Neke impresije

Post Reply
User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Neke impresije

Post by parker » 07 Feb 2015, 19:15

Ovih dana sam probao nekoliko gitara, pa da podelim utiske..

Walden D710/G:
Gornja ploča solid engelman spruce, zadnja strana solid indian rosewood, bokovi rosewood laminat. Neozvučena, no name čivije, nut i kobilica fossalite (šta god to bilo). Cena je bila 39.000 na akciji i dobije se i gigbag.
Ovo je gitara koja zvuči dobro i svirljiva je. Bila je sa desetkama a opet - nije loš zvuk, mislim da bi se sa dvanaesticama raspevala. Ali sve mimo toga, nekako mi deluje jeftino. Jeftine čivije, neki baš nikakav pin za kaiš od plastike (meni) sumnjivog kvaliteta, gitara nekako prelagana, deluje mi lomljivo. Posle sam negde čitao da su gornja i donja ploča od baš tankog drveta, znači osim što je lomljiva sama po sebi velika je šansa da se možda i rasuši ako se ne vodi računa o vlažnosti.. Sa druge strane, pedantna je izrada, nema nekih brljotina i što se toga tiče sve je ok. Sve u svemu, ne bih je kupio

Sigma DR 28 i DR35 (cena nešto preko 40.000):
Na obe je solid sitka gornja ploča, indian rosewood laminat leđa i bokovi. Obe su Martin wannabe, kopije odgovarajućih modela. Imaju grover čivije i kost (na kobilici kompenzovana), takođe neki jeftin pin za kaiš. Sve u svemu, rekao bih bolja izrada, gitare deluju solidnije, dobra je akcija, svirljive gitare. Ali zvuk meni nešto nije bog zna šta. Mislio sam da je stvar u žicama, prodavac kaže da su žice relativno nove. Onda - možda laminat odvlači deo zvuka, ne znam.. Žice su bile dvanaestice, nije ono tanke pa to nije to.. Pored toga, vide se neke sitnije brljotine lakom na par mesta. Ne bi ni njih kupio da sam krenuo da kupim gitaru..

Epiphone Texan (cena isto nešto iznad 40.000):
Solid spruce gornja ploča, solid mahagoni donja, mahagoni laminat bokovi. Za nijansu uži vrat međutim lakiran je, šteta jer bi bio "brži" da je ono što zovu satin, nelakiran. Ovako imam utisak da u nekoj znojavoj situaciji može da usporava dlan. Ne znam od čega je nut i sedlo, čivije su Kluson. Gitara je ozvučena Shadow ozvukom i to u varijanti da su kontrole uvučene sa gornje strane "soundhole"-a. Ta varijanta se meni više dopada, čisto iz razloga da gitara nije dodatno rezana. Na ovoj gitari su bile lošije žice ali zvuk nije loš, meni se čini da bi sa novim žicama ova gitara zvučala sasvim dobro. Uz to, akcija je dobra, može se spustiti nisko, gitara je lepo svirljiva, pedantno urađena.. Mislim da bi od svih ovih nekoliko najpre uzeo nju. Naravno, gledao bi da stavim nove žice, da se eventualno dotera akcija i da onda procenim da lu je to to.

Na kraju, zatekao sam se na Zelenom vencu i svratio u Music Trade. Tamo je sad nikakav izbor ali ima jedan Cort MR710. U vezi njega zanimljivo je da je gitara delimično oštećena, napukla je kobilica i u ime toga spustili su cenu za 10.000 na ispod 30.000. Ne znam koliko ova gitara košta na drugim mestima ali to je sigurno dobra osnova za cenkanje kome treba takva gitara. Inače žice su prastare i akcija je tvrda ali to su sve stvari koje se lako srede.

Moram da kažem, gde god sam probao gitare prodavci su krajnje uslužni, malo sviram ja pa zamolim njih da nešto odsviraju a ja da oslušnem kako to zvuči sa strane.. Sve u svemu, što se toga tiče zadovoljan sam. Valjda im nisam naporan ili neozbiljan kupac ili šta god već.. Voleo bi da je tako i sa policijom, carinicima i sličnim organima, oni me uvek nekako zapaze :D


Eto, to su neke impresije, možda nekom bude od koristi..
:ziveli:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest