Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post Reply
Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Historik » 27 Sep 2013, 19:31

Ljudi imam izvesnih dilema pa rekoh da se konsultujem sa onima koji imaju vise iskustva i pameti od mene. Prvo disclaimer: zaista sam procitao sve postove vezane za ozvucavanje akusticne gitare na nasem forumu, i daleko od toga da nisam upucen koje sve vrste ozvucavanja postoje, cime je, nazalost, moja situacija jos kompleksnija.

Imam dve relativno dobre akusticne gitare, od kojih jedna ima piezzo ozvuku. Piezzo inace smatram najgorim vidom ozvucavanja, jer zaista ne mogu da podnesem onaj odvratni pucketavi zvuk koji undersadle kristali prave, cak ni sa dobrim preampom to ni izbliza ne zvuci kako treba. Za snimanje gitare imam kondenzatorski mikrofon, takvi snimci su mi skroz ok i realni, jedino smara sto ne smem da se mrdnem ni malo u stranu dok sviram, jer se to oseti na snimku. Zato mislim da bi mi idealna varijanta ozvucavanja bila gooseneck kondenzatorski mikrofon u samoj gitari. Tu nastaje problem: jedina zaista dobra varijanta toga koju sam imao prilike da cujem je Fishman Ellipse blend, ali se on ugradjuje i fiksira u jednu gitaru, i ne moze se prenositi sa jedne na drugu. Imao sam svojevremeno Fishmanov Neo D magnet za akusticnu, zvuk jeste bio bolji nego piezzo, ali je cesto previse licio na zvuk elektricne gitare, sto ne zelim. Da li neko zna ili ima, ili je bar probao neku varijantu sa ugradnjom kondenzatorskog mikrofona u gitaru (ima onaj AKG-ov koji bas za to sluzi), ili je mozda imao priliku da proba Seymour Duncan Mag Mic (kombinacija Magnet i mikrofon, sa preampom) ili Fishman Rare Earth Blend? Da li ovi sistemi mogu da se lako skinu sa gitare i prebace na drugu, ili su kao i Ellipse, jednom ugradis i to je to? Takodje, ako neko zna neki treci nacin kvalitetnog ozvucavanja akustare za live nastupe i snimanje, bio bih zahvalan na informaciji. Pozdrav svima i hvala na izdvojenom vremenu za citanje.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Baba Slim » 27 Sep 2013, 19:45

Da sam na tvom mestu, ozbiljno bih razmislio o kupovini ili Fishman Aura Imaging pedalu, ili ovo, sto je isto na taj fazon samo jos ima efekte koji su korisni u akusticnoj svirci:

http://www.zoom.co.jp/products/a3/

Koju god gitaru da imas, trebao bi da dobijes daleko bolji krajnji rezultat nego bilo kakvom egzibicijom ozvucavanja...

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Historik » 27 Sep 2013, 23:51

Baba Slim wrote:Da sam na tvom mestu, ozbiljno bih razmislio o kupovini ili Fishman Aura Imaging pedalu, ili ovo, sto je isto na taj fazon samo jos ima efekte koji su korisni u akusticnoj svirci:

http://www.zoom.co.jp/products/a3/

Koju god gitaru da imas, trebao bi da dobijes daleko bolji krajnji rezultat nego bilo kakvom egzibicijom ozvucavanja...
Cenim savet, moguce da je tako, ali sam samo zeleo da dobijem sto verniju reprodukciju neozvucenog zvuka moje gitare. Ne zelim neki procesor koji ce digitalnom konverzijom signala da od moje gitare pravi Martina D28, jer znam da to u praksi nije moguce, tj. da necu biti zadovoljan onim sto izadje iz svega toga. Nisam imao nameru da sprovodim neke egzibicije, samo sam zeleo da cujem da li je neko imao iskustva sa gooseneck mikrofonima ili sistemima ozvuke koje sadrze i ovakav mikrofom (poput Mag Mic-a Rare Earth Blend-a), pa da vidim ima li racuna da se to radi. Hvala na savetu u svakom slucaju!

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Kristijan » 27 Sep 2013, 23:59

Mag Mic мени делује као веома добро решење. Допада ми се звук који се добије на тај начин, а може и да се премешта с гитаре на гитару.

Слажем се, пиезо јесте најгрдобније решење, практичан је само за сцену, али ако причамо о стварно лепом звуку ја никад не мислим о пиезо озвуци.

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Historik » 29 Sep 2013, 16:14

Да, преслушавао сам гомилу неких клипова на ЈуТјубу, изгледа да је МегМајк оно што ми треба. Сутра или прекосутра ћу до Митроса да га пробам, вероватно и узмем ако ми се свиди. Јесте цена мало јача, али ако ће да заврши посао, и ако је стварно најбољи саундхол магнет на свету (како се Данкан хвали на сатју), није ми жао. Хвала свима на сугестијама, јављам утиске кад пробам.

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Historik » 29 Oct 2013, 00:03

Коначно нађох мало времена и наканих се да одем и пробам ово Данканово чудо. А онда опет прокунем Митрос што има монопол на скоро све што ваља од музичке опреме код нас. Уместо у разглас, укључе ме у појачало за акустичну гитару (позната је нетрпељивост истих и микрофона, јелте). Онда ми монтирају магнет на доњу страну акустичног отвора, тј. ближе кобилици него врату. Чак и кад сам се жалио да осећам да је звук пресветао, тј. да су одсечени басови, добијем одговор да није то до позиције, тј. "магнет купи све", без обзира где је монтиран. Ок, мада не видех ни један клип на коме је тамо монтиран, а и у упутсву за овакве магнете пише да се монтира што ближе врату. У тим жали Боже условима просвирам мало (да не говорим да је акција на гитари била бар два пута већа од нормалне), довољно да скапирам да свакако звучи лепше него мртви пиезо, али ми и даље не преноси довољно релано слику, тј. фале баш те неке ниже фреквенције. Замолим да ми се монтира магнет на неку џамбо гитару, пошто имам и код куће џамба, и тражим да то буде гитара средње класе. Човек ми да Гилда од 140000 динара и на њега монтира магнет. Ударим по Гилду, а он звучи као Астер од 70 евра: шипка и врат криви, жице промењене око 2006. године, одзив никакав, да ми је неко поклонио гитару у том стању не знам да ли бих је узео. Наравно да ми ништа није значило у погледу оцене да ли ми се исплати да тешко зарађених и уштеђених 28000 динара потрошим на овај магнет. Општи утисак је да, вероватно због појачала и позиције магнета, микрофон не сме да се појача преко 50%, јер се добије неки потпуно деформисан звук. Овако на 40-50% звучи лепше неко суви магнет, и свакако боље од пиеза, али нисам смео у датим околностима да доносим одлуку око куповања. Зашто људи нису хтели да се минимално исцимају и да ми узму преко 250е то ми није јасно.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Kristijan » 29 Oct 2013, 07:02

Ух, то је врло незгодна ствар... Али да знаш да је справа коју си испробавао сасвим озбиљна справа која не одсеца део спектра, и да је овде дефинитивно проблем у невољности или нестручности продаваца да ти лепо намонтирају опрему.

Е сад, ако сам ја добро схватио, ти ово набављаш због снимања? Ако сам добро разумео, мислим да ти можеш да решиш ситуацију са пиезо озвуком, било каквим претпојачалом и кондензаторским миркфоном. Пропустиш пиезо сигнал кроз неко претпојачало, да га мало заобли, да не пршти, а кондензаторски микрофон ставиш само мало даље, да шире хвата, па самим тим и да не мораш да будеш потпуно закуцан у једном положају. После блендујеш ова 2 снимка. Пиезо ће да ти да мало више пунктуације у тону, може код снимања соло деоница мало да помогне, а микрофон ће да ухвати све оне финесе звука које акустични инструмент има. Ово је прилично чест метод коме прибегавају људи који немају смрт гитару и дупла смрт микрофон, тако са релативно мало пара добијају врло, врло употребљиве снимке. Неки користе и 2 кондензаторска микрофона, један на неких 20 сантиметара од звучног отвора, други на око метар или метар ипо, постављен више али усмерен ка гитари, и пиезо кроз претпојачало приде. Виђао сам варијанте где је микрофон код отвора динамички, а онај удаљенији кондензаторски. У суштини све то много зависи од облика и габарита резонатора, димензија просторије у којој се снима, карактеристика микрофона који су ти на располагању... Снимање акустичне гитаре уме да буде прилична главобоља :)

А ако је теби ипак потребна варијанта за наступе... Е ту је нека скроз друга прича, и много зависи од тога на коликој бини и кроз какво озвучење свираш, нема једног рецепта за све ситуације.

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Historik » 29 Oct 2013, 15:56

Кристијане, хвала ти много на времену и саветима. У суштини, треба ми озвука и за снимање и за живе наступе у некој анплагд бендовској ситуацији (значи не треба акустична да ми се коље са дисторзираном гитаром и сетом бубњева). Имам и кондензаторски (Роуд НТ1А) и динамички микрофон (Шуре СМ57), тако да могу да организујем варијанту снимања са микрофонима, мада ми недостаје адекватна просторија за извлачење неког бољег снимка (имам Пресонусову карту која снима до 4 канала симултано, са квалитетним преампима). Жао ми је што нисам добио релану слику, јер сам стварно био спреман да пукнем паре. Видео сам на примеру братовљеве озвуке (он има онај Фишман бленд: пиезо и кондензаторски микрофон унутар гитаре) да снимак са квалитетном озвуком звучи импресивно-практично професионално-студијски, има и оштрину, динамику и прецизност пиеза, али и природну боју гитаре коју даје кондензатор. Можда на крају ипак уградим ту исту ствар и ја, само не знам колико се исплати уградити 300е озвуке у гитару која иначе кошта око 400е. Такође, знам да због стања на тржишту нема шансе да ове две моје гитаре продам по некој реалној цени и купим неку скупљу, нити ће ми ико поундити неку фер размену уз доплату. Тако да се вртим у круг, али јављам ако успем да урадим нешто лепо :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Kristijan » 29 Oct 2013, 20:47

Само да знаш - ако мислиш на онај Фишман што је комбинација мегнета и goose neck микрофона, то има смисла, јер се такође релативно лако скида и качи се на 2 тачке. Али ако гледаш било коју варијанту са оним лучним елементима које мораш да фиксираш са унутрашње стране горње плоче - свакако ће гитара да ти осетно промени тон. Та озвука уме да буде тешка колико комплетна горња плоча, некад и тежа, и то мора мало да "омутави" горњу плочу.

Верујем да са микрофонима које имаш можеш да направиш сасвим прихватљив снимак. За живи наступ можда и није тако згодно користити микрофоне, посебно не у јако малим просторима за свирку.

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Historik » 29 Oct 2013, 21:10

Kristijan wrote:Само да знаш - ако мислиш на онај Фишман што је комбинација мегнета и goose neck микрофона, то има смисла, јер се такође релативно лако скида и качи се на 2 тачке. Али ако гледаш било коју варијанту са оним лучним елементима које мораш да фиксираш са унутрашње стране горње плоче - свакако ће гитара да ти осетно промени тон. Та озвука уме да буде тешка колико комплетна горња плоча, некад и тежа, и то мора мало да "омутави" горњу плочу.

Верујем да са микрофонима које имаш можеш да направиш сасвим прихватљив снимак. За живи наступ можда и није тако згодно користити микрофоне, посебно не у јако малим просторима за свирку.
Нажалост, тај који је комбинација магнета и микрофона (Rare Earth Humbucking with blend) нема код нас, а мислим и да је напољу прескуп (реда величине 450+ долара). Мислим на онај лучни елемент: контроле, микрофон и преамп су на горњој плочи у унутрашњости акустичног отвора, а има и пиезо испод кобилице. То стварно звучи прелепо, шта да ти кажем кад гитара од преко 1000е лепше звучи кад је пустиш тако на разглас него овако на уво. Колико се сећам, та озвука није тешка, а чини ми се да није ни претерано велика. Видећемо шта ће бити на крају, у сваком случају теби пуно хвала.

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Neko kvalitetnije ozvucavanje akusticne gitare

Post by Historik » 17 Nov 2013, 21:27

Како је у Митросу акција 25% на све Данканове производе, реших да ипак купим МегМајк СА6. Одем у радњу, он продат, али како сам службено боравио у Нишу нађем тамо Митрос и купим. Генерални утисци: када се монтира правилно даје избалансиран тон са богатим басовима, на самом упутству пише да се обавезно монтира ближе врату а не кобилици. Звук је јасан, на вуче на електричну и нема праскавост пиеза. Када се микрофон појача преко 50% добија се звук који у великој мери подсећа на необрађени снимак гитаре кондензаторским микрофоном. Иначе, справа одлично трпи бендовске ситуације, не ствара ни мало микрофоније (пробано са блендом 50% микрофон 50% магнет), а лепо прима и педале (бустер, корус, компресор, чак и вах). Прилично верно репродукује звук саме гитаре, мада се не може рећи да је 100% исти. Не ствара никакав додатни шум, чак ни када је доста отпањен. Магнет има подесивост висине на свакој жици, за фино подешавање звука (још се нисам играо са тиме, немам директно искуство шта се добије). Иначе се јако лако монтира, решење држача батерије са лепљивом чичак траком је сјајно и веома мобилно. На снимцима даје леп и прецизан запис, ухвати све што се одсвира и сваку грешку :) У суштини радо бих га препоручио сваком ко тражи квалитетну озвуку - неупоредиво је бољи чак и од скупљих верзија саундхол магнета (Данкан Вуди ИксЕл и Фишмен РерЕрт, о НеоД и Артецима и да не причам). У великој мери то је оно што сам тражио. Кристијане хвала још једном на саветима и коментару да је реч о озбиљној справи, захваљујући твом посту сам решио да му дам још једну шансу и сада сам веома задовољан. Препоручујем свима који су у могућности да искористе овај попуст, јер је иначе магнет заиста прескуп, посебно за наше услове.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest