Cort AD810E

Post Reply
sima kosmos
Posts: 18
Joined: 04 Jun 2014, 16:58

Cort AD810E

Post by sima kosmos » 14 Jul 2014, 17:41

Elem, nastavak moje kupovine, i sad sam tek sludjen...

Da li je neko probao ovu gitaru iz naslova? Evo linka sa sajta proizvodjaca: http://www.cortguitars.com/en/product/ad810e

Ja sam je danas gledao po preporuci prodavca u jednoj maloj prodavnici na NBg i dopala mi se. Cena je 23.000 din (u paketu sa kerefekama: malo pojacalo od 5w, futrola, bla, bla), ali je vrlo lepo i pedantno uradjena, ima definisan i blanasiran ton, nema muljanja, glasna je, akcija je malo visa nego sto mi odgovara, mada verovatno moze malo da se spusti, i tvrdja je nego sto bih voleo, ali, opet kazem, iako je zvuk pomalo "jeftin" i sirov, kad se sve uzme u obzir, deluje mi kao bolja kupovina od skoro svih koje sam danas probao (15 tak gitara do 40.000 din).

Sad me muci sto ne mogu da utvrdim da je kod ovog Corta prednja ploca Solid ili je laminirana. Na gitari i na sajtu pise "Selected Spruce" (Spruce Top
The AD880E features a spruce top for a resonate tone that actually improves with age), prodavac i neki lik na YT koji je radio review, kazu da "misle da je solid", mada ja sumnjam, s obzirom na cenu i na cinjenicu da dolazi u paketu sa brdom opreme. Da li neko moze da utvrdi? Ja ne umem da prepoznam, nazalost.


(Dodatak, mozda nekome pomogne:
Isao sam danas da isprobavam gitare i probao svasta: Yamaha FG700, 720s, F310, FS700s, Fender Sonoran SCE, Takamine GN20, G220s, G330s, Sigma DR28H, Cort Earth 70, Cort MR-E, Epiphone Dove PRO...
Najvise mi se dopala Takamine G330S, lep ton, glasna, "brz" vrat, lepo uradjena, a zatim Epiphone Dove Pro, ciji je kvalitet izrade odlican, i ima vrlo prijatan vintage zvuk, ali je teska kao nakovanj i ima brdo nekih aplikacija po sebi koje mi se ne dopadaju... Nazalost, Epi AJ220 koji mi je @sirac preporucio nisu imali u radnji.
Takodje, Sigma DR-28H je sasvim pristojan instrument, lepo uradjena i ima prijatan zvuk, ali ne odskace mnogo od ostalih u tom cenovnom okviru.
Od Yamahe sam mnogo vise ocekivao, imam klasicnu skolsku C80 kojom sam prezadovoljan, pa sam ocekivao zvuk priblizno istog kvaliteta. Medjutim, ne samo da je zavrsna obrada malo traljava (viri neka gaza iz trupa, poneki trag laka ili lepka oko vrata itd., a zvuk 'nako... nizi registar neubedljiv, visi praskav, uglavnom vazi za sve modele koje sam probao.
Ostalo mi je da probam Washburn D10s i Cort Earth 200 sutra, pa da vidim. Po recima prodavca u ovoj prodavničici sa Cortovima, Eart 200 nije nista spektakularno bolji od ovog AD810E, ali hocu da cujem sam. Ako ova AD810 ima laminirane ploce, a 200 dve solid ploce, to bi ipak moralo da se cuje... valjda?
Na kraju uzeh da probam i Taylor BBT Big Baby, najjeftiniji Taylor u Mitrosu, i raspametim se! Ne znam otkud onoliko zvuka iz onolickog tela... )

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Cort AD810E

Post by Kristijan » 14 Jul 2014, 21:13

То је гитара са све 3 плоче од ламинираног материјала, нема једнослојних плоча.

Врло лако се уочи да ли је плоча једнослојна. Погледаш пресек на звучном отвору. Ако видиш да се годови с лица лепо настављају целом дебљином пресека - онда је ван сваке сумње једнослојна. Ако нема тих јасно уочљивих годова - онда је вишеслојна, ламинирана. Искрено, никад ми није било јасно то што људи од тога праве неко лудило од премишљања, па није то сад нека теорија о настанку космоса, па да је тешко утврдити је ли било овако или онако. Коначно, не сретох апсолутно никад спецификацију у којој се произвођљч није најјасније похвалио да је било која плоча резонатора једнослојна.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Cort AD810E

Post by komil » 14 Jul 2014, 22:17

Nisam probao tu gitaru ali što ovaj Aca Vuč... šalim se, htedoh reći da sam dugo probao tu Takaminu G330S pre par godina kad sam kupovao, ona je bila jedna od dve u mom užem izboru, pa sam na kraju drugi dan testiranja isprobavao dugo samo nju i još jednu.

Na kraju sam tu gitaru što sam kupio prodao jer sam za dosta malu doplatu uzeo ALL-SOLID! kopiju Martina kod graditelja jecaisale, http://www.jurisinguitars.info/, dobio sam mnogo bolju gitaru.

Ma, da ima taj Cort solid top pisalo bi baš "solid". Generalno se to skoro uvek lako vidi kod rupe. Na solid topu godovi na ivici rupe lepo prate godove sa topa, vidi se da nije laminirano.

sima kosmos
Posts: 18
Joined: 04 Jun 2014, 16:58

Re: Cort AD810E

Post by sima kosmos » 15 Jul 2014, 00:03

Hvala na odgovorima, ubuduce ce svakako biti manje dilema, bar sto se ovoga tice.

Kristijane, "ludilo od premisljanja" bi, na opstu radost, bilo manje kada bi se znalo ko, sta, kako i gde proizvodi, umesto sto se kupovina bilo cega danas svodi na igru macke i misa izmedju proizvodjaca, prodavca i kupca. Samo bih da znam sta kupujem, a specifikacija mi nije bila jasna - jer je napisana tako da ne bude jasna. Zato sam i pitao, verujuci da neko iskusniji ume da rastumaci taj zargon, jer ne znamo svi sve. Nadam se da ti je sad jasnije.

Komil, hvala na ovoj informaciji za Jurisina, gitare dobro izgledaju, a u skladu sa gorepomenutim, ne bi mi bilo zao da dam koju zelenu novcanicu vise, a da bar znam sta placam. Sutra cu ga zvati da se raspitam.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Cort AD810E

Post by Kristijan » 15 Jul 2014, 06:39

Пази, произвођачи никад неће да те фарбају за те ствари. Ако пише солид, немаш шта да се премишљаш. Ако не пише, исто немаш шта да се премишљаш, тако нешто неће да оставе да нагађаш. У суштини се моја опаска односила на то што продавац и тај човек који је радио рецензију "мисле" да је солид. Нема ту шта да се мисли, 3 до 5 секунди осматрања решава дилему.

Разлози за то "размишљање" могу да буду незнање и скривање правих података од купца. Пре пар година је човек који је долазио на форум хтео да купи гитару на невиђено, да му је шаљу поштом. На сајту произвођача не пише да гитара има једнослојну горњу плочу, на сајту продавца пише да има. Ја лепо напоменуо тај детаљ, и још поменуо да сам поприлично сигуран да за те паре неће наћи гитару са једнослојном горњом плочом (не сећам се тачне цифре, али је била испод 150, могуће и испод 140 евра), међутим човек звао продавницу и тамо му трговац тврди да има солид горњу плочу. Купи човек гитару, стигне му та гитара. Исцима се човек да од јеленског рога направи седло и коњић за ту гитару, а онда му неки мајстор потврди да је спецификација произвођача тачна. Нема солид плочу. Наравно, није му било право, зове продавницу, хоће да врати гитару, и као разлог наводи да је био обманут. Продавац му је без трунке стида рекао: "Па шта си очекивао за те паре?" Е видиш, зато сам ја мало нервозан кад ми неко спомене "мислиоце".

Куповина пакета је по мени лош потез, јер плаћаш ту којешта што никад нећеш користити. Једина корисна ствар у пакету је гитара, а гитара тих спецификација може да се купи за мање паре. Верујем да пакете купују искључиво почетници који се нису ни мало распитали, а таквих је данас изузетно мало, беспарица нас учи да озбиљно обратимо пажњу на шта трошимо паре. Исто тако верујем да се продавац труди да ували што више те робе која се слабо продаје, па онда "мисли" и изјављује да нема суштинске разлике између 2 гитаре које не само да имају озбиљне конструкцијске разлике, него је и цена скупље гитаре двоструко већа (реално, гитара са комплетно ламинираним резонатором не треба да кошта преко 150-160 евра). И још једна ствар. Ако на сајту произвођача не нађеш да се та гитара продаје унутар пакета, онда је то пакет који је продавница саставила, и у пакет сместила појачало које се ама баш никако не продаје као засебан артикал. Капирам ја да они гледају како да се извуку из ситуације где могу да буду у минусу, и у суштини није да те они сад ту поткрадају, то појачало у пакету на крају кошта мање него кад се продаје засебно, али је поента у томе да то појачало никад нећеш користити (зато се и не продаје, појачало од 5 вати за акустичну гитару нико не купује), а цена комплетног пакета је напросто прескупа за оно што ћеш стварно да користиш.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Cort AD810E

Post by parker » 15 Jul 2014, 08:00

Mislim da kad budes probao Cort Earth200 neces imati daljih nedoumica kako izgleda/zvuci kad je gornja i donja ploca solid/drvo..
Ako si za neozvucenu gitaru - mislim da neces naci bolju na tom (a i visem) nivou cene, a ako si za ozvuku predlazem ovo:
http://www.muzickiinstrumenti.rs/site/i ... Itemid=113

Nigde ne videh do koje cene mislis da ides

sima kosmos
Posts: 18
Joined: 04 Jun 2014, 16:58

Re: Cort AD810E

Post by sima kosmos » 15 Jul 2014, 12:57

@Kristijan - da, citao sam u jednoj od tema o toj kupovini koju si pomenuo, a upravo zato sto, poucen losim iskustvima, znam da ne mogu da se oslonim u potpunosti ni na informacije proizvodjaca, ni na znanje i strucnost prodavaca, zeleo sam da cujem misljenje iskusnijih. U danasnjoj hiperprodukciji i instant kulturi, zatrpani smo proizvodima ciji kvalitet opada iz godine u godinu, a u isforisranom stancovanju novih modela na svakih nekoliko meseci, zaista je tesko snaci se.
U konkretnom slucaju u vezi s ovim Cortom AD810, mene je zbunilo to sto pise "selected spruce", a citajuci neke strane forume, vidim da nisam jedini, i da ljudi s pravom u prvi mah zakljuce da bi "selected" trebalo da podrazumeva i "solid", a dodatni opis na sajtu Corta, da "spruce" sa godinama dobija bolji zvuk svakako nije laz, ali se to ne odnosi na sper-plocu i na ovaj model. Uglavnom, jasno je da proizvodjaci nastoje na sve nacine da istaknu dobre strane proizvoda, a prikriju lose, pa ne treba odmah u sve poverovati. Tako se svaka kupovina sada pretvara u pravi projekat, i ako se covek bas ne razume u to sto kupuje, ne gine mu nekoliko dana ili nedelja proucavanja po netu, citanja recenzija i sl...
Da gitare u paketu ne treba uzimati, to sam shvatio, i to je jos jedan od razloga sto sam odmah posumnjao u reci prodavca da je u pitanju solid ploca. Obaska sto je, kako kazes, to pojacalce stvarno neupotrebljivo, a pritom mi zaista i ne treba.
Medjutim, najvise sam bio zbunjen dobrim kvalitetom izrade i pristojnim zvukom kada se cena uzme u obzir, i setio sam se tvoje kupovine DaCapo-a i pitanja: "U cemu je fora?" Posebno je taj utisak bio pojacan zbog prethodno probanih gitara, koje, cini mi se, ne nude toliko za svoju cenu.
Na kraju, mozda i ne bi bila greska uzeti ovaj Cort, da moze da se kupi van paketa po nizoj ceni. Sve u svemu, ipak bih plocu od punog drveta, pa ovaj Cortic ispada iz igre.

@parker - hvala na preporuci, i Cort MR 710F je na listi za probu, nadam se da cu stici danas da ga vidim.
Sto se cene tice, nisam je striktno odredio, ali recimo da ne bih davao vise od 300-350 eur, mada posle jucerasnjeg iskustva, mislim da su cene vecine brendova i modela malo previsoke za ono sto nude, pa trenutno i ne znam bas sta da radim - da li da trazim nesto polovno za manje para ili da spustim kriterijume i trazim neki minimum koji bi mi ispunio ocekivanja za sto manje para, jer vidim da nema prevelike razlike u zvuku i kvalitetu instrumenata od 200 i od 350 eur. Svakako mi ne gine jos trazenja i probanja.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Cort AD810E

Post by parker » 15 Jul 2014, 13:40

poslao sam ti poruku, proveri sanduce :ziveli:

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Cort AD810E

Post by komil » 15 Jul 2014, 14:02

Generalno sam imao potpuno isti utisak pri kupovini - da nije lako doći čak ni do specifikacija, a kamoli nekih drugih informacija.
Nije ti baš ispravan zaključak "šper ploča" za laminirane gitare, ne treba generalizovati. Na jeftinim kineskim gitaram to stvarno jeste šper ploča nalik onoj za tehničko obrazovanje, ali generalno je i tu tehnologija uradila napredak. Sada se rade razne stvari, pa tako naravno i laminati za gitare koji se projektuju da zvuče bolje. Možda na toj gitari i jeste "selected" spruce, tj. birana smreka za instrumente. Ušteda je u tome da kada laminiraju, od jednog dobrog parčeta mogu da naprave na desetine više gitara, a ne u tome da stavljaju đubre. Tako bar meni to izgleda, a ono što je sigurno je da neke gitare zvuče drastično bolje, a sličnih su specifikacija, dakle, nešto mora biti.

Što se tiče pravljenja all solid gitare, to je potpuno u budžetu koji si naveo, mogu i odlične čivije da se stave itd.

sima kosmos
Posts: 18
Joined: 04 Jun 2014, 16:58

Re: Cort AD810E

Post by sima kosmos » 15 Jul 2014, 16:03

da, malo sam karikirao, iako ne znam kakvi sve laminati postoje, shvatam da ni oni nisu isti, i da se tehnologija izrade razlikuje.
ali ono sto je ovde bitno je da ipak nijedan od njih ne "sazreva" s godinama kao puno drvo, ili ipak gresim?

inace, opasno si me sada zagrejao za ove rucno radjene gitare. :bravo:

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Cort AD810E

Post by parker » 15 Jul 2014, 18:29

komil wrote: Što se tiče pravljenja all solid gitare, to je potpuno u budžetu koji si naveo, mogu i odlične čivije da se stave itd.
pa ako nije tajna, posto su gitare?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Cort AD810E

Post by Kristijan » 16 Jul 2014, 06:57

Selected spruce значи да су бољи комади смреке коришћени за горњи слој ламиниране плоче. Имаш разне начине да дођеш до фирнира. На основу тога како се дрво сече или љушти добијаш фурнире различите густине и паралелности годова. То све на крају утиче на трајност конструкције и простирање вибрација. Тако да то није нека мамбо џамбо прича, имаш разне ламиниране плоче, неке су баш смеће, а друге раде сасвим пристојно. Што се тиче те приче о старењу односно сазревању смреке... То није мит, али у многоме зависи од тога колико је дебело то парче смреке. Ако је неки супер танки слој налепљен преко неког изразито меког и лаког дрвета - онда заборави на ту причу о старењу, нема од тога ништа, нећеш чути неку посебну разлику.

sima kosmos
Posts: 18
Joined: 04 Jun 2014, 16:58

Re: Cort AD810E

Post by sima kosmos » 19 Jul 2014, 00:26

Da prijavim da sam danas konacno uspeo da probam i Cort 200 - zaista odlicna gitara, znatno bolja od svoje konkurencije u toj cenovnoj klasi!

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest