Obmotana najlon G zica

Post Reply
speedy
Posts: 15
Joined: 13 Feb 2014, 22:01

Obmotana najlon G zica

Post by speedy » 04 Aug 2014, 22:26

Pre mnogo godina, uz klasicnu gitaru sam dobio zice od kojih su 4 bile obmotane, a samo prve dve providan najlon. Ne znam koja je marka zica bila, ali se secam da su bile ekstremno mekane za sviranje, bez ustrba na zvuku. Nakon prve zamene, i od onda na ovamo su uvek bili kompleti sa 3 "gole" i 3 namotane zice.
Stigao podmladak, pa bi najlepse zamolio da mi preporucite najmeksi set zica za klasicnu gitaru. Voleo bi da nadjem i ovakvu kombinaciju, 4-2 (obmotane i gole). Ne znam kako ce i kojom dinamikom nastavnik raditi sa detetom, a gledam da izbegnem bilo sta sto moze da bude neprijatno u pocetku. Radi se o prsticima devojcice od 8 godina.

HVALA unapred!

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Obmotana najlon G zica

Post by Kristijan » 05 Aug 2014, 07:02

Ја сам само чуо да постоје и такви сетови, али ето за 29 година код нас ни једном нисам наишао у продавницама на такав сет. Најбоље је да тражиш на нету nylon guitar strings with wound G string, па кад нађеш тако неки сет који нуди ову опцију - види да ли то постоји код наших трговаца.

С друге стране, мислим да ти је најједноставније да узмеш било који сет жица, али да у продавници тражиш жице слабије тензије. Кад су најлонске жице у питању нико не спомиње дебљине жица него тензију. Мени су жице нормалне тензије углавном меке као жвака.

На крају, да ти кажем и пар ствари што се тиче учења. Немој да замериш на мешању у ствари за које ниси тражио савет. Мислим да је 8 година прерано за свирање класичне гитаре, посебно ако причамо о гитари "праве" величине, а не он оним 3/4 и мањим гитарама. У старту је на гитари највећи изазов произвести тон, а са тако маленим и слабим шакама тај тон се једва произведе уз огромне муке. Врат је широк да шири не може да буде, позиционо свирање и баре акорди су изузетно напорни... У музичкој школи се стартује с гитаром најраније с 10 година, па и тада они ситнији имају много муке да се физички изборе с инструментом. Знам да људи воле да користе као противаргумент овој причи снимак оних клинаца из Северне Кореје, онај оркестар класичних гитара где свирају деца која ни по висини не пребацују дужину гитаре, али оно је за мене застрашујући пример нељудског дрила, деца изгледају као луткице на навијање. Зашто ти ово говорим? Ценим да је идеја да се музика заволи, и да се у музицирање уђе на што пријемчивији начин. Оно с чиме ће дете од 8 година да се рве годину или две јесте нешто што ће мало старије дете да омлати за месец или два. Сећам се свега што сам посматрао у музичкој школи, а и касније, дајући часове. Далеко је већа шанса да дете које прерано почне са учењем једноставно одустане него што ће да стекне некакву предност. Радио сам ја и са децом која имају 8 година, и буквално са свим старијим узрастима, па и са пензионерима. Оно што могу да тврдим, не узимајући у обзир усамљене случајеве, него све ученике с којима сам радио, јесте да старији тинејџери могу толико брзо да напредују у учењу да за највише годину дана (а талентованији и за свега 6 месеци) стигну дотле да без икаквих проблема свирају најсложеније комаде из 6. разреда основне музичке школе. Дакле мој је најдобронамернији савет да се не жури. Оно што је детету већ лако доступно јесте инструмент с којим се роди - глас. Мислим да је у том узрасту далеко корисније (и ово има дугорочни ефекат, проверено!) да се дете ослободи и охрабри да користи глас, и да научи да га користи што прецизније. Дакле није рано да се крене са неком "лајт" верзијом солфеђа, али без много притиска. Нека буде обавеза, али да се не огади детету. Ако ти се баш никако не допада овај предлог - онда бар крените са сопран укулелеом уместо с гитаром. Сви исти принципи су на снази и код једног и код другог инструмента, с тим да је укулеле по димензијама далеко лакше савладив инструмент за врло младог почетника. Лако ће касније да се пребаци на гитару. Ето, још једном извини што се мешам.

User avatar
zwelj
Posts: 370
Joined: 12 Sep 2011, 06:51

Re: Obmotana najlon G zica

Post by zwelj » 05 Aug 2014, 08:36

Kristijan wrote:
Spoiler:
Мислим да је 8 година прерано за свирање класичне гитаре, посебно ако причамо о гитари "праве" величине, а не он оним 3/4 и мањим гитарама. У старту је на гитари највећи изазов произвести тон, а са тако маленим и слабим шакама тај тон се једва произведе уз огромне муке. Врат је широк да шири не може да буде, позиционо свирање и баре акорди су изузетно напорни... У музичкој школи се стартује с гитаром најраније с 10 година, па и тада они ситнији имају много муке да се физички изборе с инструментом. Знам да људи воле да користе као противаргумент овој причи снимак оних клинаца из Северне Кореје, онај оркестар класичних гитара где свирају деца која ни по висини не пребацују дужину гитаре, али оно је за мене застрашујући пример нељудског дрила, деца изгледају као луткице на навијање. Зашто ти ово говорим? Ценим да је идеја да се музика заволи, и да се у музицирање уђе на што пријемчивији начин. Оно с чиме ће дете од 8 година да се рве годину или две јесте нешто што ће мало старије дете да омлати за месец или два. Сећам се свега што сам посматрао у музичкој школи, а и касније, дајући часове. Далеко је већа шанса да дете које прерано почне са учењем једноставно одустане него што ће да стекне некакву предност. Радио сам ја и са децом која имају 8 година, и буквално са свим старијим узрастима, па и са пензионерима. Оно што могу да тврдим, не узимајући у обзир усамљене случајеве, него све ученике с којима сам радио, јесте да старији тинејџери могу толико брзо да напредују у учењу да за највише годину дана (а талентованији и за свега 6 месеци) стигну дотле да без икаквих проблема свирају најсложеније комаде из 6. разреда основне музичке школе. Дакле мој је најдобронамернији савет да се не жури. Оно што је детету већ лако доступно јесте инструмент с којим се роди - глас. Мислим да је у том узрасту далеко корисније (и ово има дугорочни ефекат, проверено!) да се дете ослободи и охрабри да користи глас, и да научи да га користи што прецизније. Дакле није рано да се крене са неком "лајт" верзијом солфеђа, али без много притиска. Нека буде обавеза, али да се не огади детету. Ако ти се баш никако не допада овај предлог - онда бар крените са сопран укулелеом уместо с гитаром. Сви исти принципи су на снази и код једног и код другог инструмента, с тим да је укулеле по димензијама далеко лакше савладив инструмент за врло младог почетника. Лако ће касније да се пребаци на гитару. Ето, још једном извини што се мешам.
:1: Ja sam klincu uzeo: http://www.mitrosmusic.com/proizvod/150 ... Guitalele/ Iako je malena, ima atribute ozbiljnog instrumenta.




speedy
Posts: 15
Joined: 13 Feb 2014, 22:01

Re: Obmotana najlon G zica

Post by speedy » 06 Aug 2014, 12:06

@Kristijan - Daleko od toga da se ljutim, ja forume dozivljavam upravo tako. Jedan da ideju, drugi ukaze na probleme, treci predlog resenja... I svi nauce po nesto. Tako da, VELIKO HVALA na savetu. ALI...
U nasu muzicku skolu upisuju do polaska u treci razred osnovne, posle toga kazu da su prestareli... Insistiraju da se od starta krene sa "full size" gitarom, 4/4. Imam opciju da odlozim, i da kasnije krene sa privatnim casovima, ili da krene a da ja preuzmem ulogu "animatora" i nalazim nacina da odrzim volju i zelju kod deteta.
Inace, malecka vec duze vremena zvrnda po gitari, svira i par melodijica, bez ikakvog mog forsiranja. Svira i na metalnim zicama i ne zali se mnogo da je bole prsti.
E sad, sto se tice pevanja...
Ja sam bio do pre nekog vremena ubedjenja da je cerka totalni antisluhista, dok nije uzela sintisajzer (igracku) i potom gitaru u ruke. U par minuta je "skinula" neke melodijice potpuno sama. Supruga, koja je inace surdoaudiolog, mi je malo razjasnila stvari. Radi se o tome da i kod odraslih, a mnogo cesce kod dece, postoji DOBAR sluh, u smislu da precizno cuje i raspoznaje tonove, ali da sam govorni aparat "nije ustimovan", ili , daleko bilo, ima nekih ostecenja, limita u proizvodnji zvuka itd. Dokaz je upravo to sto sam napisao, cuje melodiju, falsira kad peva, na instrumentu je precizno ponovi. S' obzirom da joj je to struka, (supruzi) nemam razloga da joj ne verujem da pevanje moze da se "utrenira" bas kao i sve ostalo, uz uslov da je sluh prisutan.
U ostalom, nemam mnogo izbora.
Uzgred, "Malog Voju" - Vojina Kocica, poznajem od njegovih prvih tonova, i on je isao u istu skolu, i krenuo pred treci razred osnovne. Ukoliko primetim da je detetu opterecenje, i da gubi volju i ljubav prema instrumentu, prekinucemo, pa cemo videti u nekom drugom izvlacenju kako ide.

Skrenusmo sa teme. Upravo to sam i uradio, otisao kod Marica i uzeo najlon zice sa najmanjom tenzijom.

Jedna od melodija koje svirka:
https://www.facebook.com/photo.php?v=10 ... 4773350069

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Obmotana najlon G zica

Post by Kristijan » 06 Aug 2014, 15:18

Управо тако, то је западњачка будалаштина - то да се неко отпише као особа која нема довољно слуха ако не може у млађем узрасту да отпева нешто прецизно.

Свака част, овде очигледно нема места секирацији, ако се дете самоиницијативно занима за инструмент на овај начин - онда ће да нађе начин да се избори са потешкоћама. Срећно са учењем!

User avatar
sinisake
The original one
Posts: 5732
Joined: 04 Jun 2008, 02:10

Re: Obmotana najlon G zica

Post by sinisake » 06 Aug 2014, 18:08

Srecno, ako cera ima volje da tako rano krene - odlicno!
A glede sluha - to i nije najvaznije, najbitniji je rad, a sluh se moze usavrsavati... :)

speedy
Posts: 15
Joined: 13 Feb 2014, 22:01

Re: Obmotana najlon G zica

Post by speedy » 08 Aug 2014, 13:32

Hvala obojici na recima ohrabrenja. Ja sam od svoje pete godine poceo na dedinoj mandolini, moz' misliti tih muka, decji prsti, a zice "uduplane". Ostre k'o zilet, ali mi ni u jednom trenutku nije padalo na pamet da odustanem. Mozda bas zato sto me niko nije terao, deda je pokazivao samo kad ga nesto pitam ili kad vidi da se bas mucim sa nekim delom, uskakao u pomoc.
Pubertet je u ruke doneo i gitaru (iz svima znanih razloga) a pravu lepotu instrumenta i prave izazove sam osetio tek u mnogo zrelijim godinama. Tako da... Svako ima svoj neki razvojni put sazrevanja uz instrument i umetnost uopste.
Drž'te nam palčeve. Najbitnije je koliko će malecka i nastavnik da budu kompatibilni, za ostalo ne brinem. Uzgred, ako kome znači nastavnik (profesor) će joj biti Viktor Ilić.
https://www.facebook.com/#!/viktor.ilic.146?fref=ts
https://www.youtube.com/watch?v=OiljGhYsK8E
https://www.youtube.com/watch?v=sZBTgyfTPrM

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Obmotana najlon G zica

Post by parker » 08 Aug 2014, 13:53

sta mu je trebao ovaj pozeraj bez ociju? ja bi svoje dete dao kod nekog drugog,
ne sto ovaj ne zna da svira nego zbog tog ego tripa.. nasao bi nekog opustenijeg..

speedy
Posts: 15
Joined: 13 Feb 2014, 22:01

Re: Obmotana najlon G zica

Post by speedy » 10 Aug 2014, 12:25

To mu je snimak iz mladjih dana, a i onako nismo u prilici da menjamo nastavnika, u skoli su vec pretrpani i svi imaju mnogo vise ucenika preko norme.
Ma bice to sve OK, samo dok ima volje i ljubavi prema instrumentu.

fric
Posts: 151
Joined: 08 Jun 2009, 11:04

Re: Obmotana najlon G zica

Post by fric » 11 Aug 2014, 09:10

Viki je kralj!

speedy
Posts: 15
Joined: 13 Feb 2014, 22:01

Re: Obmotana najlon G zica

Post by speedy » 21 Oct 2014, 11:17

Da ne otvaram novu temu, kad je vec ova skrenula u tom pravcu... :)
Malecka za sad gura iz sve snage, ona zadovoljna, nastavnik jos zadovoljniji, ali...
Voelo bi ako neko moze da pomogne. Vidim da se oko nekih stvari bas muci. Npr, mali prst leve ruke. Objektivno, jako joj je tesko da brzo pogodi pravi prag i zicu, prsticem koji nema ni celih pola santimetra u precniku. A i kad pogodi, cesto joj se ili iskrivi prst u zglobu, ili joj pobegne zica sa sve prstom u stranu, ili oba.
Znam, vezba, vezba i samo vezba a sve ostalo ce doci samo u svoje vreme. Slicno je i sa visokim zicama, nema dovoljno snage da pritisne kada pritiska vise zica istovremeno. (mali prstici a "debeo" vrat) S' obzirom da u skoli svira po sat-sat ipo, dva-tri puta nedeljno, kod kuce smo vezbe sveli na po desetak minuta, par puta dnevno. Cisto da ne premara ruku, jer se u jednom trenutku zalila da je boli zglob. Ako neko ima kakav savet, rad sam da probamo.
Inace su za manje od dva meseca, stigli do ovih melodija:
http://conquest.imslp.info/files/imglnk ... je_481.pdf
Po meni, malo preambiciozno, ali posto sam ja uskracen za muzicku skolu, nemam pravo da komentarisem i ocenjujem dinamiku.
Veliko hvala svima, unapred!

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Obmotana najlon G zica

Post by Kristijan » 21 Oct 2014, 11:43

Већ од треће композиције у овој збирци крећу ствари које још нису ни на солфеђу савладали, тако да ми ово дефинитивно делује сувише амбициозно ако се узме у обзир да се инструмент учи свега 2 месеца.

Што се тиче овог проблема са малим прстом... Па ту заправо нема помоћи, то је цена ранијег поласка у музичку школу. Кад мало порасте проблем ће да нестане сам од себе.

speedy
Posts: 15
Joined: 13 Feb 2014, 22:01

Re: Obmotana najlon G zica

Post by speedy » 21 Oct 2014, 12:02

Zahvaljujem, moja greska, zaboravio sam da kazem da su u pitanju samo prve dve kompozicije (za sad samo prva) iz zbirke. Za mali prst, tako sam i mislio. Sve sto mogu da uradim je da koliko god mogu spustim konjic i kobilicu, da bi joj bilo lakse da pritisne.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest