Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post Reply
banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by banjacNT » 24 May 2016, 23:03

Pitanje se odnosi na sledece.

Da li je neophodno da se koristi pre amp kada se ozvucava akusticna gitara piezo ili soundhole magnetima?

:cao: :cao: :cao: :ziveli: :ziveli: :ziveli: :kokice: :kokice: :kokice:

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by tommytigh77 » 25 May 2016, 03:48

U većini slučajeva, za soundhole magnet nije potreban preamp da bi funkcionisao, tako su i zamišljeni. Piezo traži preamp.

User avatar
tommytigh77
Posts: 1221
Joined: 07 May 2012, 15:03
Location: Gornji Milanovac

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by tommytigh77 » 25 May 2016, 11:42

P.S. Nadam se da nisam napravio konfuziju, mislio sam na interni preamp, tj. aktivnu elektroniku na samoj gitari. Ako misliš na eksterni preamp u vidu neke pedale ili procesora koji bi obojio i/ili balansirao signal, to nije nužno u oba slučaja, mada je poželjno.

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by banjacNT » 27 May 2016, 11:11

Pa pitanje je bilo da li mogu da rade bez preampa, i dobio sam odgovor.

Sad, ako bi ja kupio recimo oco

https://www.kupujemprodajem.com/Ozvuka- ... filter_id=

kakav bi mi preamp trebao? Ima li razlike izmedju onog koji je ugradjen na fabricki ozvucenim akusticnim gitarama i preampa u vidu neke pedale?

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by Kristijan » 27 May 2016, 11:30

Овде имаш пиезо озвуку, само су пиезо елементи у 3 диска, није онај "штапић" што иде испод седла. Дакле ово није магнет, па самим тим је пожељно да имаш неко претпојачало. Наравно, можеш да узмеш и неко претпојачало које се уграђује у гитару, мада обично претпојачала која су за "спољну употребу" имају више могућности. Осим тога, претпојачала у виду педале најчешће обављају и функцију DI box-а, што је врло корисно и препоручљиво. Будући да ово није посебно познат произвиђач и модел не би било паметно да ти се сада даје савет за модел претпојачала. Кад уградиш ово у гитару онда крени да испорбаваш све што ти падне шака. У теорији би сваки комбиновани уређај (претпојачало са DI box-ом) требало да ради за овакав вид озвуке. И још једна ствар... Овакав тип озвуке у теорији треба да даје мање праскав звук од озвуке са пиезо елементом испод кобилице, па је могуће да ти је потребан доста једноставан уређај да се повежеш на разглас. У начелу би пасивни DI box могао да заврши посао.

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by banjacNT » 27 May 2016, 22:04

Ma najverovatnije cu ici sa SoundHole Magnetom.

A sta vise preferirate, i zasto? Piezo ili magnet?

dijego
Posts: 3
Joined: 30 Nov 2014, 20:26

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by dijego » 28 May 2016, 00:21

Po mom iskustvu, "samo piezo" pobedjuje "samo magnet", naravno sve je to relativno, negde je piezo ozvuka losija negde bolja, neki magnet je bolji na jednoj gitari nego na drugoj, neka gitara bolje zvuci od druge na razglasu itd itd. Milion promenljivih. Takodje, po mom iskustvu, kombinacija piezo + magnet (u nekom odnosu 60 posto zvuk pieza + 40 posto magnet) daje odlicne rezultate na razglasu.

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by banjacNT » 28 May 2016, 02:22

Neka moja logika (koja naravno ne mora da bude tacna) je da ako imas dobru akusticnu gitaru koja ima solid top, koji moze lepo da pokrene piezo magnet, cepaj piezo. Naravno, pricam o piezo elementima koji se lepe na glasnjacu. Nisam licno probao, ali mislim da piezo na laminiranim povrsinama ne zvuci toliko dobro kao na solid top-u. A ako je neka gitara gde samo zice vrede, stavis magnet...
Opet, ovo uzmite sa rezervom, jer je taj zakljucak samo plod mog kreativnog razmisljanja, a ne eksperimenta... :D :D :D
Jos sto i Kristijan kaze da ti piezo magneti koji se lepe na glasnjacu daju manje praskav ton, onda je i stvar resena... :D

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by Kristijan » 28 May 2016, 05:47

Хмммм... Пази, ово што се тиче пиезо озвуке и материјала горње плоче... Није то баш нужно тако, шта више има гомила људи који тврде да је баш супротно. Што нас не доводи до закључка који лако може да се примени, него само указује на то да је озвучавање акустичног инструмента једна много компликована активност :) Оно што на једној гитари ради перфектно не мора и на другој да ради подједнако добро. Зато све што сам наводио до сада обавезно носи ону напомену "у теорији".

Искрено говорећи, ја не волим магнет као озвуку за акустичну гитару. Имао сам врло тврд став док нисам испробао Seymour Duncan Mag Mic, али као што му и име каже то није само магнет, него комбинација магнета и микрофона, и у време кад сам ја то први пут испробавао коштао је негде око 230 евра. И генерално нисам био посебно одушевљен ни са једним јефтинијим решењем озвуке за акустични инструмент. То није снобовски став, него је просто одраз искуства, нема пристојног тона озвученог акустичног инструмента за мале паре. Наравно, шта је то пристојан тон акустичног инструмента није баш јасно дефинисано, све то зависи од тога шта људи очекују. Некима је пиезо испод седла директно у разглас тотално прихватљив тон. Некима је само добар кондензаторски микрофон испред гитаре довољно добар вид озвуке. И за свако решење између ова 2 екстрема имаш људе који ће да ти кажу да им је баш то одличан тон.

Било како било, ако идеш у разглас, шта год да одабереш као озвуку треба да имаш још макар неки пасивни DI box. На крају је фора у каблу. Ако седиш одмах поред миксете и имаш кабл од 2 метра онда ћеш и да се провучеш без икаквих додатних уређаја, али како је то најређа комбинација, и како ти треба обично бар 4 метра кабла до миксете онда је крајње препоручљиво да имаш макар DI box и да између DI box-а и миксете обавезно иде микрофонски кабл. Да сад не идемо много у ситна цревца што се тиче технике... Поента је да инструментални кабл дужи од 3 метра (мада многи тврде да је граница већ на 2 метра) купи свакојаки шум, те да без DI box-а тај шум буде опасно појачан у разгласу. То посебно долази до израђаја код пасивне озвуке, где гласноћу на миксети треба да подесиш доста високо.

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by banjacNT » 28 May 2016, 08:00

Znaci Cajon cu pocnem da sviram, od muku... :XD: :XD: :XD:
Zakljucak je, koliko sam shvatio, da nema univerzalnog resenja, ali da opet, neka pravila postoje.
Ne znam kakvog ste misljenja da u ovoj, ili novoj temi namenjenoj bas za to pitanje, svako od nas i vas kaze sta je konkretno uradio po pitanju ozvuke akusticne gitare. Cisto da prenese neka svoja iskustva i tako olaksa koliko toliko posao nekome...

Kristijan
Uvaženi član
Posts: 4347
Joined: 09 Aug 2007, 12:20

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by Kristijan » 28 May 2016, 08:42

Ја највише волим да имам 2 фина микрофона, један одмах до гитаре, други мало даље, али то долази у обзир само на пространој бини, тако да је то у већини ситуација празна прича. Друго, свиђа ми се да комбинујем пиезо и микрофон који је одмах до гитаре, мада и то захтева макар мало издигнут подијум, да ти келнери не ћушкају сталак за микрофон. Рачунам да је и то сувише ретка варијанта. На крају сам, чисто због практичности, највише користио пиезо озвуку испод кобилице, обавезно гумени чеп на звучном отвору и јефтино претпојачало са DI box-ом које ми убије праскавост пиезо озвуке. Не добије се тон из снова, али се добије пристојан тон. Овде наравно причам о тезга варијанти, где су услови рада најјаднији, али како је то најраспрострањенији вид употребе озвучене акустичне гитаре уживо онда претпостављам да је то и најбољи пример. Што више пара истресеш за претпојачало са DI box-ом то ћеш да извучеш лепши тон.

banjacNT
Posts: 234
Joined: 15 Jan 2012, 16:25

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by banjacNT » 28 May 2016, 12:36

Kada je rec o tezgarenju, uslovi su takvi kakvi su. Gazda ce pre da stavi jos jedan sto nego da nam da malo prostora, ali to je sto je.
Onda ce najverivatnije da ide piezo sa DiBox-om, videcu vec sta i kako. Ali cu ici na onaj piezo koji se lepi na glasnjacu, citao sam da zbog nejednake tenzije zice onaj piezo ispod kobilice zna da daje ton razlicite jacine na svakoj zici posebno... Mada ja to do sada na mojoj gitari nisam primetio... Ko ce ga zna...
Hvala drugari na diskusiji, uvek nesto novo naucim.

dijego
Posts: 3
Joined: 30 Nov 2014, 20:26

Re: Pitanje u vezi ozvucavanja akusticne gitare

Post by dijego » 29 May 2016, 10:33

Woody je dobar magnet za pare. Daje prirodan ton akusticne gitare, eventualno je potreban neki EQ da se doteraju basovi i visoki, posto je vrlo izrazenog mid-opsega.

Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest