Reakcija kože na shellac finiš

Post Reply
mali virtuoz
Posts: 32
Joined: 19 Aug 2014, 22:00
Location: Mladenovac

Reakcija kože na shellac finiš

Post by mali virtuoz » 02 Nov 2015, 21:12

Pre mesec dana smo preuzeli novu gitaru i od tada sin svakodnevno vežba na ovom instrumentu dok stari koristi samo za časove u muzičkoj školi. Pre otprilike 10 dana sam primetio da je koža na sinovljevim dlanovima/prstima nekako preterano smežurana a poslednjih dana koža puca i ljuska se, crvenilo nove kože je sve intezivnije da sam se uplašio stvaranja ranica.
Sin je u pubertetskoj fazi pa mu je pojačano znojenje dlanova i inače dok vežba peškir je obavezno tu da osuši dlanove ali sad ovoliko ljuskanje kože do ranica ne mogu da vežem s'pubertetskim promenama.....jedino što mi pada na pamet da je uzrok ovako burne reakcije kože u Shellacu koji je korišćen za finirš nove gitare.
Obzirom da su ovo samo moje pretpostavke i da sam zabrinut, pitam se da li je neko od vas imao sličan problem posle kontakta sa shellacom?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by Kristijan » 02 Nov 2015, 22:00

Мени ово не звучи као алергијска реакција, а колико знам шелак само код ретких појединаца може такву реакцију да изазове. Љуштење коже... Хм, то ми је врло необично.

Да ли је било шта друго мењао у међувремену? Да ли је почео да користи неко друго средство за хигијену?

Најједноставнији начин да се провери да ли је то баш због гитаре јесте да на неко време нову гитару остави по страни и да свира само стару гитару, па да види како се развија ситуација. У међувремену је свакако паметно да се оде код дерматолога. Нашем познанику се у пубертету десило да му се трајно пореметила pH вредност коже, и од онда јури вазда посебне сапуне. Сушење и љуспање коже по мени много више личи на тако нешто него на алергијску реакцију.

veljapa
Posts: 303
Joined: 04 Feb 2012, 21:02

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by veljapa » 03 Nov 2015, 00:04

Probajte da promenite zice (proizvodjaca) i odite kod koznog. Imao sam slican problem. Potrajalo je neko vreme dok su mi se dlanovi i prsti vratili u normalu zajedno sa mazanjem neke dve kreme. Jedino sa cime sam uspeo da povezem stvar su te neke zice koje sam dobio na poklon, a koje su vise nego normalno bojile prste u plavo zeleno.

(Ja sam ziva mediscinska enciklopedija)

mali virtuoz
Posts: 32
Joined: 19 Aug 2014, 22:00
Location: Mladenovac

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by mali virtuoz » 03 Nov 2015, 07:02

I meni je nekako najlogičnije da je tečni sapun il šampon....ali niko od ostatka porodice (imamo troje dece) nema sličnih problema i razmišljajući šta može da bude uzrok i šta je to Nikola u skorije vreme ''promenio''....jedino mi gitara pala na pamet i Šellac.
Negde sam pročitao da su mane Šellaca to što se sa upotrebom instrumenta brzo skine, znači dlanovi ga skidaju ili znoj razgradjuje....onda sam to nešto povezao i zapitah se dal je to možda česta pojava a da mi to ne znamo.
U svakom slučaju, radi preventive, Nikola od sinoć vežba na staroj gitari i promenićemo higijenske proizvoda...pa videćemo. Nadam se da sve bude OK i da je uzrok tečni sapun/šampon a ne Šellac.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by komil » 03 Nov 2015, 11:33

Zar je fingerboard uopšte lakiran? Ako nije onda je još manja šansa da je to.

Treba otići kod dermatologa, mislim da je realnije da ima veze sa promenama u pubertetu, povećane osetljivosti kože na sapun, nešto od hrane, tj. blaže ili jače alergijske reakcije.

Ja od puberteta kuburim sa alergijskim ekcemom na rukama. Simptomi su baš kao što si opisao (nije da te plašim). U principu mi je dosta pod kontrolom poslednjih godina, možda dva puta godišnje imam tegobe vredne pomena. Alergičan sam na polen i prašinu, kada imam to na umu, održavam higijenu stana, onda su mnogo manje šanse da mi se pokaže (na rukama). Ono što generalno važi za sve alergije je da se smanji južno voće i mleko. Ako ste u poslednje vreme forsirali limun, narandže ili banane, probajte da smanjite (ne ukinete) i pratite da li ima promena.

U svakom slučaju, bolje otići kod dobrog dermatologa (dobar je retkost) jer ekcemi i nastaju tako što ovako trenutna stanja ne budu tretirana pa pređu u hronična (mada sam godinama shvatio da u dermatologiji uvek ima raznih teorija).

Ako ima osetljivu kožu promena šampona, sapuna isto može da pokaže neku reakciju, zbog promene, to je normalno. Možete da probate npr. onaj glicerinski sapun, to je odlično za osetljivu kožu.

mali virtuoz
Posts: 32
Joined: 19 Aug 2014, 22:00
Location: Mladenovac

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by mali virtuoz » 03 Nov 2015, 13:14

komil wrote:Zar je fingerboard uopšte lakiran? Ako nije onda je još manja šansa da je to.

Treba otići kod dermatologa, mislim da je realnije da ima veze sa promenama u pubertetu, povećane osetljivosti kože na sapun, nešto od hrane, tj. blaže ili jače alergijske reakcije.

Ja od puberteta kuburim sa alergijskim ekcemom na rukama. Simptomi su baš kao što si opisao (nije da te plašim). U principu mi je dosta pod kontrolom poslednjih godina, možda dva puta godišnje imam tegobe vredne pomena. Alergičan sam na polen i prašinu, kada imam to na umu, održavam higijenu stana, onda su mnogo manje šanse da mi se pokaže (na rukama). Ono što generalno važi za sve alergije je da se smanji južno voće i mleko. Ako ste u poslednje vreme forsirali limun, narandže ili banane, probajte da smanjite (ne ukinete) i pratite da li ima promena.

U svakom slučaju, bolje otići kod dobrog dermatologa (dobar je retkost) jer ekcemi i nastaju tako što ovako trenutna stanja ne budu tretirana pa pređu u hronična (mada sam godinama shvatio da u dermatologiji uvek ima raznih teorija).

Ako ima osetljivu kožu promena šampona, sapuna isto može da pokaže neku reakciju, zbog promene, to je normalno. Možete da probate npr. onaj glicerinski sapun, to je odlično za osetljivu kožu.
Naravno da Fingerboard nije lakiran....ovde (ako je u opšte uzrok Shellac) bi se radilo o nečemu drugom.
Nikola obožava novu gitaru i fasciniran je njenom sveukupnom lepotom naročito Smrekom i Ružom....i onda dok vežba a u pauzi izmedju dva sviranja, stalno je zagleda i dlanovima/prstima prelaz preko nje da napipa svaki god.....e taj momenat ''dlanovima i prstima'' mi se javilo da možda nije Shellak napravio neku reakcijo.
Naravno da danas ili sutra idemo do dermatologa a ja sam otvorio ovu temu čisto da saznam da li je to uobičajena pojava da muzičarima Shellac iritira kožu a pri tom sam imao u vidu da se granulice Shellaca rastvaraju u acetonu ili alkoholu.....pa eto da možda ta hemija nešto napravi.
Drago mi da ovde čujem da to nije uobičajena pojava i da jako malo muzičara ima reakciju......to je za nas dobra vest. Bilo bi baš ''bezbeze'' da Nikola ima problem sa ovim lakom samim tim je to problem sa instrumentom koji obožava. Daj bože da je krivac tečni sapun koji poslednjih dana koristimo.

mali virtuoz
Posts: 32
Joined: 19 Aug 2014, 22:00
Location: Mladenovac

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by mali virtuoz » 07 Nov 2015, 18:23

Dermatolog je odbacio mogućnost alergijske reakcije na bilo šta pa i na Shellac. Prepisao je lek u obliku kreme, šampon Micoseb i evo posle tri dana terapije stanje se bitno popravilo i mislim za par dana biće sve OK.
Eto sve se super završilo i stvarno bi bilo užasno da je ovo bila alergijska reakcija na Shellac. Idemo dalje i pozdrav :cao:

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by Kristijan » 08 Nov 2015, 12:34

Е па кад се све срећно завршило онда можемо и да се нашалимо.
mali virtuoz wrote:stvarno bi bilo užasno da je ovo bila alergijska reakcija na Shellac.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by ApplePie » 08 Nov 2015, 14:25

Šelak u obliku u kom se koristi kao lak ne bi trebalo da izazove bilo kakvu reakciju, rastvaraci koji se koriste su odavno isparili, ketoni koji bi mogli ostati "zarobljeni" u šelaku proizvodi nas organizam u mnogo vecoj kolicini, pri metabolisanju masti, i oslobadja ih se na vise nacina. Cak i da postoji reakcija na nesto sto se nalazi na gitari suvise je burna jer cak i da je alergija na selak za takvu reakciju je potrebna veca koncentracija aktivnog sastojka koji prouzrokuje reakciju ...

Moram da dodam jos da šelak jeste alergen, iako jako retko kad se nalazi u sprejevima, kremama ili kozmetici a reakcija je tipicno alergijska, oci, kijanje ... Bas me sad zanima rasplet

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by komil » 08 Nov 2015, 14:44

ApplePie wrote:. Bas me sad zanima rasplet
Pa napisao je čovek rasplet, gljivična infekcija kože ili tako nešto, lako rešivo kremom ili sprejem.

User avatar
ApplePie
Posts: 744
Joined: 30 Apr 2009, 02:22
Location: Beograd
Contact:

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by ApplePie » 08 Nov 2015, 14:50

komil wrote:
ApplePie wrote:. Bas me sad zanima rasplet
Pa napisao je čovek rasplet, gljivična infekcija kože ili tako nešto, lako rešivo kremom ili sprejem.
Vidim ... kako sam ja preskocio post ne znam ... pravda za shellac :)


mali virtuoz
Posts: 32
Joined: 19 Aug 2014, 22:00
Location: Mladenovac

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by mali virtuoz » 08 Nov 2015, 19:43

komil wrote:
ApplePie wrote:. Bas me sad zanima rasplet
Pa napisao je čovek rasplet, gljivična infekcija kože ili tako nešto, lako rešivo kremom ili sprejem.

Da, pubertetske promene,pojačano znojenje i eto gljivica a hvala Bogu te se sve srećno završilo i istina, bilo je malo straha sve iz čistog neznanja.
Kad smo već kod gljivica....jedna zanimljiva priča. Negde sam pročitao, kako se posle mnogo godina ispitivanja došlo do saznanja da su možda baš gljivice zaslužne za ne ponovljivu lepotu zvuka Stradivarijusovih violina.....određene gljivice i njihova kolonija bi ''oslabile'' drvo od kojeg je Stradivarijus gradio svoje violine.
Takvo drvo lakše vibrira i itd...
Priča mi je bila zanimljiva pa sam je zato zapamtio i nisam se mnogo udubljivao misleći ''svašta nešto živi na drvetu'' pa i gljivice i sve mi je to bilo OK,
Ali kad sad pogledam sopstveno dete....koliko truda, rada i znoja on ostavi na svojoj gitari pa i ove gljivice........hmmmm, tako se setih Stradivarijusovih violina i te priče o gljivicama......da li je on stvarno birao tako gljivično drvo ili su umetnici svojim fanatičnim trudom,radom, znojem natopiše violine i tako i tako ih učiniše ne ponovljivim do dana današnjeg.

User avatar
komil
Posts: 1652
Joined: 26 Dec 2010, 16:21

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by komil » 08 Nov 2015, 20:07

Pouka je da se (nekada) isplati otići kod lekara, što ranije.

Koliko se ja sećam teksta, ti mikroorganizmi iz Stradivari violina su neki iz reka, debla su potapana i prevožena rekom a pre toga mazana nekom smolom kao zaštitom.

User avatar
OVCA
Posts: 221
Joined: 26 Jan 2015, 15:04

Re: Reakcija kože na shellac finiš

Post by OVCA » 20 Nov 2015, 08:33

Selak se (izmedju ostalog),koristi i u prehrambenoj industriji...

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest