 19 Sep 2008, 14:22
Location: Beograd

Re: pojacala za ozvucene akustare

Post by Stevan Hinic » 12 Jun 2013, 10:53

Meni ovo vrsi posao za male klubove( kafice )... Topla preporuka!
http://www.fishman.com/product/loudbox-mini
NE moram da brinem da li mesto ima miksetu, kakva je, koliko ima kanala, da li imaju ok zvucnike koji ne prste ako se jace odvrnu itd.
Ima ulaz za mikrofon sto je isto super i cena bi ti takodje odgovarala, ja sam ga novog platio 300 evra.
Nadam se da sam pomogao. :ziveli:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: pojacala za ozvucene akustare

Post by parker » 16 Nov 2013, 11:59

Ovaj link ne radi ali ok, piše Loudbox mini, zna se šta je..
Kako u praksi funkcioniše 60w, je li to dovoljno da nadglasa standardnu buku po kafićima? Ili ipak ide pojačalo u razglas? Ili je bolje uzeti tako nešto ali jače, 100 ili150w sa nekim sposobnijim zvučnicima.
A kako radi mikrofonski kanal, je li to zadovoljavajuće za pevanje?
Meni se sviđa ta ideja, pojačalo u ruke i gitara o rame i spreman za svirku, ali pod uslovom da to u praksi radi kako treba.
Nadam se da će biti odgovor, vidim da je čovek ovo pisao u junu još.

User avatar
Stevan Hinic
ex Muzicar koji pije!
Posts: 292
Joined: 19 Sep 2008, 14:22
Location: Beograd

Re: pojacala za ozvucene akustare

Post by Stevan Hinic » 16 Nov 2013, 14:56

U praksi funkcionise odlicno. Moze da nadglasa buku po kaficima. Mogu ti dati pojacalo da ga probas na svirci ( btw nije na prodaju, da ne mislis da ga reklamiram ). :)
Na mikrofonski kanal ja nisam nikada mnogo obracao paznju zato sto ja nisam pevao, mada pevacica kaze da je zadovoljna.
:ziveli:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: pojacala za ozvucene akustare

Post by parker » 18 Nov 2013, 07:40

Nisam još u fazi da kupujem, samo se raspitujem kako to funkcioniše za slučaj da mi zatreba. Nekako mi je to zgodnije nego mikseta pa zvučnici, kablovi, svašta... Ovako gitara na rame i pojačalo u ruku i piči, makar mikseta bila i sveobuhvatnije rešenje.
U svakom slučaju, hvala na ponudi da se proba. Možda se javim ako dođem do tog nivoa, da ozbiljnije razmišljam o nabavci tako nečeg :ziveli:

User avatar
Stevan Hinic
ex Muzicar koji pije!
Posts: 292
Joined: 19 Sep 2008, 14:22
Location: Beograd

Re: pojacala za ozvucene akustare

Post by Stevan Hinic » 18 Nov 2013, 14:32

Ok, ako ti zatreba javi se na PM videcu ja sigurno ili na mob 064/307-25-78. :ziveli:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: pojacala za ozvucene akustare

Post by parker » 19 Nov 2013, 06:07

Živ bio 100 godina :ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest