Potreban savet za izbor akusticne

Post Reply
User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 22 Feb 2014, 23:29

Dobro si postupio, jer kupiti instrument bez probanja je svakako nešto krajnje rizično i besmisleno.
Priznajem da sam danas onako samo usput svratio u radnju da vidim šta ima od tog što se nudi na sajtu, imao sam na listi želja neke modele Yamaha i Takamina, kao i Corta u Skymusicu itd...
Ali kad sam uzeo u ruke ovu Sigmu to je bilo to, prosto nisam mogao da se odvojim od nje. Gitara i zvukom i izgledom ostavlja utisak kao da se radi o znatno skupljem instrumentu. Zbog nešto uže rezonatne kutije ima svjetliji ton u odnosu na dreadnought gitare, ali je izuzetno glasna, svirljiva, niska akcija (ali ne preniska, bez pomisli o fret buzz-u!). I na suvo i ozvučena dere se za sve uložene pare.
I još dodatno sjajno je što staje knap u moj Fenderov deluxe gigbag za klasičnu gitaru, tako da ne moram da razmišljam o njenoj zaštiti kad je budem nosio na put.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 23 Feb 2014, 00:12

Yeah, meni ostade zal za akusticnom sa malim telom. Neocekivano, ali uglavnom sviram fingerpicking, mislim da bi lepo legla i jedna takva. Ko zna, imacu prilike uskoro da probam ovu Taylor GS Mini za kojom gasujem u zadnje vreme, pa svasta moze da bude :)

Image

http://www.taylorguitars.com/guitars/acoustic/gs-mini

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 25 Feb 2014, 16:29

Probao sam u Mitrosu Taylor Big bejbi, lijepa i svirljiva gitarica ali je neozvučena... ipak, ova Sigma mi je nekako ostavila najpotpuniji utisak, pa još je i sva od tog visokog sjaja, ozvučena je i ima cutway, dakle sve što mi je potrebno zasad.
Evo jednog snimka koji sam napravio s njom istog dana kad je i kupljena. Doduše, pored gitare čućete i vokal, ali nadam se da neće smetati.

Lead vocal by Dragana & Sigma 000MC-1STE by Zeljček:

https://soundcloud.com/zeljcek-green/tr ... do-go-high

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 26 Feb 2014, 12:34

nemam iskustva sa tim iz prve ruke, samo ono sto cujem na netu...ali jos nisam cuo ozvuku u gitari koja mi se svidja, pogotovo piezo. Bass je obicno nekonkretan, raspada se, a visoki ili sterilni i nezanimljivi ili krestavi. Nedostaje nekako i punoca u srednjima. Zapravo, najveci problem mi je sto mi nekako zvuci ravno i dvodimenzionalno, poslusaj ovog martina ispod...integruse su mi sve suprotno od toga :). Uvek mi sve vise svidi kad stave mic ispred gitare. Verovatno je stvar ukusa.


User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 26 Feb 2014, 17:14

Meni je ovo prva ozvučena gitara u životu, tako da kvalitet ozvuke ne mogu da komentarišem sem po pitanju onog što sam pročitao na netu i čuo prije kupovine kad sam se prikopčao na miksetu i razglas. Rekao bih da je korektno, tj. da može odraditi posao za ono što meni treba. Za odluku o kupovini je svakako presudio njen zvuk ovako na suvo, koji mi je i dalje fenomenalan za te pare. Snimak sam napravio ubadajući se u USB Focusrite Scarlet u Abletonu, bez posebnih podešavanja... ne bi me iznenadilo da bi se kvalitetniji audio napravio stavljanjem dobrog mikrofona ispred i s novim kompletom žica... na njoj su i dalje neke Martinove, fabričke.
A za ovo sa tvog linka, šta reći - Martin je Martin i to zadovoljstvo košta mnogo više. :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by bancika » 26 Feb 2014, 18:01

Nisam mislio da poredim tvoju sa Martinom, samo da su obicno jeftinije ozvuke bez veze. Na ovom clipu se lepo cuje jer je jedna ista gitara, kad prebace sa mic-a na ozuku bas se primetno unakazi zvuk. A inace fino zvuci.


User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 26 Feb 2014, 18:27

Da, baš se uočava drastična razlika na snimku u korist ozvučavanja dobrim mikrofonom. U svakom slučaju je bolje da na suvo radi kako treba, a postojanje ozvuke nije naodmet iz praktičnih razloga, da ne kažem tezgaroških. :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kristijan » 26 Feb 2014, 18:39

Па да, пиезо озвука је добра само за тезгарење у малим просторима, где и онако не може да се чује неко лудило од звука. За снимање - само ако немаш ама баш ништа друго на располагању. Пиезо је баш убица здравог тона акустичне гитаре. Користим ја пиезом озвучену гитару, али то третирам као нужно зло.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 26 Feb 2014, 18:50

Jest, evo probao sam snimati se stavivši najjeftini model dinamičkog Shure mikrofona ispred gitare pa kroz USB karticu, i razlika je više nego očigledna - ima mnogo šuma ali zato je zvuk bogat i realističan tj. odgovara stvarnom zvuku ovog instrumenta. Sad me to dovodi u nedoumicu jer za nekih manje od mjesec dana, možda i ranije, trebao bih da nastupim u duetu uživo... šta koristiti, čime ozvučiti?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kristijan » 26 Feb 2014, 19:22

Ако свираш у малом простору као што је неки кафић или томе слично - немој уопште да размишљаш о томе, одрадиће ти пиезо посао сасвим ОК. Тек ако идеш да свираш на већој сцени вреди да направиш комбинацију, ставиш и микрофон испред, и убодеш кабл у гитару, па блендујеш док не нађеш нешто што ти добро ради посао. Кад свираш уживо а немаш тонца који ће да се млати с твојим тоном баш до танчина - супер је да имаш и један и други вид озвуке, посебно кад свираш с још једном гитаром. Некад је јако тешко да се прогураш у миксу ако сам нешто кајлујеш с микрофонима који нису баш опасно добри, па ту пиезо уме да ти дода ту неку "тачку" у звуку.

Једино бих ти препоручио да користиш неку справу између гитаре и разгласа која ће мало да убије ту прштавост пиезо озвуке. Има ту разних опција, јефтинијих и скупљих, много је обимна тема... Што кажу, према свецу и тропар - за та тезгарења за ситне паре ја користим јефтину справу, и врло ме лепо служи, у питању је Behringer ADI21. наравно да има бољих, али за 5 пута више пара. А ово је и претпојачало, и DI box, и стварно учини тон пиезо озвуке нешто природнијим и мање грубим.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 26 Feb 2014, 19:52

Hvala Kristijane, to su zaista korisne informacije za mene a vjerovatno i za mnoge ljude s manjom iskustva koji će ovo čitati. Pa prostori u kojima bi se trebale desiti svirke variraju - od manjih lokala do malčice većih - pubova pa sve do otvorenih prostora u baštama Domova kulture, atrijumima muzeja i tako tih širokih zdanja iz doba socijalizma. I uglavnom samo u kombinaciji 1 glas + 1 gitara. To za mogućnost blendovanja npr. nisam ni pretpostavljao da može da se uradi, računao sam ili jedna ili druga opcija.
Dobro je da može da se ublaži to prštanje pieza, makar i novom dodatnom spravom... dakle 30-tak evra i eto tog Behringera. Kontam da bih do nečeg sličnog mogao doći i uz trampu za Bad Monky pedalu, koju ne koristim u zadnje vrijeme.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kristijan » 26 Feb 2014, 22:42

Пази, можеш ти да радиш свирке и без тога, па да набавиш било шта за ту намену касније, кад се укаже прилика. Мало се позабави с еквилајзером који је уграђен на гитари, скини мало високе да не прште, и биће то некако употребљиво. Једино мислим да треба да водиш рачуна о томе где се прикључујеш. По мом искуству треба да имаш DI box ако ћеш да идеш право у разглас. Не знам какво је то претпојачало што је уграђено у гитару, можда је удешено тако да имаш балансиран сигнал (има гитара које су тако фабрички удешене, мада те гитаре обично имају 2 излаза - један за џек, други Кенон, па је на џеку небалансиран сигнал, ако ћеш да идеш у појачало, а на Кенону балансиран, ако идеш у миксер). Твојој гитари ништа неће да фали како год да повежеш, али не трпи сваки разглас да се бодеш у миксер без нечега што мало пегла сигнал.

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 27 Feb 2014, 19:45

Ako krenemo ja i drugarica sa nastupanjem ko što bi i trebalo, i to bude profunkcionisalo onda će zaista i biti opravdanja da se kupi još neka dodatna spravijana za peglanje zvuka tj. tako nešto poput DI box-a. Dosta su me utješila tvoja pojašnjenja, ali priznajem da se osjećam i pomalo hendikepiran, u fazonu - kupih namjenski ozvučenu gitaru i sad umjesto o svirci tek treba da razmišljam o njenom ozvučavanju. No, za te pare šta se moglo i očekivati...
Od potenciometara na gitari imam Volume, Bass, Treble, a tu je i Phase - za promjenu frenkvencije...
Dobra stvar je što prvu svirku planiramo održati u toj muzejskoj varijanti, gdje će biti mogućnosti da se dođe koji dan ranije i isproba zvuk na postojećem razglasu.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by Kristijan » 27 Feb 2014, 20:01

Еееееее, па ти не знаш каква је драма са акустичним инструментима :) Тек си кренуо да чупаш косу, видећеш како то уме да буде "забавно".

User avatar
nebeskacarica
Posts: 233
Joined: 11 Oct 2009, 13:48
Location: Нови Сад

Re: Potreban savet za izbor akusticne

Post by nebeskacarica » 27 Feb 2014, 20:20

:D Pa jest, dramatike neće izostati, ali to i jeste izazov, da dvoje ljudi sa nekim minimalizmom po pitanju iskustva sa opremom i tehničkim dijelom nastupanja ipak probaju hrabro ispričati svoju priču.
Čekam da još malo prosviram ove Martin žice što sam dobio na gitari (cijenim da su desetke ovako odoka i po osjećaju i tenziji kad se svira), pa da kupim novi komplet, vidim da si na nekoj temi preporučio Earnie Ball Earthwood za gitare sa manjim tijelom i fingerpicking, a ova moja je medium body size, taman se slaže sa debljinom mog novčanika :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest