Fender Newporter

Post Reply
sima kosmos
Posts: 18
Joined: 04 Jun 2014, 16:58

Fender Newporter

Post by sima kosmos » 03 Jul 2014, 00:08

Pozdrav svima!
Citam vec nekoliko dana Forum, zaista je odlican, sa punokorisnih informacija.

Planiram da kupim akusticnu gitaru, i izbor sam suzio na nekoliko Yamaha, Cort i jednu Sigmu, zahvaljujuci preporukama iz ove teme, pa koristim i priliku da zahvalim! :)
Medjutim, videh pre neki dan jednu zanimljivu na KP, Fender Newporter: http://www.kupujemprodajem.com/Fender-N ... -oglas.htm
Iako nisam neki ljubitelj Fenderovih akustara, ova mi se doapada i deluje ocuvano, mada bi je, naravno, trebalo videti i cuti uzivo.

Zanima me da li je neko imao priliku da proba Newporter i kakvi su utisci?
Da li je dobra za fingerpicking?
I, opste uzev, da li vredi te novce, pod uslovom da je sa gitarom sve ok, ili bi kupovina neke od novih gitara koje je Kristijan predlozio u vise tema, u cenovnom okviru do/oko 300 eur, bila pametnija kupovina?

Pozz!

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Fender Newporter

Post by Kristijan » 03 Jul 2014, 06:03

Мени је то јака цена за ту гитару. Ако ти се бааааш, баааааааааш допадне тон - можда има сврхе купити је за 200 евра, мада ми се чини да је све преко 170-180 евра сувише јака цена. Да се разумемо, причамо о гитари која је кад је била нова коштала 250 до 300 долара, и која, колико је мени познато, има све плоче резонатора од ламинираног материјала. Такође има и све плоче резонатора од истог дрвета. Које год да је дрво у питању - то није баш препоручљива комбинација. Колико год да махагони за Европљане представља егзотику, на акустичним инструментима је то дрво почело у Америци да се користи пре свега због цене. Јефтинији модели су и пре 100 година имали (а и данас имају) бочну и задњу плочу резонатора од махагонија, а онда је Мартин у једном тренутку, да би изашао у сусрет и најмање платежним муштеријама, почео да прави своје најјефтиније моделе који су комплетно били од махагонија. Е сад, има људи којима то баш посебно лежи, али генерално гледано - и данас су модели који имају све три плоче од махагонија на дну ценовне лествице, чак и кад причамо о инструментима којима су све плоче резонатора од пуног дрвета (солид). Дакле ми овде причамо о јефтином моделу. Јасно ми је да је корејска производња од пре 20 година нешто другачије од данашње кинеске производње јефтиних модела, али не треба баш да очекујемо чуда. Кина пре 20 година није била ово што је данас, а Американцима је требала јефтинија радна снага из Азије. Да су у Кини тада биле другачије прилике - и ова гитара би била прављена у Кини.

Што се тиче окидања жица прстима у начелу свака гитара може да врши посао. Ако немаш посебне прохтеве што се тиче ширине коњића, рачунај да је 99% гитара на које можеш да наиђеш са коњићем широким 43 милиметра, поприлично сам сигуран да је и на овој гитари таква ситуација, као и не безмало свим дреднот гитарама. Где има доста окидања прстима има и доста позиционог свирања, па је пожељно имати мало више луфта између 1. и 5. поља, али може да се свира и на гитарама где је тесније. Ако си свирао само класичну гитару - свака друга гитара у начелу може да ти буде мало тесна по том питању, мада је све то ствар навике.

Кад је тон у питању, ту је друга прича. Дреднот гитаре у начелу не важе за гитаре које дају свој максимум када је окидање прстима у питању. Прављене су да буду лепа хармонска подлога за певача, и да на суво буду поприлично гласне, будући да је модел настао пре него што је озвучавање музичара постало широко примењен приступ на сцени. Отуда имају доста наглашен доњи регистар, па и препознатљив брундајући карактер тона, а тамо где се доста окида прстима би било пожељно да гитаре имају мало другачији баланс тона. Отуда су модели базирани на Мартиновим Орчестра моделима ипак срећније решење за овакву примену. Скупље дреднот гитаре, са фином горњом плочом од квалитетне смреке, и бочном и задњом страном од палисандра, могу да дају нешто занимљивији тон и у оваквој примени. Искрено, не бих превише очекивао од модела који има све плоче од махагонија када је окидање прстима у питању. Да се разумемо, није то баш као некаква математичка једначина, код неких гитара једноставно шљака оно што код других гитара не пролази никако, а и свако чује нешто друго. Ја ти преносим моје утиске. Гитаре с комплетним резонатором од махагонија су на мене увек остављале неубедљив утисак.

Свакако иди да чујеш ту гитару, нећеш баш често имати прилике да налетиш на овакву гитару, па може да ти буде корисно макар као упоредна тачка. Можда ти се и допадне.

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Fender Newporter

Post by sirac-šunka » 03 Jul 2014, 08:13

И ја сам нешто гледао тај Њупортер.
А онда сам закључио да му ништа није солид, видео по страним форумима да га процењују на нешто између 100 и 200 долара, у одустао... :|

Био је до јуче Cort Earth 100 HITNO за сто евра, то је можда вредело пазарити...

sima kosmos
Posts: 18
Joined: 04 Jun 2014, 16:58

Re: Fender Newporter

Post by sima kosmos » 03 Jul 2014, 11:18

Hvala na brzim odgovorima!
Kristijane, pravo je zadovoljstvo čitati tvoje postove, puno moze da se nauči.

Nisam bio dovoljno jasan i konkretan, ali da, upravo me je to zanimalo - kakav je ton drednot gitara pri okidanju prstima. Vidim da su cene polovnih Newportera niske, ali nisam znao da su bile tako jeftine i kao nove. U svakom slucaju, odustacu od ove, hvala na pomoci.
Do sada sam svirao samo klasičnu i električnu, gotovo da nemam nikakvog iskustva sa akustičnim gitarama. Istina, kupili smo brat i ja i jednu "radnu" akustaru za svirke, pre sto godina, mislim da beše Maxtone, ali to je bio stvarno krš.
Nedavno sam, nakon nekih 15-tak godina pauze, poceo ponovo da sviruckam, a pošto se u medjuvremeno omatorilo, uglavnom me zanima jazz i nekakav folk/country (Chet Atkins, Knopfler, ili Joni Michell), pa vidim da tu klasična ipak ne može da zameni akusticnu, i eto me, dakle, u potrazi za novom gitarom.

Pre par meseci sam malo obilazio prodavnice i probao skoro sve što je bilo do 20.000, ali sam se prilično razočarao u kvalitet izrade i zvuk. Uglavnom zvuče kao vesla (Fender naročito), i vidim da ću morati ipak da povećam budžet da se ne bih nervirao svaki put kad uzmem gitaru u ruke.

Šta biste preporučili kao best-buy, za kućnu svirku, dakle, ozvuka nije potrebna ili bar nije prioritet, i imajući u vidu to što sviram?

Dopada mi se Cort MR710F i Earth200, Yamaha FG720, koje je Kristijan već preporučio ranije, ali su mi jako zanimljivi i Sigmini modeli DR-1ST, Sigma DR 28H i posebno Sigma 000MC-1ST koja bi, ako sam dobro shvatio, trebalo da bude kopija nečega iz Martin Orchestra serije, a cena je vrlo primamljiva (oko 26K u Mitrosu)?
Šta savetujete?

(voleo bih da što više suzim izbor pre odlaska u radnju, jer isprobavanje tamo nije uvek customer friendly, kao što znate, uvek je prometno, još neko drnda pored tebe, prodavac nervozno cupka itd., a ja ne umem da radim pod pritiskom :mrgreen: )

Hvala unapred!

User avatar
sirac-šunka
vragolan
Posts: 4004
Joined: 10 Nov 2007, 10:02
Location: niš
Contact:

Re: Fender Newporter

Post by sirac-šunka » 03 Jul 2014, 19:43

Meni je ova delovala ok za te pare.
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/128 ... ral-Nickel

sima kosmos
Posts: 18
Joined: 04 Jun 2014, 16:58

Re: Fender Newporter

Post by sima kosmos » 04 Jul 2014, 15:46

Hvala, sirac!
Vidim da je dosta hvale po rivjuima, svakako cu je staviti na listu. :)

A jel probao mozda neko one Sigmine modele koje sam naveo?

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest