Set-up gitare

Post Reply
Patrick567
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2013, 18:26

Set-up gitare

Post by Patrick567 » 17 Jul 2015, 02:52

Pozdrav narode,
imam Cort Earth 200, i primetio sam da mi ova najmanja(E) zica rastimovana. Naime, kada je prazna, ona je okej, ali kako se prolazim po pragovima ona sve vise i vise bezi iz svog tonaliteta, da na 12-om pragu ide nize za ceo ton(umesto da bude E, tu je D#. I ostale zice su takodje malo u disbalansu, ali nisu kao ova.
E sad, ja sam razmisljao i dosao na ideju da mogu da budu 3 problema:
1.Nisam dugo menjao zice, mada nisam nesto puno ni svirao, pa me znaima da li one mogu da prave problem?
2.Pre nekog vremena sam imao nesrecu sa gitarom, naime pala mi je sa visine od 2m, i ima mali deformitet u predelu rezonatorske kutije, ali mislim da nije probilo drvo, vec samo malo ulubilo, tipa 1mm. Da li to moze da pravi probleme, i da li moze to da se sanira kod nekog majstora, za slucaj da je tu pukotina?
3. Mozda se u toku tog pada, ili nekog drugog transporta, jer nemam kofer, vec samo torbu, malo ostetio, deformisao vrat, pa bi morao da se radi namestanje vrata.


Ja sam iz Kragujevca, pa ako neko ima nekog iskustva sa nekim majstorima iz okoline koji bi mogli da mi odrade set up i sve ostalo da se gitara dotera, bio bih zahvalan da mi ih preporucite.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Set-up gitare

Post by Kristijan » 17 Jul 2015, 07:43

Старе жице свакако могу да праве проблеме приликом штимовања, али ово што ти описујеш по мени није проблем те врсте. Да гитара у тонирању маши за полустепен - то је баш озбиљан проблем. Ако жице дуго ниси мењао, свакако је време да то урадиш и онда ћеш врло једноставно и јефтино да провериш да ли је проблем само у жицама.

Ако ти је гитара пала то дефинитивно може да буде узрок проблема. Да ли примећујеш да је врат осетно ван свог пређашњег положаја? Да ли примећујеш да су жице сада доста одмакнутије од врата ту негде око 12. прага? Овако на невиђено није паметно да се много коментарише, али могу да ти кажем да је далеко вероватније да поремећена геометрија врата прави проблем него то козметичко оштећење на резонатору. Ја се заправо бојим да је то била довољна висина да се приликом пада шипка у врату мало искривила, мада се то ретко дешава.

На жалост не знам ког мајстора бих ти препоручио, пошто нисам из твог краја, а свакао ми се чини да је ово посао за мајстора.

Да ли можеш да направиш мало квалитетније фотографије твоје гитаре из тазних углова? Посебно је важно да направиш снимке онако низ врат, из разних позиција, да се види да ли се врат деформисао.

Patrick567
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2013, 18:26

Re: Set-up gitare

Post by Patrick567 » 17 Jul 2015, 18:16

Sto se tice nekih promena, ja iskerno nista nisam osetio, cini mi se da je vrat isti kao i pre. Razmak na 12-om pragu E zice je oko 4mm, a e je oko 3,5mm. Ne znam da l je to mnogo, ali cini mi se da je i pre bilo ovako, nisam primetio da mi je sada teze. A mislim da nije njega ostetio pad, jer je gitala pala na rezonatorsku kutiju, udarila u ivicu stola, i tu se ostetila, mislim da vrat nije mnogo ostecen.

Image
Image
Image
Image
Image

Evo ih neke slike sto sam slikao, valjda mogu da posluze. Ako treba jos, slikacu, samo reci kako tacno.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Set-up gitare

Post by Kristijan » 17 Jul 2015, 23:04

Хм, не делује ми посебно сумњиво... Не изгледа ми као да је врат претрпео торзију, нити ми закривљеност врата делује алармантно. Чекај, колико су старе жице? И које су жице у питању? На крају имам устисак да је само то по среди.

То са удаљеношћу жица од прагова је крајње индивидуална ствар, нема ту сад неко подешавање које је једино исправно. Ако ти је раније било прихватљиво да свираш са таквим сетапом - онда тако свирај и све је ОК. Људи махом воле да им је гитара супер мека за свирање. Ја радије држим мало вишу акцију, онда могу мало више да се зезам са слајдом. Али разумем да је некоме то неудобно. Тако да не треба превише о томе да мислиш.

Patrick567
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2013, 18:26

Re: Set-up gitare

Post by Patrick567 » 17 Jul 2015, 23:14

A i meni se cini da je vrat okej, nisam nista primetio da mi smeta.
A je l mislis da ovo ostecenje na rezonatorskoj kutiji nije nikakav problem?
A zice, zice su stare nekih 7 meseci, ali nije svirano svakodnevno, nekad sviram jednom sedmicno, nekad 3-4 puta, i jesu zrele za menjanje, ali nikako da stignem jer spremam ispit. A zice su u pitanju Martinove 0,12, a ne znam tacno koja vrsta, ali neka obicna, cini mi se da su neke od 600-700 din.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Set-up gitare

Post by Kristijan » 17 Jul 2015, 23:37

7 месеци јесте много, али није фатално, и мартин нису неке шодер жице. Пази, најјефтиније ти је за почетак да жице промениш, то ти је свакако следовало. Па ако проблем потоји и даље - онда да се предузм нешто друго. У начелу оштећења резонатора не треба да се посматрају као разлог за лош тонирање инструмента, посебно када се узме у обзир да ово оштећење није начисто пореметило облик резонатора.

Patrick567
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2013, 18:26

Re: Set-up gitare

Post by Patrick567 » 18 Jul 2015, 00:08

U redu. Hvala na odgovorima. Narednih 7 dana sam pretrpan sa ucenjem, tako da ne mogu da menjam zice, ali kada mi sve ovo prodje, onda cu ih kupiti i zameniti, pa javljam da l je to toga.
Jos jednom hvala.

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Set-up gitare

Post by Kristijan » 18 Jul 2015, 00:11

Нема на чему, нисам ти понудио неко загарантобано решење... Баш сам радознао да чујем шта се збива по овом питању.

Patrick567
Posts: 9
Joined: 26 Jul 2013, 18:26

Re: Set-up gitare

Post by Patrick567 » 24 Jul 2015, 14:11

Nisam imao pre vremena da zamenim zice i da se javim. Danas sam ih zamenio i sada je sve u redu, tonalitet je okej na celom vratu, tako da je to super. Hvala na izdvojenom vremenu

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest