Par modifikacija GS Mini-ja

Post Reply
User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Par modifikacija GS Mini-ja

Post by bancika » 18 Sep 2014, 11:47

Za vikend sam odradio par mod-ova, pa rekoh da podelim utiske i slike, mozda nekome koristi.

Metuo JJB Prestige 330 ozvuku. To je klon (mada je i on made in USA) KK Pure Mini sistema i kosta nekih 50$. Samo sam stigao da ga probam na pojacalu i zvuci dosta obecavajuce, nema onog krestavog piezo prizvuka koji mrzim. Izgleda da je bolja varijanta kad se piezo element lepi na plocu odozdo direktno ispod sedla nego da se stavi u sendvic ispod sedla i da bude pod konstantnim pritiskom. Metucu neki clip cim povezem laptop i interface.

Zamenio civije mnogo boljim Hipshot GripLock Open Gear. Ne znam zasto nisu popularnije, pristupacne su (50ak $), zakljucavaju, made in USA i izgledaju odlicno. Uz to, imaju mnogo raznih opcija sa dugmadima svih oblika i boja i imaju UMP - ove limcice koje stavis ispod civije i onda ne moras da busis glavu da usrafis u drvo. Interesantan pristup i stvarno ubrzava instalaciju. Nije sad nesto prelepo, al u ovom slucaju lim ima oblik original isti kao Taylor glava, pa i ide uz nju :)

Image

Image

Uradili smo sa caletom slotting bridge-a. Ideja je da se zaseku rupice za pinove tako da zica cela upadne tu. Onda nema potrebe za zasecenim pinovima, pa mogu ili da se zaseceni zarotiraju za 180 stepeni ili da se zamene obicnim nezasecenim koji su mnogo trajniji. Kad su rupice tako zasecene zica nekako bolje naleze na telo, pa je moguce izvaditi pin dok je zica pod tenzijom. Cini mi se da je operacija malo povecala glasnocu i jasnocu gitare, kao da se vibracije bolje prenose na telo.

Image

Kad sam vec bio tu, zamenio sam pinove mnogo lepsim stewmac ivoroid pinovima. Doduse, veci su za malo, i sama glava a i "vrat" pina, pa je bilo potrebno malo osmirglati da upadne lepo.

Image

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by Kristijan » 18 Sep 2014, 17:29

Врло лепе чивије и пинови.

Нисам користио KK Pure Mini озвуку, али сам цимао једног канадског кантаутора који користи ту озвуку да ми каже утиске. Он је презадовољан. Оно што сам имао прилике да чујем од тих пиезо елемената који се каче на звучну плочу по мени звучи врло фино и даје далеко мање перкусиван звук од стандардног пиезо елемента стиснутог између седла и кобилице. Ако ти није цимање - усними ту твоју озвуку, баш ме занима како звучи.

И још ми мало боље објасни на који начин онај лим убрзава намештање чивија. Не знам за ту фору.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by bancika » 18 Sep 2014, 17:37

Usnimicu najkasnije za vikend, i mene jako interesuje kako izlazi na snimku. Samo da povezem opremu za snimanje, jos mi je raskupusano, bio sam 6 meseci odsutan pa je sve u haosu :)

Limcici su prilicno jednostavni. Fiksiraju civiju bez potrebe da se srafi dodatan sraf u glavu. Za svaku stranu dobijes dva sa po dve rupe od kojih je jedna ovalna (posto ne mogu da znaju rastojanje unapred). Onda ih postavis sa zadnje strane glave tako se preklapaju ovalne rupe i da se sve rupe gadjaju sa rupama u drvetu. Onda samo provuces civije i zategnes. Plocice imaju sa obe strane male granicnike (vide se dole) koji drze civiju i ne daju da rotira. To je to, bukvalno treba 5 minuta da se zamene. Ovi limcici prekriju bilo koje postojece rupe.

Image

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by Kristijan » 18 Sep 2014, 17:43

Капирам, капирам...

ОК, чекам снимак...

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by bancika » 18 Sep 2014, 18:04

Imas neku zelju sta da snimim? :)

Dodao sam i stranicu na sajtu gde sam izlistao izmene, ima malo vise slika i detalja kako je sta uradjeno, ako nekoga interesuje...

http://diy-fever.com/guitars/gs-mini-upgrade/

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by Kristijan » 18 Sep 2014, 18:43

Па лепо би било да се чује неки живахни страминг, неко разлагање акорада (ако може неко окидање прстима да се чује - добро је, ако не - није страшно) и било какво соло парче. Да те сад гњавим са неком конкретном нумером - то нема смисла.

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by Baba Slim » 18 Sep 2014, 20:03

Sjajno. :)

Moram da potrazim kako ovaj vid ozvuke radi u poredjenju sa standardnim piezo sistemom, bas me zanima...
Edit: naravno, sa interesovanjem iscekujem tvoje snimke. :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by bancika » 19 Sep 2014, 19:53

Nasnimio sam na brzinu par klipova. Ovo je direktno, bez preampa, u interface, bez EQ ili bilo cega https://soundcloud.com/bancika/sets/jjb ... est-direct
Ovo je u super clean lampasko pojacalo pa u zvucnik pa (klon) 57mice pa interface https://soundcloud.com/bancika/sets/jjb ... est-ampmic . Nisam se nesto mlatio sa podesavanjem, stavio sam mic manje-vise nasumicno ispred zvucnika, na par cm od centra i malo pod uglom. Nisam imao vremena da ponavljam, pa je traljavo...ali valjda je dovoljno da se stekne neka inicijalna slika :)

Ono sto primecujem je da ima vise dinamike nego sama gitara. Na mestima gde ne okinem zicu ujednaceno jako se dosta izrazenije cuje na snimku nego sto se cuje uzivo.

Mislim da ce mu koristiti preamp, direktno mi zvuci malo tanko. Planirao sam da napravim prosti JFET buffer unutar jack-a u XLR->1/4" kablu. Videcemo kako ce to da prodje.

:ziveli:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by Kristijan » 20 Sep 2014, 08:33

Неко је генерално правило да сва пасивна озвука на акустичним инструментима треба да се накачи на претпојачало, па ме не чуди да си и ти стекао такав утисак.

Мени ово звучи мање агресивно од пиезо озвуке која иде у сендвич између седла и кобилице. Дефинитивно делује као смислена инвестиција. И далеко ми се више допада овај снимак где си се качио директно на интерфејс. Ово са појачалом за електричну гитару, колико год да форсираш чист тон на појачалу, никад не изађе како треба.

А ово што се тиче динамике... Па у суштини какав год пиезо систем да користиш - увек треба о динамици да водиш нешто више рачуна него када свираш на суво. И кад вежбам код куће старам се да озвучену акустичну гитару не свирам на суво, управо да бих имао праву представу о динамичком одзиву.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by bancika » 20 Sep 2014, 10:43

Probacu da napravim preamp pada poredimo. Probacu i da izmixam direktni output iz pojacala sa piezo. Slusao sam skoro interview sa Emmanuelom, on rece da radi tako nesto slicno.

Jbg, ovo mi je prvi pokusaj da snimim akusticnu, a da nije mobilnim...u zivotu :)

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by Kristijan » 20 Sep 2014, 10:59

Кад се снима озвучена гитара, видим да многи избегавају да се снима само један извор. Неко миксује микрофон и пасивну озвуку, неко сигнал из претпојачала са микрофоном или чиме год већ располаже или шта год већ преферира. У суштини је доста комплексан задатак снимање акустичне гитаре, посебно данас када су људи безмало заборавили шта је то звук голе акустике снимљене микрофоном, па имају свакојака очекивања.

User avatar
muki17
Urednik
Posts: 1472
Joined: 16 Apr 2007, 17:59
Location: Bg

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by muki17 » 20 Sep 2014, 14:59

Bancika,iako mi akustika nije jaca strana,ali ovo je zaista odlicno..Pogotovo ovaj drugi snimak sa Kotzenom :)

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by bancika » 20 Sep 2014, 17:26

Haha, tnx. Kotzen rulez, za mene je oktrice decenije.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by bancika » 19 Dec 2015, 21:53

Nesto nisam cackao akusticnu vise od godinu dana, pa rekoh da probam da usnimim nesto danas. Jos nisam zavrsio napajanje za onaj preamp cable, pa sam bocnuo gitaru direktno u interface. U reaper je dodato maaalo kompresije, reverba i jos manje chorusa. Iskreno, ne'eam pojma kako se to radi, na brzinu sam nabacao to malo da zacinim zvuk.


User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Par modifikacija GS Mini-ja

Post by Overdrive » 29 Dec 2017, 18:13



evo još jedan GS posle malo modifikacija :)

a i prilika da ljudi čuju šta ova gitara može (na stranu to što svira moj FB friend :mrgreen:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest