Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

mali virtuoz
Posts: 32
Joined: 19 Aug 2014, 22:00
Location: Mladenovac

Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by mali virtuoz » 14 Apr 2015, 20:19

Pozdravljam sve ljubitelje gitare :cao: a one prave poznavaoce klasične gitare molim za mišljenje i savet za kupovinu.
Prvo da vam se malo predstavim.
Ja sam Nikola. Imam 11 god i idem u treći razred n.muzičke škole (gitara) a peti osnovne.
Obožavam gitare, muzičku školu završavam sa lakoćom a već tri godine baš svakog dana vežbam. Obožavam javne nastupe i takmičenja na kojima sam
osvojio puno prvih nagrada. Najveća mi je želja da upišem Akademiju i postanem profesor gitare.
Za sada imam tri gitare.
Prva je klasična Hopf koju mi tata kupio polovnu na buvljaku za moju ušteđevinu od 1000 din. Na njoj sam svirao i igrao se sve dok nisam upisao muzičku školu kada je profesor tati rekao da zaslužujem daleko bolji instrument. Puno smo čitali i raspitivali se o izboru za kupovinu prve klasične gitare a izbor je pao na Yamahu CG122MC. To je predivan instrument, mat finiš, kedrovina a ove godine koristim Hannabach žice i gde god sam svirao a naročito na takmičenjima svuda je bio komentar: Yamaha CG122MC zvuči fantastično, ozbiljan instrument i verovatno najbolji izbor za 30.000 din.
Treća gitara koju imam je elektična Epiphone SG koju sam dobio od tate kao nagradu za vredno učenje i vežbanje ali nju retko sviram, više se s'njom igram i ekspirimetišem na letnjem raspustu. Sve gitare volim a klasičnu obožavam.
Ja sam moju Yamahu savršeno očuvao i posle tri godine izgleda kao nova,bez tragova korišćenja i mogao bi još godinama da je koristim ali od Septembra nju nasleđuje moj rođeni brat koji kreće u prvi razred muzičke a ja dobijam nov instrument :roll:
I ovog puta želim da napravim ''savršen'' izbor baš kao kad sam kupio Yamahu CG 122 MC ali ovog puta to mora da bude gitara daleko višeg ranga, koncertna, za ozbiljna takmičenja i taman dobra da posluži i za akademiju..........a cenovno od 500 eura do 1.000 eura s'tim da jeftinija je i poželjnija :mrgreen:
Eto, svaki savet i predlog je dobrodošao a meni lično se puno toga svidja.....od ručno gradjenih (majstorskih) gitara, Alhambre 5P ili 7P, Manuel Rodrigez D ili E,
Yamaha GC...

User avatar
laza
Posts: 282
Joined: 27 Jun 2008, 23:26
Location: Beograd

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by laza » 15 Apr 2015, 12:27

Gospodine, ako je Vaš sin zadovoljan sa gitarom koju ima i s kojom tako lepo napreduje, onda će biti možda najmudrije da sačekate. Po ceni od 500 do 1000 evra može se naći pristojan instrument, ali ne više od toga: za "akademski nivo" treba više novca. Ja bih Vam zato savetovao da nastavite da štedite za pravu skupu gitaru, taman dok dečko doraste do stvarne potrebe za njom.

mali virtuoz
Posts: 32
Joined: 19 Aug 2014, 22:00
Location: Mladenovac

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by mali virtuoz » 15 Apr 2015, 15:07

Tata i ja smo u ovoj priči zajedno samo mi on pomaže da vam jasnije izrazim svoje razmišljanje i sve lepo napišem.
Znam da bez problema još dugo mogu da se služim Yamahom koju imam ali već od Septembra nju će naslediti moj rodjeni brat a ja s'njim ne mogu da delim instrument.
On prvi a i moji drugovi u muzičkoj, niko ne čuva i ne pazi svoj instrument..... pa to dok nose gitaru to sve lupaju po stolicama, klupama, vratima sve su oguljene i izgrebane. Ako bi delili jedan instrument stalno bi se svadjali.
Imamo dve mogućnosti. Prva je da kupimo još jednu istu ili sličnu Yamahu za mog brata ali to nam izgleda kao bačena para (imali bi dva instrumenta jednakog ranga) a koštalo bi nas gotovo celih 30.000 din. Druga solucija je da meni kao starijem kupimo kvalitetniji instrument za duže staze.....kako bi izbegli da kroz par godina opet kupujemo.
Ništa još nismo rešili i odlučili samo glasno razmišljamo a ovde smo da bi čuli koje mišljenje ili konkretnu preporuku za kupovinu.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by parker » 15 Apr 2015, 15:49

Verujem da je ovo mnooogo bolje od konfekcijske Jamahe, sigurno je napredak ka cilju koji si zacrtao. A pri tom kosta slicno - mozda za nijansu skuplje
http://www.jurisinguitars.info/index.ph ... Itemid=199

Zovi sa tatom pa se raspitajte.
Pozdrav i srecno sa kupovinom

desert sun
Posts: 82
Joined: 05 Mar 2015, 19:02

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by desert sun » 15 Apr 2015, 20:37

parker wrote:Verujem da je ovo mnooogo bolje od konfekcijske Jamahe, sigurno je napredak ka cilju koji si zacrtao. A pri tom kosta slicno - mozda za nijansu skuplje
http://www.jurisinguitars.info/index.ph ... Itemid=199

Zovi sa tatom pa se raspitajte.
Pozdrav i srecno sa kupovinom

:1:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by Kristijan » 15 Apr 2015, 21:48

У сваком случају, постоје 2 битне препреке у овом плану. Прво за 500 до 1000 евра нема гитара које задовољавају академске/концертне критеријуме. Друго, свирач се развија на разне начине, па и што се тиче перцепције тона, и незахвално је понашати се да ће неко ко је у трећем разреду ниже музичке школе да буде сигуран да ће да зна шта тачно очекује од свог инструмента у тренутку када уписује академију. Колико год да ценим ручни рад, исто тако знам колико се код нас не цени ручни рад, и знам да ако до момента када треба да се уписује академија млади гитариста закључи да би ипак радије узео неку другачију гитару да ће да изгуби силне паре ако покушава да прода ручно рађени инструмент. Узети опет неку Јамаху, али мало озбиљније категорије - то ми делује као мудро потрошен новац. За почетак, нека има бокове и леђа од палисандра, и ако може рецимо да има још једну солид плочу поред горње плоче... али и не мора... Ето рецимо модел CG192, постоји и верзија са горњом плочом од кедра и са горњом плочом од смреке. То лакше може да се прода када се буду скупљале паре за озбиљан концертни инструмент. Коначно, ако већ постоји још један млађи гитариста у кући, све и да се сада не купи инструмент који је коначно решење - увек има ко да наследи тај инструмент, па није бачен новац.

mali virtuoz
Posts: 32
Joined: 19 Aug 2014, 22:00
Location: Mladenovac

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by mali virtuoz » 15 Apr 2015, 23:51

Naravno Kristijane, potpuno ste u pravu. Apsolutno s'godinama otkrivamo,spoznajemo i formiramo svoj ukus do nekog ''konačnog'' a i tada kad smo u zrelim godinama je pitanje da li je naš ukus zaista ''konačan''.
Na žalost glupi novac (bar s'naše strane) tera da pravimo pretpostavke i percepcije daleke budućnosti.
Živimo u jako teškim vremenima i lično sumnjam u neku svetliju i bogatiju nam budućnost. Iz ovog pesimizma proističe moj rezon da sada kad već moram da kupim instrument onda da kupim nešto kvalitetnije za nešto duže staze pa šta mu Bog da........jer u kakvoj zemlji živimo bojim se da za tri godine ni žice neću moći da kupim a kamoli još kvalitetniju gitaru.
Nego da ja ne OFujem sopstvenu temu evo konkretnog pitanja.
Večeras sam dobio vrlo razumnu ponudu za Yamahu GC 12 S pa me interesuje da li se neko od vas susreta sa ovim modelom i kakvi su utisci?

desert sun
Posts: 82
Joined: 05 Mar 2015, 19:02

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by desert sun » 16 Apr 2015, 02:05

Moj savet vam je da ako planirate da ne menjate gitaru skoro ili kupujete drugu da je najbolje da vam to odradi neki majstor npr. ovaj naved u par postova iznad.Gitara ce biti dobra a nece vas kostati toliko koliko npr ova yamaha koju ste naveli.A ako se odlucite da kasnije uzimate drugu i prodate ovu koju bih ste sad uzeli a da ne izgubite puno,onda svakako uzmite nesto brendiramo,yamahu ili koju god drugo koja vam se svidi...

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by parker » 16 Apr 2015, 06:18

Gitara još nije ni kupljena a već se planira kako će biti prodata :mrgreen:
Kako ja to vidim, ova Jurišin gitara je kvalitetno napravljena od dobrog drveta i može da parira mnogim skupljim gitarama koje su kod nas u ponudi. Osim toga, dečko je treći razred muzičke, neće mu sigurno trebati profi gitara još koju godinu a i kada bude imao koncertnu gitaru dobro će mu doći još jedna "sporedna" koju će moći da nosa tamte vamte i ne drhti da je slučajno ne ogrebe. Ne svira se samo po salonima i takmičenjima

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by komil » 16 Apr 2015, 07:16

Nije lak izbor i ne čudi da ima raznih i različitih mišljenja. Ovo sa Jurišin gitarom ne mora da bude tako loše po eventualnu preprodaju. Računam da u tom svetu mišljenje (iskusnog) profesora igra ulogu (oni će uvideti i kvalitet nezavisno od toga da li su čili za brend) i kad neko prodaje gitaru to se pročuje i po školi... hoću reći, ipak drugačija situacija nego striktna prodaja preko malih oglasa. S obzirom da u tom slučaju pričamo o početku predloženog cenovnog ranga, i manje od toga, dobitak može dosta da prevaziđe i rizike i preprodaja nema ni previše prostora da upropasti stvar. Na primer, možete dati Jurišinu tu Yamaha gitaru koju imate, da napravi istu takvu ali od kvalitetnog materijala. Tako bi bilo i dosta lakše za objašnjavanje šta imate i u eventualnoj preprodaji, a on bi napravio isti profil vrata npr.

Poenta je iskoristiti to što Sale Jurišin nije još afirmisan i njegove gitare su još uvek izuzetno jeftine u poređenju sa drugim majstorima u zemlji. Pri tome je simpatičan i normalan čovek. Ja u ovom trenutku u kući imam čak 3 njegove western akustične (to je samo trenutno), ovu prvu sam uzeo potpuno slučajno, na neviđeno, dok sam bio veoma skeptičan, imao sam sreće. Ubrzo sam shvatio da gitaru od punog drveta ne možeš dobiti ni za značajno veće pare. Ne zna se šta budućnost donosi, ali, normalno je očekivati da će Jurišin gitare (i polovne) sa cenama ići na gore.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by Kristijan » 16 Apr 2015, 07:22

Yamaha GC12S је инструмент који има комплетан резонатор од солид плоча, и то је свакако озбиљно унапређење у односу на инструмент који тренутно поседујете и који има само горњу плочу резонатора од пуног дрвета. Свакако би то био инструмент уз који може дуги низ година да се свира и напредује. Да ли је то инструмент који ће да буде у потпуности одговарајући и задовољавајући за каснију концертну употребу - то је изузетно тешко рећи. За све могуће наставне активности ова гитара ће да врши посао, ту нема збора, али заиста не знам да ли је довољно добра за концертне активности, немам ту врсту искуства. Ту би било добро да се консултујете и са професором. Видим да је у првом посту ове теме посебно истакнуто да тренутна гитара има кедрову горњу плочу. Ова гитара има горњу плочу од смреке. То озбиљно мења тонски профил. Рецимо ја бих увек пре одабрао смреку, али то није питање тога шта је боље, него шта је коме по укусу. И мислим да је у том узрасту илузорно очекивати да музичар има потпуно прецизно изграђену идеју о томе шта хоће од тона. Треба да се свира на што већем броју инструмената макар пола сата да се стекне нека представа о томе, једноставно је потребно искуство, лично искуство, а не препричавање искустава.

Када причам о препродаји инструмената то свакако има везе са овим проблемом сазревања инструменталисте, а не са бесом и ћудљивошћу.

Лично имам намеру да у неком догледном периоду код мајстора Јуришина наручим бар 2 инструмента, дакле имам велико поверење у квалитет тих инструмената, али већ сам објаснио зашто сматрам да детету у 3. разреду ниже музичке школе није баш најпрепоручљивије куповати ручни рад. Све и да ставимо по страни евентуални губитак новца ако уопште дође до препродаје, ја и даље сматрам да мајсторски инструмент наручује неко ко има врло јасну идеју о сваком детаљу који утиче на тон инструмента. На крају крајева, обавезно контактирајте мајстора. Посаветујте се и са њим. Врло је предусретљив човек и има приступачне цене.

mali virtuoz
Posts: 32
Joined: 19 Aug 2014, 22:00
Location: Mladenovac

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by mali virtuoz » 16 Apr 2015, 10:21

Sajt majstora Jurišina smo videli pre nešto više od godinu dana i tada smo mu poslali čisto informativni mail kao upit za klasičnu gitaru.
Njegov odgovor je bio takav da odmah shvatam da je vrlo korektan čovek a cene koje mi je ponudio (cene neću objavljivati u postu jer ne znam da li je to korektno prema majstoru)
su vrlo povoljne i istina za taj novac ne može se kupiti Yamaha GC 12 S.
Majstor Jurišina sve vreme imam u ''vidu'' i njegove gitare držim u glavi kao neki reper za odabir budućeg instrumenta. Istina ne poznajemo nikoga ko poseduje njegov instrument pa su vaši komentari bukvalno prve reči koje čujemo o njegovom radu. Drago mi da čujem samo reči pohvale.
Što se tiče Yamahe GC nju još nismo videli (to planiramo narednog vikenda u koliko Nikolin profesor bude mogao da pođe sa nama) a cena koju treba za nju da platim je daleko niža od cene u Mitrosu i bukvalno je jednaka ceni Jurišine ponude.
Dakle situacija je sledeća.......Jurišina gitara ili Yamaha GC 12 S cena je ista!!!
Imamo slatke muke i mislim da imamo o čemu da razmišljamo pa videćemo......Nikolina reč će biti poslednja a ja kao roditelj ću svaku odluku podržati.

Napisao bih još par reči o ručno gradjenim t.j. majstorskim gitarama.
Naša prijateljica Milena Petković, diplomirani akademski gitarista, trenutno u Americi usavršava gitaru, završila je dve godine postdiplomskih studija a sada se nalazi u Minneapolis-u
i odrađuje prvu godinu dvogodišnjih doktorskih studija. Na žalost kasno se pridružila univerzitetu te nije bila deo Minneapolis Guitar Quartet-a koji je nastupao na upravo završenom Guitar Art festivalu.
Milena već godinama svira na gitarama majstora Kuvača, izuzetno ceni njegov rad, a njegova gitara koju trentno koristi u Americi je dobija najviše pohvale i najpozitivnije komentare tog vrhunskog akademskog miljea.
Već nekoliko godina kad god bi došla u Srbiju na godišnji odmor obavezno bi nam se javila sve u želji da se malo družimo i da čuje Nikolin napredak. Svake godine Nikola s'njom provede više sati druženja i muziciranja i svaki put bi Nikolu zamolila da malo razmene instrumente......da on malo svira na Kuvaču a ona na Yamahi.....i sve zato što je Yamaha kedrovina a Kuvač smreka.....i zato što je Yamaha fabrika a Kuvač manuel.......a sve to s'celjem da Nikola oseti razliku i polako gradi svoj ukus.

mali virtuoz
Posts: 32
Joined: 19 Aug 2014, 22:00
Location: Mladenovac

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by mali virtuoz » 21 Apr 2015, 19:48

Kako smo se odlučili za budući instrument svima bi zahvalili na predlozima i sugestijama.....neki su nas baš naterali da još jednom ''mućnemo glavom'' i hvala im za to.
Odlučili smo i naručili klasičnu gitaru kod majstora Jurišina.
Obzirom da se nama ne žuri s'novim instrumentom i da je i sam majstor već upošljen, na instrument će se malo pričekati.
Na izboru materijala ne štedimo pa spravom očekujemo pravu lepoticu čarobnog zvuka.
Eto, još jednom svima hvala na predlozima i sugestijama a ako ne pre onda se opet oglasimo kad instrument budemo imali u rukama da sa s'vama podelimo utiske.

User avatar
parker
Posts: 1178
Joined: 27 Dec 2009, 20:40

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by parker » 21 Apr 2015, 19:55

Verujem da niste pogresili, ovo je gitara koja bi trebalo da je egal sa mnogim mnogo skupljim iz konfekcijske ponude.
A kada gitara stigne i mi smo zainteresovani da cujemo utiske :)

Karimii
Posts: 42
Joined: 05 Apr 2015, 18:33

Re: Malo predstavljanja i savet za kupovinu klasične gitare akademskog nivoa.

Post by Karimii » 22 Apr 2015, 14:58

Uh, ručno izrađena gitara vrhunskog majstora. 8)
Bio bih srećan kada bih imao makar i snimak razloženog C-dura. Taman - na telefonu, za zvuk poruke... ^^

:1:

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest