Pomoc u vezi izbora pickup-a

Post Reply
Mallack
Posts: 3
Joined: 08 May 2014, 00:54

Pomoc u vezi izbora pickup-a

Post by Mallack » 08 May 2014, 01:13

Pozz svima, ovo mi je prvi post na forumu, uglavnom se nalazim u ulozi citaoca, ali je dosao red i ja nesto da pitam.

U poslednje vreme sam poceo aktivno da slusam Caluma Graham-a, Johna Butlera... i odusevljen sam muzikom koju prave i nacinom na koji sviraju. Tako sam poceo da skidam njihove stvari i malo se zezam kuci, konacno sam nasao nesto izazovno sto moze da me drzi danima i ne prestaje da mi bude zanimljivo. Tu sam nasao na jedan problem, nacin na koji oni sviraju zahteva mnogo tapping-a i da bi to dobro (da ne kazem glasno) zvucalo gitara mora biti dobro ozvucena.

Gledajuci opremu kojom Calum Graham svira, vidim da on koristi dva pickup-a: LR BAGGS MAGNETIC PICKUP M1 ACTIVE i K&K PICKUP TRINITY i to stvarno zvuci fantasticno. Zeleo bi da repliciram taj zvuk sto je moguce blize, a da pritom ne potrosim brdo para na opremu. Trenutno posedujem dve akusticne gitare: Ovation cc44 i Yamaha F310P (imam i dve klasicne, ali one ne igraju ulogu ovde). Za ovakve stvari uglavnom koristim Yamahu jer je Ovation inace tih bez ozvucenja, a sam pickup koji se u njemu nalazi nije namenjen za ove stvari.

Moja neka ideja je da kupim magnetic pickup, kao sto je npr ovaj LR BAGGS-ov, mislim da bi on bio dovoljan da zavrsi posao. Nasao sam u Hrvatskoj M1 za 120e (nisam uspeo kod nas da ga nadjem). U Mitrosu sam video da imaju 3 Seymour Duncan pickup-a, gde je najskuplji oko 10 hiljada. Moram da napomenem da ne planiram da sviram pred nekom velikom masom, ovo je za moju dusu, zna se sta je za masu. Ako neko ima iskustva sa ovim stvarima, bio bih zahvalan na svakoj pomoci...

User avatar
andrej]
Posts: 1100
Joined: 14 Jul 2008, 15:06
Location: bg/pg
Contact:

Re: Pomoc u vezi izbora pickup-a

Post by andrej] » 08 May 2014, 11:03

Tvoj problem je sto imas 2 lose gitare (ja imam takvu jamahu). Od jedne laminatet top jamahe nizeg cenovnog ranga i jednog jeftinog ovationa nikako ne mozes ocekivati dobar ton, sve da stavis najbolji magnet na celom svetu. Ozvuka ti nece i ne moze dodati zvuku ono sto mu fali - zivost, balans.

Jedina nada ti je da uzmes neki od onih modeling procesora za akustaru, pa da ti on folira taj zvuk.

Mallack
Posts: 3
Joined: 08 May 2014, 00:54

Re: Pomoc u vezi izbora pickup-a

Post by Mallack » 08 May 2014, 13:57

Ne slazem se sa tobom (donekle). Znam da je gitara dosta bitna stavka, ali ne mozes ocekivati da ces bez dobrog ozvucenja uspeti da repliciras jacinu zvuka tapping-om makar imao Taylor gitaru od 2000e. Burazer mi ima Martina, koji je vrhunska gitara i na suvo ne mozes da postignes taj efekat.. Sad moze neko reci da je do gitariste.. :)

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: Pomoc u vezi izbora pickup-a

Post by Historik » 08 May 2014, 14:13

Mislim da je Andrej pokusao da ti ukaze na to da lep, definisan zvuk drveta kakav se nadas da ces dobiti neces moci da ostvaris ugradnjom bilo kakvog magneta u gitare koje imas, sa cime u velikoj meri moram da se slozim. Svakako bi ti i magnet od 20 evra omogucio da bolje cujes tapping nego sto je to slucaj sa neozvucenom gitarom, ali ako tezis "skupom" tj. kvalitetnom zvuku, pored magneta ce ti trebati i nesto poput Zoom A3 ili Fishman Aura pedale. One ce tvoj zvuk jeftine akusticne gitare pretvoriti u zvuk martina, taylora ili gibsona, tj. sta god vec da izaberes na samoj pedali. To svakako povecava cenu tvoje investicije, ali mislim da samo tako mozes da postignes zeljeni rezultat. Sto se pickup-a tice, ja imam Seymour Duncan Magmic i veoma sam zadovoljan dobijenim rezultatima. Imao sam ranije i Fishman NeoD koji je bio solidan, ali je malo zujao. U sprezi sa pomenutim pedalama ili kvalitetnim pretpojacalom ovi magneti ce ti sjajno odraditi posao (ili na primer nesto iz Fishman RareEarth programa), bez pomenutih sprava najverovatnije neces biti zadovoljan jer je osnova (gitara, tj. materijal od kog je napravljena) losa.

Mallack
Posts: 3
Joined: 08 May 2014, 00:54

Re: Pomoc u vezi izbora pickup-a

Post by Mallack » 08 May 2014, 21:58

Hvala momci na pomoci i komentarima. Ako neko ima jos nesto da doda, slobodno neka napise.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest