Kupovina akusticne gitare....

choopawy
Posts: 3
Joined: 09 Apr 2015, 02:05

Kupovina akusticne gitare....

Post by choopawy » 09 Apr 2015, 02:18

Pozdrav svim forumasima. Imam pitanje jer sam ovde procitao da ima par kolega koji imaju iskustva sa gitarom koja me zanima pa sam hteo da pitam nesto. Prodajem elektricnu gitaru, i za novac koji cu odatle da izvadim hocu da kupim akusticnu i u novac koji cu da dobijem mi se taman super uklapa ova Epiphone AJ-220S. Do sada kao i odmalena sam svirao gitaru dragog mi strica(bombonu Eko Rio Bravo 6, za koju sam siguran da zlata vredi), ali burazer, tj stricev mali je stasao i pocinje da svira a i red je da uzmem za sebe akustaru. Inace strogo kucna svirka za svoju dusu. Ova epiphone kosta oko 17000din u mitrosu, i ova Sunburst mi se bas dopada. Ko ima iskustva i ko se razume bio bih zahvalan da me uputi vredi li novce i koje su eventualne alternative. P.S. na drugom mestu mi je Takamine GS320 BBS. Unapred zahvalan. :D :D :D

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by tommytigh77 » 09 Apr 2015, 02:52

Epiphone ispred Takamine definivno. Što se alternativa tiče, predlažem
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/100 ... 0-NATURAL/
Ostali članovi foruma će se verovatno smejati jer po hiljaditi put hvalim Yamahu i ispade maltene kao da sam na njihovoj platnoj listi (kamo sreće). Ali, da ponovim ono što sam još gomilu puta napisao ovde: Yamaha ima najbolji odnos cena-kvalitet, što znači da u određenom cenovnom rangu, od Yamahe dobiješ najkvalitetniju gitaru u konkurenciji ostalih firmi. Drugo, Yamaha ima najstrožu kontrolu kvaliteta od svih fabrika, tako da nema šanse da kupiš njihovu gitaru i sutradan nešto fali, kao što se obično dešava.
Podvlačim, nisam na platnoj listi Yamahe, a tek nisam na platnoj listi meni omraženog Mitrosa, ali činjenice su činjenice, kao i moja iskrena dobra volja da predložim alternativu. Da tražiš akustaru od 1000 eura, pa da se raspravljamo. Ispod 200 eura, nema raspravke, Yamaha je bog. Idi i probaj, uverićeš se i sam. Srećno!

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by Kristijan » 09 Apr 2015, 06:33

:1:

Јамаху можеш поштом да поручиш, без пробања, и нећеш да се зезнеш. Ишао сам у последњих пар месеци неколико пута са неким другарима да им помогнем у избору гитаре, и сваки пут сам дошао до овог закључка.

Епифон који помињеш је одлична гитара ако убодеш комад који ваља. Баш сам у Митросу пре једно 3 или 4 месеца имао прилике да испробам 3 комада тог модела, и сва 3 су имали непоправљиву деформацију врата, како год да смо вртели шипку нисмо могли да удесимо да жице не звече по праговима. Кад погледаш низ врат видиш неки ужас од геометрије, то никоме не бих препоручио да купи. С друге стране, неколико мојих бивших ученика је купило разне моделе Епифона у тој класи до 200 евра, и то су гитаре које и данас лепо раде, имају врло задовољавајући тон. Само ето, немају баш неку контролу квалитета, па то никако немој да купујеш ако не идеш у пратњи некога ко се баш добро разуме.

choopawy
Posts: 3
Joined: 09 Apr 2015, 02:05

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by choopawy » 09 Apr 2015, 10:04

Hvala vam na brzim odgovorima. Nocas sam malo u trecoj smeni citao po internetu i pored toga sto Epiphone gomila ljudi hvali kao super gitaru sa super zvukom koja navodno ima solid top, ili ja to nisam najbolje razumeo, po svemu sto sam procitao pozitivno super je. Medjutim, skoro svaki review koji sam procitao je pisao o ovim problemima sa vratom, kao i da su zadovoljavajuci primerak dobijali tek posle reklamacije, tako da ne planiram da narucujem nista na slepo, bila to Yamaha ili Epiphone. Moze da se desi da posaljem kuma koji je iz NS da ode do mitrosa i da probere Epiphone, on covek svira ceo zivot, i ne znam nikog ko se bolje razume. Ja zivim u Kursumliji a vikendom sam po Nisu pa cu da svratim do Mitrosa dole, da vidim imaju li sta od ove tri i da vidim kako sta lezi. Sad, ova Takamine, sta njoj konkretno fali? :D :D :D

choopawy
Posts: 3
Joined: 09 Apr 2015, 02:05

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by choopawy » 09 Apr 2015, 12:32

Zvao sam Mitros i rekli su mi da ovog Epiphona nemaju uopste ni u jednom magacinu, tako da moracu da potrazim alternativno resenje. Takamine G320s je u Mitros-u na rasprodaji 19000din, to mi je primamljivo takodje...

User avatar
Perce
Posts: 438
Joined: 04 Feb 2012, 22:46
Location: Bergen, Norge

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by Perce » 12 Oct 2015, 21:39

Da ne otvaram novu temu, da li je neko imao dodira sa Fender Tim Armstrong Hellcat akustarom?

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by mr.bluesman » 19 Oct 2015, 18:58

Da ne otvaram novu temu a tiče se ove priče da nešto upitam iskusnije.
Nameravam uskoro drugaru da izaberem neku gitaru u nižem cenovnom rangu. Proćitah šta je @Kristijan napisao u komentaru gore kako je nailaziao na loše geometrije vrata itd. S obzirom da sviram neko vreme, ali nisam stručan mnogo oko toga voleo bi ako može da objasni kako ne bi izabrato pogrešnu gitaru prilikom kupovine.
Čak mi je Epiphone AJ 220ST zapao za oko kao nešto što bi možda trebalo probati i eventualno kupiti.
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/162 ... K-NATURAL/
Takođe mi i Yamaha F310 deluje zanimljivo kako zbog cene tako i zbog činjenice da ko god je ima svi je hvale, kažu odlična gitara za dat novac i odlična za početnike.
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/100 ... 0-NATURAL/
Gitara je za apsolutnog početnika pa gledam nešto što bi mu olakšalo sviranje u početku.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by Kristijan » 19 Oct 2015, 22:24

Врло је проста ситуација ту, врат је код спорних гитара напросто био таласаст. Кад погледаш низ врат уместо да буде прав као лењир он има неке чудне деформације, и ма како да смо вртели шипку није било шансе да се жице нормално одвоје и да не звече по праговима. У суштини, ако гитара свира нормално (не зуји, не звечи, није тврда као средњевековна справа за вежбање... или мучење), ако може да се наштимује и ако флажолети на 12. пољу звуче стварно као октава у односу на празну жицу - ту углавном и не мора много тога да се загледа. Чујеш све што треба да чујеш. Наравно, одмеравање геометрије врата је препоручљиво, али ако све горе побројано ради - највероватније је и врат сасвим исправан. Поменути Епифон је супер модел кад је комад исправан. Поменута Јамаха шљака како год да окренеш, по мени нема подједнако леп звук као Епифон (ако је исправан комад!), али зато можеш да је скинеш са носача у радњи и да је носиш кући без провере, никад нисам видео ни једну фаличну.

Још ово да додам. Ако нађеш исправан Епифон, и ако случајно имаш гиг бег или кофер од раније - обавезно провери да ли ће да стане унутра. Видиш овај старински дизајн главе гитаре? Мени је врло симпатичан, али је то и најгломазнија глава акустичне гитаре коју сам видео, па добро измери и гитару и футролу/гиг бег/кофер.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by mr.bluesman » 19 Oct 2015, 23:08

Kristijane hvala na odgovoru. Dosta mi je pomoglo. Pošto nemam iskustva u odmeravanju kvaliteta pojedinih gitara ovo će mi dosta pomoći. S obzirom da uskoro planiram da probam neke modele da se naoružam pametnim savetima..

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by Overdrive » 19 Oct 2015, 23:23

choopawy wrote:Zvao sam Mitros i rekli su mi da ovog Epiphona nemaju uopste ni u jednom magacinu, tako da moracu da potrazim alternativno resenje.
nisam bio u Mitrosu odavno niti ću, tako da ne mogu da pomognem..

8)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by tommytigh77 » 24 Oct 2015, 04:23

mr.bluesman wrote:Da ne otvaram novu temu a tiče se ove priče da nešto upitam iskusnije.
Nameravam uskoro drugaru da izaberem neku gitaru u nižem cenovnom rangu. Proćitah šta je @Kristijan napisao u komentaru gore kako je nailaziao na loše geometrije vrata itd. S obzirom da sviram neko vreme, ali nisam stručan mnogo oko toga voleo bi ako može da objasni kako ne bi izabrato pogrešnu gitaru prilikom kupovine.
Čak mi je Epiphone AJ 220ST zapao za oko kao nešto što bi možda trebalo probati i eventualno kupiti.
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/162 ... K-NATURAL/
Takođe mi i Yamaha F310 deluje zanimljivo kako zbog cene tako i zbog činjenice da ko god je ima svi je hvale, kažu odlična gitara za dat novac i odlična za početnike.
http://www.mitrosmusic.com/proizvod/100 ... 0-NATURAL/
Gitara je za apsolutnog početnika pa gledam nešto što bi mu olakšalo sviranje u početku.
Kristijan wrote:Врло је проста ситуација ту, врат је код спорних гитара напросто био таласаст. Кад погледаш низ врат уместо да буде прав као лењир он има неке чудне деформације, и ма како да смо вртели шипку није било шансе да се жице нормално одвоје и да не звече по праговима. У суштини, ако гитара свира нормално (не зуји, не звечи, није тврда као средњевековна справа за вежбање... или мучење), ако може да се наштимује и ако флажолети на 12. пољу звуче стварно као октава у односу на празну жицу - ту углавном и не мора много тога да се загледа. Чујеш све што треба да чујеш. Наравно, одмеравање геометрије врата је препоручљиво, али ако све горе побројано ради - највероватније је и врат сасвим исправан. Поменути Епифон је супер модел кад је комад исправан. Поменута Јамаха шљака како год да окренеш, по мени нема подједнако леп звук као Епифон (ако је исправан комад!), али зато можеш да је скинеш са носача у радњи и да је носиш кући без провере, никад нисам видео ни једну фаличну.

Још ово да додам. Ако нађеш исправан Епифон, и ако случајно имаш гиг бег или кофер од раније - обавезно провери да ли ће да стане унутра. Видиш овај старински дизајн главе гитаре? Мени је врло симпатичан, али је то и најгломазнија глава акустичне гитаре коју сам видео, па добро измери и гитару и футролу/гиг бег/кофер.
Bluesman, sve što je Kristijan rekao je tačno. Medjutim, ako nemaš znanje i iskustvo da ''nanjušiš'' dobru gitaru, zajebi stvar i izaberi Yamahu. Iz razloga koje sam pomenuo u drugom postu na ovoj temi. Još jedna stvar... da su to gitare sa ozbiljnim cenama, za ozbiljne svirače, pa da onda merkaš komad - ali realno, to su sve dobre početničke gitare, i svaka će da zvuči smešno pored bilo koje ozbiljnije akustare. Ja bih u tom slučaju pre birao nešto za šta sam siguran da ima dokazan kvalitet izrade, nego zvuk. Jer ozbiljan zvuk za te pare nema te nema, a Yamaha bar garantuje da imaš pismen instrument s kojim je sve u redu i oko kojeg te ne boli glava.

User avatar
mr.bluesman
Posts: 90
Joined: 18 Jan 2008, 09:27

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by mr.bluesman » 25 Oct 2015, 20:59

Bluesman, sve što je Kristijan rekao je tačno. Medjutim, ako nemaš znanje i iskustvo da ''nanjušiš'' dobru gitaru, zajebi stvar i izaberi Yamahu. Iz razloga koje sam pomenuo u drugom postu na ovoj temi. Još jedna stvar... da su to gitare sa ozbiljnim cenama, za ozbiljne svirače, pa da onda merkaš komad - ali realno, to su sve dobre početničke gitare, i svaka će da zvuči smešno pored bilo koje ozbiljnije akustare. Ja bih u tom slučaju pre birao nešto za šta sam siguran da ima dokazan kvalitet izrade, nego zvuk. Jer ozbiljan zvuk za te pare nema te nema, a Yamaha bar garantuje da imaš pismen instrument s kojim je sve u redu i oko kojeg te ne boli glava.
Vrlo realan i konkretan savet. Čitajući malo i prateći forum već neko vreme i ja sam došao do tako nekog zaključka. Ako gledamo odnos cene i kvaliteta, a imajući u vidu da je za početnika dolazim do zaključka da Yamaha najviše nudi.

Alek
Posts: 3
Joined: 29 Oct 2016, 18:40

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by Alek » 29 Oct 2016, 18:52

Početnik sam i nameravam da narednih dana kupim akustičnu gitaru, pa se dvoumim između Ibanez V72e i Takamine G321. Koju bi mi vi preporučili?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by Kristijan » 29 Oct 2016, 23:23

Ово узми:

http://maric.rs/product.php?id=2637

Lag Tramontane T66D

Недавно сам обилазио продавнице, певачица с којом радим је за себе куповала гитару па сам ишао као консултант, и од свих тих гитара испод 200 евра ово највише има смисла. Најбоља израда, најпристојнији тон.

Капирам да си шацнуо снижење код Митроса, и да гањаш црну гитару, али ја ти саветујем да просто одабереш бољу гитару.

Alek
Posts: 3
Joined: 29 Oct 2016, 18:40

Re: Kupovina akusticne gitare....

Post by Alek » 30 Oct 2016, 06:53

Ok, Hvala ti
Boja gitare mi nije toliko bitna, jer to će mi biti četvrta gitara (ali prva Western akustična), već pristojan ton i kvalitet izrade kako bi na njoj vežbao narednih par godina.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest