Koje zice koristite?

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Koje zice koristite?

Post by bancika » 22 May 2014, 15:46

Koja marka, debljina i sastav, premazane ili obicne?

Ja sam do skoro izbegavao premazane zice. Nekako sam imao predrasude, deluje mi kao da je zica stavljena u kondom, ne moze da bude dobro...ali kada sam probao Elixir zice skroz sam promenio misljenje. Premaz im daje neki prijatan feel za prste, zice ne seku onako kao recimo D'addario, ne skripe i zvuce fenomenalno i bistro. Za sada su mi elixir fosfor-bronza najbolje, mada moram da probam i 80/20 njihove. Volim sto svetliji ton jer sviram prstima (ne noktima) i obicno tiho, bez mnogo rovarenja po zicama, pa onda sve zvuci toplije nego inace.

Kakva su vasa iskustva?

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Koje zice koristite?

Post by parker » 22 May 2014, 21:29

koristio sam ranije ove i svidjale su mi se:
http://www.stringsandbeyond.com/erbasuslphbr.html

posle sam uz seagull gitaru presao na ove jer godin generalno preporucuje ove za sve svoje gitare:
http://www.stringsandbeyond.com/dejphbracgus1.html

u stvari ove d'addario su ekvivalent za godin zice (evo ove: http://www.seagullguitars.com/stringchart.html), takav je bar opsti konsenzus na netu
da budem jasan, godin ih reklamira kao da ih on pravi ali svi se slazu da je to u stvari ovaj d'addario koji sam gore naveo

vise mi se svidjaju ove ernie i na guild-a cu sledeci put da stavim njih, da vidim kako ce to da mi zazvuci, ove d'addario leze super na folk gitari
a na dred i nisam ne znam kako impresioniran, ali sam imao jedan rezervni komplet i stavio da vidim kako ce da zazvuce sa guild-om

a koji tacno model su te ''premazane''? i ja sviram isto prstima, i to mesom (ne umem trzalicom :mrgreen: )
pa mi se svidja ta bistrina koju kazes da imaju, a nervira me skripa..

User avatar
Stevan Hinic
ex Muzicar koji pije!
Posts: 292
Joined: 19 Sep 2008, 14:22
Location: Beograd

Re: Koje zice koristite?

Post by Stevan Hinic » 23 May 2014, 01:56

Za akusticnu - EARTHWOOD ROCK & BLUES ACOUSTIC 80/20 BRONZE W/PLAIN G - standard E stim
Image
Za elektricnu git. - SUPER SLINKY NICKEL WOUND - standard E stim
Image
i POWER SLINKY NICKEL WOUND - D# stim
Image
Koristim ih vec godinama i prezadovoljan sam! :ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koje zice koristite?

Post by Kristijan » 23 May 2014, 08:47

Ernie Ball Earthwood 80/20 Bronze Light .011 - .052
Image
Martin Traditional 80/20 Bronze Custom Light .011 - .052
Image

Волим како звечи и шкрипи најобичнија жица. Кад ми треба нешто стварно мекше, суптилније и углађеније свирам најлонске жице.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Koje zice koristite?

Post by bancika » 23 May 2014, 15:15

parker wrote:a koji tacno model su te ''premazane''? i ja sviram isto prstima, i to mesom (ne umem trzalicom :mrgreen: )
pa mi se svidja ta bistrina koju kazes da imaju, a nervira me skripa..
sve elixir imaju premaz. Nano serija imaju tanji, a poly ima deblji premaz. D'Adario EXP su takodje premazane, kao i Martin Lifespan i gomila drugih. Uglavnom imaju negde na omotu da pise "coated" ako jesu premazane. Elixir su dosta bistre, a prvih dan-dva su ultra-giga-mega bistre, pa treba uzeti i to u obzir. Jedino sto je malo skup eksperiment, kod nas su preko 2000din u mitrosu zadnji put kad sam pogledao. Ali kazu ljudi da traju vise od ostalih, pa onda nije tako strasno. Moj GS Mini je stigao sa elixir nano i sinoc sam dobio jos jedan isti takav komplet na prezentaciji Taylora, tako da cu imati jos malo prilike da se odlucim da li cu nastaviti da ih koristim, pre nego sto iskesiram vece pare na zalihe.

A taman sam kupio gomilu DAdario zica sa strings & beyond, i za elektricnu i za akusticnu :grummel_2: :)

User avatar
pisac
Posts: 547
Joined: 15 Dec 2012, 00:02
Location: Krusevac

Re: Koje zice koristite?

Post by pisac » 16 Jun 2016, 20:09

Image

Dugo nisam koristio D'Addario zice,nekad jesam ali nesto nisam bio odusevljen(ili su drugacije zvucale tada ili sam ih drugacije cuo nego danas),i eto,igrom slucaja,kupim ovaj komplet,i bas me oduseve.Pre toga sam svirao na nekom Gibson kompletu zica,nisu bile lose ali su nekako mnogo metalno zvucale,kao sajle,nisu imale finocu i fleksibilnost,pa ih nisam dugo drzao na gitari.Ovaj komplet kupim,i pukne mi prva zica(ne znam zasto su uopste izmislili ove otvorene civije,one sa rupom su bile bolje),ja popenim,odem i kupim samo prvu zicu D'Addario,neka univerzalna,posebno pakovana u neku hermeticki zatvorenu kesicu,2 evra kosta.Namontiram komplet,super mi odgovara zvuk,tenzija,ma sve,i posle mozda mesec ipo dana pocne neka alergija na kaziprstu i malicu.S njima bendujem,oni su najizlozeniji.Znaci,pocelo juce,na malicu,ali sam mislio da sam ga osurio pri spremanju klope ili pranju sudova,medjutim,danas i kaziprst ima belilo na jagodici,tvrdo je i pocinje da se siri.Kao kad bi zalepili prst na vrucu ringlu.Sta je u pitanju,neka alergija,jel imao neko slicno iskustvo kao ja?
To mi se dosad nije desilo,nikad i ni sa jednim zicama.Da li je to alergija na nikl,i zasto se nije javila na pocetku,kad sam stavio taj komplet?Znaci li to da vise ne smem da koristim niklovane zice,ili sta?
Promenio sam zice na gitari danas,ali sa ovakvim prstima mi se i ne svira.Nervira me ova situacija a pomalo i plasi. :shock:

teodorica
MF veteran
Posts: 300
Joined: 26 Sep 2007, 19:58
Location: Sremska Mitrovica

Re: Koje zice koristite?

Post by teodorica » 30 Jul 2016, 09:51

Prekjuce stavio Martin Custom Light MFX775 11-ke iz Lire i prezadovoljan sam sto se tice svirljivosti i kotiranja.Sa druge strane nemaju bas tu punocu kao 12-ke,ali naravno,ne moze all in one.

CountDuckula
Posts: 29
Joined: 05 Dec 2012, 00:14

Re: Koje zice koristite?

Post by CountDuckula » 31 Jul 2016, 12:09

Thomastik Infield Power-Brights
Dobre su Elixir, ali ove mi se jos vise svidjaju.
Predobro zvuce i jako dugo traju.

http://www.muzikaletleri.com.tr/image/c ... 0x1000.jpg

User avatar
Duane
Fenderaš
Posts: 7040
Joined: 20 May 2008, 18:42
Location: way down in the desert

Re: Koje zice koristite?

Post by Duane » 13 Sep 2016, 20:36

Image

danas probao :o 10/10

melesio
Posts: 12
Joined: 13 Aug 2015, 21:43

Re: Koje zice koristite?

Post by melesio » 28 Nov 2016, 06:32

jedno pitanje u vezi žica za klasičnu gitaru-gledano od najdeblje do najtanje jel prve tri žice idu metalne a ostale tri plastične?jel tako treba i tako ide redosled ili može da se stave sve plastične žice ?unapred hvala na odgovoru :cao:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Koje zice koristite?

Post by Kristijan » 28 Nov 2016, 15:10

Свакако су све најлонске жице, само ове три дебље жице удешене тако да су најлонска влакна омотана танком металном жицом. Успут, да знаш, правилно је да се жице на гитари броје од најтање ка најдебљој, тако да су ове "голе" најлонске жице прва, друга и трећа, а ове са металним намотајима су четврта, пета и шеста.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Koje zice koristite?

Post by mr.bluesman » 28 Jan 2017, 19:59

Meni najbolje leže Martin žice trenutno koristim SP 4050 11-ce na Fender akustičnoj, probao sam D Addario međutim vrlo mi kratko traju da li sa uzeo neko loše pakovanje ne znam, ali jako brzo gube zvuk, Martin koje sad imam sam kupio pre godinu dana, i dalje nisu korodirale, zvuk je i dalje solidan, ali nije tup, tako da ja sam prezadovoljan njima. Nisam nikad koristio Elixir, malo su mi preskupe za te pare mogu da kupim 2 kompleta Martina, a Ernie Ball nameravam da probam čuo sam da ih mnogi hvale.

MilosBap
Posts: 1
Joined: 29 Nov 2012, 08:08

Re: Koje zice koristite?

Post by MilosBap » 10 Feb 2017, 19:10

Koje žice preporučujete? Na gitari trenutno imam D'Addario EJ16 i ono što mi nedostaje su malo snažniji basovi. U pitanju je Grand Auditorium gitara Sitka/Rosewood.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Koje zice koristite?

Post by parker » 30 Jun 2017, 15:51

U zadnje vreme dosta koristim Thomastik Plectrum AC111, stvarno dobre žice i zadovoljan sam. Međutim, kada sam zadnji put kupovao malo obratim pažnju i vidim stoji zalepljena etiketa, na njoj piše da su žice uvezene 2009. godine. A isto tako, skoro uzmem dva kompleta DR Sunbeam žica radi promene i eksperimenta, kad i one uvezene 2011.. Nisu loše ni ove DR žice, doduše dvanaestice su a od toga sam odvikao i ne znam da li ću staviti i sledeći komplet kada ovom dođe kraj. Drugim rečima - vraćam se na Thomastik jedanaestice.
Šta vi mislite, da li to što su žice stajale godinama po magacinima pre nego što sam ih stavio na gitaru menja nešto u zvuku, trajnosti ili šta već? Gde kod nas uopšte kupiti žice a da su sveže? Ili je bolje jednom u šest meseci kupiti nekoliko kompleta sa Tomana ili odnekle preko?

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Koje zice koristite?

Post by parker » 11 Jul 2017, 12:18

Duane wrote:
13 Sep 2016, 20:36
Image

danas probao :o 10/10
Jes da je post od pre godinu dana, ali - gde ima ovo da se pazari?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest