Ozvuka klasične gitare uživo - šta raditi?

Post Reply
Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Ozvuka klasične gitare uživo - šta raditi?

Post by Zed McJack » 12 Feb 2015, 13:59

Pozdrav dobri ljudi,

imao sam nedavno dva iskustva sa sviranjem klasične gitare na malim festivalima kod nas. Na oba festivala bio sam jedini učesnik koji je imao neozvučenu (klasičnu) gitaru.
Rezultat je manje više katastrofalan. Na prvom festivalu, imao sam mikrofoniju prvih 30 sekundi, ali se sviranje manje-više čulo jer je zbog svirke u pozorištu atmosfera bila koliko-toliko tiha. Na drugom festivalu koji je održan u klubu-kafiću sviranje se uopšte nije čulo, jer bi se u suprotnom odmah javila mikrofonija, tako da se čulo samo moje pevanje.

Nameravam da učestvujem na još nekim festivalima ove godine, ali bih želeo da uklonim hendikep koji očigledno postoji sviranjem neozvučene gitare. Šta da radim? Da li da kupujem ozvučenu gitaru i koju, ili da probam da ozvučim ovu moju starudiju?
Moja gitara je Suzuki Gc15 stara oko 30 godina.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Ozvuka klasične gitare uživo - šta raditi?

Post by Kristijan » 12 Feb 2015, 18:30

За класичну гитару немаш много избора - једино пиезо озвука долази у обзир. Можеш да купиш пиезо елемент који се продаје заједно са претпојачалом које се уграђује на гитару, што значи да негде на бочној плочи треба да се направи четвртаст отвор зарад уградње претпојачала, или можеш да купиш само пиезо елемент који се као пасивна озвука одмах везује на џек, па да претпојачало имаш у форми педале. Не знам ког је квалитета та твоја гитара, и не знам да ли имаш довољно поузданог мајстора да ту уградњу изврши. Знам да код недовољно стручне уградње уме да буде чудан баланс гласноће између жица. Дакле ова надоградња долази у обзир само ако имаш провереног мајстора. Кад купујеш гитару са већ уграђеном озвуком можеш увек да је провериш и да видиш да ли све звучи како треба. Па ти сад размисли...

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Re: Ozvuka klasične gitare uživo - šta raditi?

Post by Zed McJack » 12 Feb 2015, 23:16

Hvala Kristijane,
ne znam ni jednog majstora, tako da o pouzdanosti ne možemo pričati. Izgleda da onda jedino preostaje varijanta kupovine nove/polovne ozvučene gitare.
Probao sam nekoliko Yamaha gitara što od kolega, što u prodavnici i osim što mi je vrat uzan, sve su mi tvrde i bez izuzetka s znatno lošijim zvukom bez ozvučenja kad se uporedi sa klasičnom gitarom.
Otvoren sam za ideje, ali ne skuplje od 300-400 evra, ima li išta solidno u tom cenovnom opsegu za razmotriti?

Umalo da zaboravim, sviram uglavnom prstima, pa ako to ima veze prilikom izbora voleo bih da čujem vaša razmišljanja i predloge.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Ozvuka klasične gitare uživo - šta raditi?

Post by Kristijan » 12 Feb 2015, 23:31

Ништа не фали да буде класична гитара, посебно ако се окида прстима.

Претпостављам да кад причаш о преуском врату мислиш на гитаре са челичним жицама. Све и да се одлучиш за неку гитару са челичним жицама, а и даље планираш да окидаш прстима - не бих ти препоручио дреднот гитару. Гледај да буде нека са резонатором који по пропорцијама малкице више подсећа на класичну гитару, односно да није горњи део резонатора онако упадљиво маерг габарита од доњег дела резонатора, као код дреднот гитара.

Свакако прво гледај огласе, покушај да нађеш половну. Иначе, у том ценовном рангу је доста незахвално давати савете... За наше услове то и нису мале паре, а реално немаш спектакуларне нове инструменте за тај новац.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Ozvuka klasične gitare uživo - šta raditi?

Post by Kristijan » 12 Feb 2015, 23:37

Али ево и један предлог када је нова гитара у питању:

http://www.skymusiccenter.com/gitare/kl ... gitra.html

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Re: Ozvuka klasične gitare uživo - šta raditi?

Post by Zed McJack » 12 Feb 2015, 23:43

Ma meni klasična odgovara, samo da ima ozvuku. Mada, nešto mislim, ako već uzimam novu gitaru da uzmem cutaway, zafali mi ponekad taj opseg.
Da, mislim na gitare sa metalnim žicama, ali ja i na mojoj klasičnoj imam metalne žice jer mi se one plastične nekako kotrljaju pod prstima, a volim i da soliram a tu plastika puca kod navlačenja.

Ipak bih voleo da čujem neke predloge o modelima i proizvođačima, bar da znam šta da gledam.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Ozvuka klasične gitare uživo - šta raditi?

Post by Kristijan » 12 Feb 2015, 23:48

Пази - челичне жице на класичној гитари могу да буду доста лош избор, јер конструкција класичне гитаре није намењена тензији коју праве челичне жице. Још ћеш и наћи класичну гитару са шипком у врату, али пречаге које ојачавају горњу плочу резонатора нису удешене тако да могу да подрже ту тензију. Не могу да ти дам конкретан савет... јер ја то просто не бих тако радио. А пробај све од реда, немој да се обазиреш много на марку. Већ свираш гитару, дакле препознаћеш шта ти се допада.

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Re: Ozvuka klasične gitare uživo - šta raditi?

Post by Zed McJack » 12 Feb 2015, 23:56

Heh, ja pomislim cutaway a ti baš to staviš u link :D Pogledao sam ovaj youtube video i sviđa mi se, moram priznati.

Zed McJack
Posts: 44
Joined: 08 Mar 2014, 17:04

Re: Ozvuka klasične gitare uživo - šta raditi?

Post by Zed McJack » 13 Feb 2015, 00:34

Malo sam gledao, ova mi se isto sviđa http://www.skymusiccenter.com/gitare/ak ... itara.html

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest