Akusticna ili Klasicna cudna dilema

Post Reply
ivi_bridge
Posts: 2
Joined: 08 Apr 2015, 00:52

Akusticna ili Klasicna cudna dilema

Post by ivi_bridge » 08 Apr 2015, 01:03

Pozdrav svima na forumu, nedavno sam poceo da sviram akusticnu gitaru, koji sam pozajmio od drugara, cisto da vidim da li ce mi se svideti i da'l je to za mene :) E sada sam zakljucio da mi se to svidja i da bi nastavio da sviram, pa reko da kupim sebi gitaru, i tu nastadose problemi :D
Problem je sledeci: ono sto zelim da sviram su novije stvari novijih bendova, a ne "klasika"; to sam rekao iz razloga sto mi se vise svidja klasicna gitara (ne zvuk, po zvuku su mi jednako drage), ali se to ne poklapa s muzikom na koju ciljam :) Prvo nisam za varijantu sviranja prstima, ali mi se klasicna cini laksa za sviranje, plasticne zice su mekse, vrat je siri sto meni odgovara, e sada vredi li zbog toga sto se meni samo vise svidja klasicna uzeti klasicnu pa na njoj svirati gore navedeno, i ako nije bas naj bolja za to, ili uzeti akusticnu za koju treba sila nebeska da bi se pritisnule zice za bare akord :)
Eto toliko, zeleo bi da cujem nekog iskusnijeg od mene, mada sam po netu nasao dosta ljudi koji kazu da klasicnu sviraju trzalicom itd....
PS: ne planiram da dam neke silne pare za gitaru, a bacio sam oko na Yamaha C40 klasicnu gitaru...

User avatar
Rockatansky
Posts: 1241
Joined: 18 Sep 2014, 15:28
Location: Sad Novi

Re: Akusticna ili Klasicna cudna dilema

Post by Rockatansky » 08 Apr 2015, 01:43

Vidi, ne mozes ionako doveka svirati na plasticnim zicama.... :) Pre ili kasnije krenes dalje. :D Tako da odmah uzmi akusticnu (sto bi rekli western). Ojacace ti prsti ne brini.

Meni je najbolja kombinacija na takvu gitaru staviti metalne zice, od elektrice, 10ke, i onda nije tako ni tesko svirati. Jedino sto se onda poj...be intonacija... :( Boljka svake akustare. :(

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Akusticna ili Klasicna cudna dilema

Post by Kristijan » 08 Apr 2015, 06:42

Овде су искуства других људи углавном неупотребљива, свако од нас чује нешто друго, и вуче га нешто посебно ка овом или оном инструменту.

Свирам и класичну и вестерн гитару баш дуго, и једноставно их не користим за исте ствари. За мене то нису гитаре које могу да се користе једна уместо друге. Кад хоћу да добијем изразито суптилан тон - то не излази из гитаре која има челичне жице. Оно што се учи у музичкој школи за класичну гитару звучи сирово и грубо на челичним жицама. И обрнуто, тамо где ти треба да заореш по гитари - то звучи танко и неубедљиво ма класичној гитари. Бендовање најлонских жица? Ма 'ајте молим вас... Треба да изместиш најлонску жицу 3 пута даље него челичну да добијеш исту висину бендованог тона, и опет не звучи подједнако убедљиво. Што се мог личног укуса тиче - мени је онај жвак-жвак звук који се добије када се свира трзалицом по најлонским жицама напросто неподношљив, тотално ми упропасти тон гитаре. Исто тако ми окидање прстима на челичним жицама понекад звучи мало њањаво. У ствари, ја имам оне мало дуже нокте на прстима десне руке, па то и није толики проблем када окидам кажипрстом, средњим и домалим прстом, али палац врло често звучи много мутаво, па на челичним жицама готово обавезно користим thumb pick. Када треба да свирам и певам без озвучења радије бирам гитару са челичним жицама, гласнија је и има дрчнији тон, лакше се чује. И тако...

Истина је, широки врат на класичној гитари је и мени ванредно удобан, али мислим да то не треба да буде једини критеријум. Тон је главни критеријум, а према осталом се прилагођаваш.

Ово што је колега поменуо - жице за електричну гитару на акустичној гитари... Хм. Пази, удобније је, али је тон осакаћен. И гитара мора другачије да се подеси, јер мекше жице имају мању тензију, па може да се деси да ће да почну да ти звече по праговима, јер неће да закривљују врат подједнако као жице снажније тензије. Пази, ако изузмемо казу, сваки други инструмент је некако физички захтеван за свирање. То што ти у старту смета код челичних жица на акустичној гитари је нешто што се превазиђе релативно брзо ако се редовно свира. Ако ћеш код те прве препреке да станеш - размисли да ли си уопште довољно загрејан за свирање.

ivi_bridge
Posts: 2
Joined: 08 Apr 2015, 00:52

Re: Akusticna ili Klasicna cudna dilema

Post by ivi_bridge » 08 Apr 2015, 23:41

Odem danas do nekog music-shop-a pogledam par gitara i zakljucim da je na ovoj sto trenutno sviram teze pritisnuti zice nego na ostalim akusticnim koje sam probao, sada da li je to zato sto su mozda zice predebele, stare ili ko zna zasto :) Ali zakljucak je da imam u planu kupovinu akusticne gitare, a klasicna mozda jednom kada budem imao volje da pustam nokte :) Hvala na odgovorima :D

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Akusticna ili Klasicna cudna dilema

Post by bancika » 09 Apr 2015, 00:00

moguce da su ti zice visoko na nutu...to je cesto slucaj. I na mojoj taylor su bile vislje nego sto volim kad je izasla iz fabrike. Da se srediti. Ako su sve podjednako vislje nego sto treba, onda je lakse skinuti nut, osmirglati malo odozdo, pa vratiti. Ako treba pojedinacne zice spustati malo je teze posto zahteva specijalne turpijce.

A moguce je i da su visoko i na kobilici, ili da je vrat kriv.

User avatar
tHe bLuEsMaN
Posts: 262
Joined: 22 Aug 2009, 01:12

Re: Akusticna ili Klasicna cudna dilema

Post by tHe bLuEsMaN » 09 Apr 2015, 01:25

Mnogo ljudi je odustalo svirati gitaru zbog problema sa dobijanjem tona, odnosno stiskanjem zica, da se bukvalno izrazim, pogotovo na akusticnoj gitari, koja je po meni najtvrdja za sviranje u poredjenju sa klasicnom i elektricnom, ne pricam naravno o ovation i yamaha apx, cpx. Naravno, tu su i neizbezni bolovi u prstima i plikovi dok ne ocvrsnu. Ja sam na primer ucio da sviram na elektricnoj, pa sam kasnije krenuo akusticnu. Ako imas cvrstu volju i siguran si da ces izdrzati pocetne poteskoce, ja bih ti reko, pre svega zbog vrste muzike koju sviras da uzmes akusticnu, i imaj u vidu da su jeftinije akusticne jos tvrdje i da uglavnom na novim idu 12- ice, tako da kad kupis gitaru stavi tanje zice, ali ne preteruj sa mnogo tankim da ti ne bi zujala gitara, 11-ice bi bile okej. Ako planiras da jednom mesecno hvatas gitaru, onda bolje uzmi klasicnu, upravo zbog brzeg prevazilazenja bolova plikova itd.

Karimii
Posts: 42
Joined: 05 Apr 2015, 18:33

Re: Akusticna ili Klasicna cudna dilema

Post by Karimii » 09 Apr 2015, 12:27

Ne postoji ništa važnije kod sviranja gitare nego da odabereš svoj instrument. Može da ti je neko pokloni, pozajmi na duže vreme ili te tvoji najbliži podrže materijalno - pa čak i da je "mazneš" nekom ko se ulenjio pa zaboravlja i da je traži... :D
Međutim, tu postoji jedna caka.

I pored toga što je mali milion razloga usled kojih ne treba ishitreno kupovati instrument, onaj najbitniji te tera da "uzmeš" svoj džiks i prašiš a to, e to je instinkt koji treba da slušaš. Ma koliko da je glava u oblacima - i brža od prstiju - vreme je da počneš da misliš i o onom "A šta sa rukama"... Jedina stvar u vezi sviranja gitare s kojom ne da nema zezanja, nego nema nikakvog kompromisa je držanje gitare. Ukoliko i zgrabiš neku od mnogobrojnih knjižica koje sadrže lekcije koje pomažu učenju sviranja instrumenta, naći ćeš da je ovo upravo druga lekcija.

Pored bare hvatova koji izgledaju privlačno kao suva trigonometrijska funkcija, izbora trzalice te pravilnog sedenja na stolici i okidanja žica, postoji još jedna stvar koja "mora da je" žešće smaranje - stiskanje žice vrhom jagodice prsta. Ovo je ključna stvar - i kada je naučiš shvataš da oni koji ne znaju caku i ne umeju da sviraju gitaru u stvari više razmazuju eurokrem po palačinki nego što stiskaju žicu pravilno, uz sam prag, vrlo malim delom vrha prsta. Negde usput, shvatiš da palac uglavnom stoji, manje-više, paralelno sa ostalim prstima i po inerciji steže gitaru.
Sada stvarno pričamo o držanju gitare i tvom, ličnom doživljaju pri vežbanju.

Ako uzmeš da probaš, a trebalo bi da to uradiš, malo drugačiju gitaru - nedugo zatim postaje jasno da li ti "ta druga" gitara leži ili ne. Neka je telo neobično, a žice drugačije debljine -- prva stvar kojoj posvećuješ pažnju je vrat gitare. Čak i ako ti ovo ne padne na pamet pri prvom susretu sa "malo drugačijim" instrumentom, trebalo bi da obratiš pažnju sledeći put kada probaš sličnu gitaru. Kada vrat manje odgovara šaka se brže zamara. Usled toga, prsti mnogo jače stiskaju žicu, greške su češće i primetnije i naravno - nastaju plikovi! Potpuno je normalno da ti u samom početku odgovara "ovakav" ili "onakav" vrat, pa i tip fretborda (mada je ovo poslednje po malo i stvar ukusa), pa razumeš zašto treba da odabereš gitaru koja, onako, najviše - leži.

"Caka" koju mnogi savetuju a jeste pravilan savet početniku je da proba kako mu odgovara bare hvat na 12-om pragu gitare. Kada to izvedeš s lakoćom, znaj da bi to mogao da bude tvoj instrument. :-)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Akusticna ili Klasicna cudna dilema

Post by tommytigh77 » 09 Apr 2015, 15:09

Lepte*ebo suze mi pođoše.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest