Potreban savet za izbor akusticne

Post Reply
Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kristijan » 25 Dec 2013, 12:58

Само да знаш, те гитаре што имају комплетан резонатор од ламинираних плоча не добијају ништа посебно у звуку са дебљим жицама. Сасвим су довољне .011, све преко тога само више замара руку. Друго, жице за акустичну по мом искуству краће имају употребљив тон од жица за електричну, и ако дуже ниси мењао жице - звучале би тупо и на далеко бољој гитари. F310 свакако није спектакуларан инструмент, али може лепо да се користи.

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by andrej] » 25 Dec 2013, 13:03

mene na njoj najvise iritira disbalans izmedju tankih i debelih zica (u 'korist' debelih), koji je prisutan i sa novim zicama... recimo, u poredjenju sa ortakovom epiphone aj15e (koja je solid top i zvuci bomba uprkos tome sto je placena 300njak evra), totalna je bulja.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 25 Dec 2013, 13:07

Spustio bih mozda ove moje jos malo sa sledecim menjanjem zica, nego se plasim da ne izgubim onaj ugao zica od pinova do bridge-a. Ako to uradim verovatno cu morati da dam caletu da mi uradi ove "rampice" koje dozvoljavaju veci ugao

Image

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 03 Jan 2014, 10:24

Bio sam do caleta za NG, pa smo je taman jos malo podesili. Za nijansu su bile vislje zice gore na nut-u, pa smo to spustili i pritegli sipku tako da krivina vrata bude prilicno mala, mozda 0.2mm na 6tom pragu. Sad je verovatno as good as it gets sto se tice svirljivosti. Na 12tom pragu je visoka E malo ispod 2mm, a niska E malo iznad 2mm. Na prvom pragu su malo ispod i malo iznad 0.5mm, istim redom. Posto mi je pukla zica odmah prvog vikenda, uzeo sam Martin SP 80/20 i primetno su losije od starih fabrickih dadario EXP. Citajuci po netu, one bi trebalo da budu svetlije od phosphor bronze, a pogotovo od coated phosphor bronze kakve su EXP, ali nekako su utupile zvuk. Treba da mi stignu ovih dana sveze EXP iz USA pa cu taman da poredim nad istim setupom.

Treba i da nadjem neku pogodniju trzalicu. Ove JP Jazz III koje koristim za elektricnu su super, ali mi se cini da su predebele za akusticnu. Ivica joj je napravljena da brzo sklizne, pa mi se cini da i to malo utupljuje zvuk. Probao sam one ultex jazz III 2.0mm crne sto su hrapave, ali daju previse skripav ton jer ona povrsina struze po zici dok se okida. Videcu da nadjem nesto slicno, siljasto, a da bude malo tanje.

Image

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 08 Feb 2014, 15:26

Planiram jedan dan skočiti do BG tj. do Lyra prodavnice i isprobati Cort 200 i Cort MR 710F ako imaju oba modela... u ovom trenutku mi (više) treba ozvučena gitara, jer imam priliku da nastupam uživo, pa mi je favorit ova ozvučena sa cutway-om. Ali nije presudno, može se i Cort 200 naknadno ozvučiti nečim...
Je li neko svirao na oba ova modela pa da mi kaže kako na suvo zvuči MR 710F naspram 200, tj. napravi neko poređenje i ukaže mi na ključne razlike i prednosti jednog i drugog, osim činjenice da je C 200 punodrviji?
Po NS radnjama sam gledao i probao gitare (Yamaha, Takamine, Crafter, čak i Seagull, doduše, na njemu su bile stare žice i bio je istovremeno i nešto skuplji i na popustu kao Zadnji Komad U Radnji) do 40.000 din i sve to djeluje neubjedljivo i kao da ne vrijedi ni pola tih para.. doduše, možda zato jer sam "dozvolio" sebi da isprobam paralelno i instrumente od 80-90 hiljada, jbg...

Da skratim, tražim solidnu ozvučenu akustičnu gitaru ili solidnu neozvučenu na koju ću kasnije zabosti magnet da mi jedno vrijeme posluži kao "workhorse" instrument - za povremene live nastupe i pravljene demo snimaka u kućnim uslovima sa USB zvučnom karticom, pa ako se kasnije ukaže potreba a ne ošteti se u međuvremenu, da mogu i relativno lako da je prodam za 2/3 cijene ili mjenjam uz doplatu za nešto bolje.

Cort 200 ili Cort MR 710F?

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 08 Feb 2014, 20:33

Evo mogu i sam sebi "odgovoriti", pošto sam u međuvremenu saznao da u lyra prodavnici više nema na lageru Cort Earth 200 niti će ih biti u narednih mjesec dana a MR 710 ostao još jedan komad i to je trenutno na nekom sniženju, što me sveukupno odvraća od zamišljene probe i kupovine. Više sreće na oglasima za polovne instrumente, jbg...

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by parker » 08 Feb 2014, 20:44

zasto odustajes od mr710, pa jos kad je na snizenju? nisam je licno probao pa da ti kazem iz prve ruke ali gitara je prilicno nahvaljena po netu, pogotovo kako zvuci ozvucena.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 08 Feb 2014, 20:59

Koliko znam, sve od corta je snizeno u lyri i sky.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 08 Feb 2014, 21:05

Nemam pojma, nekako mi je to bedara kad ostane još jedan komad nekog modela pa se još razvlači na sniženju, obično takvi proizvodi imaju neki nedostatak ili su bili najlošiji u isporučenoj seriji...pa još i ne mogu da je uporedim sa Earth 200. Naravno, može se raditi lako i o tome da se nepotrebno paranoišem i previše izbirljivo gledam na stvari, tj. da propuštam dobru kupovinu za te novce.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 08 Feb 2014, 21:09

Najbolje je da probas. Ja sam i dalje zadovoljan mojom. Nije isplivalo nista sto bi pokvarilo utisak.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by parker » 08 Feb 2014, 21:16

nista te ne kosta da probas.. mozda se i prijatno iznenadis..

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 08 Feb 2014, 21:21

Pa i to što kažeš, ako ne osvane nešto dobro na oglasima do iduće subote, moglo bi se na mali izlet do BG. Ali onda moram uzeti u obzir i druge radnje, da vidim vrijedi li išta za tako nekih 40 tak hiljada (+ - 5.000 din).
U nekom krajnjem ludilu i zanosu i uz ulazak u crveno na računu bih mogao dobaciti i do recimo ovog Seagull-a npr.
http://www.artistsystems.net/mex/artika ... 3&art=6320
mada sam je svojevremeno probao u NS i nisam se oduševio kako zvuči nasuvo, na stranu to što je headstock stvarno katastrofalno dizajniran, pogotovo kad se gitara gleda sa zadnje strane, tj. iz pozicije onoga ko svira.
Ali tu se onda otvara mogućnost kupovine i neke recimo Yamahe LL6 itd... Cort bi mi bio sasvim dovoljan i sačuvao mir u kući tj. ne bi ispraznio džepove... :)

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by parker » 08 Feb 2014, 21:38

ja imam ovu gitaru i prezadovoljan sam: http://www.artistsystems.net/mex/artikal.php?art=6319
to sto je headstock takav ima svoju dobru stranu, prakticno se ne rastimava. a na izgled se naviknes,
ili na civije koje su isto male pa nekako nezgodne.. ali posle nekoliko dana nista od toga ne primecujes..

imao sam i cort earth 200 ranije i super je gitara, ali ovaj seagull mi je nekako mnogo bolji.
ali mislim da bi i taj mr710f bio sasvim pristojan, a i cena je dobra.. kostao je valjda 320e a ako je sad i jos niza cena utoliko bolje.
odes i probas i ako je gitara ispravna i dobro ti legne i zazvuci, neces pogresiti sa cort-om

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 22 Feb 2014, 16:30

Danas sam svratio u Mitros, probao Sigma 000MC-1STE i kupio.

http://www.mitrosmusic.com/proizvod/165 ... 00MC-1STE/

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 22 Feb 2014, 17:05

ja sam je ozbiljno razmatrao ali moralo je da se poruci bez da probam...jbg

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest