Washburn WD7s VS Yamaha f310

Post Reply
User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Washburn WD7s VS Yamaha f310

Post by abogicevic » 04 Sep 2013, 19:04

Planiram da kupim neki dreadnought entry level. Prvenstveno sam hteo da kupim Yamahu f310, međutim, opazih Washburn WD7s ATB model, pa sam sada u dilemi.
Obe gitare su iz iste cenovne klase, međutim, prema podacima sa zvaničnog Washburnovog sajta, ovaj model ima solid top od smreke.
Da li je neko možda isprobao ovaj Washburnov model?
Leđa i stranice su od catalpe, za mene potpuna nepoznanica. Yamaha košta oko 14000din (paket), a Washburn 136 evra u Artistu. Razlike u ceni gotovo da nema, ali zato uz Washburn dobijam solid top? :?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Washburn WD7s VS Yamaha f310

Post by Kristijan » 04 Sep 2013, 22:43

Погледаћу касније шта пише на сајту, али сам на невиђено прилично сигуран да није у питању солид топ. У том случају је углавном свеједно коју гитару од ове 2 узимаш.

User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Re: Washburn WD7s VS Yamaha f310

Post by abogicevic » 05 Sep 2013, 08:36

Pojma nemam... I meni je neverovatno da postoji gitara sa solid topom za te pare... Na zvaničnom sajtu, doduše, piše da su leđa i stranice od mahagonija, a ne od katalpe kao što piše na Artistovom sajtu.
Evo linka
http://www.washburn.com/products/acoustics/harvest/

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Washburn WD7s VS Yamaha f310

Post by Kristijan » 05 Sep 2013, 09:43

Био је неки модел Оскар Шмит гитаре који сам пре пар година пробао, који је имао бочну и задњу плочу од каталпе, и мени се допао тон. Другачији је од већине јефтинијих гитара које користе нато или јефтинији махагони, није бољи, просто је другачији, па ко шта воли...

Ово што видим на фотографији са сајта је дефинитивно махагони, није каталпа.

Што се тиче ознака, цена, домаћих трговаца... Колико мене служи сећање, постојао је модел WD7, који није имао солид горњу плочу, али немој да ме држиш за реч. Обично тако то иде имаш основни, најјефтинији модел, а имаш и његову мало скупљу варијанту који улази у нижу средњу класу инструмената, и онда уз шифру стоји и ознака S (за солид). Не могу сада да нађем ту тему, већ смо једном на форуму имали претресање случаја где је човек купио гитару која је била сумњиво јефтина, и рекламирана је као гитара која има солид горњу плочу, а заправо није било тако. Кад је вратио гитару, трговац му је рекао нешто у фазону "Па ниси ваљда за те паре очекивао солид плочу?" Дакле, врло опрезно у овом случају. Имали су и модел WD10 који је ишао у гитарским пакетима и који није имао солид плочу, па може да се деси да је нека грешка на сајту у питању. Све у свему, саветујем да се више него темељно распиташ, да одеш и да погледаш гитару, да завириш унутра и да видиш да ли ти етикета делује уредно. Ако сам добро запамтио, у поменутом случају пробленатичне трговине постојала је чак ситна налепница која је накнадно залепљена преко оригиналне налепнице на месту где се уписује модел.

Наравно, засвирај и једну и другу гитару, можда је тај Washburn једноставно инструмент који ти више лежи без обзира на цену, материјал од ког је направљен и тако то... Није увек пресудно то што пише у спецификацијама. Да знаш каква гитара мене служи последњих 6-7 година, и шта је све претрпела, и колико се напутовала са мном... И узео сам је да не морам да је штедим, да могу да будем опуштен и да не бринем шта ће да јој се деси. И ко год је узме у руке каже да има врло пријатан тон, било је људи који су хтели да је одмах купе од мене, а на папиру - тропа. Оно, баш ништа посебно. Међутим, у продавници сам је доста свирао и било је очигледно да сам налетео на сасвим солидан инструмент. Чак сам се и зафркавао са продавцем, питао сам га у чему је "квака", да неће можда гитара да се самоуништи чим напустим продавницу.

Ако идеш у продавницу, и ако имаш прилике да узмеш гитару у руке, врло лако ћеш да уочиш да ли је гитара са солид плочом или није. На звучном отвору се види пресек горње плоче. Ако се годови уредно са лица настављају преко пресека плоче - то је солид плоча. Ако не видиш годове на пресеку - онда није солид плоча, и то је то. Нема неке велике филозофије.

И ово је битно да се напомене. Солид горња плоча није Свети Грал. Свакако има своје предности. Дефиниција тона уме да буде боља, инструмент је нешто гласнији, ако је смрека у питању онда уме и квалитет тона сгодинама да постане уочљиво бољи. Међутим, ако је горња плоча предебела - имаће мало умртвљен тон. Ако су годови сувише разуђени - значи да није плоча прављена од посебно племенитог комада дрвета. Ако су пречаге унутра урађене без довољно пажње - и то уме да умртви тон. Некад је квалитетно урађена ламинирана плоча боља од траљаве солид плоче. Истина, мени се никад није десило да сам узео гитару са солид плочом, па и оне најјефтиније које сам имао прилике да пробам, као што су Washburn D10, Oscar Schmidt OG6, Yamaha FG700... и да нисам могао да чујем ту специфичну разлику. Али вреди рећи да сам имао прилике да свирам на нешто скупљим гитарама које имају ламинирану плочу и које су звучале заиста добро. Истина, будући да много окидам прстима, ја увек чујем то нешто што уме да ми зафали у звуку гитара које су скроз сасзављене од ламинираних плоча, и због тога ја увек препоручујем да се, ако је икако могуће, ипак набави гитара са солид плочом, али ако је стил свирке другачији - уме сасвим фино да ради посао и једно и друго конструкцијско решење. Па сад... Ако можеш да чујеш разлику између јефтиније Јамахе, и јефтинијег Стага (а разлика дефинитивно може да се чује, лако је уочљива), онда дефинитивно може да се чује и разлика између јефтиније и скупље гитаре која има солид плочу. У том погледу се ја не бих одмах залетао на упадљиво јефтину гитару са солид плочом, таман и да су спецификације наведене супер прецизно. Засвирај па процени. То је заиста једино релевантно.

User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Re: Washburn WD7s VS Yamaha f310

Post by abogicevic » 05 Sep 2013, 13:02

Hvala na ovako iscrpnom odgovoru i savetu. :D

User avatar
abogicevic
Posts: 83
Joined: 07 Oct 2012, 13:56

Re: Washburn WD7s VS Yamaha f310

Post by abogicevic » 08 Sep 2013, 18:11

Na kraju sam ipak kupio Washburn wd10s. :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Washburn WD7s VS Yamaha f310

Post by Kristijan » 08 Sep 2013, 22:51

Одлично. Уживај у музицирању!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest