Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by parker » 08 Dec 2014, 17:56

ja sam koristio ove uz tu gitaru i svidjale su mi se.. ali to su jedanaestice, nisam vidjao ovakve dvanaestice
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/664 ... ER-SLINKY/

naravno, svako ima neke svoje omiljene, najbolje da probavas razne dok ne nadjes sta tebi prija

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by Kristijan » 08 Dec 2014, 17:56

То је све ствар укуса. Није то тако просто - ставиш дебље жице па имаш бољи тон. Можеш да пробаш, па да видиш.

Исто је и са жицама. Некоме ово лежи, а некоме нешто друго. Могу да ти кажем шта ја користим, али то ништа не мора да ти значи. Ernie Ball Earthwood или Martin Classic, и једне и друге су обичне бронзане, не користим фосфор-бронзане жице. Да ли ће то теби да се допадне - појма немам. Мерл Травис је волео да стави на Мартин акустичну гитару жице за електричну гитару. Сто људи, сто ћуди...

sim0
Posts: 35
Joined: 02 Nov 2014, 18:29

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by sim0 » 08 Dec 2014, 18:13

Sto se tice ukusa to stoji... zanima me koliko debele smem da uzmem za ovu gitaru? i da li ce to da ukloni buzz ili je to samo znak pitanja ?

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by parker » 08 Dec 2014, 18:25

ljudi obicno koriste 11 ili 12 za akustaru. trebalo bi da 12 imaju bolji zvuk, u smislu ako imas iste 11 ili 12 bolje ce zvucati 12, punije i bogatije, tako nekako
ali, zice za akustaru stvarno nisu skupe, vredi izmenjati razne komplete dok na kraju ne nadjes neke koje ti iz nekog tvog razloga najbolje leze

deblje zice verovatno ce otkloniti ili bar umanjiti buzz jer ce vise da zategnu vrat. ali nije bauk malo sam otpustiti i zategnuti vrat za ljubav zica koje ti lepo zvuce..

sim0
Posts: 35
Joined: 02 Nov 2014, 18:29

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by sim0 » 08 Dec 2014, 18:42

Ako ce 12 vise da zategnu vrat, da li u tom slucaju trpi gitara ili ona to podnosi?

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by parker » 08 Dec 2014, 19:13

cuj, vrat mora da je u nekoj ravnotezi pa ce sve biti ok. gitara je napravljena da podnese zice, logicno

mozda je najbolje da ti odneses gitaru kod nekog iskusnijeg pa da ti on to podesi fino, da bude udobno za sviranje i sve kako treba

sim0
Posts: 35
Joined: 02 Nov 2014, 18:29

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by sim0 » 08 Dec 2014, 19:20

Sutra cu da odem do radnje pa da vidimo sta kaze majstor... Jel mazete gitaru s nekim sredstvima ili je samo magicna krpa dovoljna za odrzavanje? imam i kofer.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by parker » 08 Dec 2014, 19:24

Dovoljno je da se brise, ali ne magicnom nego nekom pamucnom ili flanelskom. Ako nista posluzice neka stara majica ili kosulja

sim0
Posts: 35
Joined: 02 Nov 2014, 18:29

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by sim0 » 08 Dec 2014, 20:17

Hvala puno momci... stvarno ste veliki :bow:

sim0
Posts: 35
Joined: 02 Nov 2014, 18:29

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by sim0 » 09 Dec 2014, 22:44

Kupio sam danas martinove zice 012-054 probao sam oprezno da ih stavim sam i uspeo bez problema :) Najvaznije je da vise nema buzz-a zbog cega sam presrecan :XD: Oseca se 12-ica pod prstima sto meni bas prija i nije mi tesko za sviranje cak mogu da kazem i lagano...Ton je kristalno cist i zao mi sto moram sutra na posao u suprotnom svirao bih celu noc :roll: Malo se teze krecu prsti po zicama kad sviram nesto brze, to je valjda sto su nove? bas je ogromna razlika u zvuku...predhodne su bile d'addario 011. Ovo cisto pisem za nekog kome mozda ove informacije pomazu... I jos samo da napsujem Kristijana STO MI NE RECE ODMAH DA KUPIM OVE ZICE!!! :XD: :ziveli:

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by bancika » 10 Dec 2014, 11:57

Verovatno si mogao da resis to i popustanjem sipke. Mada je sa druge strane korisno sto si probao zice, treba eksperimentisati i naci za svaku gitaru koje odgovaraju. Ako ti smeta to sto se prsti teze krecu mozes da probas dve stvari:

* Elixir zice - presvucene su tankom opnom koja skroz menja osecaj i mnogo manje pruza otpor prstima. Zahvaljujuci njemu traju dosta dugo. Meni su recimo obicne martin zice crkle u roku od nedelju dana na cortu. D'Addario EJ isto. Super zvuce par dana onda polako gube jasnocu i posle nekog vremena debele zice zvuce tupo. Kod elixira se to desi recimo teko posle 3 meseca sto je jos vise nego 3-5x duze kako reklamiraju. Mana je naravno sto su skuplje, ali ako se uzme u obzir trajanje, meni se isplate. Ako trazis bas kvalitetne, te su :) A ako ti se svidja martin, imaju i oni one zice koje traju duze - lifespan serija. Samo ona nema presvlaku kao elixir pa je osecaj slicniji obicnim zicama, i ne traju dugo kao elixir. Meni se elixir mnogo svidjaju na tayloru ali ne preterano na cortu. Dosta su svetle.

* neki string cleaner/lubricant. Imao sam onaj GFS, sad koristim neki Planer Waves XLR8 ili tako nesto sto su mi dali za dz kad sam kupio vecu kolicinu zica. Premazes time zice pre sviranja i onda ne skripe i lakse idu prsti.

sim0
Posts: 35
Joined: 02 Nov 2014, 18:29

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by sim0 » 10 Dec 2014, 16:29

Svejedno sam trebao da uzmem nove zice, jer su one prve na gitari ko zna koliko stajale i vec su bile istrosene... sto se tice ovih martinovih 012 one su povukle malo vise vrat i nema vise tog sitnog bazz-a sto mi je i bilo prioritet, a zvuk onako nije bas za pasti u nesvest na neki prvi utisak. Najvise mi kvari utisak debela (e) zica dok su D B i E FANTAZIJA. videcu malo da popustim vrat jer je malo vise nategnut nego sto treba samo da mi ne ode akcija previsoko... sad je na 12 pragu (e) zica 2.5 mm jel to ok???hocu da experimentisem sa zicama da vidim koje najvise odgovaraju i meni i gitari... nadam se da se necemo posvadjati oko toga :lol: sviracu na ovim dok se ne istrose pa cu da probam te elixir i one sto mi je Kristijan preporucio, odnosno one sto on koristi... Koji tip i velicinu elixir???

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by bancika » 10 Dec 2014, 16:31

2.5mm na 12tom pragu je neka sredina, ok je ako ti nije nezgodna. A za elixir...ja stavljam elixir nano 13ce phosphor bronze na GS Mini jer ima kracu skalu, mada su mi trenutno 12ce obicna bronza. I one su mi ok. Tebi bi za pocetak preporucio 12ice phopshor nano.

sim0
Posts: 35
Joined: 02 Nov 2014, 18:29

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by sim0 » 10 Dec 2014, 16:49

Razmisljam da popustim vrat da bude sto je vise moguce prav, ali ce onda da bude akcija veca koju mogu da regulisem tako sto cu da spustim malo na kobilici zar ne??? HVALA

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Pomoc oko uzeg izbora akusticnih gitara

Post by bancika » 10 Dec 2014, 17:02

Cek, cek. Popustanjem vrata on ne postaje prav nego kriv jer ga zice vuku. Zatezanjem ga ispravljas. Sto je vrat praviji, zice ce biti nize. Mozes da spustas na kobilici smirglanjem, ali treba biti oprezan da se ne pretera jer onda moras novo sedlo da stavis. Ja sam tako preterao na GS Mini prvi put...zapravo, preterao sam i na cortu, pa sam promenio sedla i na jednoj i na drugoj :) Nakon sto sam prosao par krugova setup-a, mislim da je redosled operacija koji je najmanje rizican sledeci:

* podesis sipku tako da vrat bude skroro prav. Kad pritisnes zice na prvom i 14tom pragu, oko 6-tog, 7mog treba da bude tek mali zazor, mozda 0.3mm
* proveris visinu zica na nut-u. Ako je tu visoko, bice nezgodna za sviranje kako god da podesis i sipku i kobilicu. Meni je idealna visina da ako pritisnes zicu na 3cem pragu, zazor izmedju prvog praga i zice bude mali ali da ga ima, mozda 0.3mm. Ako je zazor preveliki bice nezgodna a i gubis tonalitet na prvih par pragova, recimo ako uhvatis F akord bice blago povisen. Nut moze da se spusti ili turpijanjem onih zaseka gde prolaze zice (zahteva specijalizovane alatke) ili da se odlepi, osmirgla malo odozdo pa zalepi. Opet treba paziti da se ne spusti previse, jedan nut sam prej*b'o tako :)
* tek onda gledam da li treba da se smirgla sedlo.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest