GITARA pitanje

Post Reply
Walter
Posts: 3
Joined: 05 Aug 2013, 21:53

GITARA pitanje

Post by Walter » 05 Aug 2013, 21:56

zanima me misljenje o gitari,u pitanju je YAMAHA F310?
i sta koristiti za odrzavanje gitare? hvala

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: GITARA pitanje

Post by tommytigh77 » 06 Aug 2013, 03:46

Odličan instrument za početnike ili kolege koje sviraju ''na 'ladno'', i u te svrhe je stalno preporučujem. Topao i kvalitetan zvuk za tu cenu, a uostalom, Yamaha je poznata kao firma koja ima najbolji odnos cena/kvalitet, kao i najbolju kontrolu kvaliteta (nema neobrađenih ivica i slično, za razliku od instrumenata drugih firmi, pogotovo u ovako jeftinim klasama). Što se održavanja tiče, u muzičkim radnjama ima veliki izbor ''kozmetike'' za gitaru, mada ništa ne može da zameni suvu, mekanu, pamučnu krpu i svakodnevnu sitnu negu.

Walter
Posts: 3
Joined: 05 Aug 2013, 21:53

Re: GITARA pitanje

Post by Walter » 06 Aug 2013, 16:26

samo jos jedno pitanje...da li odmah menjati zice koje su dobijene na njoj? i koje koristiti?
znam da to vazi od coveka do coveka sta voli,koji zvuk mu se svidja,ove su 0.12,ali npr za neke lagane stvari za drustvo domaci rock neku laganicu? :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: GITARA pitanje

Post by tommytigh77 » 06 Aug 2013, 22:50

Pa, ako su relativno nove žice, ne mora nužno... Što se tiče debljine žica, dvanaestice su ''regularne'' za dreadnought gitaru i nema potrebe menjati ih osim ako su vam pretvrde, ali možete naići na par problema ako budete spustili promer žica. Pogotovo ako su žice na početku vrata, iznad prvog praga, veoma blizu, ne bih savetovao da spuštate na jedanaestice, jer će možda žice početi da kače o prvi prag pa ćete morati da sređujete konjić. Takođe ćete verovatno morati da podešavate šipku u vratu. Mada, najbolje ovako: probajte da dvanaestice raštimate u Es štim, dakle, svaku žicu naštimajte pola tona niže u odnosu na standardni štim, i svirajte tako par dana. Ako ne budete imali problema sa zujanjem na određenim pragovima i krivljenjem vrata unazad, onda slobodno možete da stavite jedanaestice bez bojazni.
Što se marke žica tiče, preporučujem D'Addario Phosphor Bronze. D'Addario žice su najkonzistentnije i imaju najmanju tenziju po promeru. Mada, što kaže Tommy Emmanuel, svakoj gitari leži drugačija marka žica, tako da tu slobodno eksperimentišite dok ne nađete ono što vama zvuči najbolje.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: GITARA pitanje

Post by Kristijan » 06 Aug 2013, 23:03

Заправо нема крутих правила. Мерл Тревис је на Мартиновој дреднот гитари користио жице за електричну гитару, јер је сматрао да на баш тој његовој гитари никад нису добро звучале жице за акустичну гитару. Ко ће га знати... Ја рецимо никад нисам успо да чујем стварни бољитак у тону акустичне гитаре која има комплетан резонатор од ламинираног материјала уколико се иде на дебље жице. Такве гитаре су углавном "мутавије", па их дебље жице још мало "умутаве". А ни то не треба да се третира као правило. Просто сви ми чујемо ствари мало другачије. Дебљина жица је дефинитивно ствар укуса. Неко са мало мекшом десном руком никад не може да има исти тон са .012 и .013 жицама као неко ко закива десном руком. Нема друге него да се кроз лично искуство нађе право решење.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: GITARA pitanje

Post by tommytigh77 » 07 Aug 2013, 00:21

To sam upravo i hteo da kažem na kraju, svaka akustara je blesava na svoj način i traži drugačije žice koje njoj leže (a i onom ko je svira). Ja bih lično na ovu Yamahu stavio 11 žice, baš iz razloga da je ne davim sa žicama, ali mogu to jer znam kako da podesim šipku i podignem konjić ako treba, a ne znam koliko je čovek koji je postavio temu vičan tome, pa sam rezervisan po tom pitanju. S druge strane, nisam probao gitaru - na jednu Yamahu F310 bi savršeno legle 12-ice, dok bi za drugu Yamahu F310 i 11-ice za električnu gitaru bile previše... Sve u svemu, hteo sam da pomognem čoveku bez ikakvih ''gitarskih zapovesti'' koje mora da prati... :ziveli:

Walter
Posts: 3
Joined: 05 Aug 2013, 21:53

Re: GITARA pitanje

Post by Walter » 13 Aug 2013, 22:57

tek sada vidim ove ,,dodatne'' odgovore...nisam licno vican svemu tome,ali drugar jeste pa ukoliko bi to morao da namestim prvi put ne bi mi bio problem...licno mi je i on savetovao 10-ke ili 11-ice sl put da stavim... :D

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest