Kompresor za akusticnu?

Post Reply
User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Kompresor za akusticnu?

Post by Gitaroholicar » 07 Oct 2015, 19:23

Pozdrav :)

Kontao sam da uzmem kompresor za akusticnu, pa reko malo da se raspitam. Da li treba da trazim neke dizajnirane bas za akusticnu ili i ovi za elektricnu mogu da posluze.
Ako neko koristi ili je koristio, da moze da posudi iskustvo i predlozi nesto konkretno :)

Koristio bih ga kao boost za solo i malo da zamasti po potrebi :)

Kompresor u smislu pedale, ne za izduvavanje prasine iz prljavog kucista

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Kompresor za akusticnu?

Post by Baba Slim » 07 Oct 2015, 20:11

Ja onaj moj Zoom MS-50G koristim i za akusticne svirke, i bukvalno imam namesten jedan preset odn. "virtuelni lanac" efekata - kompresor (koji istini za volju vec neko vreme drzim ugasen), graficki EQ namesten flat, samo dignut level i njega koristim kao cist volume boost, posle toga uvek ukljucen delay i uvek ukljucen reverb, i to mi zavrsava sve potrebe. Jos nisam probao doduse stereo signal iz Zooma da furam u razglas, mozda i to probam nekad.

Elem, postoje tu razlicite simulacije kompresora, i sa proslom akustarom mi je bas bio koristan efekat, lepo sve upegla, iznivelise, i to je to. Otkako sam promenio akustaru shvatio sam da mi ne treba, i drzim ga ugasenog.

U svakom slucaju topla preporuka za spravicu, korisna i za elektricni i za akusticni setup. Ako ga uhvatis polovnog na oglasima kupuj ne razmisljaj, jednostavno previse stvari radi i vise nego dovoljno dobro za te pare da se ne bi posedovao.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Kompresor za akusticnu?

Post by Gitaroholicar » 07 Oct 2015, 20:28

Pa sad sve vise kontam da sam trebao tako nesto uzeti i gotovo. Al eto, mozda sam zbrzeljao pa uzeo onaj AD-5.
Probao sam danas neki Joyo u mitrosu pa mi se bas i nije svidelo. Attack bukvalno nista ne radi, Sustain malo daje, i zamuti ton dosta. Probacu ovih dana bosov CS-3 pa cu videt sta ima da kaze :)

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kompresor za akusticnu?

Post by tommytigh77 » 07 Oct 2015, 23:08

Ja koristim ponekad Boss CS-3, a ponekad procesor Zoom G1Xon (u principu ista sprava koju Baba Slim ima, samo sa prekidačima i expression pedalom). Zoom koristim pre svega kad sviram sam (ili sa pevačicom, ali mu dođe na isto, je l') zato što ima looper, a može da se od njega napravi vrlo lep preamp za akustaru. Ja takodje na presetu za akustaru koristim lanac efekata koji ima kompresor, EQ i reverb. E sad - jedini kompresor na Zoomu koji valja je simulacija dbx160, i on sam po sebi šljaka odlično. Problem kod njega je, kao i kod MXR Bass Compa koji sam probao par puta za akustaru, što podjednako deluje na sve frekvencije, tj. stvarno široko radi, ali to i nije baš najpoželjnije za gitaru. Ako ga namestiš da pumpa niže signale, očekuj da takodje pumpa mnogo basa koji će non-stop da vuče. S druge strane, ako ga namestiš da radi suptilnije, nema neke velike koristi od njega.
Meni se iskreno više sviđa kako radi CS-3 u tim situacijama. Možda zato što ga duže imam pa sam bolje provalio kako da ga namestim, ali takodje i zbog toga što on pumpa prevashodno srednjake, što je u live settingu zapravo zahvalno. Ako budeš probao CS-3, obrati pažnju na jednu mnogo bitnu stvar - njegov ''Attack'' pot radi suprotno od ''gitarske'' logike, dakle kad je skroz odvrnut, tad je naduže vreme attacka pa se najmanje čuje rad kompresora, a kako ga okrećeš ulevo, tako se skraćuje vreme attacka i sve više i više se guše tranzijenti, što nije loše za neki chicken-pickin', ali akustaru ume baš da ubije u pojam. Moja je preporuka da kreneš sa ''Attack'' potom nameštenim na 3-4 sata za početak, pa ako ne ''ravna'' dovoljno pojedinačne udarce, da ga tek onda polako motaš nalevo. Moj seting je: Level 2 sata, Tone 10 sati, Attack 3 sata, Sustain 11 sati.
Inače, po mom nekom osećaju, najidealnija varijanta kompresora za akustaru bi bio neki multi-band komp, na kojem bi npr. moglo da se namesti da propušta, tj. ne obrađuje donji spektar frekvencija, a da gura kompresiju samo na srednjake i visoke, ali ništa slično nisam video u formatu pedale.

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Kompresor za akusticnu?

Post by Gitaroholicar » 08 Oct 2015, 00:27

Kontam da u paru sa AD-5, CS-3 radi dobro, al super mi je taj Zoom sto je sve u jednoj pedali, jos ako radi pos'o, to je to :)

Nekako mi se cini da ne kupuju ljudi, pa ce se tesko naci polovan. Al dobro, ne zuri se :)

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Kompresor za akusticnu?

Post by Baba Slim » 08 Oct 2015, 10:00

tommytigh77 wrote:...ali ništa slično nisam video u formatu pedale.
Pozdrav iz TC-a. :D

http://www.tcelectronic.com/hypergravity-compressor/

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: Kompresor za akusticnu?

Post by Overdrive » 08 Oct 2015, 10:14

Anders Lampe, ujeda kako svira..

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Kompresor za akusticnu?

Post by tommytigh77 » 08 Oct 2015, 11:17

:1:
Ustvari, videh ovo pre oko mesec dana, ali sam potpuno smetnuo s uma. Što kaže Radovan III, ''Evoo rešeeenjaaa!''

User avatar
Gitaroholicar
Posts: 237
Joined: 30 Nov 2012, 22:02
Location: Novo Milosevo - Novi Sad

Re: Kompresor za akusticnu?

Post by Gitaroholicar » 11 Oct 2015, 00:12

Setih se, da ako uzmem recimo taj Zoom, necu imati DI Out. A nikad da se razresi to pitanje, koliko je to za akustaru zapravo neophodno?

Baba Slim
MF veteran
Posts: 2861
Joined: 01 Sep 2006, 09:28
Location: Novi Sad / Vrbas

Re: Kompresor za akusticnu?

Post by Baba Slim » 11 Oct 2015, 11:01

http://www.muzicki-forum.com/forum/view ... ay#p252470

Pisao sam nesto malo o tome ranije jer me je zanimao isti problem, pa baci pogled.

Uglavnom, ako ne koristis predugacak kabel, ne treba ti DI box jer nema znacajnog gubitka signala pre miksete. Ja Zooma stekam direkt u mix jer nikad ne prelazim 6m kabela. Ako bas bas hoces tehnicki korektnu izvedbu, kupi neki jeftini DI box (a da je iole krsten) pa njega stavi posle Zooma i iz njega u mixer, ali kazem ti, ja sviram bez toga i sve ok.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: Kompresor za akusticnu?

Post by bancika » 11 Oct 2015, 12:08

Zoom ima 100ak puta manju impedansu od gitare (mislim na pasivni piezo)...nije mu neophodan di, cini mi se.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest