ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

panteist
Posts: 5
Joined: 21 Dec 2015, 17:11

ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by panteist » 26 Dec 2015, 19:30

koje je najbolje resenje po pitanju ozvucenja obicne akusticne gitare kako bi na racunaru moglo da se snima kvalitetno, bez sumova i strujanja vazduha (amater sam i samouk pa ne stojim dobro po pitanju muzicke teorije)? nekad sam stavljao onaj mali mikrofon sa slusalica u rezonantnu kutiju ali zvuci lose... citao sam ovde da mogu magneti ali to je, kako neki kazu, skuplje i od same gitare.. da li postoji neka druga solucija?

hvala

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by Historik » 26 Dec 2015, 21:12

Ima jeftinih magneta od 30-40e koji mogu da zavrse posao. Takodje, po oglasima se uvek razvlace razni piezzo sistemi. Mislim da su to resenja za prvu pomoc, za neki ozbiljniji kvalitet neophodni su ili veoma skup magnet (cesto sa mikrofonom u sebi i preampom) ili kondenzatorski mikrofon u akusticno tretiranoj prostoriji. Pogledaj po oglasima polovne Fishman magnete ili neki novi Artec, Boston ili Dean Markley.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by bancika » 27 Dec 2015, 01:07

Meni su ok.oni.piezo sistemi koji se lepe iznutra. Kk mini se valjda zove (skuplji) original. A ja sam.ugradio jjb 330 prestige od 50ak dolara u gitaricu. Vise mi se svidja neko oni sto idu ispod kobilice, prirodnije zvuci. A i ne treba da se kasapi gitara posto izlazni jack ide kroz pin za kais. Evo jedan clip od prosle nedelje. Direktno snimano u zvucnu.

https://youtu.be/CASlsDiU10I

Historik
MF veteran
Posts: 459
Joined: 13 Sep 2007, 22:20
Location: Beograd

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by Historik » 27 Dec 2015, 10:00

bancika wrote:Meni su ok.oni.piezo sistemi koji se lepe iznutra. Kk mini se valjda zove (skuplji) original. A ja sam.ugradio jjb 330 prestige od 50ak dolara u gitaricu. Vise mi se svidja neko oni sto idu ispod kobilice, prirodnije zvuci. A i ne treba da se kasapi gitara posto izlazni jack ide kroz pin za kais. Evo jedan clip od prosle nedelje. Direktno snimano u zvucnu.

https://youtu.be/CASlsDiU10I
Svaka cast za sviranje, a i zvuk je vrlo prirodan. Definitivno bi valjalo da momak prvo proba ovu vrstu ozvuke ako moze kod nas da se nabavi.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by bancika » 27 Dec 2015, 12:35

nema kod nas, koliko znam, ali postarina mislim da bese 10ak $ posto staje u onu ojacanu kovertu...nije strasno. Zahteva malo planiranja i koncentracije oko instalacije posto se lepe superlepkom na kobilicu odozdo, ali nije preterano strasno. Ako nista drugo, ne moze gitara da se nepovratno zezne posto uvek moze da se odlepi ako nesto ne valja.

panteist
Posts: 5
Joined: 21 Dec 2015, 17:11

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by panteist » 27 Dec 2015, 14:34

hvala vam puno, mnogo ste mi pomogli s ovim informacijama.

panteist
Posts: 5
Joined: 21 Dec 2015, 17:11

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by panteist » 27 Dec 2015, 14:44

ako sam dobro razumeo, taj piezzo sistem ne zahteva nikakvu obradjivanje gitare vec se lepi unutra ispod kobilice? kuda kabal sprovodim koji treba da ide u zvucnu kartu (mic port, jel da?), kroz onu rupu na kutiji?

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by Overdrive » 27 Dec 2015, 14:48

oseća se i dalje plastični zvuk pieza u tragovima, skoro ka chorus..ali definitivno zvuči mnoooogo prirodnije nego usrani piezo ispod kobile (kakav ja imam :x )

postoji li varijanta da se mesto cele te piezo elektronike ubaci nešto sa običnim mali mikrofonićem, a da se iskoriste postojeće rupe u gitari za sve to?

panteist
Posts: 5
Joined: 21 Dec 2015, 17:11

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by panteist » 27 Dec 2015, 15:07

bancika, odlicno odsvirano a kvalitet fenomenalan, takav i ja zelim! kako se zove taj tvoj sistem tacno da probam da nadjem? evo kako meni zvuci sa onim trulim miktofonom od kineskih slusalica u kutiji pa nakon filtriranja u starom dobrom sound forge-u ali i dalje je siromasan kvalitet jer ako malo jace okinem zicu odmaah zadrci na snimku nekako neprijatno za usi https://m.youtube.com/#/watch?v=LAQsc9_rAKc

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by bancika » 27 Dec 2015, 15:33

samo googluj "jjb 330 prestige piezo". Sprovodi se izlaz kroz pin za kabl. Moja gitara je vec imala tu probusenu rupu jer postoji model i sa ozvukom, pa sam samo stavio pin sa jack-om umesto fabrickog, nista nije trebalo da se busi. Kod obicnih gitara treba da se izvadi pin, izbusi rupa i instalira endpin jack. Dobijes ga uz piezo.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by bancika » 27 Dec 2015, 15:54

Overdrive wrote:oseća se i dalje plastični zvuk pieza u tragovima, skoro ka chorus..ali definitivno zvuči mnoooogo prirodnije nego usrani piezo ispod kobile (kakav ja imam :x )

postoji li varijanta da se mesto cele te piezo elektronike ubaci nešto sa običnim mali mikrofonićem, a da se iskoriste postojeće rupe u gitari za sve to?
cuje se kao chorus jer sam dodao vrlo malo chorusa, mozda 15% u mixu :)

panteist
Posts: 5
Joined: 21 Dec 2015, 17:11

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by panteist » 27 Dec 2015, 18:15

hvala :D :ziveli:

kraki
Posts: 16
Joined: 28 Mar 2014, 10:26
Location: Kragujevac

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by kraki » 27 Dec 2015, 19:08

bancika wrote:Meni su ok.oni.piezo sistemi koji se lepe iznutra. Kk mini se valjda zove (skuplji) original. A ja sam.ugradio jjb 330 prestige od 50ak dolara u gitaricu. Vise mi se svidja neko oni sto idu ispod kobilice, prirodnije zvuci. A i ne treba da se kasapi gitara posto izlazni jack ide kroz pin za kais. Evo jedan clip od prosle nedelje. Direktno snimano u zvucnu.

https://youtu.be/CASlsDiU10I
Vrlo dobro. Srednji i visoki su super. Sa basovima se onako baš muči. Sve na E žici je prilično "brundavo nedefinisano". Obzirom da se radi o malom telu gde basovi nisu posebno izraženi, malo sam skeptičan kako bi sve zvučalo na nekom dreadnotu ili grand auditoriumu. U svakom slučaju meni je taj zvuk mnogo prihavtljiviji nego da se čuje onaj karakterističan prštav zvuk pieza.

User avatar
bancika
Posts: 4782
Joined: 14 Jun 2011, 16:41
Location: Nis

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by bancika » 27 Dec 2015, 19:21

kraki wrote:
bancika wrote:Meni su ok.oni.piezo sistemi koji se lepe iznutra. Kk mini se valjda zove (skuplji) original. A ja sam.ugradio jjb 330 prestige od 50ak dolara u gitaricu. Vise mi se svidja neko oni sto idu ispod kobilice, prirodnije zvuci. A i ne treba da se kasapi gitara posto izlazni jack ide kroz pin za kais. Evo jedan clip od prosle nedelje. Direktno snimano u zvucnu.

https://youtu.be/CASlsDiU10I
Vrlo dobro. Srednji i visoki su super. Sa basovima se onako baš muči. Sve na E žici je prilično "brundavo nedefinisano". Obzirom da se radi o malom telu gde basovi nisu posebno izraženi, malo sam skeptičan kako bi sve zvučalo na nekom dreadnotu ili grand auditoriumu. U svakom slučaju meni je taj zvuk mnogo prihavtljiviji nego da se čuje onaj karakterističan prštav zvuk pieza.
problem sa E zicom je sto je nastimovana u C pa je dosta labava, tako otprilike zvuci i uzivo. Ovo su 13ce, ali je kraca skala pa imaju tenziju kao 12ce. Kad spustis stim u C budu kao zvakace gume :) Kad imam vremena, nasnimicu nesto u standardnom stimu.

User avatar
Overdrive
Posts: 1995
Joined: 29 Sep 2013, 14:58

Re: ozvucenje za akusticnu gitaru za snimanje na kompu

Post by Overdrive » 27 Dec 2015, 20:29

kraki wrote:

Vrlo dobro. Srednji i visoki su super. Sa basovima se onako baš muči. Sve na E žici je prilično "brundavo nedefinisano". Obzirom da se radi o malom telu gde basovi nisu posebno izraženi, malo sam skeptičan kako bi sve zvučalo na nekom dreadnotu ili grand auditoriumu. U svakom slučaju meni je taj zvuk mnogo prihavtljiviji nego da se čuje onaj karakterističan prštav zvuk pieza.
a ja bih baš rekao da je bas odličan

I koliko znam malo telo ovog tipa, nema toliko veze sa basom.
Može da bude i veliko telo a da bas bude bulja (kao kod moje gitare npr)

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest