Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post Reply
User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by Gitaroholicar » 17 Feb 2015, 22:19

Pozdrav,

Kao sto naslov kaze, treba mi piezo element za akusticnu gitaru. Koristio bih je za live nastupe, pa mi je to najjednostavniji oblik za ozvucavanje. Ima dosta modela, a ja slabo imam iskustva sa njima i ne znam kako zvuce.

Da li da gledam one sa integrisanim mikrofonom, i kako on utice na zvuk? npr ovaj Fishman http://www.fishman.com/product/presys-blend-oem .I bilo bi lepo da ima built in stimer.


Hvala u napred :)

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by komil » 18 Feb 2015, 03:28

Moje iskustvo na više primeraka je da model bez integrisanog mikrofona generalno radi nešto bolje. Očekivalo bi se da su modeli praktično isti, ali nisu. Ovaj bez mikrofona ima razlike u preampu, sam signal je jači, a ton drugačiji, po meni primetno lepši.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by Gitaroholicar » 18 Feb 2015, 13:10

a bez obzira na eventualno slabljenje signala, jel mikrofon daje neku prirodnost zvuku ili ga samo pogorsava?

Sta znam, nije neki snimak, al da se cuti da nema tog ostrog zvuka kad je samo mikrofon ukljucen. Kontam da moze neki fin blend da se napravi.



A sto se tice signala, jel bi DI Box resio taj problem, ako si siguran da ga uopste ima?

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by komil » 18 Feb 2015, 22:38

Mikrofon daje nešto pozitivno zvuku u smislu prirodnosti, ali isključivo kada ga se doda jako malo. Kada ga se doda više, mikrofonija na stage-u je ogromna, tako da se gubi poenta piezo ozvuke (dobar rad na stage-u). Međutim, čak i da izuzmeš nekako iz jednačine, opet stoji da mikrofona treba dodati malo. Mikrofon jednostavno nije toliko kvalitetan da bi dao iole ozbiljan zvuk. Po meni, jedini dobar razlog da se uopšte koristi ovakav mikrofon je za one koji sviraju recimo flamenco, pa treba da ozvuče udarce po telu gitare (piezo to ne kupi).

DI Box bi poboljšao stvar, samo što ja to ne bih radio. Ako shvatiš da ti je potrebna bolja ozvuka od ove, uzmeš Fishmana koji je klasa iznad, mnogo sigurnije i sigurno bolje rešenje nego, da kažem, budženje i ispravljanje (a i jeftinije). U principu sve zavisi od tvojih očekivanja i para. Eto, imaš po YT snimke pa proceni.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by Gitaroholicar » 18 Feb 2015, 23:58

bem li ga. Kod nas bas i nema da se nabavi nesto kvalitetnije. Moracu da odem do mitrosa da probam neke gitare sa tim fismenima.

Ne znam sta jos dolazi u obzir a da nisu ti gotovi preampovi sa piezom...

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by tommytigh77 » 19 Feb 2015, 11:07

Gitaroholicar wrote:Ne znam sta jos dolazi u obzir a da nisu ti gotovi preampovi sa piezom...
Kad smo već u cenovnom okviru gorepomenutog Fishmana, ja bih predložio nešto malo drugačije rešenje - B Band AST (sa adekvatnim B Band preampom). Imam sličnu stvar, tj. pre bi se reklo, sličan koncept ozvuke fabrički ugrađen na Yamahi, i po mom mišljenju ti soundboard transduceri mnogo vernije i prirodnije prenose zvuk i dinamiku akustične gitare u odnosu na prštave i anemične undersaddle piezo ozvuke. Plus što prenose vibracije i rezonaciju celog trupa, pa je mikrofon suvišan (mikrofon u trupu, mislim). Takođe mi je ovo neuporedivo bolje rešenje u odnosu na soundhole magnete.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by Gitaroholicar » 19 Feb 2015, 12:07

http://www.b-band.com/uploads/Products/ ... _pieni.jpg

Ovako nesto mislis?

Gde bi to moglo kod nas da nabavi ili proba?

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by tommytigh77 » 19 Feb 2015, 12:38

Da. Kod nas naravno nema, morao bi da naručiš. Ako si u NS, možeš da probaš kako radi A.R.T. sistem na mojoj gitari, vrlo sličan je fazon ozvuke, pa možeš da otprilike imaš predstavu šta bi dobio time. Što se tiče generalno ovakve ozvuke (soundboard transducer), zaboravio sam da pomenem i K&K Pure Mini, isto odlična stvarčica, možda i bolja i jeftinija od B band, ali mana je što se montira superlepkom, tako da jednom kad ga staviš na neku akustaru, nema premeštanja.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by Gitaroholicar » 19 Feb 2015, 13:20

Da, u NS sam :)

Taj A.R.T je ono na APX jamahama jel?

To sam probao, pravo da ti kazem, nije mi se preterano svidelo. Sad ne znam koju ti imas gitaru, al ja sam probao i APX 700 i 500. 500 navodno ima malo 'jadniju' ozvuku, al po meni lepse radi nego taj pravi A.R.T. :)

Moracu da prosetam do prodavnica da isprobam, nadam se da ce mi se neki fishman svideti, posto to jedino moze kod nas da se nabavi...

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by tommytigh77 » 19 Feb 2015, 13:39

Imam APX900, no nije bitno, ako ti se više svidela ozvuka na APX500, to je klasičan undersaddle piezo, onda guraj u tom pravcu i zaboravi na ove prethodne predloge. :ziveli:

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by Gitaroholicar » 19 Feb 2015, 13:50

Mozda je to i do same gitare bilo. Na 700 mi je jako svetao i nerealan ton bio, elektricna na klinu. Na 500 je nekako topliji, vise lici na akustaru.

No, sve ovo ima smisla ako je na 500 drugacija ozvuka nego na 700 i visim serijama :D

Isprobacu pa cu eto javiti utiske :)

Hvala u svakom slucaju :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by tommytigh77 » 19 Feb 2015, 14:36

Gitaroholicar wrote:Na 700 mi je jako svetao i nerealan ton bio, elektricna na klinu. Na 500 je nekako topliji, vise lici na akustaru.
Ja baš suprotan utisak imam, al' 'ajde... Koliko ljudi, toliko ćudi.
Inače jeste drugačija ozvuka. Na APX500 je undersaddle piezo, a na APX700 je njihova varijanta soundboard transducera - A.R.T. (na APX900 je isto, samo što je proširen sa dodatna dva senzora, ali zato nema parametrički ekvilajzer). Zato i kažem malopre, ako ti je bolje legla ozvuka od APX500, onda juri neki undersaddle piezo sistem, jer ti očigledno taj fazon ozvuke više prija ušima.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Koje piezo predpojacalo za akusticnu gitaru?

Post by Gitaroholicar » 19 Feb 2015, 15:40

Kontam onda da cu staviti taj fishman, i procitao sam ovde na forumu da je neko koristio berindzer lampasko pretpojacalo i da je resilo taj problem ostrog zvuka. To mi nekako najjednostavnije a da ne trosim brdo para. :)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest