Potreban savet za izbor akusticne

Post Reply
Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Historik » 15 Apr 2014, 19:23

Lav13 wrote:Cao svima :cao: !
Potreban mi je savet, koju gitaru kupiti: Cort MR730FX, Cort NDX20 ili Yamaha APX500II?
Naravno, ako imate i neki drugi, bolji, jeftiniji predlog, ne bi bilo lose.:D
Bitno mi je da bude udobna(citaj meka) i da ima dobru struju(tj. koliko je vec moguce u tom cenovnom rangu), kako ce zvucati na suvo i ne bas. Oblik mi takodje nije bitan. Voleo bih da makar prednja ploca bude puno drvo (dakle solid top). Hvala unapred! :ziveli:
Pozdrav! Imao sam prilike da probam sve tri, na mene je daleko najbolji utisak ostavio Cort NDX20. Obavezno pogledaj video link koji su ti predlozili, i imaj na umu da su tri gitare koje si naveo potpuno razlicite medju sobom. Yamaha je npr. izuzetno tiha bez struje ali ima pristojnu ozvuku. MR730 mi je ostavio utisak relativno "tvrde" gitare, nisam bio presrecan ni nekim zavrsnim detaljima obrade na toj gitari. NDX20 ima najbolji zvuk na suvo od ove tri, a i ozvuka mu je pristojna. Pogledaj i Washburne u tom cenovnom rangu, ima finih, a od onog sto si naveo svakako bih najradje uzeo NDX20.

Lav13
Posts: 3
Joined: 23 Sep 2011, 01:29

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Lav13 » 15 Apr 2014, 22:50

@nebeskacarica

Mozda se nisam dobro izrazio, nije mi bitna glasnost gitare, ali zvuk jeste, sto znaci da mi nije bitna velicina tela, tj rezonatorske kutije. Sto se tice stilova, za sada mi treba univerzalna vestern gitara. Da hocu neki posebno stil da sviram, naveo bih u postu. U svakom slucaju hvala na odgovoru! :)

@Historik

Da i meni je Kort ostavio nekako najbolji utisak.
Bas sam razmisljao o Vosburnima, ali ne znam koliko su pouzdani, ne znam nikoga ko ima neki model. Probao sam par, zaista ne zvuce lose, ali mi bas i ne odaju utisak kao Kort.
U sustini ne znam sta bi bio najbolji izbor, zato i pitam, ne bih li dobio sto vise saveta pa da napravim neki presek. :D

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Historik » 16 Apr 2014, 00:26

Imam ja Washburna J28, prilicno sam zadovoljan zvukom, a vrat je kao na jazz elektricnim gitarama. Pogledaj akcije Skymusica na Cort i Parkwood (Parkwood je bio premium brend koji se pravio u Cortovoj fabrici jedno vreme), imaces tamo dovoljno da biras. Potrazi i Vedrana medju prodavcima, on ce ti pomoci da se odlucis. Iz onoga sto sam procitao do sad, ona Yamaha i gitare tog tipa nisu za tebe, potrazi nesto sto je grand auditorium ili jumbo telo, ili eventualno neki dobar dreadnought ako ti uleti, a tu Parkwood i Cort imaju lepih resenja.

Heavy Jerk
Posts: 17
Joined: 05 Feb 2014, 21:53
Location: Beograd

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Heavy Jerk » 10 May 2014, 00:10

Hej ljudi,

Da ne bih otvarao posebnu temu reko' da priupitam ovde.

U potrazi sam za akusticnom gitarom do 30k (+/- 1-2k). Izbor sam sveo na Yamahu FG700S i Walden CD550/W.

Jel bi mogao neko da me posavetuje? Video sam na prvoj strani ove teme da je neko vec spomenuo ovaj Waldenov model.

Pozz

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kristijan » 10 May 2014, 08:02

Yamaha FG700S није лош инструмент, урађена је да у много чему буде врло слична моделу 720, који је својеврстан еталон у тој ценовној класи, али да ипак буде јефтинији инструмент. Свирао сам пар тих гитара, све су ми оставиле врло пристојан утисак. Међутим, у овој твојој дилеми треба да узмеш у обзир да је Јамаха фирма која постоји дуго, да је у овом делу света то одлично позиционирано име када су акустични инструменти у питању, и да свуда у свету FG7xx серија већ пар деценија важи за солидну куповину, и да су овде јасно хтели да зајашу тај талас, али истовремено и да сиђу у нижу ценовну категорију. При том се ту сад "туку" с другим фирмама који нуде моделе истог или јачег ранга за исте или мање новце. Посматрај тај модел као дно Јамахине лествице инструмената средње класе. То не мора да буде ништа лоше, ако си задовољан звуком и ценом - ништа друго не треба да те занима.

С друге стране, Walden CD550 има готово идентичне спецификације, али уз нешто мало техничких иновација, које не морају ништа да ти значе, али дефинитивно говоре о томе да се ова фирма врло озбиљно односи према дизајну својих инструмената. Испод грифплатне поседује 2 шине од фибергласа које обезбеђују додатну стабилност врата, а седло и коњић су направљени од синтетичког материјала који треба да опонаша неке од карактеристика коштаног коњића и седла. Свирао сам пар Волден гитара, и по мени су то сасвим пристојни инструменти. Ради се о фирми која нема ни 20 година традиције у производњи гитара, и прозводња је у Кини, али је и производња горенаведене Јамахе у Кини. Очигледан је тренд да се младе фирме труде да освоје тржиште нудећи нешто више од конкуренције за нешто мање пара, и ја бих чисто по тој логици дао благу предност Волдену у овом случају. Поредимо инструмент који покушава да квалитетом ускочи у виши ценовни разред са инструментом који покушава да се ценом углави у нижи ценовни разред, то треба имати на уму.

То ти је све онако у теорији. У пракси се рачуна само оно што ти будеш чуо на лицу места, а сви ми чујемо различите ствари, и од гитаре очекујемо различите ствари. Обе гитаре су дреднот, мораш да их сам упоредиш, ипак су финесе у питању.

Heavy Jerk
Posts: 17
Joined: 05 Feb 2014, 21:53
Location: Beograd

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Heavy Jerk » 10 May 2014, 11:51

Hvala na odgovoru :)

Videcu, probacu obe. A mozda se eventualno isprsim +100e za Walden D710, kolega koji je ozbiljan svirac mi je bas nahvalio. Probacu i nju, pa ako je bas primetno bolja - uzimam.

maceslash7
Posts: 34
Joined: 09 Nov 2014, 19:43
Location: Bosilegrad

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by maceslash7 » 12 Nov 2014, 21:20


Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kristijan » 13 Nov 2014, 07:15

Не знам готово ништа о гитарама које немају класичну бочну и задњу плочу, него имају тај овални резонатор од синтетичких материјала. Тонски ме не привлаче, па се никад нисам посебно за њих интересовао. Треба да се сачека да наиђе неко ко такве гитаре добро познаје.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 13 Nov 2014, 10:25

Ovation, cini mi se, polarise na hatere i ljubitelje vise nego bilo koji drugi brend...zato sto su specificne. Kazu da imaju karakteristican zvuk "ubodene" koji neki vole. Ljudi kupuju ovation zbog tog elektricnog zvuka. Ako se to izuzme, specifikacije na papiru su skromne - laminiran top i ostatak od fiberglasa...kao gitara od 10k dinara. Ali ko voli, to mu nisu obavezno minusevi. Meni su mnogo svadbaroski/tezgaroske (nema niceg loseg u tome, samo mi to ne treba), pa mislim da sam probao samo jednom/dvaput neku ovako kad je bila na popravci kod caleta. Poenta je, trebalo bi da probas, dzabe bilo ko kaze da se njemu svidja ili ne...pogotovo u ovakvom slucaju.

hipihill
Posts: 527
Joined: 20 Jan 2014, 12:24

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by hipihill » 13 Nov 2014, 11:37

bancika wrote:Ali ko voli, to mu nisu obavezno minusevi.
O chisto srpsko jeziko :D :D :D !!!

Kill surf city
Posts: 2527
Joined: 10 Jan 2009, 10:56

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kill surf city » 13 Nov 2014, 12:33

Joj, Sava. ^^

maceslash7
Posts: 34
Joined: 09 Nov 2014, 19:43
Location: Bosilegrad

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by maceslash7 » 13 Nov 2014, 15:59

nikad nisam imao prilike da probam ... ali nameravam da uzimam akusticnu ozvucenu gitaru ... pa su mi zapale za oko ...

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by komil » 13 Nov 2014, 18:21

Evo ja npr. nisam ni hejter ni neki bogznakakav ljubitelj Ovation gitara i njihovih klonova. Čak nešto i ne mislim da imaju drugačiji zvuk od akustičnih, da ne bi neko, pogotovo u toj relativno jeftinijoj klasi probao i ovaj tip gitare. (Odnosno, naravno da imaju svoju specifičnost ali razlika nije drastična koliko bi se to očekivalo prema komentarima. Mislim da je hejterstvo tu pre svega zbog izgleda i ideološki hejt zbog materijala, a manje zbog zvuka :) ). Ta "plastika" vibrira i doprinosi zvuku čak i na nekim jeftinim kopijama, dok dok kod laminiranih gitara može da se desi da leđa i stranice budu dosta mrtvi.... Hoću samo da kažem: vredi probati u radnji.

Probao sam i matoru jeftinu Melodiju Mengeš ovog tipa, kinesku najjeftiniju plastikanu, i jedan solidan Ovation. U svakom slučaju mi je gitara zvučala dosta bolje, da ne kažem bogatije i upotrebljivije nego što sam ja očekivao da će zvučati.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest