Behringer: Tube Ultragain Mic100 и ADI-21

Post Reply
Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Behringer: Tube Ultragain Mic100 и ADI-21

Post by Kristijan » 11 Nov 2013, 08:54

Баба Слим ми је послао зарад тестирања Tube Ultragain Mic100, на чему му се много захваљујем, па ево да пренесем и овде утиске.

Први извештај после 2 дана играња са овом справом.

Прво, није за директно поређење са ADI21 јер ово нису уређаји који су направљени да раде исти посао.

MIC100 бих дефинитивно користио да свирам са комплетним бендом (не свирам са бубњем, углавном су микро-поставе за мале сцене у питању), јер сам сигуран да би ми помогао да испливам у миксу, даје врло присутан тон. У суштини, добијем звук гитаре који више подсећа на неке далеко мање резонаторе, који производе дрчан тон, сасвим заобиђе мумлавост дреднот гитара (ово "мумлавост" схватите произвољно, немам ништа против дреднот гитара, али је чињеница да је тај тип гитаре и пројектован да буде добра хармонска подршка певачу, да има моћан доњи регистар, па је логично да постоје неке друге гитаре које неке друге функције одрађују боље). Самим тим је ово претпојачало ванредно корисно за окидање прстима, а бржи пасажи у нижем регистру имају невероватну разговетност, сваки тон зазвони кристално јасно. С друге стрне, када се свира трзалицом, мислим да ова справа превише зароби тон у једној зони, гитара ми звучи на моменте као добро, или неке од оних шупљих Danelectro гитара, тон је доста далеко од правог тона акустичне гитаре. Опет, то у миксу сигурно ради посао. Испробао сам претпојачало са корусом, и лепо се показало. Корус уме да прави пребрзи распад тона, посебно у вишем регистру, а са овим претпојачалом се сачува тон мало боље.

ADI21 ради другачији посао, само мало "загреје" тон пиезо озвуке, и приближи га реалнијем звуку гитаре. А то није увек оно што нам треба. У суштини је акустична гитара коју хвата само микрофон један инструмент који уме да се удави у миксу, уме да пати од недовољне разговетности у бржим пасажима, уме да буде једноставно слабо уочљив инструмент. И ово схватите онако "растегљиво", наравно да немам ништа против реалистичног тона гитаре, и наравно да врхунски инструменти озвучени врхунским микрофонима могу да звуче веома добро. Међутим, то је у живом наступу могуће постићи евентуално ако наступате на Коларцу, а и неумесно је поредити могућности врхунске опреме када причамо о 2 изузетно приступачне справе које нам помажу да звучимо пристоније и у лошим условима. Није ни чудо да су композиције за класичну гитару готово увек композиције за соло инструмент - одавно се знало да гитара поред других инструмената једва да може да се чује. Баба Слим је једном приликом приметио да ADI21превише компресује тон. ADI21 једноставно не уме да направи ону "тачку" у тону, није ни прављен с тим циљем. Коначно, на њему постоји бленд потенциометар с којим се дозира колико се улазни сигнал модификује. Ова справа дефинитивно убије оно непријатно прштање пиезо озвуке, и има перфектан еквилазјер. Знам пар комбинација које ми дођу корисне кад свирам уживо, безмало да је цела фора у игрању са потенциометром за средње тонове. ADI21 шљака и као DI box, што је исто корисно. MIC100, као микрофонско претпојачало, свакако има излазни сигнал спреман за миксету, тако да и једна и друга справа комотно могу да буду једина педала у ланцу између гитаре и озвучења.

Све у свему, MIC100 бих дефинитивно набавио да свирам у комплетном бенду где ми је битно да могу и ја мало да се чујем. Ван сваке сумње сам преко овог претпојачала добио на кеца неке тонове које одавно носим у глави, чак и ако сам само једном чуо нумеру, и које сам годинама покушавао да произведем. Свакако је занимљива справа. Међутим, мислим да ми не би шљалака скроз на скроз, посебно не када сам наступам, ценим да би ту тон био превише нападан и да би се "тукао" с мојим гласом. Нисам викатор, певам углавном у опсегу тенора или меког баритона, и гитара ту не сме да звучи наметљиво.

MIC100 сам испробао и са микрофоном. Пре свега, са јако мало одврнутим аутпутом на претпојачалу, микрофон је неупоредиво гласнији са овим претпојачалом. Као и код гитаре, чини глас далеко присутнијим, али и не прашта грешке - све се чује. Није баш да од динамичког микрофона направи кондензаторски микрофон, али свакако делује као да је микрофон доста осетљивији кад се потера кроз ово претпојачало. Ценим да је врло добра ствар за људе који на наступу певају 3 сата или и више од тога, посебно у неким осредњим и лошим условима, где је простор глув, много је жамора, озвучење није сјајно... Ту се и поред свог појачавања врло често заврши на томе да певач мора да иде на снагу, што је на дуге стазе погубно за глас, па имам утисак да би MIC100 био спасоносно решење за такве ситуације.

Будући да је на интернету могуће наћи све могуће техничке податке о овим уређајима, ја сам се ограничио само на неке утиске везане за примену истих. Вреди рећи да обе справе делују сасвим поуздано. ADI21 је у пластичном кућишту, али то по мени није минус будући да ову справу користим неколико година ВРЛО интензивно, и не да нема на њој пукотина и оштећња, него нема ни огреботина. MIC100 је у лименом кућишту, не видим било какву шансу да се приликом нормалног руковања било шта лоше деси с овим претпојачалом. Будући да нема ножни прекидач, дакле не трпи никакво оптерећење при коришћењу, мени делује да је могуће оштетити ову справу само ако се свесно иде на то да се уништи. Поврх свега, обе справе врше сасвим пристојан посао, а ако се узме у обзир цена - врше сјајан посао.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest